Що «Динамо» робити з Теодорчиком

Динамо Київ 19 Квітня, 21:28 598
Що «Динамо» робити з Теодорчиком | 19-27
За два роки в «Динамо» поляк запам'ятався лише травмами і низькою результативністю - чи дарма були витрачені 4 мільйони євро?

Лінія атаки «Динамо» за останній сезон сильно змінилася. Ще рік тому ми міркували про боротьбу за місце в складі Мбокані, Кравця і Теодорчика - сьогодні двох вже немає в команді. Але навряд чи поляк може бути задоволений тим, що виграв у них конкуренцію - значну частину сезону він пропустив через перелом малогомілкової кістки і починав з перших хвилин лише 3 матчі в УПЛ. Тренер бачить основним форвардом виключно Жуніора Мораєса, а, коли бразилець отримав травму, Теодорчик, здається, зміг переконати уболівальників тільки в справедливості свого місця на лавці. 3 голи в 17 іграх цього сезону - явно не той результат, на який розраховували Тео, Ребров і вболівальники «Динамо».

Чому не забиває Теодорчик?

В інтерв'ю Tribuna.com нападник охарактеризував свій стиль гранично чітко, назвавши себе «типовою дев'яткою».

«При фланговому футболі нападник - це ключова фігура, йому вся увага. В якійсь мірі на нього грає вся команда. Зрештою, м'яч повинен бути доставлений в штрафну, і ця людина його має в ворота переправити», - заявив тоді форвард.

Кількість ударів (в середньому 3,5 за 90 хвилин) і позиції, звідки б'є Теодорчик після зимової перерви, цілком відповідають його власній характеристиці.

Червоні трикутники - заблоковані удари, жовті - удари повз, зелені - удари в отвір, білі - голи

Тео зумів відзначитися лише одного разу, але претензії з приводу поганої реалізації йому можна пред'явити тільки по матчу проти «Дніпра». «Манчестер Сіті» і «Олександрія» в матчі-відповіді Кубку тримали Лукаша на відстані від своїх воріт, змушуючи його наносити удари з-за меж штрафного. У поляка непоганий удар, однак, удари з середньої дистанції - це не та робота, якою він повинен займатися. Всі свої голи за «Динамо» Теодорчик забив з так званої danger zone, більшість з них - в один дотик. Якщо брати весняні матчі, то удари з danger zone припали в основному на два матчі - проти «Карпат» і того ж «Дніпра» - і були скидками головою в боротьбі. Навіть якби вони потрапляли у ворота, шанси на гол були мізерними.

Ребров прекрасно знав, якого форварда набуває клуб. На презентації футболіста він говорив майже те ж, що і сам поляк:

«Теодорчик - форвард штрафного майданчика. Це те, що нам потрібно, тому що ми створюємо достатньо моментів, а поставити крапку виходить не завжди».

Навесні минулого сезону, коли «Динамо» показувало, можливо, найвищий рівень комбінаційного футболу при Реброві, Теодорчик теж був у вогні, забиваючи найважливіші м'ячі в Лізі Європи. Зараз, коли «Динамо» не в порядку, залежний від півзахисників форвард став індикатором загального стану всієї команди.

Наскільки Теодорчик залежить від партнерів?

Повертаючись до цитати Лукаша, важливо відзначити слова про фланговий футбол. У минулому сезоні в грі команди Реброва важливу роль грали зв'язки вінгера, крайнього захисника і одного з центральних півзахисників, які забезпечували регулярну доставку м'яча в штрафну з флангових зон. Даніло Сілва закінчив минулий сезон з 8 ассистами, зараз у нього тільки одна гольова передача, а замінює його на фланзі Віда, який не такий хороший при підключеннях до атаки.

Найсумнішим видовищем була гра-відповідь Кубку в Олександрії, коли Ребров використовував експериментальні поєднання - зокрема, Яковенка на місці правого вінгера і Петровича в центрі захисту. Яковенко розташовувався занадто далеко від Даніло Сілви і змушував того постійно відправляти довгі і середні передачі в боротьбу замість коротких комбінацій. Петрович починав атаки довгими закидами, але робив це безадресно, направляючи м'яч між Теодорчиком в центрі і Яковенком на фланзі. По суті, єдиним, хто міг якісно розпочати атаку «Динамо», був Рибалка, але Сергія знову підвели його проблеми з жовтими картками, і він покинув поле на початку другого тайму. Тактика довгих закидів на ранній стадії атак непогано підходить Теодорчику (він виграє близько 40% верхових єдиноборств), але для цього партнерам потрібно було хоча б намагатися знайти його передачею.

Якби гравці «Динамо» частіше помічали свого нападника в небезпечних ситуаціях біля чужих воріт, поляк міг би мати навіть шанс на хет-трик проти «Олександрії». Але замість цього Буяльський і двічі Гармаш воліли інші варіанти розвитку атаки. І тільки рішення Віталія частково виглядає виправданим. Важко сказати, що це - недовіра партнерів поляку чи бажання забити самому, але три збіги за матч мають право називатися тенденцією. Теодорчик як і раніше непогано відкривається, але партнери не створюють для нього ті моменти, в яких він зобов'язаний забивати.

Замість цього, йому досить часто віддають загострюючі передачі на хід між захисниками. У матчах проти «Манчестер Сіті» дійсно складно було очікувати того, що динамівці будуть атакувати великими силами з численними подачами в штрафну. Але ситуація повторювалася і у внутрішніх змаганнях. Більш технічні форварди здатні перетворювати такі паси в гольові моменти, але Лукаш при всіх своїх перевагах досить обмежений гравець, якому не надто підходить контратакуючий стиль.

Цю його особливість відзначав ще до переходу в «Динамо» Томаш Пасєчни, скаут «Арсеналу», а на той момент «Вест Бромвіча», який прекрасно знає польського форварда:

«Його рівень техніки не високий, проглядаються проблеми з обробкою м'яча першим дотиком».

Чи варто «Динамо» розлучатися з Теодорчиком?

Ще більш жорстко недавно висловився про Теодорчика Олександр Заваров:

«Він хороший гравець, але не футболіст топ-рівня. У «Шахтарі» в атаці грали легіонери, яких тепер знає вся Європа - це Дуглас Коста і Вілліан. У «Динамо» ж грає Теодорчик. Сумніваюся, що багато хто в Європі чув про нього хоч щось».

Можливо, коректніше було б порівнювати Теодорчика з Луїсом Адріано, якого під час його гри за «Шахтар» критикували не менше поляка. Однак Лукаш бореться за місце в основі не з нападником «Мілана», а з Жуніором Мораєсом.

Мораєс теж не відрізняється надрезультативністю (8 голів у всіх турнірах цього сезону), однак у нього є важлива перевага в порівнянні з Теодорчиком. Бразилець здатний не тільки завершувати небезпечні передачі партнерів, а й створювати собі моменти самостійно. Як доказ - недавній матч проти «Зорі», яка теж досить ефективно нейтралізувала креатив киян, але нападник зміг парою дотиків принести «Динамо» найважливішу перемогу в боротьбі за титул. Очевидно, саме про це і говорив Заваров, який і сам дещо розуміє в прийнятті нестандартних рішень на поле: у Теодорчика немає вміння самостійно поліпшити позицію в умовах дефіциту часу і простору, що особливо важливо, коли у партнерів мало що виходить. За цю якість, в тому числі, топ-клуби звертають увагу на гравця і платять десятки мільйонів.

Майбутнє Теодорчика в «Динамо» безпосередньо залежить від майбутнього Реброва

Поляк став не найкращим трансфером Реброва за час його роботи в «Динамо» - але і не найгіршим. Трансферна політика киян як і раніше викликає багато питань, але в ній з'явилася якась стратегія: брати молодих гравців, які можуть прогресувати (Гонсалес, Теодорчик, Корзун) і вільних агентів в обойму (з яких тільки Мораєс зміг поки принести реальну користь). Якщо в «Динамо» готові ростити свого Луїса Адріано і возитися з поляком не рік і не два, то його потрібно частіше випускати в основі і будувати гру, грунтуючись на його сильні сторони. В іншому випадку, клубу і агентам вже можна починати шукати варіанти - як показує приклад Кравця, футболіст ротації «Динамо» може їхати за ігровою практикою навіть в бундеслігу.

Втім, пошук адекватної заміни навіть такому Теодорчику може стати проблемою. Ребров в цьому сезоні вводить до складу молодь не так активно, як в минулому, і поки Яремчук з Бєсєдіним не здаються для нього переконливою альтернативою. Тим більше, однією молоддю замінити Теодоричка не вийде, враховуючи історію травм Мораєса. Пошук форвардів зараз стає непростим завданням навіть для більш статусних клубів, а всі проблеми з їх вибором в Україні можна легко побачити, дивлячись на склад збірної або «Шахтаря».

Однією з головних причин можливого відходу Реброва з «Динамо» вважаються його розбіжності з керівництвом клубу про методи комплектації команди. Мало сумнівів, що позиція форварда варто є з перших в списку на посилення - інакше з Кравцем не розлучилися б настільки легко. Майбутнє Теодорчика в «Динамо» безпосередньо залежить від майбутнього Реброва. Якщо головний тренер продовжить свою роботу і в наступному сезоні, то влітку в «Динамо», швидше за все, з'явиться новий форвард, а Теодорчик стане третім в черзі на місце в основі. Якщо у клубу буде новий тренер, то він цілком може перезавантажити кар'єру поляка і по максимуму використовувати його сильні сторони. Хоча можливий і третій варіант - самого Лукаша влаштовує статус запасного і зарплата, більше якої йому не запропонують ніде. І цей варіант здається найбільш тривожним для його майбутнього в «Динамо».