Згадати все. Євро-2016. Чвертьфінали

Світовий футбол 5 Липня, 12:06 1197
Згадати все. Євро-2016. Чвертьфінали | 19-27
Кінець та продовження казки, «битва при Бордо» та новий герой Португалії.

З кожним наступним раундом Євро зростає середня кількість голів. Від 1.92 у груповому турнірі до 2.38 в 1/8-ій фіналу і до чудових 3.75 у чвертьфіналах. Зростає й напруга, й жорсткість боротьби. Та чи зростає рівень футболу? Не факт. В будь-якому разі ми отримали одну епічну битву, один тактичний нокаут, та ще й з сенсацією, одну феєрію голів та один менш якісний та значущий матч. Ми попрощалися з ісландською казкою, з італійським тактичним генієм та з бельгійськими зірками. Однак на турнірі залишаються ще достатньо казок, геніїв та зірок.

Казка закінчилася, казка триває

Власне, обидві «попелюшки» чвертьфіналів грали в гостях. Адже до Ліллю, що знаходиться біля бельгійського кордону, завітали близько ста тисяч бельгійців. «Дай притулок бельгійцю» став популярним хештегом в соціальних мережах.

Згадати все. Євро-2016. Чвертьфінали - изображение 1

Та й місцеві вболівали за Едена Азара, який колись феєрив за їх «ЛОСК». Але валлійці не бояться нікого і нічого. Навіть замінити бельгійський прапор на валлійський на очах у тисяч бельгійців...

Спочатку здавалося, що підопічні Марка Вільмотса просто розтрощать валлійців, як раніше угорців. Серія швидких атак, швидкий гол Наінгголана, жовті картки центральних захисників. Але хештег валлійців «Разом ми сильніші» все одно переміг.

Підопічним стоматолога і першого ісландського володаря ліцензії PRO Хейміра Халгрімссона пощастило менше. Хоча на початку матчу ісландці виглядали навіть краще за французів. Якщо вже по закінченні матчу ВСІ гравці та тренери «Ле Бле», у яких брали інтерв'ю, згадували про небездоганну гру, помилки і пропущені голи... Задум був зрозумілий - високою лінією оборони і триманням м'яча уникнути провалу на початку матчу, розраховуючи на продовження блідого турніру потенційних руйнівників такої схеми - Блеза Матюїді та Поля Погба. Проте, Поль забив, а Блез віддав довгий гольовий пас вже до 19-ої хвилині. А зміщення Дімітрі Пайєта в центр (на початку матчу він залишався на фланзі) оформили розгром.

Перші голи на турнірі в першому таймі, лідерство за голами головою, кращий бомбардир і асистент турніру (обидва - Антуан Грізманн), чотири голи в одному таймі і три гравці з щонайменше трьома м'ячами вперше в історії Чемпіонатів Європи - французи були нестримними. Та все одно низький уклін ісландцям за турнір. І не лише гравцям. А й вболівальникам, які навіть після цих 2-5 влаштували гравцям півгодинний «концерт» на стадіоні.

Згадати все. Євро-2016. Чвертьфінали - изображение 2

Як, до речі, й валлійські - своїм гравцям з дітьми. Ми безсумнівно запам'ятаємо ісландців та валлійців. Гравців, тренерів та фанів.

Битва при Бордо

«Битва при Бордо» - неофіційна назва грубого матчу ЧС-1938 між Бразилією і Чехословаччиною. Не грубістю, але жорсткістю, напруженням, драматизмом боротьби німці з італійцями награли на таку назву. Виліт поляків, що не поступалися в рахунку ані хвилини на турнірі, вихід португальців до півфіналу лише нічиїми, другий найшвидший гол в історії Євро (Роберт Левандовскі), наймолодший автор голу в плей-офф Євро (Ренату Саншеш), рекордсмен за проведеними матчами на Чемпіонатах Європи (Кріштіану Роналду) - чвертьфінали Євро-2016 були історичними. Але битва між «Манншафт» та «Скуадрою Адзуррою» стала просто уособленням історії. Особливо серія пенальті. Після 21-го забитого поспіль пенальті в серіях на великих турнірах (з 1982-го року) німці не забили одразу три. Італія вийшла на непочесне перше місце за програними серіями пенальті на великих турнірах (7). Вперше італійський захисник забив пенальті в ігровий час, вперше в кар'єрі Леонардо Бонуччі пробивав пенальті в ігровий час. Бастіан Швайнштайгер зрівняв рекорд Мірослава Клозе (37) за матчами на великих турнірах. І головне - Німеччина після чотирьох нічиїх в групових турнірах і чотирьох поразок в плей-офф вперше переграла Італію на великому турнірі.

І справа не лише у статистиці, а й у «душі» матчу. Тотальна самовіддача, неймовірна драма, ріки сліз, закручений сюжет, гол гравця, який провалював матч (Озіл), гол італійців, які ледве стояли на ногах, суперсейви Буффона і Нойєра, травми і заміни Алессандро Флоренці, Самі Хедіри і Маріо Гомеса, помилка тренера з заміною «під пенальті»... Ну а найкращим чином епічність матчу в 21-му столітті демонструє кількість мемів. А їх після цієї битви чимало. І про «баскетбол» Джерома Боатенга, і про «танок» Сімоне Дзадзи, і про «фальшиву паненку» від Граціано Пелле. Навіть лише шість ударів у площину воріт протягом 120-ти хвилин і перший удар по воротах від німців аж на 41-ій хвилині (вперше з Євро-80 вони чекали так довго) не зіпсували спектакль.

Ренесанс форвардів триває

Лише 19 м'ячів від центрфорвардів в 36-ти матчах групового турніру. І вже десять у 12-ти матчах плей-офф. З них шість - у чвертьфіналах. Нещадно критикований раніше Олів'є Жиру став одним з головних героїв перемог над Ірландією та Ісландією. Нарешті забив Роберт Левандовскі. Хал Робсон-Кану (вільний агент з вісьмома голами в трьох останніх сезонах) забиває в стилі Йохана Кройфа. Сем Вокс (26 матчів і нуль голів у кар'єрі в АПЛ) теж забиває. Колбейн Сігторссон забиває своїм другим ударом у площину воріт на турнірі (до речі, він забив і першим). А асист Жиру і зміщення Гомеса на фланг з виводом Гектора в гольовий прорив? Перший хет-трик на турнірі близький. Може в фіналі?

Згадати все. Євро-2016. Чвертьфінали - изображение 3

Жвавість на початку, втома в кінці

Ми вже розмовляли про снулі перші тайми матчів групових турнірів і про «пробудження» в 1/8-ій з п'ятьма голами протягом перших десяти хвилин матчів. У чвертьфіналах три м'ячі були забиті в перші 15 хвилин. Натомість, в плей-офф збірні почали відчутно підсідати до наприкінці матчів. Тривалий турнір, тривалий сезон, вік ... Смертельно втомлені поляки та італійці ледве доповзли до серій пенальті і програли їх. Ісландцям з тим самим складом в п'яти матчах поспіль не вистачило свіжості. Травми Андре Гомеша, Даніеле Де Россі, Антоніо Кандреви, Алессандро Флоренці, Самі Хедіри і Маріо Гомеса (останні троє замінені під час матчів, Маріо закінчив турнір) - і це теж втома.

Три - щасливе число

Схема з трьома центральними захисниками багатьма вважалася занадто захисною та застарілою. «Ювентус» Антоніо Конте успіху в Єврокубках не здобув. Вальтер Маццаррі і Джан П'єро Гасперіні взагалі провалилися в «Інтері», Юрген Клопп і Хосеп Гвардіола намагалися в «Боруссії» та «Барселоні», але невдало. І ось до чвертьфіналу Євро виходять дві збірні з такою схемою, а збірна Німеччини використовує її з метою пристосуватися до слабшого суперника. Уельс повністю переграє Бельгію в центрі поля. І відчувалося, що саме перехід на 3-4-2-1 дозволив підопічним Йоахіма Льова не програти більш організованому та збалансованому супернику. Льов пояснив, що таким чином його збірній було легше долати пресинг двох форвардів суперника і нейтралізувати Пелле та Едера.

Турнір тренерів

Євро-2016 - це перш за все турнір тренерів. Тренери виграють і програють матчі. Консерватизм, фаворитизм, конфліктність - прямий знак провалу. Конфлікт Вісенте Дель Боске з нещодавнім улюбленцем Ікером Касільясом. Бійка Тібо Куртуа з його тренером Марком Вільмотсом і неприхована критика тренера воротарем. Ще б пак, згадайте лише про заміни Вільмотса. Вихід Феллаїні - повторення хибної тактики проти Італії. Дріс Мертенс замість лівого захисника - гольова атака валлійців саме цим флангом. А вихід форварда замість форварда за сім хвилин до кінця, коли конче треба відіграватися - це з арсеналу Михайла Фоменка. Антоніо Конте, до того кращий тренер турніру, ризикує запам'ятатися не цим, а фатальною помилкою з виходом Сімоне Дзадзи. Або звинуваченнями на адресу журналістів, чиновників Федерації і т. д., які нібито заважали йому тренувати.

Згадати все. Євро-2016. Чвертьфінали - изображение 4

З іншого боку, є Фернандо Сантуш, що дав шанс 18-річному юнаку Ренату Саншешу, а у перерві, відчуваючи, що поступається Польщі, вдало перевів його на фланг. Є Кріс Коулмен, який блискуче підготувався до Бельгії. Є Йоахім Льов з новою схемою. І Дідьє Дешам, який нарешті знайшов місце для Антуана Грізманна.

Кращий гравець - Аарон Ремзі

Міць збірної Уельсу - в тому, що Гарет Бейл і Аарон Ремзі грають на команду, за країну, борються як останній Честер і радіють як діти успіхам разом з усіма. А решта - лише бонус. Аарон відповідальний за п'ять з восьми останніх голів валлійців на турнірі. Бельгійці повністю виграли дебют матчу через те, що він грав надто високо. Але після голу Наінгголана він змістився глибоко назад, взяв на себе функції Аллена, який не встигав і показав, хто справжній «валлійський Хаві». Саме завдяки цьому валлійці заблокували центр поля і тактично переграли суперника. Потім Ремзі точно навісив з кутового на голову Вільямсу. А вельми жвавий і небезпечний для його команди початок другого тайму бельгійцями він перервав прострілом (перший на турнірі з двома асистами в одному матчі) на Робсона-Кану. Дуже шкода, що він пропустить півфінал через перебір жовтих карток.

Розчарування - Еден Азар

Після 1/8-ої фіналу всі почали згадувати Азара сезону 2014/15, про його талант, зірковість, довгоочікуваний прорив. Та бійцем і лідером він ніколи не був і навряд чи буде. Атакувальні угорці просто надали йому простір. А натрапивши на організованого суперника, він став звичним Азаром цього Євро і взагалі сезону 2015/16 - егоїстом, який надто перетримує м'яч, тактично слабким, не відпрацьовуючим у захисті і просто байдужим. Крім того, недолугі спроби капітана в перерві підбадьорити партнерів пафосною промовою були зустрінуті сміхом партнерів. «Реал»? Який «Реал»?

Прорив - Ренату Саншеш

Згадати все. Євро-2016. Чвертьфінали - изображение 5


Він дебютував на дорослому рівні лише у жовтні минулого року. А нині його трансфер найдорожчий серед португальців з Ліги Сагреш в історії і четвертий в історії «Баварії» (35 мільйонів євро). Люди, які його добре знають, підкреслюють його «дорослість» і те, що він «не знає страху». Він отримав місце у стартовому складі на матч проти поляків лише через травму Андре Гомеша. І на тлі домінування суперника зумів змінити хід гри своєю активністю, сміливістю і відмінним голом. А в другому таймі, граючи на фланзі, сумлінно відпрацьовував в обороні. У 2004-му році збірна досвідченої (Луїша Фігу) і юної (Кріштіану Роналду) зірок дійшла до фіналу. Збірна досвідченого (нехай й травмованого) КріРо і юного Саншеша здатна досягти більше.

Кращий тренер - Кріс Коулмен

Все вже було сказано вище. 3-5-2, атмосфера в команді, правильне використання Ремзі і Бейла, і витискання неможливого з слабких форвардів Робсона-Кану і Вокса, і тактичний нокаут бельгійцям. Але навіть після цієї перемоги Коулмен згадував про невдалу працю з м'ячем в груповому турнірі проти англійців. І про власні минулі невдачі. Що означає, що він скромний і завжди готовий вчитися на своїх і чужих помилках.

«У мене було більше невдач, ніж успіхів в кар'єрі. Але я не боюся невдач. І цю перемогу ми заслужили». Так, Кріс, ти її заслужив.