Під керівництвом Михайла Фоменка збірна України вперше в своїй історії успішно зіграла в стикових матчах і завдяки перемозі над Словенією із загальним рахунком 3:1 потрапила у фінальну стадію ЄВРО-2016. В ексклюзивному інтерв'ю UEFA.com наставник синьо-жовтих згадав кваліфікацію, оцінив групу своєї команди у Франції, а також поділився очікуваннями від майбутнього дебюту на новому рівні в якості тренера.
- Ви напевно проаналізували відбіркову кампанію. Наскільки ви залишилися задоволені виступом і, власне, грою збірної України?
- У тренерів рідко буває повне задоволення від гри своєї команди. Визнаю, що у відборі було допущено багато помилок. Напевно, ми недостатньо мотивували футболістів на початку, якщо врахувати, що в першому ж матчі збірна зазнала поразки на своєму полі (від Словаччини з рахунком 0:1). Ця програна зустріч змусила нас надалі діяти з позамежної самовіддачею і максимальною відповідальністю. На щастя, ми виконали завдання, і це головне, адже у футболі в першу чергу судять по результату.
- Примітно, що свої найяскравіші і змістовні матчі збірна України, мабуть, видала проти чинного чемпіона Європи, але все ж обидва рази мінімально програла Іспанії...
- Для нас як тренерів було дуже важливо, щоб ці поразки не вплинули на психологію гравців. Хлопці дійсно непогано виглядали в обох зустрічах, і з нашого боку до них особливих претензій не було - ні по самовіддачі, ні по реалізації принципів побудови гри, ні по індивідуальним діям. Але так буває: начебто все зробив, як треба, віддав всі сили, а результату все одно немає...
- Що вам найбільше запам'яталося з стикових матчів проти Словенії?
- Величезна мотивація по обидва боки. І в якійсь мірі це заважало показувати хороший футбол. Особливо в матчі-відповіді, де в грі було дуже багато провокацій і боротьби.
- Ваша команда дуже мало пропускає. В цьому і є запорука її успіху?
- Хотілося б, звичайно, ще менше пропускати. І більше забивати... Однак ми залежимо не тільки від наших бажань, але і від того, що нам дозволяють суперники. А запорукою успіху має бути чітке виконання принципів побудови гри: дисципліна, самовіддача, підстраховка, тактична грамотність. На полі повинна бути справжня команда. Немає м'яча - значить, у нас немає і нападників, всі повинні оборонятися. Відібрали у суперників м'яч - всі стають нападниками, в тому числі і захисники, які повинні виконувати свою частину атакуючої роботи.
- Ваша думка про суперників по групі С і перш за все про збірну Німеччини?
- Це чемпіон світу - що тут говорити. Нам важливо, щоб в матчі проти німців хлопці були готові в першу чергу психологічно. Рівень футболу у фінальній стадії, зрозуміло, буде відрізнятися від того, що ми бачили в кваліфікації. І це - м'яко кажучи. Так що гравці збірної України повинні бути готові відповідати цьому рівню, не маючи такого досвіду, як опоненти.
- Що скажете про Польщу і Північну Ірландію?
- У фінальній частині слабких груп немає і бути не може. Збірна Польщі - теж дуже сильна команда, так як практично всі її футболісти виступають у провідних європейських лігах. Тобто мають ігрову практику на дуже хорошому рівні. Футболісти збірної Північної Ірландії майже всі грають в Англії, що теж говорить багато про що.
- І як же збірній України впоратися з такими суперниками?
- Як і будь-який іншій команді - виконувати вимоги сучасного футболу, дотримуватися своїх принципів гри в атаці і обороні, в перехідних фазах. І, звичайно ж, за рахунок самовіддачі - потрібно віддати грі більше, ніж сто відсотків.
- Що особисто для вас означає можливість очолювати національну команду на Євро?
- Дійсно, не у кожного тренера буває таке в кар'єрі. Природно, я дуже задоволений, адже це шанс перевірити свої тренерські якості на найвищому рівні.
- Ви дуже досвідчений тренер, але вперше повезете збірну на фінальну частину великого турніру. Якось будете по-особливому готуватися до такого дебюту?
- Я буду готуватися чисто професійно. Я ж все одно буду займатися тим, чим займався все професійне життя. Просто цього разу рівень суперників вище.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!