Це буде найсумніший матч в історії нашої збірної – нас допустили на поріг великого футболу, ми заглянули всередину і, не встигнувши навіть слова сказати, були спущені по сходах назад.
Проте цей матч буде й найпотрібнішим. Ми перевіримо наявність вольових якостей у найкращих футболістів України, а також побачимо прощальний поклін Фоменка й цілої низки гравців. А після журбинки й скупої чоловічої сльози придивимося й до найтонших нюансів, адже саме у цей день проявляться найперші риси збірної України зразка 2018 року.
Є кілька можливих сценаріїв для тренерського штабу збірної на оцей ось матч з поляками. Від того, який буде втілено в життя Михайлом Фоменком/Андрієм Шевченком, і залежить, який склад ми побачимо на полі й наскільки велике задоволення принесемо собі чи суперникам.
Сценарій перший, НОСТАЛЬГІЧНИЙ
Як-не-як, це буде прощальний матч. Як для України на Євро-2016, так і для відразу кількох гравців і тренерів, котрі після цього турніру, радше за все, завершать кар’єру у збірній.
Для такого сценарію характерний буде Фоменківський олдскул – ми забудемо про експерименти на кшталт Віктора Коваленка на позиції піднападника, а побачимо на полі тих, кого бачили, ще коли ходили в школу. Farewell match для Фоменка, Анатолія Тимощука, В’ячеслава Шевчука, можливо, Руслана Ротаня й Олександра Кучера. Зустріч, у якій збірній запропонується зіграти «за хлопців».
Поляки отримають досить жорстку схему з акцентом на оборону. Ми будемо грати так, як це завше було при Фоменкові – і приблизно у той футбол, який демонструють Італія і табун середняків. Довгі передачі, «окопи» починаючи від опорної зони й аж до своїх воріт. Чимало карток, адже нам-то точно на цьому турнірі втрачати вже нічого.
Ймовірний склад на такий випадок:
Пятов – Федецький, Кучер (Хачеріді), Ракицький, Шевчук – Тимощук, Степаненко, Ротань – Ярмоленко, Коноплянка – Зозуля (Селезньов).
Сценарій другий, ФУТУРИСТИЧНИЙ
Існує ймовірність, що новаторська течія у тренерському штабі зуміє переконати всіх, що треба дивитися у майбутнє. А саме – у найближчий відбір до чемпіонату світу, який стартує вже у вересні місяці. Тому, замість «прощання слов’янки» із ветеранами ветерановичами, у бій будуть кинуті якраз ті, навколо кого буде будуватися Україна-2018.
Шевченко під наглядом Фоменка зможе у такому випадку зіграти без оглядки на результат, виставивши тих, хто навіть у товариських матчах все ще зодягнений у манішку й не певен, чи отримає свої п’ять-десять хвилин з лави запасних. У найрадикальнішому варіанті такого сценарію ми могли б навіть спрогнозувати Микиту Шевченка, Пилипа Будківського й Олександра Зінченка зі старту. Однак, зважаючи на невдоволеність виступами наймолодших безпосередньо на Євро-2016, є ймовірність, що склад буде поміркованішим.
Наприклад, таким:
Пятов – Бутко (Караваєв), Хачеріді (Кучер), Ракицький, Шевчук – Сидорчук, Степаненко – Ярмоленко (Караваєв), Коваленко (Рибалка), Коноплянка (Зінченко) – Зозуля (Будківський).
Сценарій третій, ПРАГМАТИЧНИЙ
Проте давайте не забувати, що заключний тур – це також офіційний матч, за який платять преміальні й зараховують очки до загального заліку, а Польща – все ще наш сусід і доволі принциповий суперник. Тому є підозра, що у якому вигляді й настрої не буде тренерський штаб, він не захоче погіршувати прикре враження іще однією поразкою. А значить, виставить найбільш бойовий на сьогодні склад.
Тобто та сама основа, яка грала проти німців та північноірландців, за винятком кількох позицій, де більша вірогідність ротації. Де саме?
Передовсім, на місці атакувального напівоборонця. Безперечно, тренерський штаб може проявити принциповість і знову поставити Коваленка – такий жест навіть десь викличе повагу (особливо якщо ініціатор такого експерименту відверто розповість про це на прес-конференції). Однак більша ймовірність, що матиме місце перестановка. Серед варіантів – вихід Дениса Гармаша або Зінченка з перших хвилин, або навіть поява Сергія Рибалки, який до цього в збірній був затребуваний винятково глибше, хоча все життя грав якраз під нападниками – і в молодіжних командах Динамо, і в попередніх збірних, і в чеській оренді.
Зважаючи на шквальну критику Євгена Хачеріді після матчу з Північною Ірландією, а також інформацією, що сам Шевченко був невдоволений його грою, Євген цілком може поступитися місцем в основі Кучеру (це також впишеться у канву нашого ймовірного першого сценарію). Тож другою «гарячою точкою» відзначимо центр захисту.
Само собою, обиратиме тренерський штаб і свою зброю – центрального нападника. У випадку більш контратакувальної схеми це буде Зозуля, проте якщо у нас буде більш креативний півзахист – це може бути і Селезньов.
Є й позиції, де імовірна підстраховка ветеранів. Так, праворуч в обороні більша ймовірність появи Богдана Бутка. У воротах не виключено, що Денис Бойко підстрахує Андрія Пятова, в центрі поля високо можна оцінити шанси капітана команди Руслана Ротаня (якщо встигне відновитися після пошкодження), а також Рибалки й Гармаша.
За таких обставин це може бути наступна побудова:
Пятов (Бойко) – Федецький (Бутко), Кучер (Хачеріді), Ракицький, Шевчук – Степаненко (Сидорчук), Ротань (Рибалка), Гармаш (Рибалка) – Ярмоленко, Коноплянка – Селезньов (Зозуля).
Однак ми не маємо мієлофону, тож можемо тільки здогадуватися, які думки й настрої панують нині в тренерському штабі збірної України. Так що наші роздуми – це лише спроба спрогнозувати основні варіанти, які вони розглядають, а також узагальнити ті завдання, які вони переслідуватимуть у матчі з поляками. Наші три основні сценарії передбачають різні підходи, і, цілком можливо, Фоменко й Шевченко застосують поєднання кожного із них, вибудувавши ще більш несподіваний склад.
Головне в іншому – щоб нарешті ми побачили ті самі «очі з вогником», про які так люблять говорити наші тренери старої школи. Щоб цей матч, який насправді надзвичайно важливий для цілої країни, не був сприйнятий його учасниками як напівофіційна формальність, бо іще одну ганьбу у формі збірної важко буде пережити.
Артур Валерко
Впевнений у перемозі збірної України? Реєструйся ТУТ та отримуй бонус 50$/500UAH/2500RUB
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!