Хто веде «Лестер» до титулу?

Світовий футбол 12 Лютого, 18:07 707
Хто веде «Лестер» до титулу? | 19-27 Фото: lcfc.com
Обігравши «Манчестер Сіті», «Лестер» зробив гігантський крок до золотих медалей англійської Прем'єр-ліги: навіть букмекери, які ще в листопаді абсолютно не вірили в команду Клаудіо Раньєрі, тепер називають її фаворитом чемпіонату.

«Спорт Експрес» розповідає про тренера і зірок клубу, який може стати головною сенсацією всього євросезону.

РАНЬЄРІ: ЛЮДИНА, ЯКА ЗМІНИЛА ВСЕ

«Я сказав гравцям: «Цьогоріч або ніколи», - зізнався керманич «Лестера» після тріумфу в гостьовій грі з «Манчестер Сіті».

Насправді, фразу «зараз або ніколи» можна застосувати і до самого Клаудіо: він ніколи не перемагав в національних чемпіонатах, незважаючи на те, що трудився в «Челсі», «Ювентусі», «Інтері» та «Ромі».

«Я не винен, що його вважають невдахою», - знизував плечима Жозе Моурінью, який регулярно знущався над стилем роботи Раньєрі.

Наприклад, португалець обожнював згадувати, що його італійський колега за роки роботи в Англії вивчив тільки основні слова і не міг висловлюватися зв'язковими реченнями.

Клаудио РАНЬЕРИ. Фото AFP

Клаудіо Раньєрі. Фото AFP

«Йому пощастило з цією роботою», - говорив Харрі Реднапп, коментуючи призначення Клаудіо в «Лестер».

Перед поверненням до Англії Раньєрі так глибоко провалився зі збірною Греції, що президенту місцевої федерації футболу довелося вибачатися за запрошення фахівця з Апеннін. Зате в Лестері Клаудіо, якому пророкували швидку відставку, розкрився на повну. По-перше, він підняв моральний дух команди: оголосив, що кожен матч потрібно грати з такою ж пристрастю, як в кінці сезону 2014/15, коли «лисиці» билися за виживання. По-друге, Раньєрі придумав систему заохочень.

Наприклад, за перший «сухий» матч в сезоні гравці отримали інгредієнти для піци і приготували страву своїми руками. Джеймі Варді за свій бомбардирський рекорд був нагороджений пивом. А ще, як тільки «Лестер» набрав 40 очок і убезпечив себе від вильоту, Клаудіо закупився шампанським - мета на сезон була досягнута ще на початку січня.

64-річний Раньєрі виглядає молодим і енергійним. Інтелігентний італієць отримує штрафи за перевищення швидкості (порушувати правила - зовсім не в його стилі) і слухає британський панк-рок - хіти групи Kasabian, створеної в 1997 році якраз в Лестері. Ніхто не вірив, що команда, яка ледь не вилетіла в минулому сезоні, може претендувати на «золото».

Ніхто не вірив, що людина, яка за 29 років не виграла жодного титулу національних чемпіонатів, готова змінитися сама і перетворитися в тренера-мотиватора. Раньєрі довів, що все можливо: головне - не здаватися, вірити в себе і в своїх хлопців.

ДЖЕЙМІ ВАРДІ: МІЛЬЙОНЕР ІЗ НЕТРІВ

Вартість перед стартом сезону (тут і далі - Transfermarkt): 4,5 мільйони євро

Актуальна вартість: 12 мільйонів євро

Джейми ВАРДИ. Фото AFP

Джеймі Варді. Фото AFP

Історія цієї людини стала класичною: в 16 його визнали нещасним в школі «Шеффілда», в 17 він прилаштувався в «Стоксбрідж» з аматорської ліги, в 18 побився в барі і сів під домашній арешт, в 20 потрапив в клуб восьмого дивізіону, в 25 перейшов в «Лестер» за мільйон фунтів, а в 26 мало не завершив кар'єру - вболівальники постійно освистували форварда, який регулярно тринькав гольові моменти. Залишитися в футболі його переконав президент «Лестера» - як з'ясувалося, не дарма.

Зараз Варді 29 років: він заробляє 70 тисяч фунтів на тиждень, очолює таблицю найкращих бомбардирів Прем'єр-ліги (у Джеймі - 18 м'ячів, у Лукаку - 16, у Кейна - 15), дублем ховає «Ліверпуль» і готується до поїздки на Euro- 2016. Навіть якщо цей сезон - всього лише спалах, Варді вже став легендою Прем'єр-ліги: його рекорд за тривалістю гольової серії (11 матчів поспіль) поб'ють нескоро.

РІЯД МАХРЕЗ: АЛЖИРСЬКИЙ ДІАМАНТ

Вартість перед стартом сезону: 7 мільйонів євро

Актуальна вартість: 20 мільйонів євро

Рияд МАХРЕЗ. Фото REUTERS

Ріяд Махрез. Фото REUTERS

Дитинство Ріяда пройшло недалеко від Парижа: на відміну від ровесників, Махрез ніколи не прагнув стати професійним гравцем - для цього потрібно було обростати м'язами, а йому хотілося просто штовхати м'яч. Коли Ріяду було 15, помер його батько, який мріяв, щоб син виріс футболістом. Тоді хлопця немов підмінили: він купив абонемент в тренажерний зал, додав у «фізиці» і заграв в «Сарселі» - аматорському клубі з рідного міста Махреза.

У родині водилися гроші, тому Ріяд регулярно літав на перегляди за свій рахунок, але тренери шотландських, італійських й іспанських команд вперто не звертали уваги на технічного юнака. Махрез виступав за «Гавр», переміщаючись між основою і резервом, як раптом Ріяда зауважив скаут «Лестера» Бен Рігглсворт - днями цей чоловік перейшов працювати в «Арсенал», отримавши пропозицію, від якої неможливо відмовитися.

«Лисиці» заплатили «Гавру» півмільйона євро, і Махрез відправився в Англію. Незабаром атакуючого хавбека запросили в збірну - він навіть з'їздив у складі Алжиру на чемпіонат світу до Бразилії. Зараз Ріяд - найкорисніший і один з найважливіших гравців «Лестера»: в його активі вже 14 забитих м'ячів і 10 результативних передач (друге місце після Озіла). Крім того, алжирець йде на другому місці в Англії по середній кількості вдалих обведень за матч (3,2). Екс-захисник «Ліверпуля», нині - телеексперт Джеймі Каррагер впевнений, що за підсумками сезону нагороду найкращому гравцеві Прем'єр-ліги повинні вручити саме Ріяду Махрезу.

КАСПЕР ШМЕЙХЕЛЬ: БАТЬКО МОЖЕ ПИШАТИСЯ

Вартість перед стартом сезону: 4,5 мільйони євро

Актуальна вартість: 5 мільйонів євро

Каспер ШМЕЙХЕЛЬ. Фото REUTERS

Каспер Шмейхель. Фото REUTERS

У 7 років син Петера Шмейхеля із задоволенням грав у воротах, а в 13 заявив, що його місце - в нападі. Коли Касперу було 15, він взагалі зав'язав з футболом, щоб вступити до коледжу: до того моменту датчанин вже знав три мови (крім рідної - португальську й англійську). У 2002-му Петер умовив сина взяти участь в матчі, присвяченому десятиріччю перемоги збірної Данії на чемпіонаті Європи. Щоб все пройшло гарно, сценарій розписали так: після першого тайму Каспер виходить замість батька і стає у ворота. В результаті 16-річний хлопець провів ту гру настільки потужно, що до нього відразу ж прилипли скаути «Брондбю».

Шмейхель став активно тренуватися і їздити на міжнародні турніри - на одному з них воротаря атакували представники «Ман Сіті», заздалегідь підготувавши дорослий контракт. Каспер погодився, але незабаром пошкодував: на першому ж занятті Анелька і Беркович забивали данцеві з усіх позицій. У Манчестері Шмейхель-молодший так і не заграв, зате вдосталь покатався по орендах. У 2009-му Каспер попрощався з «городянами» (хоча ті пропонували договір на три роки) і пішов в четверту лігу, щоб мати постійну практику. З «Ноттс Каунті» Шмейхель перебрався в «Лідс», провів там сезон і поїхав в «Лестер».

Зараз Каспер - один з тих, кому мешканці «Кінг Пауера» аплодують стоячи. Окрім футболу, данський голкіпер займається благодійністю - переводить гроші в фонд, який допомагає африканським матерям.

«Тільки 6 відсотків жінок в Ефіопії народжують з професійною допомогою. Будь-яка кровотеча, яку в Європі назвуть дурницею, стане там смертним вироком. Це ганьба», - так Каспер пояснює свої інвестиції в місцеву медицину.

У цьому сезоні Шмейхель грає цілком добре: в середньому на його рахунку 2,6 сейви за матч. Єдиний компонент, в якому Касперу потрібно серйозно додати - точність передач. Зараз вона складає всього 31,6 відсотка: чужі атаки нерідко стартують з неакуратного пасу голкіпера «лисиць».

ХТО ЩЕ ВАЖЛИВИЙ ДЛЯ «ЛЕСТЕРА»?

Клаудіо Раньєрі вибудовує гру від захисту, тому в центрі оборони повинен бути чіпкий, надійний і досвідчений пітбуль. Роберта Хута придбали всього за три мільйони фунтів: спочатку німець грав в «Челсі», потім його заслали в «Мідлсбро», а наступні шість сезонів він провів в «Сток Сіті». Там Роберт швидко став лідером роздягальні, але мучився через травми - клуб продав Хута, як тільки надійшла гарна пропозиція.

Роберт ХУТ. Фото REUTERS

Роберт Хут. Фото REUTERS

У тому, що 191-сантиметровий захисник прижився в банді Раньєрі, сумнівів уже немає - за останній місяць Роберт приніс «Лестеру» перемоги в матчах з «Тоттенхемом» і «Манчестер Сіті». Зі своїми прямими обов'язками Хут теж справляється чудово: в середньому 7,3 рази за гру виносить м'яч подалі від штрафного і нікому не поступається в повітряних єдиноборствах (2,7 виграних дуелі в середньому за матч).

Ще один кремінь оборони «лисиць» - капітан Уес Морган. До 2012 року він десять років припадав пилом в «Ноттінгем Форест», потім перейшов в «Лестер» і забронював місце в центрі захисту. Козирі Моргана - акуратність (всього одна жовта картка в сезоні) і самовідданість (четверте місце в Прем'єр-лізі за заблокованими ударами). Правда, іноді 32-річний Уес катастрофічно повільний: при зрості 185 сантиметрів він важить більше 90 кілограмів, тому програє прутконогим вінгерам на дистанції.

ЯК ГРАЄ «ЛЕСТЕР»?

Раньєрі дивним чином поєднав непоєднуване: злегка застарілу схему 4-4-2 і блискавичний вихід з оборони. «Лестер» нарівні з «Сіті» забив більше за всіх у Прем'єр-лізі (по 47 м'ячів), але якщо у «городян» все вирішує індивідуальна майстерність, то «лисиці» діють ансамблем. Перший характерний момент - контратаки: з них «Лестер» забив чотири голи (кращий результат в чемпіонаті).

Другий фактор - пенальті: якщо «лисиці» добираються до штрафної, буде біда - 7 м'ячів забиті з «точки» (теж кращий показник в лізі). І третій нюанс - розкутість: «Лестер» на останньому місці в чемпіонаті по точності передач (69,3 відсотка пасів доходять до адресата), але майже всі паси спрямовані вперед, в напад.

До фінішу цілих 13 турів, але вже зараз можна стверджувати: «Лестер» - команда, у якої є свій стиль і своя філософія. А ще, як вірно помітив Арсен Венгер, «Лестер» - найкращий доказ, що сучасний футбол - це не тільки гроші.

Павло Городницький