Микола Васильков: «Мені не подобається скорочення чемпіонату, такі короткі ліги ніколи не бувають успішними»

Динамо Київ 21 Січня, 14:45 674
Микола Васильков: «Мені не подобається скорочення чемпіонату, такі короткі ліги ніколи не бувають успішними» | 19-27
Відомий український журналіст Микола Васильков в інтерв’ю для 1927.kiev.ua поділився своїми ідеями щодо реформування чемпіонату України.

- Мені не подобається скорочення чемпіонату, не тільки через регіональний принцип, який відстоює Федерація футболу. Такі короткі ліги ніколи не бувають успішними, це середняки європейських чемпіонатів. Ясно, у яких ми зараз умовах, натягувати команди з Першої ліги, які не спроможні платити гроші на рівні Прем’єр-Ліги – безглуздо. Логіку я розумію: краще, коли сильні з сильними більше грають, більш мотивовані суперники. Проте, мені не дуже цікаво буде дивитись 6 разів за сезон матч «Динамо» - «Шахтар». Можливо, це вболівальницька звичка, коли ти 20-40 років стежиш за цим, виникають певні козні. Не треба забувати і про те, що футбол – це консервативна гра, вболівальницька звичка – це вже частина маркетингу.

Тому ставлюся до цього спокійно, зі сподіванням, щоб усі визначили цей формат як перехідний. Було б чудово, якби були позначені терміни, коли ми повернемось до формату з 14 чи 16 командами, з якимось ривком. Якби мене питали, то я б не голосував би за такий формат, але необхідність його я розумію.

- Вчора була озвучена сума грошей, яку ТБ буде платити клубам за показ матчів. Ця сума менша, ніж зараз. Чи виправдана вона на даний час?

- Важко про це казати. Треба мати трішки більше даних, щоб аналізувати цю суму, потрібно відштовхуватись від маркетингової точки зору. Які рейтинги мають канали, розцінки на рекламу, валові показники. Звичайно, ця сума не вражає. З одного боку, у нас є дуже сильні команди, які вже не перший рік будуть грати у весняній частині єврокубків. З іншого боку, на тлі такої жорсткої диверсифікації, сегрегації команд, коли є відверто багаті та бідні клуби, можливо, вона і виправдана.

Розумію невдоволення «Чорноморця», інших клубів через цю суму. У нас є команди, для яких гроші від ТБ-трансляції грають велику роль.

- Новаторський спосіб розподілення грошей. Чи може він привнести якісь дивіденди у плані інтриги?

- Треба привносити нові методики у наш чемпіонат. У тій же англійській Прем’єр-лізі були різні підходи. Спочатку вони «грались» і з форматом, і з розподіленням трансляційних грошей, і з правом кваліфікації. Це така собі дорога випробувань, подивимось, як воно буде врешті-решт. Головне, що є мотиваційний стимул. Гарантована частина не велика, а більше отримаєш за рахунок бонусів – це має більше спонукати команду до успіху. Це те, про що раніше казав Віктор Леоненко. У Радянському Союзі гравці отримували фіксовано 100 карбованців, а за рахунок преміальних могли і 1000 заробити тільки на перемогах, нічиїх, забитих голах. Оце був стимул. А зараз підписують гравців за фіксовану суму зарплатні. Вони можуть взагалі байдуже відноситись до того, що не потрапляють в обійму, не кажучи вже про стартовий склад.

Логіка у цьому є. Ясно, що бідніші команди хочуть більшу фіксовану суму, а Ліга хоче конкуренцію, щоб команди мали мотивацію. У таких різновекторних спрямуваннях народиться та сама «золота середина». Кожну систему треба випробовувати, треба шукати.

- Прем’єр-ліга розробила 5 варіантів великої зони вильоту. Який із варіантів був би найбільш оптимальним?

- Через маленьку кількість команд зменшиться і кількість матчів, незважаючи на дві групи. Якраз оці стикові матчі у зоні вильоту і будуть корисні. У нас було вже таке, навіть у Вищій лізі. Якщо не помиляюся, черкаський «Дніпро» грав проти кіровоградської «Зірки» за право виступати в елітному дивізіоні, але не пройшов. Ці методики не нові, але я їх вітаю. Такі матчі будуть корисні для збільшення конкуренції. При 16 командах у нас було болото всередині таблиці, коли команди продають свої очки через те, що вони вже вище не піднімуться, але і не опустяться нижче.

- Чи потрібно повертати формат Кубку з одного матчу?

- Я би поміняв його не тільки на формат із одного матчу, а так, щоб великі команди починали з найнижчих стадій. Це якраз і принесе ту масовість, ту географію, якої бракує майбутньому формату Прем’єр-ліги. Якщо «Динамо» чи «Шахтар» поїдуть у гості до аматорських команд - це буде гарантією того, що маленькі населені пункти отримають свій великий футбол.

Розмовляв Олександр Ушаков