Українські клуби: аномалія єврокубків

Динамо Київ 26 Січня, 09:36 1007
Українські клуби: аномалія єврокубків | 19-27
Під час осінньої частини чемпіонату України багато хто був не задоволений рівнем гри українських команд на внутрішній арені.

Багато вболівальників, журналістів, експертів висловлювались про відсутність конкурентоздатної боротьби, про жахливу фінансову сторону клубів, про відсутність глядачів на трибунах. Все так. Якщо ще два роки тому у нас був дуже сильний чемпіонат, коли не було лише двох рівних команд, а було 4, коли група середняків могла відібрати очки у будь-кого з визнаних лідерів, а аутсайдери змагались за м’яч, бились на кожному клаптику поля, то зараз ситуація змінилась на 180 градусів.

Наразі цього всього немає. Є лише два гранди, «Зоря», «Дніпро» і решта. Так, кроки по оптимізації, по збільшенню рівня інтриги, конкурентоспроможності нашого чемпіонату робляться. Але наразі, при форматі 14 команд у два кола, рівень першості залишає бажати кращого.

Однак, як показує практика, не завжди невисокий рівень чемпіонату означає і те, що команда не буде конкурентом іншим європейським клубам у Лізі чемпіонів чи Європи.

Гадаю, ніхто не буде сперечатись із тим, що нинішні часи кращі, не набагато, але все ж, ніж 90-ті. Як за рівнем гри, заробітної плати, так і за рівнем конкуренції, хоча б на вершині таблиці.

«Локомотивом українського футболу» було «призначено» київське «Динамо», яке виграло усі чемпіонати у 90-тих, окрім найпершого. Після повернення Лобановського команда, яку зібрав ще Сабо, не те що вдало виступила у Європі, а вважалась грандом Ліги чемпіонів. Командою, на яку не хотів попасти Фергюсон, молоді хлопці, які нещадно розгромили «Барселону», «Реал», ПСВ…

У сезоні 1997/1998 зупинити киян зміг лише «Ювентус» в ¼ фіналу ЛЧ, а наступного року – «Баварія», у півфіналі. І це - зважаючи на гнітючий стан національної першості.


У 2000-чні роки ситуація почала змінюватись на краще. «Шахтар» пробився у групову стадію Ліги чемпіонів, «Динамо» стабільно виступало у найпрестижнішому клубному змаганні Європи. З 2000 по 2010 рік лише двічі київський клуб не зміг пробитись до групової стадії Ліги чемпіонів. Це сталось у сезоні 2005/2006, коли вже на стадії другого кваліфікаційного раунду швейцарський «Тун» сенсаційно обіграв киян. Та у сезоні 2010/2011. Амстердамський «Аякс» мінімально переміг у себе вдома, після нічиєї у Києві.

Також не слід забувати про ½ фіналу Кубка УЄФА «Динамо» у сезоні 2008/2009 та перемогу «Шахтаря» у тому році.


Рівень чемпіонату також не відповідав найкращим першостям Європи, але він значно зріс порівняно з 90-ми.

Найбільшого розквіту Прем’єр-Ліга зазнала у період з 2010 по кінець 2013 року. Саме у цей час на небосхилі з’явились сильні та конкурентоздатні «Металіст», «Дніпро», «Чорноморець» потихеньку почали наближатись до групи лідерів. «Карпати» та «Ворскла» стали одними із сенсацій, які грали з командами свого рівня неоднозначно, проте саме з лідерами віддавались на полі і нерідко відбирали важливі залікові очки.

Саме львівський та полтавський клуби у сезонах 2010/2011 («Карпати») та 2011/2012 («Ворскла») вперше у своїй історії пробились до основного раунду Ліги Європи. Це ж досягнення не тільки повторив «Чорноморець», але і перевершив, вийшовши до 1/16. На стадії плей-офф лише мінімальна перемога «Ліона» вдома допомогла французам пройти одеський «бар’єр».


Що стосується визнаних лідерів нашого чемпіонату, то як «Дніпро», так і «Металіст» дебютували у Лізі чемпіонів. Якщо дніпропетровці програли на футбольному полі датському «Копенгагену», то харків’яни – у Лозанні, в міжнародному арбітражному суді. Справа за договірний матч проти львівських «Карпат» у 2008 році. Таким чином, у 4 кваліфікаційний раунд вийшла не українська команда, а грецький ПАОК, який програв «Металісту» у минулому раунді.

Однак у сезоні, коли «Дніпро» дебютував у найпрестижнішому клубному змаганні Європи, дніпропетровці зуміли не те що гідно виступити у Лізі Європи, а дійти до фіналу, де лише «Севілья» змогла підібрати «ключі» до воріт української команди і перемогти у драматичному матчі.

Донецький «Шахтар» не тільки виходив до 1/8 ЛЧ тричі, але і вдало проходив цю стадію у сезоні 2010/2011. Причому у сезоні 2010/2011 грав у ¼ проти «Барселони».

Також були участі у розіграшах Ліги Європи. Цьогорічна зустріч з «Шальке» розпочне другу весняну європейську кампанію «Шахтаря» у Лізі Європи. До цього «Вікторія Плзень» не пустила донецьку команду в 1/8 у сезоні 2013/2014.

«Динамо» у сезоні 2010/2011 дійшло до ¼ фіналу Ліги Європи. Португальська «Брага» і її «автобус» виявились непідсильними команді Сьоміна. Ще один чвертьфінал був у сезоні 2014/2015, коли вже італійська «Фіорентина» повністю переграла молоду команду Реброва.


Висновки були зроблені, невдачі забуті. Як наслідок, вперше за 16 років саме київське «Динамо» вийшло в 1/8 Ліги чемпіонів - єдина з українських команд, які приймали участь у цьогорічному розіграші. Далі – «МанСіті»…

Так, рівень нашого чемпіонату залишає бажати кращого, однак на європейській арені українські клуби зовсім не хлопчики для биття. І не факт, що британський чи німецький клуби, які виступають у чемпіонатах значно сильніших за нас, вийдуть переможцями у дуелях з нашими командами.

Кількість учасників важлива, для України оптимальна кількість – 16. Але складні часи вимагають непростих рішень. До того ж, ніхто не казав, що рівень УПЛ стане ще нижчим. Хочеться сподіватись, що навпаки, тільки вищим і кращим…

Як же ж хочеться вже незабаром побачити щось схоже на сезон 2013/2014…

Олександр Ушаков