Артем Федецький: «Вірю, що футбол в Україні не помре»

Футбол України 4 Квітня, 19:07 717
Артем Федецький: «Вірю, що футбол в Україні не помре»
Захисник «Дніпра» і збірної України Артем Федецький - про збірну, справи в «Дніпрі» і своє майбутнє.

- Тарас Степаненко сказав, що хотілося б зіграти з більш сильними суперниками. Через Кіпр і Уельс без Бейла і Ремсі реально гідно підготуватися до Німеччини і Польщі?

- Думаю, однозначно реально. Чому ні? Уельс схожий на Північну Ірландію; Кіпр, може бути, слабкіший, але всі команди вже навчилися грати в футбол. Михайло Іванович Фоменко правильно сказав, що, може, ми і хотіли зіграти з більш сильними суперниками, але вони виявили бажання зіграти з іншими збірними.

- Зараз в Європі, на жаль, частіше і частіше відбуваються теракти. Не страшно їхати грати до Франції на Євро-2016?

- Хотілося б висловити співчуття постраждалим в цих терактах, їх сім'ям. Та й у нас зараз непростий час. Але я впевнений, що влада Франції зробить все можливе, щоб турнір пройшов на високому рівні і, найголовніше, без терактів.

- У збірну не були викликані футболісти з чемпіонату Росії. Як ви до цього ставитеся?

- Думаю, це питання не до мене. Я такий же футболіст, як і вони.

- Тобто всі повинні бути рівні в сенсі виклику або невиклику в збірну?

- Є тренерський склад, який вирішує, кого запрошувати до збірної. Якщо вони викликали саме цих футболістів, значить, так має бути і не підлягає обговоренню.

- У збірній нове обличчя - Андрій Шевченко. Як ставитеся до його призначення?

- Позитивно. Зараз вже провели два тренування (розмова відбулася за день до гри проти Кіпру в Одесі) - цікаво. Мені пощастило застати Андрія ще футболістом у збірній. У дитинстві дивився, як вони з Ребровим грали за «Динамо», а зараз добре знайомий і з Андрієм, і з Сергієм Станіславовичем Ребровим. В цьому плані я щаслива людина.

***

- Багато хто відзначає, що останнім часом ви помітно здали. Погоджуєтеся з такою думкою?

- У нас купа експертів, знавців футболу. Я так не вважаю.

- Я можу підкріпити це твердження цифрами - в минулому сезоні в середньому ви вигравали 70% єдиноборств за матч, в першій половині нинішнього - 55%.

- 15%, так? Нічого, до Євро підтягнемо.

- Наскільки це пов'язано з фінансовою ситуацією в клубі?

- Тут питання в іншому трошки.

- Невизначеність?

- І це теж, але є й інші нюанси, про які, на жаль, я не можу вам сказати.

- Артем, «Дніпро» розвалюється?

- Мені б в це вірити не хотілося.

- Так чи ні?

- Поки граємо. «Шахтар» обіграли, «Карпати». Все поки нормально.

- Ви згадали про гру з Шахтарем. Як так вийшло, що проти Динамо і Шахтаря провели два кардинально різних матчі?

- З «Динамо» був провал повний. Хоча я б не сказав, що «Динамо» видало суперматч.

- Вони вийшли і спокійно вас обіграли.

- Абсолютно спокійно ми обіграли самих себе. Дві помилки - і після першого тайму гра зроблена. Відіграти в Києві два м'ячі ми були не в силах. Через тиждень показали абсолютно божевільний матч: протягом дев'яноста хвилин пресингували, швидкий вихід з оборони в атаку, з атаки в оборону. Чому так? Не знаю. Якби знав усі нюанси в футболі, вже давно грав би в топ-клубі і був би чемпіоном світу. Хоча ми прекрасно розуміємо, що «Дніпро» має проводити всі матчі без явних спадів.

- Говорили, що Суркіс заохотив «Дніпро», виплативши на всіх півмільйона доларів.

- Три мільйони дав - так і напишіть. Всі все знають, крім нас.

- За який термін зараз є затримки в клубі? Більше чотирьох місяців?

- В районі того. Обіцяють виплатити, але наскільки ці обіцянки...

- Днями Чеснаков дав інтерв'ю, в якому сказав, що в «Ворсклі» він десять років, і за цей час в клубі ніхто не був обманутий. Можете сказати те ж саме про «Дніпро»?

- Руслан Ротань, який все життя в «Дніпрі», може сказати те ж саме. Хто б з клубу не йшов, всі нюанси, в тому числі і фінансові, були задоволені.

- Він давав інтерв'ю, в якому сказав, що ви періодично ходите вибивати чесно зароблені. Часто доводиться?

- Що значить «вибивати»? Три-чотири людини пішли, запитали. Нам сказали: «Все буде погашено».

- Обіцянки переростають в гроші?

- Поки в країні непроста ситуація... Нам хочеться вірити, що обіцянки будуть виправдані. Зараз ходять чутки, що «Дніпро» може припинити існування, у 13-ти осіб закінчуються влітку контракти. Як воно буде - поки незрозуміло. Нам нічого не пропонували, ні з ким не розмовляли.

- Коли останній раз футболісти «Дніпра» отримували зарплату?

- Не пам'ятаю (сміється).

- Маркевич вже сказав, що допрацьовує до літа і йде. Ваш контракт закінчується тоді ж. Якщо «Дніпро» завтра запропонує контракт, ви погодитеся?

- Я людина амбітна - я повинен знати, для чого цей контракт. Якщо «Дніпро» пропонує контракт і ставить завдання боротися за чемпіонство...

- Поставити можна хоч сьогодні - треба реально боротися.

- Звичайно. Якщо запропонують контракт просто для того, щоб була команда і теліпалася в таблиці вгору-вниз ... Справа не тільки в грошах. Я як футболіст ще хочу прогресувати, тому що знаю, що це ще не пік моїх можливостей.

- Щоб боротися за чемпіонство, треба підписати топових футболістів, а не плюшевих іграшок. Хто з дійсно класних гравців захоче піти в «Дніпро» з затримками зарплат і невизначеним майбутнім?

- «Шахтар» ось перейшов з топових футболістів на хорошу, перспективну молодь. «Дніпро» теж може перейти на своїх вихованців, багато зараз хороших українських футболістів в нашому чемпіонаті. У нас перспективна молодь, з якою можна ставити серйозні завдання. Хто думав, що «Шахтар» з молодими футболістами вийде і обіграє «Шальке»?

- «Шахтар» планомірно готує футболістів, у них величезна кількість молодих в оренді і, як правило, грають сильно. У Дніпрі не так. Немає людей, які готові вже замінити основних гравців.

- Зараз закінчується контракт у 13-ти футболістів - молодим хлопцям зелене світло. Нехай приходять і доводять. Може, вони незадоволені зараз, вважають, що гідні більшого, ніж гра в дублі. Ось, будь ласка, зараз отримають шанс влітку. Якщо займуть третє місце, нехай скажуть, що Федецький - балабол. Поки з того, що я бачив, можу сказати, що вони повинні працювати більше.

- Ви сказали, що у них буде шанс. Впевнені, що покинете «Дніпро»?

- Можливо, буде шанс.

- Більше так, аніж ні?

- Так. Хоча все може помінятися. Раптом зараз прийде якийсь божевільний інвестор. Кажуть, що футбол в нашій країні загинається, але я впевнений, що він не помре. Так, він трошки хворий зараз, але я вірю в його одужання.

- Дехто вважає, що він очищається.

- Можливо. Очищається від непотрібного, а цього у нас вистачає, повірте.

- Що саме непотрібне в українському футболі?

- Не буду це говорити.

- Припустимо, зарплати невідповідно до своїх достатків? У той час, як середня зарплата по країні п'ять тисяч гривень, Срна або Ярмоленко заробляють чотири-п'ять мільйонів доларів в рік.

- Не думаю, що це проблема. Футболіст може вимагати все що завгодно, але якщо це не влаштує клуб, контракт підписаний не буде. Зрозуміло, що в країні всі порівнюють зарплати гравців із середньою зарплатою в Україні... Я вибрав свій шлях у вісім років, не думаючи про гроші, і кожен може вибрати такий же шлях.

- Якщо це не проблема, то назвіть щось інше.

- Напевно, суддівство.

- «Дніпро» вбивають?

- Зараз не вбивають - кому ми вже потрібні? Це було чітко видно в останньому сезоні Рамоса, коли наші голи не зараховували. Про це ми говорили, але толку не було ніякого.

- З чим це пов'язано?

- Я багато чого можу думати. Є такі речі, які не треба говорити.

- Закулісні ігри в українському футболі?

- Можливо, і таке теж є. Не думайте, що я щось знаю - це лише здогадки.

- Кажуть, хоче йти практично вся команда. Є в команді люди, які розуміють, що їх там влітку вже точно не буде?

- Можливо, і є, але вони цього не показують. Хоч в клубі і є проблеми, і не тільки з виплатами зарплат, всі виходять і працюють. Вийшов на поле, відпрацював, а далі можеш грузиться.

- Думаю, одна з проблем - відсутність зв'язку Маркевича з Коломойським. Раніше телефонував Селезньов. Зараз хтось може набрати президента?

- Стеценко може зателефонувати. Я не скажу, що Селезньов спілкувався мало не щодня як з другом. Те, що Маркевич не може поговорити з Коломойським - я не знаю, як це. Рамос теж говорив, що він хотів поспілкуватися з власником клубу, але у нього не було можливості.

- Я читав версію, що якось Рамос сидів зі Стеценком...

- (Перебиваючи) Телефон вкрав?

- Так.

- Це маячня, не слухайте. Можливо, Стеценко забув телефон, а Рамос захотів дізнатися номер Коломойського і зателефонувати йому. Але щоб він вкрав у нього телефон - ніколи не повірю.

- Ви розповідали, що за часів гри в «Шахтарі» ви могли зателефонувати Ахметову і поспілкуватися з ним. З Коломойським цього не вистачає?

- Я на це уваги не звертав. Скільки разів мені доводилося спілкуватися з Ахметовим, якщо він був на зв'язку - завжди брав телефон. Якщо немає - завжди телефонував. А чого мені дзвонити Коломойському? З яких питань?

- Ахметову з яких питань ви дзвонили?

- Коли був у дублі «Карпат», бувало, з ним за тиждень по три рази розмовляв.

- Що він казав?

- Запитував, як справи, як ситуація - чи змінюється. Він сам намагався вирішити те питання, розмовляючи з Димінським, але не виходило. Ахметов сам дзвонив, щоб морально підтримати. Як би не було, мені було приємно і додавало сил. Зрозуміло, що була підтримка і з боку сім'ї, друзів, але коли ще й така людина тебе підтримує ... Він міг би махнути рукою і все. Федецьким більше, Федецьким менше - яка різниця? У нього купа таких же футболістів. Це дорогого коштує. Видно, що людина переживала і намагалася зробити все, щоб змінити ситуацію.

- Ви говорите: «Навіщо дзвонити Коломойському?». Наприклад, запитати, коли будуть гроші.

- Він скаже: «Завтра». - «Добре, спасибі, до побачення» (сміється). Якщо є умови контракту, то, як би не було, вони повинні виконуватися. Я намагаюся вірити словам, які він говорив Стеценку і Селезньову.

- Чи будете готові йти до суду, якщо обіцянки все-таки не будуть виконані?

- Уже набридло ходити по судах після трирічної тяганини з «Карпатами». Тим більше, що я у них зайвого нічого не просив. Я вважаю, що я професійно виконував свої обов'язки на футбольному полі; вони вважають, що я халтурив. Людину, яка грає не на повну, в збірну не викликатимуть. Загалом, по судах ходити не хочеться. Надія є, і поки не збираюся переходити до таких крайніх заходів.

- Думаю, ви читали слова Дячука-Ставицького, коли він сказав, що «Карпати» через вас не могли півроку заявляти футболістів. Як думаєте, що він мав на увазі? Що ви мали пробачити борг?

- Я знаю цю людину давно. Він в «Карпатах» коріння пустив - він там при будь-якому тренері. Про себе від нього різні байки чув.

- Які?

- Доброго було мало. Бог йому суддя. Я не маю права його судити, тому що він старший, і зла на нього не тримаю. Але він теж повинен поважати працю і роботу футболістів. Він говорив, що я неправильно себе повів, через що, як ви сказали, «Карпатам» заборонили заявляти футболістів. Зачекайте, я винен, що вони не виконують обов'язки перед футболістами? Там же не тільки я був: Мілошевіч, Кузнецов, Богатінов, Лукас, Крістобаль. З ким у Карпат були судові тяжби, ті були для них поганими футболістами. У них все зводилося до одного - ти здав, ти в грі, тільки б не платити гроші.

- «Здав»? Звинувачував в здачі матчу?

- Ні-ні. Здав в футбольному плані.

- Зараз з «Карпат» пішов спочатку Дедишин, потім - Йовічевич, а Дячук-Ставицький залишився. Це негативно позначиться на клубі?

- Однозначно.

***

- Були чутки про ваш можливий переїзд в МЛС. Вони правдиві?

- Так, з «Гелексі» дзвонили. Бекхем набрав, запропонував (сміється). Я не буду зараз говорити ні «так», ні «ні».

- Ви б погодилися?

- На сьогоднішній день основне моє завдання - добре підготуватися до чемпіонату Європи.

- Добре. Підписати попередній контракт і після Євро летіти в МЛС. Чи погодилися б?

- Думаю, краще підписувати контракт після Євро.

- Щоб не почали говорити, мовляв, він підписав контракт з іншим клубом, тому давайте відправимо його в дубль?

- Не думаю, що в такому клубі як «Дніпро» таке можливо. Всі хлопці, у кого закінчувалися контракти, сумлінно їх доробляли, нікого з першої команди не відраховували.

- Чому ж тоді краще підписати контракт після Євро?

- Можливо, це я і перебільшував трохи. Просто ніколи не знаєш, як швидко все вирішиться. Зараз ведуться переговори з клубами, які зацікавлені підписати зі мною контракт. Серед них є і команди з Європи. Але поки я до цього спокійно ставлюся.

- Серед команд, з якими йдуть переговори, є клуби з чемпіонатів першої четвірки?

- Англія, Німеччина.

- Про Німеччину вже якось були чутки, що ви можете в «Боруссію» перейти. Це було близько до правди?

- Були розмови, але конкретики не було. Це було ще, коли Клопп тренував «Боруссію».

- Що значить «були розмови»? Як це проявлялося?

- Цікавилися. Запитали у мене, чи хочу я перейти в «Боруссію». Звісно, хочу. Як воно далі було - не знаю. Мене ніхто не ставив до відома, чи були в клубі якісь пропозиції від «Боруссії».

За матеріалами football.ua