Сергій Макаров: «Клуби УПЛ, що понизились у класі, недооцінюють команди, з якими вони грають»

Динамо Київ 11 Червня, 11:28 1429
Сергій Макаров: «Клуби УПЛ, що понизились у класі, недооцінюють команди, з якими вони грають» | 19-27 Фото: pfl.ua
Президент Професіональної Футбольної Ліги України Сергій Макаров в ексклюзивному інтерв’ю для 1927.kiev.ua розповів про ситуацію всередині організації, поділився планами на майбутнє та про те, хто ж замінить «Динамо-2» у Першій Лізі.

27 червня 2014 року Сергій Дмитрович Макаров здобув перемогу на виборах Президента ПФЛ. Він став вже шостим очільником футбольного органу, який займається організацією та проведенням чемпіонатів України серед команд Першої та Другої ліг. Про свої перші кроки на посаді, проблеми, з якими зіштовхнулась нова команда, плани на майбутнє та ребрендинг ПФЛ Сергій Макаров розповідав протягом години.

- Ви на посту президента ПФЛ вже майже 2 роки. До голосування вірили у свою перемогу?

- Я вірив в підтримку моєї команди. Ми в цілому вірно оцінили ситуацію.

- У якому стані ви прийняли ПФЛ?

- Атмосфера всередині ПФЛ була конструктивною, робочою. Доречно говорити про негативний вплив зовнішнього середовища. Ми втратили кримські команди, деякі клуби з Донбасу. Кількість вболівальників на стадіонах знизилася втричі. Чемпіонат залишився без спонсора, ми відчули повне фінансове розбалансування

- Тобто, внутрішня ситуація ПФЛ диктувалась ззовні?

- Ситуація вимагала від нас швидких та чітких дій. Ми зробили все можливе й неможливе для того, щоб зберегти клуби та змагання. Нам довелося перегрупувати сили всередині ПФЛ, скоротити кількість працівників і продовжувати роботу.

- З цього і розпочинали свій президентський строк?

- Так, як і з переїзду у Будинок Футболу, розроблення нової організаційної структури. Звичайно, розробляли бюджет на новий сезон, формат чемпіонату. Одночасно вирішували різнопланові проблеми, шукали оптимальні рішення.

- Ви кажете про скорочення працівників ПФЛ. Скільки це склало у відсотковому співвідношенні?

- 25%, як я і обіцяв у своїй передвиборчій програмі. Кількість працівників знизилася з 16 до 12.

- Як ви можете оцінити роботу свого попередника (Бальчос Мілетій Володимирович – Авт.)?

- Я був членом команди Мілетія Володимировича і не вважаю етичним критикувати його роботу. Він працював гідно, намагаючись розвивати футбол так, як він це розумів. В ПФЛ відбулася не революція, а демократична передача влади, і оновлена команда має сучасне бачення розвитку.

- Вектор розвитку був продовжений, але зі своїми нововведеннями?

- Я маю своє бачення розвитку футболу, і саме тому я пішов на вибори. Щось правильне ми зберегли, дещо змінили.

- Як ви зазначили, деякі клуби зникли через політичні моменти. А економічна складова яку роль зіграла?

- Фінансова ситуація також відігравала свою роль, годі й казати. Певні клуби через це і покидали професіональний футбол. Але давайте зараз говорити про позитивні моменти, наприклад, про те, що протягом останніх років кількість клубів збільшується. Цей сезон – не виключення. Так, у певних команд є труднощі, але це життя, коли комусь краще, комусь гірше. Йде природній відбір.

- Як оціните стан інфраструктури нових клубів? Фінансовий? Решта показників, які перевіряють при атестації?

- Красномовним фактом є ситуація, яка склалась у Другій Лізі: медалі здобули клуби, які тільки перший рік грають на рівні професіоналів. Їхня спортивна складова дуже міцна й конкурентоспроможна. Вони мають інфраструктурні проблеми, як наприклад, рівненський «Верес», стадіон якого знаходиться у жахливому стані. Рівняни планують його модернізувати, і зараз триває стадія проектування. Інфраструктура «Колоса» і «Інгульця» теж не на 100% відповідає рівню Першої ліги. Але ці клуби очолюють сильні амбітні бізнесмени, які, я вірю, подолають труднощі і покращать стан своїх об`єктів.


- Амбіції на рівні Першої Ліги чи вище?

- Гадаю, що вони не зупиняться на цьому (посміхається). Їхні амбіції явно вище, ніж Перша Ліга. Думаю, завдання будуть ставитись високі, але змагання все продемонструють. Явно, що рівень, на який вони вийшли зараз, це не їх межа.

- Ви часто їздите по країні, на матчі Першої та Другої Ліги. Це така собі президентська перевірка?

- Президентська перевірка, дружня подорож чи мандрівка – ми намагаємось охопити всіх та реалізувати свої функції одночасно. У будь-якому разі, це нагода подивитись на власні очі гарний футбол.

- Ви назвали певні проблеми у трьох дебютантів Першої Ліги. А загалом, рівень інфраструктури у ПФЛ на якому рівні?

- Ми маємо певні інфраструктурні складнощі. Найбільше проблем з ТВ-позиціями, наприклад, розміщенням платформ для камер. Наші клуби не мають звички до телетрансляції їх матчів. Увага зазвичай прикута до стану газону, трибун, комфорту вболівальників. Ми змінюватимемо ситуацію з телетрансляціями.

- Незважаючи на проблеми, 5 клубів все ж таки пройшли атестацію на рівні клубів УПЛ.

- Це свідчить про їхні амбіції, бажання та готовність виступати на рівні УПЛ. Перед початком сезону ми звертали увагу клубів до процесу атестації за відповідними нормами. І спортивний, і атестаційний критерії однаково важливі при обміні між Лігами. Я щиро радий, що 5 клубів продемонстрували свою готовність.

- Дехто демонструє готовність до УПЛ, а внизу таблиці певні клуби банкрутують. Наприклад, тернопільська «Нива». Які кроки були здійснені задля порятунку команди?

- Ми намагались вплинути на власника. Ситуація виявилась патовою, і реальні власники клубу не прислухались. Тим не менш, група тернопільських ентузіастів працює над відродженням бренду: було зареєстровано клуб «Нива», нову юридичну особу, яка приймає участь в аматорському чемпіонаті України. Ми віримо в їхнє повернення.

- Ліцензія буде лише у тому випадку, якщо вони пройдуть атестацію за всіма критеріями?

- Думаю, вже цієї осені вони увійдуть до процедури атестації з метою участі в змаганнях ПФЛ з сезону 2017/18 і демонструватимуть не тільки бажання, а й готовність.

- Наскільки зараз клуби приймають участь у роботі ПФЛ, адже ми пам’ятаємо, що саме через те, що клуби майже не залучались до роботи в організації, і була створена УПЛ?

- Нами було змінено саму сутність системи управління. До цього Центральна Рада, в яку входили не всі клуби, була вищим органом управління. Існували посади віце-президентів ПФЛ, якими ставали представники клубів, що мали голос на виборах. Як наслідок, хтось мав 2 голоси на Конференції та на виборах Президента, а хтось лише один. Це не було чесним та справедливим. Змінюючи Статут, нами було скасовано посади віце-президентів і створено новий орган управління – Раду Ліг, в якому представлені всі клуби, які мають рівні права на Конференції, в участі у роботі ПФЛ, прийнятті рішень. Команди задоволені тим, що вони в курсі усіх подій, приймають участь в управлінні Лігою.

- А клуби, які покидають ПФЛ, виходять з цієї системи?

- Клуб, що покидає ПФЛ, позбавляється місця у Раді.

- У зв’язку з ліквідацією «Динамо-2», яким чином буде здійснюватись доукомплектація Першої Ліги?

- Для нас це непросте питання. Ми отримали листа за підписом заступника генерального директора «Динамо», у якому нас офіційно повідомили про неучасть команди у наступному сезоні. Перед нами постає дуже делікатне питання, яке виходить за рамки Регламенту: залишити ФК «Тернопіль» або підвищити в класі «Буковину», що посіла четверте місце. Був варіант з перехідними матчами, з певним етапом «плей-офф» між цими претендентами. Але за той час, поки ми чекали рішення від «Динамо», клуби встигли відправити своїх футболістів у відпустку. А «Буковина», за нашими даними, ще й з головним тренером попрощалася. Рішення про стикові матчі стане непростим для обох клубів. Ми шукатимемо оптимальний вихід. Пам’ятаючи про ситуацію між «Іллічівцем» і «Сталлю», яка склалась перед початком цього сезону в УПЛ, ми звернемось до Виконкому ФФУ, як тоді було зроблено, і скористаємось цим прецедентом, щоб нас не звинувачували в лобіюванні чиїхось інтересів.

- Атестація клубів Першої та Другої Ліги буде проведена восени. Норми для отримання ліцензії збережуться на минулорічному рівні чи будуть підняті?

- В цьому сезоні процедура атестації проходила за новим Регламентом. Раніше це було Положення «Про атестацію клубів Першої-Другої Ліг», зараз документ вищий за юридичним статусом. Норми, що їх було прийнято у 2004 році, застаріли. До того ж, нещодавно був перероблений Регламент по атестації клубів Прем’єр-ліги. Для систематизації нами було синхронізовано регламентні норми з атестації наших клубів з відповідними положеннями атестаційного Регламенту УПЛ. Головна відмінність цих документів – у процедурі для наших клубів відсутні норми по фінансовому фейр-плей УЄФА, атестації на участь у єврокубках. Регламент для клубів ПФЛ розроблений під наші реалії, умови для клубів м’якші, але він є системним, простим, зрозуміло викладеним. Змінювати ці умови не планується. Думаю, для нормальних клубів не буде великої проблеми пройти цю процедуру.

- Останнім часом клуби, які вилітали з УПЛ у Першу Лігу, ніколи не повертались до еліти через сезон. З чим це може бути пов’язано?

- Це показник рівня Першої Ліги. Клуби, що прийшли з Прем’єр-Ліги, недооцінюють команди, з якими вони грають. Вважаю це плюсом: для футболу добре, що немає команд-«ліфтів», які кочують між Лігами. Є певна різноманітність, боротьба.

- На ваш погляд, яка оптимальна кількість команд у Першій та Другій Лізі?

- У Стратегії розвитку ПФЛ нами визначено оптимальну кількість команд для Першої Ліги – 16. Другу, звичайно, оптимально було б грати за територіальним поділом. Ми до цього йдемо. При існуванні у Другій Лізі 20 або більше команд, ми ставитимемо на Конференцію питання поділу на дві групи. Ми плануємо збільшити кількість команд у кожній групі до 16. У той же час, зі сторони клубів ми чуємо, що доцільно було б розширити кількість клубів у Першій Лізі до 18. Можливо, ми прийдемо до цього формату. Це непогано: на більш довгій турнірній дистанції буде більше матчів, боротьби, несподіванок.

- У цьому сезоні на український футбол «напала» така собі «чума» у вигляді договірних матчів. Ця проблема торкнулась змагань під егідою ПФЛ?

- Торкнулась. Президент ФФУ Андрій Павелко достатньо швидко побачив цю проблему, зрозумів її потенційну небезпеку для нашого футболу. Йому вдалось оперативно розробити і добитися введення в дію відповідного закону. Цим питанням вже займається прокуратура. Ми ж чекаємо на допомогу з боку правоохоронних органів. Ми готові з ними співпрацювати, надавати матеріали. Не збираємось нікого покривати, для нас всі рівні. Якщо якийсь з наших клубів опиниться у такій ситуації і це буде доведено, ніякого спротиву цьому рішенню з нашого боку не буде.

- Прецеденти є?

- По наших клубах було 3 випадки: тернопільська «Нива», ФК «Тернопіль» та МФК «Миколаїв». Покарання вийшло не зовсім адекватним. Розглядались матчі минулих сезонів, і за цей час у клубах змінились гравці, тренери, навіть власники. Як наслідок, санкції вдарили не по тих, хто цим реально займався. Хотілось би, щоб ця процедура скорочувалась, розглядались більш «свіжі» моменти. Зараз органи прокуратури працюють з матчами рівня УПЛ, зокрема молодіжної першості. Наші клуби у розслідуваннях не фігурують.

- Нещодавно, на одній з прес-конференцій, яка була присвячена дитячому турніру імені Валерія Лобановського, я почув про плани створення так званої Першої Ліги чемпіонату України серед гравців до 19 років. Клуби Першої та Другої Ліги мають право заявитись на ці змагання. Як триває хід обговорення з цього питання?

- Цей проект починався зі звернення ДЮФЛ. Їх логіка була проста і зрозуміла: багато футболістів у віці від 17 до 21 року змушені йти з футболу через нестачу змагальної практики. Чемпіонат U-19 УПЛ чисто фізично не може охопити ту кількість молодих футболістів цього віку, які не можуть закріпитись у дорослих командах. Починалось все з ідеї окремого турніру U-20 , який ми зголосились організувати спільно з ДЮФЛ. Але згодом, за підсумками наради з клубами, проект трансформувався. Клуби чітко сказали нам, що їм цікавіше приймати участь у «відкритих» змаганнях U-19, які були б пов’язані з тією першістю, яка зараз є на рівні клубів УПЛ.


Приємно, що ФФУ визнала цей проект, взяла важелі розробки у свої руки. Ми готові допомагати, бути співорганізаторами. У найближчому сезоні, швидше за все, команди УПЛ зіграють свій чемпіонат між собою, а решта - розіграють Першу Лігу U-19. У майбутньому буде введено обмін між цими лігами: тоді цей турнір стане класичним чемпіонатом U-19, який проводиться у багатьох країнах Європи.

- Якось ви розповідали про бажання вийти на національне телебачення. Той же Перший Національний, щоб матчі Першої та Другої Ліги показували не тільки в інтернеті. Як рухається переговорний процес?

- Ми ведемо перемовини з різними телеканалами. Певні матчі весняної частини показувала «Поверхность ТВ», на своїх «Спорт 1» та «Спорт 2». Ці канали доступні через супутник у 15 країнах Східної Європи. Клуби несистемно, за свій рахунок ведуть трансляції, це шлях в нікуди. Клуби не повинні платити гроші за показ матчів, і ми вдячні тим, що взяли на себе цей тягар і допомогли нам повернутись на національний рівень. Сподіваємось, що на Конференції клуби прислухаються до нас, і ми створимо об’єднаний ТВ-пул Першої Ліги за прикладом провідних європейських ліг. Ми об`єднаємо права на показ матчів і будемо робити все більш системно для того, щоб не залежати від випадку.

- Вартість трансляції на згаданих каналах явно нижча, ніж в УПЛ.

- Звичайно. Телеканал «Футбол», з точки зору картинки, це європейський рівень – фактично, Ліга чемпіонів. Ми шукаємо певний проміжний варіант, що не дозволив би втратити якість і не був занадто дорогим.

- Ходили чутки, що ви будете організовувати трансляції за свої кошти, а Перший Національний буде пускати це в ефір.

- Ми шукаємо спонсорів. Сподіваюсь, можливі спонсори могли побачити наші трансляції на «Поверхності»: це не віртуальний продукт, а цілком реальний, його було втілено в життя. Ми ведемо перемовини з потенційними партнерами. Якщо знайдемо фінансування, то це буде реалізовано. Ми хочемо показувати всі матчі Першої Ліги в інтернеті. Вони мають бути уніфікованими і відповідати певним мінімальним критеріям якості. З підвищенням якості трансляцій в інтернеті до нас прийде новий глядач, ми зможемо зацікавити потенційних партнерів.

- Хотілось би запитати щодо коментаторів, які матимуть змогу працювати на матчах Першої Ліги. Ви будете давати певні рекомендації щодо їх призначення на матч чи лише штатні працівники телекомпаній зможуть «обслуговувати» матч?

- Можливі різні варіанти. У цьому сезоні ми шукали перспективних молодих журналістів/коментаторів. В певних клубах вдалось за один сезон підняти якість інтернет-трансляції з підключенням коментатора. З появою коментаторів якість сприйняття трансляцій різко зросла. Не завжди це були професіонали з телеканалів. У тому числі і молоді, перспективні хлопці, майбутні зірки телеефіру.

- Ви казали про майбутній ребрендинг ПФЛ, у чому саме він полягатиме?

- Ребрендинг – це кардинальні зміни. Ребрендинг – це не зміна логотипу, це зміна поведінки. Ми пройшли цей шлях з самого початку, пережили його, переосмислили і пропустили через себе. Ми змогли сконцентрувати в одному реченні зміст нашої діяльності, розкласти її по пріоритетах та конкретних діях. Ми поставили чесність та прозорість за основу. В основу своєї діяльності ми заклали об`єднання – змаганнями, футбольною філософією, соціальними справами. Ми створюємо єдиний пул, єдиний впізнаваний продукт, оригінальний, який буде відрізнятись від інших. Ребрендинг – це не зовнішність, це внутрішність. Звичайно, ми плануємо розробити новий логотип не для ПФЛ, але й для Першої та Другої Ліг. У наших планах присутня і певна музикальна тема, за аналогом Ліги чемпіонів УЄФА, яка буде відрізняти наші змагання. Це і перехідний трофей, адже до цього часу ми вручали кубки, які залишались у клубах, і які не мали одного, загального виду.

- Трофей, ребрендинг… На це закладаються гроші у бюджеті, який… з року в рік зростає?

- Без інвестицій розвиток неможливий. Ми вже переконалися, що спонсор не приходить під віртуальну презентацію, лише під готовий продукт. Коли колесо почне рухатись, будуть інші джерела надходжень коштів.

- Майже весь свій період існування ПФЛ була такою собі закритою організацією. Громадськість не завжди знала, що ж відбувається всередині. Популяризація Першої та Другої Ліги майже не відбувалась, у тому ж інтернеті. У планах є ставати більш відкритими?

- Розвиток неможливий без відкритості. Наша діяльність є прозорою і чесною. Ми пройшли шлях стратегічного, проходимо шлях оперативного планування і висвітлюємо всі аспекти нашого життя. Відкритість є частиною нашого світоглядуі нашого розвитку.

Розмовляв Олександр Ушаков