У календарі-2016/17 відбулися деякі зміни порівняно з останніми сезонами. На тиждень пізніше зрушені вирішальні поєдинки, починаючи з чвертьфіналів, а тому і фінали теж зсуваються. Наприклад, вирішальний матч Ліги чемпіонів відбудеться не в останню суботу травня, як в цьому році, а в першу суботу червня. Причина – немає необхідності закінчувати клубний сезон раніше, так як непарний рік, і фінальні стадії ЧЄ і ЧС не проводяться. Також оголошено, що російські і українські клуби знову будуть розведені.
Не будуть грати в єврокубках володар Кубка Туреччини «Галатасарай», апеляція якого з приводу дискваліфікації на цей єврокубковий сезон відхилена Спортивним арбітражним судом у Лозанні. Також під питанням доля чемпіона Албанії «Шкендербеу». Ми ще в грудні писали, що албанський клуб підозрюють в організації договірних матчів з московським «Локомотивом», північноірландським «Крузейдерс», загребським «Динамо» і лісабонським «Спортінгом». «Шкендербеу» все спростовує і подав апеляцію.
І останнє. У грудні відбудеться засідання виконкому УЄФА, покликаного розглянути зміну формату Ліги чемпіонів. Нині тривають інтенсивні консультації з Європейською асоціацією клубів, чиї лідери в особі Карла-Хайнца Румменігге і Андреа Аньєллі («Баварія» і «Ювентус» відповідно) активно являють світу невдоволення існуючим станом справ і шантажують всіх установою Суперліги, яка замикається сама на себе (повторимо – ні «Динамо», ні «Шахтарю» місця там не знайдеться; подейкують про американського мільярдера Стівена Россе, який нібито готовий інвестувати в проект).
УЄФА вимушено, але всерйоз обговорить і, не виключено, прийме варіант, що передбачає скорочення кількості учасників Ліги чемпіонів з 32-х до 16, ліквідацію 1/8 фіналу і проведення турніру в двох групах по вісім команд у два кола, з попаданням чотирьох найкращих у чвертьфінал. Такий варіант пропонують топ-клуби, яким нецікаво грати зі слабаками. А так збільшиться і кількість гарантованих матчів (14 замість шести), і лівих команд практично не залишиться. Проблема знову-таки в календарних «вікнах». Якщо місця не знайдеться, розглянуть колишній варіант: чотири групи по чотири команди з виходом в 1/4, але тоді ЛЧ втратить привабливі матчі 1/8 фіналу і нічим їх не замінить.
Ну і зрозуміло, що повністю зміниться система допуску та кваліфікації. Думаю, що Україні друге місце в ЛЧ при таких розкладах не світить, там і з першим будуть великі проблеми. Так що тримаємо кулаки і чекаємо грудня.
Що за всім цим стоїть? Стаття в англійській «Телеграф» від 31 травня 2016 року, присвячена одному цікавому заходу перед фіналом «Реал» – «Атлетіко». За закритими дверима зустрілися представники провідних клубів Європи УЄФА. Все, що вийшло назовні – стриманий коментар Джорджо Маркетті, директора УЄФА з проведення змагань – мовляв, до кінця року визначимося з форматом ЛЧ на 2018-21 рр.
Зверніть увагу, що йдеться не тільки про формат, але і дні проведення матчів – клуби вимагають грати не тільки посеред тижня, але і по суботах; мета одна-однісінька і не має нічого спільного з футболом – краще охоплення азіатської та американської глядацької аудиторії! Ось що зараз рухає світом.
Провідні клуби незадоволені не стільки матчами з левандосом, скільки прибутками від участі в Лізі чемпіонів в цілому. Це нам вони здаються значними, а ось італійці і німці, які пристрасно облизуються на АПЛ, де менше 100 млн дол. ніхто не заробляє, звертають увагу, що ТБ-доходи вищі навіть в штатівської НФЛ – незважаючи на явну обмеженість фанатської бази. Англійські клуби в свою чергу демонструють незацікавленість у єврокубках. За відомостями «Телеграф», «МС», «МЮ», «Ліверпуль», «Арсенал» та «Челсі» провели секретну нараду з цього приводу... Шукали сенс подальшої участі в ЛЧ, не інакше.
Додамо, що зараз, коли УЄФА ослаблений дискваліфікацією Платіні та відходом Інфантіно, шанси суперклубів продиктувати свою волю високі як ніколи. Питання – чи вчепимося ми за поручні цього потягу або будемо підшукувати собі інший варіант, чи «вагончик рушить, перон залишиться»?
Журнал «Футбол», footclub.com.ua
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!