Олег Венглинський: «Іще Лобановський казав: «У футбол грають підготовлені люди»

Футбол України 12 Лютого, 22:01 766
Олег Венглинський:  «Іще Лобановський казав: «У футбол грають підготовлені люди» | 19-27
Олег Венглинський, екс-нападник національної збірної, ділиться думками про унікальну для нашого чемпіонату ситуацію.

— Олеже, сьогодні перед нами феномен, якого, здається, не було: з 14 команд УПЛ дві («Говерла» й «Металург») не зіграли жодного спарингу, а «Волинь» обмежилась одним. Як вони збираються грати в чемпіонаті, якщо до його поновлення менше трьох тижнів?

— А я не впевнений, що вони збираються! Стан справ більш, аніж ненормальний. Це говорить про те, що кілька клубів мають дуже серйозні проблеми з фінансами. Настільки серйозні, що можуть призвести до зняття зі змагань. Оті заяви — «Ми проводимо збори, але не скажемо, де» — просто смішні, чесне слово. За ними приховано те, що гравці в найкращому випадку бігають «дир-дир». Уже, здається, всім очевидно, що назріла реформа: треба скорочувати «вишку» на два учасники, а в тих, хто залишиться, вимагати гарантії, що протримаються бодай до завершення сезону, не знімуться й платитимуть зарплати.

В Україні вже давно встоялася концепція зимової підготовки: перший збір — утягувальний, ставка на «фізику»; другий — атлетичні вправи чергуються з ігровими, відтак спарингами; третій — кількість контрольних матчів зростає, відбувається награвання основи. Чим оця формула оптимальна, чому ми обрали її?

— Ми й не обирали, це зробили задовго до нас! Інколи не треба нічого вигадувати, інколи винахід велосипеда завершується крахом. Є певні закономірності, зокрема кліматичні, котрі треба враховувати. На основі цих закономірностей свого часу була вибудувана згадана система. Звісно, футбол розвивається, тож у неї вносяться корективи, проте фундамент залишається незмінним. Безумовно, система не є дог­матичною, кожен тренер коригує її під специфіку конкретної команди. Зазвичай так і робиться, й уже офіційні поєдинки показують, наскільки корективи вдалі.

— Дилетантське запитання: 1992 року першість Європи для збірних виграла Данія, гравці кот­рої взагалі не готувалися до турніру, відпочиваючи на пляжах. Значить…

— Нічого це не значить! Наведіть мені ще один схожий приклад. Немає такого! Іще Лобановський казав: «У футбол грають підготовлені люди». Не пройшов вишкіл до змагань, станеш… я би сказав «булочкою»: «Металург» і «Говерла» навесні будуть якраз отими «булочками», котрих із радістю їстимуть суперники. Повторю: нам давно слід було навести лад, зокрема, в отих комітетах ФФУ, котрі допускають до участі в УПЛ клуби на зразок ужгородського, запорізького чи харківського. Я розумію, всі один із одним дружать, усі «йдуть назустріч», але з таким ставленням можемо просто втратити наш футбол. Переконаний: більшість гравців — нормальні люди, які усвідомлюють, що коли в державі біда, в них не може бути бенкету. Вони погодяться на просту умову: нехай зарплати будуть невисокі, але щоб існувала стабільність виплат.

Володимир Баняс