24 березня у товариському матчі проти збірної Кіпру відбудеться офіційний тренерський дебют Андрія Шевченка у національній команді України.
Легендарний футболіст вже почав виконувати обов'язки асистента Михайла Фоменка – він займався переглядом футболістів у матчах за клуби та провів тренування збірної.
Поки Шевченко готується до прем'єри у новій ролі, Еспресо.TV пригадує, як складалася тренерська доля інших володарів «Золотого м'яча».
Олег Блохін
Тренерська кар'єра володаря «Золотого м'яча» 1975 року Олега Блохіна складалася неоднозначно. У 1990-х він розпочинав роботу з грецькими клубами - «Олімпіакосом», ПАОК, «Іонікосом» та АЕК, з якими не досягнув особливих успіхів.
Проте Блохіну вдалося стати найуспішнішим тренером в історії збірної України та вивести її в чвертьфінал чемпіонату світу-2006.
Після нетривалої та невдалої роботи у «Москві», легендарний футболіст знову очолив нашу національну команду - під час домашнього Євро-2012, але навіть не вивів її на турнірі з групи.
Восени 2012 року Блохін став головним тренером київського «Динамо», у якому провів найгірший етап своєї тренерської кар'єри. Зокрема, у 2014 році кияни вперше у своїй історії залишилися без медалей чемпіонату України.
Після відставки з «Динамо» Блохін вже два роки залишається безробітним.
Йохан Кройф
Триразовий володар «Золотого м'яча» Йохан Кройф з Нідерландів є одним з небагатьох видатних футболістів, які зробили блискучу тренерську кар'єру.
Вона тривала лише десять років, а працював «Летючий голландець» тільки з двома клубами, у яких пройшли його кращі ігрові роки –«Аяксі» та «Барселоні».
З амстердамцями Кройф у 1987 році здобув Кубок кубків. «Барселону» фахівець очолив у 1988 році та згодом перетворив її на одну з кращих команд світу, яка демонструвала видовищний атакуючий футбол, який відтоді став фірмовим стилем каталонців.
Саме під орудою Кройфа «Барселона» виграла у 1992 році свою першу Лігу чемпіонів, здобувши того ж сезону Суперкубок УЄФА.
Франц Беккенбауер
Успішною виявилася тренерська кар'єра іншого триразового володаря «Золотого м'яча» – німця Франца Беккенбауера.
На першому своєму великому турнірі у якості головного тренера збірної Німеччини він вивів її у фінал чемпіонату світу 1986 року, де «Бундестім» поступилася Аргентині, у якій саме виблискував неперевершений Дієго Марадона.
Реванш німці взяли через чотири роки на світовій першості в Італії, де прагматична «Німецька машина» на чолі з «Кайзером Францом» знову зустрілася у фіналі з Аргентиною та Марадоною, але цього разу виявилася сильнішою.
На клубному рівні Беккенбауер працював не так успішно. Під його керівництвом «зірковий» французький «Марсель» у 1991 році програв фінал Кубку чемпіонів югославській «Црвені Звезді».
Втім, німецьку «Баварію» у 1996 році він все ж привів до перемоги у Кубку УЄФА. На той час вже був президентом мюнхенського клубу і погодився потренувати команду після низки невдач і тренерських відставок.
Марко ван Бастен
Голландець Марко ван Бастен також отримував «Золотий м'яч» тричі та розпочав самостійну тренерські кар'єру у національній команді.
Нідерланди тренер возив на два великі турнірі – чемпіонат світу-2006 та Євро-2008. На мундіалі голландці вибули в 1/8 фіналу. На європейському чемпіонаті, продемонструвавши яскраву гуру на груповому раунді, у чвертьфіналі сенсаційно поступилися росіянам.
Після цього ван Бастен без особливого успіху працював з голландськими «Аяксом», «Херенвеном» та АЗ.
Зараз ван Бастен є асистентом Данні Блінда у збірній Голландії.
Мішель Платіні
Ще більш невдалою виявилася робота зі збірною триразового володаря «Золотого м'яча» француза Мішеля Платіні. Команду Франції він не зміг вивести до фінальної частини чемпіонату світу-1990.
На Євро-1992 французи потрапили, але теж там пасли задніх, не здолавши навіть групового раунду.
Після подібного гіркого досвіду Платіні завершив тренувати та став успішним функціонером – у 2007 році він став президентом УЄФА.
2015 рік став для француза «чорним». Через звинувачення у корупції він був дискваліфікований на шість років та відсторонений від посади і зараз намагається довести свою невинність у суді.
Кевін Кіган
Не зміг досягти успіхів на посаді головного тренера своєї національної команди й англієць Кевін Кіган. Він возив збірну Англії на чемпіонат Європи-2000, але не вивів її до плей-офф.
Нічого суттєвого Кіган не виграв і з клубами – «Ньюкаслом», «Фулхемом» та «Манчестер Сіті» та у 2008 році закінчив тренувати.
Лотар Маттеус
Володар «Золотого м'яча» 1990 року німець Лотар Маттеус може похвалитися досить екстравагантною тренерською кар'єрою, впродовж якої він об'їхав півсвіту – від Ізраїлю до Бразилії.
Маттеус очолював збірні Угорщини та Болгарії, австрійські «Рапід» та «Зальцбург», бразильський «Атлетіко Паранаенсе», ізраїльський «Маккабі» з Натанії.
Єдиного успіху він досягнув з белгардським «Партизаном», який у 2003 році привів до перемоги у чемпіонаті Сербії та Чорногорії.
Христо Стоїчков
Чимось схожий на кар'єру Матеуса і тренерський шлях славетного болгарського футболіста Хрісто Стоїчкова. Його теж заносило на край світу – у південноафриканський «Мамелоді Сандаунз». Він також безуспішно працював зі збірною Болгарії.
Не зажив у минулому «зірковий» форвард слави в іспанській «Сельті». Тож останнім часом був затребуваний лише болгарськими «Літексом» та ЦСКА, після звільнення з якого у 2013 році більше нікого не тренував.
Рууд Гулліт
Вистачало екзотичних сторінок і в тренерській кар'єрі володаря «Золотого м'яча» 1988 року голландця Рууда Гулліта.
Хоча розпочинав він досить переконливо, здобувши у 1996 році Кубок Англії з ще не розбещеним мільйонами Романа Абрамовича лондонським «Челсі». Потім Гулліт вивів у кубковий фінал інший англійський клуб – «Ньюкасл», але на цьому його звершення закінчилися.
Славетний футболіст потім невдало працював з голландським «Фейенордом», американським «Лос-Анджелес Гелаксі». Його останнім клубом став російський «Терек» з Грозного, звідки його звільнили через погані результати.
Зінедін Зідан
Один з найвидатніших французьких гравців розпочав тренерську кар'єру у 2013 році у якості асистента Карло Анчелотті у «Реалі». Після цього він очолював молодіжну команду мадридців.
Пост головного тренера «Реала» Зідан отримав на початку нинішнього року, після відставки Рафаеля Бенітеса.
Рятівним призначення легенди не стало. «Реал» вже відстав від головного конкурента у боротьбі за «золото» чемпіонату Іспанії – «Барселони» - на 10 очок. Сам Зідан примудрився пересваритися з лідерами мадридської команди. Так що все йде до того, що «Зізу» влітку залишить «королівський клуб».
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!