Аналіз матчу Україна – Франція.

Динамо Київ 17 Листопада, 17:22 2218
Аналіз матчу Україна – Франція.  | 19-27
Україна наближається до Бразилії.

Роман Сиволап. 1927.kiev.ua

Збірна України під керівництвом Михайла Фоменка продовжує приємно дивувати своїх уболівальників. До цього українська національна команда мала лише одну перемогу в матчі зі збірними, що здобували головні трофеї світового футболу: в 2009 наші хлопці під керівництвом Михайличенко виграли в англійців. Щоправда, на той час Англія на чолі з Фабіо Капелло вирішила всі свої турнірні завдання, тому англійці особливо не засмутилися. Матчі Україна – Франція є вирішальним для двох команд.  Поразка відправила всю Францію в шоковий стан. Можливо склад французів вже не такий зірковий, як у часи Зідана, Анрі, Блана, Десайї, але у теперішньому складі достатньо висококласних гравців, що грають у провідних клубах Європи. Керує збірною не самий слабкий тренер Дідьє Дешам, що має непогані досягнення на клубному рівні. Французи, що звикли до тріумфів, не розуміють, як можна поступитися путівкою до Бразилії українцям, котрі не входять до еліти світового футболу. Виявилося, що нікому невідомий тренер Фоменко, здатний перегравати представників еліти європейського футболу.

Склади і формація.   Михайло Фоменко виставив прогнозований склад за схемою 4-2-3-1. Тренер знову надав перевагу Зозулі перед Девічем. Взагалі Фоменко надає перевагу стабільному складу, де головну роль грає злагодженість взаємодії гравців.

Перед матчем у французькій пресі розгорнулася дискусія на тему, яку схему вибрати Дешаму 4-3-3 чи 4-2-3-1. Прихильників 4-3-3 було більше. Дешам вибрав 4-2-3-1 з Насрі на позиції центрального атакуючого півзахисника. Дідьє вирішив не ризикувати. Це підтверджує і вихід на правому фланзі більш орієнтованого на захист Матьє Дебюші. Після поразки рішення Дешама було розкритиковано пресою. «Після зміни тактики ККД команди вийшов жахливим. Рібері, якого часто опікали два захисника, був нейтралізований, але і його партнери не змогли впоратися з щільною опікою» - пише Lequipe.

Фоменко переграє Дешама. Що б не говорили французи перед грою про повагу до збірної України, але було помітно, що гідними суперниками вони українців не вважають. Дешаму було важко налаштуватися підготувати тактичний сюрприз Фоменко. Навпаки, наставник французів вирішив не ризикувати, вибрав більш обережний варіант ведення гри з надією, що вища індивідуальна майстерність гравців Les Bleus дасться взнаки. Навпаки, тренер українців розумів, що без несподіваних ходів про Бразилію можна забути.

Фоменко розумів, що переграти збірну Францію за основними компонентами футбольного мистецтва українцям не до снаги. Наші футболісти віддали центр поля, а тиснули на локальні слабкі місця французів: центр і лівий фланг захисту. Те наскільки ефективно гравці виконали тренерську установку викликає захоплення.

Українці здивували високим пресингом. Зозуля, Едмар, Ярмоленко, Ротань, Коноплянка після втрати м’яча активно вступали в боротьбу. Здивували високі позиції Едмара і Ротаня. Півзахисник «Металісту» взагалі грав на позиції атакуючого центрального півзахисника. Фоменко розрахував, що Евра залишиться без підтримки Рібері у захисті, тому Едмара можна частіше було бачити на правому фланзі атаки збірної України. Про це свідчить схема усереднених позицій гравців.

                                  Україна                                                                     Франція

Наприкінці першого тайму такий тактичний хід ледь не призвів до взяття воріт збірної Франції. Ярмоленко пасом п’ятою вивів Едмара у вільну зону в штрафному майданчику французів. Натуралізований українець віддав пас Коноплянці, після удару Євгена м’яч ледь не опинився у воротах Льоріса.

У наслідку на фланзі Ярмоленко – Федецького – Рібері – Евра розгорнулося справжня битва. Достатньо подивитися на відсотки напрямків атак команд.

                                 Україна                                                                     Франція

Федецький розбирається з Рібері. Претендент на «Золотий м’яч» як завжди грав важливу роль у грі збірної Франції. Рібері отримав м’яч 84 рази, віддав 39 точних передач із 44 спроб, мав 8 вдалих спроб дриблінгу. Але створити щось по справжньому загрозливе для воріт української команди йому так і не вдалося. Артему Федецькому при підтримці Ярмоленко, Степаненко і Ко вдалося нейтралізувати загрозу від півзахисника «Баварії». Федецький зробив 7 відборів, 2 перехоплення і 3 підбора, виграв 100% верхової боротьби. Хоча при атакуючих діях видатних показників не показав: 62 % точних передач, лише 2 неточні передачі у штрафний майданчик французів.

До речі показники захисника МЮ Евра при атакувальних діях не на багато кращі: 68% точних передач, 2 неточних передачі у штрафний майданчик.

Відсутність через дискваліфікацію Федецького у матчі відповіді буде чи найголовнішою проблемою Фоменко.

Ненадійний захист Les Bleus. У той час, як за розрахунком Дешама помилятися повинні були українці, жахливих помилок допустив захист французів. Центральні захисники Косельни і Абідаль не були еталоном впевненості. За завданням Фоменко Роман Зозуля постійно завдавав на них тиску. В деяких епізодах Зозуля вигравав у них єдиноборства. В ключовому епізоді, коли було відкрито рахунок, Дебюші занадто легко поступився Зозулі у боротьбі. Часи Блана – Десайї – Тюрама – Лізаразю залишилися в минулому. Мало хто вірить, що у вівторок Дешаму вдасться підвищити ефективність захисту збірної Франції. Це значно знижує шанси французів на реванш.

Коментарі до статистика матчу. Французькі футболісти мають кращий процент точних передач, більше били по воротах, частіше подавали кутові, але результат матчу для них негативний.

Українцям удалося використати слабкості суперника. У грі нашої команди також достатньо слабкостей. Наприклад, показник у 69% точних передач є занизьким для команди, що на щось претендує. В Парижі українцям необхідно поліпшити даний показник. Справа в тому, що в Києві наші футболісти свідомо підвищували темп гри, намагалися в найшвидший термін доставити м’яч до штрафного майданчику суперника. Фора після першого матчу дозволяє українцям не ризикувати. Думаю, тренерський штаб розуміє, що повна свобода французів може призвести до неприємностей. У таких умовах важливо, щоб гра українців не звелася до гри на відбій.

Ярмоленко і Коноплянка. Андрій Ярмоленко і Євген Коноплянка удостоїлися підвищеної уваги з боку французів. Дешам сподівався, що перекривши цих флангових гравців він вирішить проблему української атаки. Але виявилося, що в українців є інші гравці здатні створювати голи. Ярмоленко і Коноплянка намагалися бути корисними в колективній грі в умовах щільної опіки французів. У Андрія це виходило трошки краще. Справа не тільки у реалізованому пенальті. Ярмоленко був ефективніше (88 відсотків точних передач проти 68 у Євгена), активніше (66 разів отримував м'яч проти 47). Обидва гравці провели гідні матчі. Було помітно, що вони здатні створювати небезпеку в зустрічах навіть з суперниками такого класу як збірна Франції.

У матчі відповіді всі ми сподіваємося, що Андрій і Євген зуміють скористатися з того факту, що французи будуть вимушені ризикувати.

Ефективний Роман Зозуля. Форвард «Дніпра» завжди відрізнявся старанністю, жагою боротьби. Але в матчах із сильними суперниками не завжди цього вистачало для ефективності. Цього разу Роману вдалося не тільки нав'язати боротьбу супернику, але й витиснути з цієї боротьби два м'ячі у ворота Льоріса. Непоганий подарунок зробив Роман до свого дня народження. Очікуємо на продовження у Франції.

Висновок. Бразилія наблизилась до України і віддалилася від Франції. Михайло Фоменко продовжує дивувати футбольну громадськість: збірна України під його керівництвом перетворилася на команду, яка грає у сучасний футбол і здатна створювати проблеми для найкращих збірних континенту. Виявилося, що Михайло Іванович справжній футбольний філософ, що здатний прорахувати і знайти протидію для самих серйозних суперників.

Перед матчем у Парижі є великі сподівання, що українці не тільки здобудуть путівку у Бразилію, а й продемонструють гру гідну фіналіста Чемпіонату світу.