Якщо питання по запорізькому клубу майже не стояло, адже процедура банкрутства розпочалась ще восени минулого року, то інформація зі стану команди Віталія Кварцяного багатьох здивувала.
Так, фінансова ситуація у лучан була не найкращою, з команди зняли 12 очок, і скоріш за все знімуть ще. Борги по зарплаті зростають кожного місяця, гравці грають на морально-вольових якостях. Проте, таке радикальне рішення дійсно стало несподіваним.
Щось підказує, що це далеко не останні команди, які не зможуть продовжувати свої виступи в елітному дивізіоні нашого чемпіонату. Ще як мінімум 2 клуби можуть поповнити список команд Другої Ліги — «Металіст» та «Говерла».
Однак, це далеко не єдині команди, які розформовуються та починають грати з нижчих дивізіонів. Але, це найбільше скорочення за весь час існування УПЛ.
Першою “ластівкою” став криворіжський «Кривбас», який було ліквідовано по завершенню сезону 2012/2013. Керівництво клубу відмовлялось виплачувати зарплату футболістам, майже не було зв'язку з функціонерами. Загалом, ситуація нічим не відрізняється від того, що зараз відбувається з багатьма нашими ФК. Однак, у ті, найбільш “ситі” часи для українського футболу, це виглядало дуже і дуже дивно. Було багато сподівань, що більше такого не станеться, що це випадкове явище. Як покаже час — це був лише початок.
Під час наступного сезону, в Україні відбулись історичні події — ЄвроМайдан, окупація Криму, війна на Донбасі. Звичайно, це не могло не позначитись на українських клубах. Деякі іммігрували в інші області, деякі, як то «Севастополь» і «Таврія», догравали сезон. Вже тоді стало зрозуміло, що кримські клуби не будуть грати в наступному чемпіонаті УПЛ.
Однак, ще раніше, восени 2013, збанкрутів столичний Арсенал, який, незадовго до цього, Вадим Рабінович продав Олександру Оніщенко. “Наполеонівські плани” нардепа від «Партії регіонів» не втілились у життя, і 29 жовтня у Києві залишився лише один професійний клуб. За 1,5 роки представництво столичних клубів в УПЛ зменшилось у 3 рази.
Перед нинішнім сезоном відбулось злиття двох клубів на базі донецького «Металурга» з подальшою трансформацією. Після цих подій, новий клуб заявився до елітного дивізіону під назвою «Сталь» Дніпродзержинськ.
Хто і де зараз:
«Кривбас»:
наразі виступає у Суперлізі Дніпропетровської області. Були плани щодо того аби заявитись до Другої Ліги у сезоні 2014/2015. Проте, ці плани не втілились у життя.
«Арсенал»:
ініціативна група з числа вболівальників клубу не здавалась до останнього. Як наслідок, знайшовся інвестор, який взяв під своє крило клуб, відновив його. Після виграшу чемпіонату Києва, “каноніри” заявились у нижчій дивізіон. Наразі йдуть на 8 місці. Відставання від лідера, ковалівського «Колосу» — 12 очок.
ФК «Таврія»:
після захоплення українського Криму Росією, “таврійці” дограли до кінця сезону, після чого клуб зник. На наступний сезон вже новий клуб «ТСК-Таврія», який окупанти створили на базі українського ФК, був заявлений до Другої Ліги чемпіонату Росії. Після скарг ФФУ та вищих керівників держави, УЄФА заборонив кримським клубам грати у змаганнях під егідою РФС. Було створено чемпіонат Криму, де «Таврія» йде на першому місці, маючи у своєму активі 33 очки після 14 турів.
ФК «Севастополь»:
Ще один кримський клуб зник з футбольної мапи України після окупації півострову. Був перейменован на СКЧФ (Спортивний Клуб Чорноморського Флоту), заявлений до нижчого дивізіону чемпіонату Росії. Після заборони від УЄФА, також був заявлений до чемпіонату Криму. Посідає 2 місце після 14 турів з 26 очками в активі.
Зрозуміло, що наступний сезон УПЛ розпочне у значно реформованому і оновленому складі, проте хочеться сподіватись, що якісь проблемні клуби знайдуть можливість погасити усі борги, пройти атестацію на наступний сезон і отримати ліцензію.
Завжди боляче дивитись, як помирають футбольні клуби з історією, особливо якщо ще 3 роки тому вони претендували на найвищі місця у нашому чемпіонаті та були у кроці від 1/2 Ліги Європи.
Олександр Ушаков
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!