УПЛ. Немає часу нудьгувати...

Динамо Київ 9 Лютого, 09:17 1028
УПЛ. Немає часу нудьгувати... | 19-27
Минулої п’ятниці відбулось вже третє засідання робочої групи з обговорення формату майбутнього чемпіонату України. Як стало відомо після засідання, формат розглядався лише один — 12 команд з поділом на 2 групи по 6 команд.

Цей формат стане вже п'ятим в історії чемпіонатів України з футболу з найменшою кількістю команд-учасників. Але у сьогоднішній ситуації, хто б що не казав, це найбільш оптимальний варіант. На сьогодні, коли у нас 14 команд в УПЛ, інтриги, рейтингу, вболівальників на стадіонах немає, і навряд чи вони з'являться, дивлячись на ті проблеми, які існують у нашому футболі.

У форматі 12-ти є свої плюси і мінуси, як і у будь-якого іншого формату. І що цікаво, можливі плюси клуби перетворили на очевидні мінуси під час обговорення. Наприклад, не надто велика “зона вильоту”.

Після других зборів багато хто казав, що існує п'ять варіантів обміну клубами між УПЛ та ПФЛ. Найбільш привабливими з точки зору глядацького інтересу були “два+один” та “один+два”, коли одна/дві команди вилітають напряму у Першу лігу, а решта грає стикові матчі з командами першого дивізіону. Керівники УПЛ вирішили нічого не видумувати і, у більшості, підтримали стандарту схему обміну — два вибувають, два заходять. До того ж, після першого етапу очки у команд не діляться, як пропонували експерти/функціонери спочатку.

Багато хто питав, яким чином ми будемо тримати інтригу у другій групі. Після таких рішень багато хто розуміє — інтриги не буде. Принаймні, у верхній частині, коли клуби точно оминають зону вильоту, але вище сьомого/восьмого місця не піднімуться. Комусь буде цікаво на це дивитись?


З іншого боку, нам обіцяють, що Атестаційний комітет ФФУ буде дуже уважно видавати ліцензію клубам, на “добрій волі” навряд чи хто пройде. Також, як заявив Петро Іванов, генеральний директор УПЛ, 5 клубів Першої ліги висловили бажання та надали фінансові гарантії свого виступу в елітному дивізіоні наступного сезону. І дивлячись на нинішню фінансову ситуацію клубів УПЛ, навряд багато хто здивується, якщо у наступному сезоні буде не один, а одразу п'ять новачків. Чи хтось гадає, що “Говерла”, “Сталь”, “Металіст”, “Волинь” пройдуть атестацію? А там ще й “Дніпро” у незрозумілій ситуації знаходиться. А запорізького “Металурга” вже немає, на жаль, хоча у дирекції УПЛ і кажуть, що процес ліквідації ФК лежить у чисто юридичній площині, але... Питань по цій частині більше, ніж відповідей, і вже наприкінці березня — на початку квітня ми все дізнаємось.

До речі, голова комітету з атестації футбольних клубів - головний претендент на пост президента УПЛ, вибори якого відбудуться 29 лютого. Можливо, створена клубами організація отримає не віртуального президента, а справжнього, який буде присутнім на багатьох засіданнях, а не буде відсутнім майже завжди.

Ще одним цікавим моментом виступають гроші від телевізійників, які зменшили цей аспект майже до мінімуму. Як вони рахували, що брали за основу — незрозуміло. Але очевидно одне — 102 мільйони нізвідкіля не взялись, адже якби канали-транслятори давали суму, яка не була б підрахована з усіх сторін, яка б не відповідала їхнім вимогам/можливостям, то спокійно можна було б давати суму, яка буде кратною п'яти чи десяти. А так... Якусь роль та й відіграють ці 2 мільйони гривень.

Інша справа — розподіл коштів. Клуби з нижньої частини таблиці не надто радіють сумам, які отримають, дивлячись на те, що більша частина їх бюджету зав'язана на хороших сумах від ТВ. Але, напевно, рейтинг трансляцій їх матчів не те, що не відповідає тим сумам, які вони отримають, а переважають у кілька разів. За словами заступника генерального директора “Динамо” Київ Сергія Мохника, столичний клуб теж не в захваті від можливого майбутнього прибутку.


Найбільше питань, напевно, викликає молодіжна першість, адже за три робочі групи функціонери не змогли дійти до остаточного рішення і вирішити, що, як і коли. Пропозицій не так багато: визначення чемпіона після двох кіл, після – такий собі аналог клаусури/апертури. Існує і варіант, при якому молодіжки будуть їздити за своїм, незалежним від перших команд, графіком. За словами президента ПФЛ Сергія Макарова, усі деталі та остаточне рішення клуби УПЛ будуть приймати під час остаточного затвердження формату.


Що стосується Кубка України, то тут перехід до старого формату в один матч – очевидний. Не тільки через те, що наразі ні про яку інтригу і розмови не може бути, але й дивлячись на кількість календарних днів для ігор, які будуть зайняті через збільшення матчів у національній першості. Якщо зараз у нас 26 турів, то при новому форматі - 32. Швидше за все, як і було раніше, дні, коли команди будуть змагатись за Кубок, будуть робочими. Під час не ігрових тижнів у єврокубках.

Звичайно, у нинішніх умовах багатьом не до футболу через різні причини — соціальні, політичні, побутові, військові... Але складний час вимагає важких рішень. Нам залишається лише спостерігати, вболівати та переживати за долю нашого чемпіонату. Адже він наш, а не чийсь інший, і рейтинги його завжди більші, ніж у решти Ліг, які транслюються на українському ТВ.

Український чемпіонат, напевно, найбільш аномальний в Європі, але такий цікавий. Не тільки подіями на футбольному полі, а й поза ним. Немає часу нудьгувати…

Олександр Ушаков