Рука закону. Що потрібно знати про арбітра матчу «Шахтар» - «Динамо»

Футбол України 16 Липня, 10:27 952
Рука закону. Що потрібно знати про арбітра матчу «Шахтар» - «Динамо» | 19-27
UA-Футбол розповідає про арбітра, який буде працювати на матчі-відкритті нового сезону в українському футболі.

Повне ім'я: Абдула Анатолій Борисович

Національність: Україна

Місце проживання: Харків

Дата народження: 12.11.1976 (39 років)

Хобі: полювання, читання

Арбітр з 1999 року

Арбітр Другої ліги з 2004 року

Арбітр Першої ліги з 2006 року

Арбітр УПЛ з 2008 року

Арбітр ФІФА з 2012 року

Друга категорія УЄФА

Найвище досягнення: 2-я кваліфікація ЛЧ-2015/16 («Пюнік» - «Мольде» 1:0), фінал Кубка України-2012 («Металург» Д - «Шахтар» 1:2), Суперкубок України-2012 («Металург» Д - «Шахтар» 0:2), Суперкубок України 2016 («Шахтар» - «Динамо»).

В середньому попереджень за матч (статистика минулого сезону УПЛ): 4,40

В середньому вилучень за матч (статистика минулого сезону УПЛ): 0,10

В середньому пенальті за матч (статистика минулого сезону УПЛ): 0,20

ФАКТИ

- «Ми повинні бути психологічно стійкими. Як на футбольному полі, так і за його межами. Нам потрібно спокійно ставитися до тієї інформації і негативу, які йдуть в наш бік. У нас є наші керівники, які дадуть правильну оцінку нашій роботі, і ця оцінка буде для нас найважливіша. Якщо ми будемо розпорошуватися на всі інтерв'ю та публікації, то не вистачить ніяких нервів»;

- Абдула - колишній футболіст. У 1999 і 2000 роках він захищав кольори «Кристала» з Пархомівки і навіть встиг засвітитися в чемпіонаті України серед аматорів. Харків'янин виступав на позиції форварда і за аматорський сезон-2000 записав на свій рахунок чотири голи у восьми іграх. У 2001-му Абдула перебрався ближче до дому і став гравцем харківського «Газовика ХГД», який тоді тільки набирав обертів і ще навіть не мріяв про виступи на професійному рівні. Але незабаром, коли керівництвом клубу поставило завдання підкорити Другу лігу ПФЛ, місця Абдулі в команді не знайшлося. До того ж, незабаром нашого героя чекав дебют на професійному рівні вже в якості рефері, тому довелося робити вибір. І впав він саме на роботу зі свистком;

- «Відсудити матч - це не просто вийти і 90 хвилин відпрацювати на полі. Це велика підготовка до і після гри»;

- За версією УПЛ, Анатолій Абдула визнаний кращим арбітром минулого сезону. Відзначимо, що за підсумками опитування UA-Футбол, в якому брали участь колишні арбітри, журналісти і читачі, харків'янин посів друге місце, поступившись пальмою першості Можаровському;

- «Міжнародні ігри дають якийсь досвід. Це і заслуга хлопців, які обслуговують вже гарні ігри групової частини Ліги Європи. За рахунок зміни самої системи арбітражу у хлопців з'явилася можливість обслуговувати більш статусні матчі. І я думаю, це ще не межа».

Рука закону. Що потрібно знати про арбітра матчу Шахтар - Динамо - изображение 1

КРИТИКА

В українського вболівальника виробився стереотип, що за кожною помилкою арбітра криється корупційна складова. Тому, щоб не шукати в кожному з прийнятих рішень Абдули підводних течій, ми сконцентрувалися на ключових його помилках. Логічно, що відбувалися вони в останні роки, коли харків'янин домігся найбільшого для себе успіху на суддівському терені.

Так уже збіглося, що найбільший резонанс викликала робота арбітра на його останньому до сьогоднішнього дня матчі: матчі-відповіді 1/2 фіналу Кубка країни між «Зорею» та «Дніпром». Тоді, нагадаємо, харків'янин під кінець основного часу знайшов штрафний на користь луганчан, який завершився голом прямим ударом від Тотовицького. Розписувати бійку після фінального свистка і всіх осіб, хто брав участь у ній, немає особливого сенсу, тому як ці події відбувалися лише два місяці тому. Обмежимося лише на тому, що Роман Зозуля і Руслан Ротань після цього були дискваліфіковані на півроку. Почасти із цим пов'язано, що вони досі не можуть знайти новий клуб для продовження кар'єри.

В якійсь мірі схожий епізод стався в матчі Абдули рік тому і також у другому кубковому півфіналі. Тоді за вихід у вирішальну стадію зустрічалися «Шахтар» і «Дніпро», а пробитися в наступний раунд «гірникам» допоміг не самий явний, як виявилося, результативний стандарт за п'ятнадцять хвилин до фінального свистка. За рахунку 0:1 все йшло до овертайму, проте бригада арбітрів вирішила по-своєму. Що цікаво, в першому таймі тієї ж гри рефері не призначив більш явний 11-метровий на користь донецького колективу і «виправився» у другій половині.

ЦИТАТИ ФУТБОЛЬНИХ ПЕРСОН ПРО СУДДІВСТВО АНАТОЛІЯ АБДУЛИ

Травень 2015-го. Руслан Ротань після матчу-відповіді 1/2 фіналу Кубка України між «Шахтарем» і «Дніпром»: «Хто там говорив, що з суддями треба робити? Люструвати? Я би б...дь повісив їх за яйця. Це не український футбол. Це «ДНРівський» футбол».

Травень 2015-го. Олег Гусєв після матчу-відповіді 1/2 фіналу Кубка України між «Шахтарем» і «Дніпром»: «Більше хотілося «Дніпро» [в суперники у фіналі]. Зараз дивилися кінцівку гри - Абдула поставив пенальті. Мабуть, він фанат дербі «Динамо» - «Шахтар» і дуже сильно хоче подивитися цей матч».

Травень 2016-го. Мирослав Ступар після матчу-відповіді 1/2 фіналу Кубка України між «Зорею» та «Дніпром»: «Арбітр повинен мати мізки в голові. Оцінити тактику Абдули - важко. А все тому, що суддя не вибрав чіткої стратегії, не був послідовним. Наші арбітри взагалі не вміють дотримуватися чітко визначеної лінії арбітражу».

ПОПЕРЕДНЯ РОБОТА НА МАТЧАХ ЗА УЧАСТЮ «ШАХТАРЯ» І «ДИНАМО»

«Шахтар» - «Динамо». 4 гри: +4=0-0; різниця м'ячів 11:3.

16.10.2015. УПЛ. «Динамо» - «Шахтар» 0:3

16.04.2014. УПЛ. «Динамо» - «Шахтар» 0:2

02.09.2012. УПЛ. «Шахтар» - «Динамо» 3:1

26.10.2011. Кубок. «Динамо» - «Шахтар» 2:3