Олександр Денисов: «Український футбол знову занурився в звичне для себе скандальне середовище»

Динамо Київ 21 Липня, 14:27 1244
Олександр Денисов: «Український футбол знову занурився в звичне для себе скандальне середовище» | 19-27
Директор каналів «Футбол 1»/«Футбол 2» розповів про минуле Євро-2016: від тендера і вибору ведучих - до телерейтингів матчів і страви від Поліни. А ще – про те, що нового чекати у старті телефутбольного сезону.

- Пане Олександре, як вибирався коментатор на фінальний матч Євро? Чому Олександр Михайлюк?

- По ходу турніру ми спостерігали за всіма нашими коментаторами, хто в якому тонусі знаходиться. Вже ближче до фіналу об'єктивно прийшли до висновку, що ті, які поєднували коментування з веденням програм, виявилися більш вихолощеними. Адже протягом усього Євро їм доводилося і вести проекти, і коментувати матчі. На фінальному відрізку помітили, що в кращій формі перебували Андрій Столярчук, Кирило Круторогов і Саша Михайлюк. Першим двом дісталися півфінали, а ось Олександр отримав в своє розпорядження фінальну гру. До цього матчі подібного рангу йому ще не доводилося коментувати, тому вирішили таким чином віддячити людині за добру працю і мотивувати його. Мені здається, він чудово впорався зі своїм завданням.

- У вас було шість репортажних бригад у Франції, а коментатори матчів працювали з Києва. Чому так? На збірну України і фінал думали когось відправити?

- Це рішення було прийнято спочатку, враховувалися питання раціонального використання коштів і логістика переміщення. Поїздка коментатора на один матч означає, що він випаде з робочого процесу як мінімум на три дні. Спочатку приліт в день або ж за день до гри, далі – повернення додому, після всього цього потрібен час, щоб людина прийшла до себе. Тим більше що турнір складався з 51 матчу. Тому акцент робився саме на наших репортерів, яких ми відправили до Франції. Їх головним завданням було знаходити і надсилати ексклюзивний матеріал на всі три щоденних проекти, а саме Bonjor, EURO, EuroRendez-Vous і «Великий футбол. ЄВРО-2016», а коментатори вже працювали з телецентру.

За місяць Євро «Великий футбол» подивилося близько 10 мільйонів осіб по всій Україні.

- Суперечки між Вацком і Леоненком в студії – до чого вони доходили за кадром? Де у них кнопка «вимкнути», як їх вгамувати?

- Такою своєрідною кнопкою виступав я, кажу без особливих перебільшень. Емоцій було багато. Вони іноді сперечалися там, де не було приводу. Але просто сказати: «Так, я з тобою згоден» – їм іноді вже нецікаво або вже немає якоїсь внутрішньої можливості. У той же час суперечки – це невід'ємна частина шоу, саме те, за що люблять телебачення. Мені як модератору важливо було стежити, щоб дотримувалися межі цих дискусій, тому що часом здавалося, що вони можуть їх перейти.

- Чи будете освіжати формат «Великого футболу»?

- Ми готуємося трохи змінити студію і вийти в новий сезон оновленими, з новим оформленням. Але в цілому всі чекають зовсім не нової заставки або фону, а дискусії, послухати обговорення гарячих тем. Тому склад учасників залишиться тим самим: Вацко, Леоненко, Денисов. Починається новий сезон, і, я думаю, буде дуже багато тем для вивчення. Український футбол знову занурився в звичне для себе скандальне середовище. Питань виникає багато – зокрема, до федерації, її керівника. Існують проблеми прозорості політики цієї організації, адже суспільство має розуміти, як витрачаються кошти, як приймаються рішення, зокрема, кадрові.

- Які збірні, крім України, були найбільш рейтинговими по перегляду?

- Природно, найвищі показники були на іграх нашої збірної. Всього перший матч (Німеччина – Україна) подивилося близько 9 мільйонів українців. Другий, з Північною Ірландією – більше 7 мільйонів, а третій, з Польщею – більше 6 мільйонів (ауд. Universe). Але Євро дивилися і без збірної України. Наприклад, матч Англія – Росія подивилося більше 6 мільйонів уболівальників. Добре дивилися поєдинки за участю Франції, Німеччини, Італії, Польщі, Португалії, Уельсу. Два півфінали бачило більше 10 мільйонів глядачів, фінал Євро подивилося близько 8 мільйонів українців.

- У порівнянні з ЧС-2014 рейтинги телеперегляду у Євро-2016 вищі або нижчі?

- Уваги до європейської першості, в порівнянні з мундіалем, було в два рази більше. Це можна пояснити тим, що нашому глядачеві ближче все-таки європейський футбол. Також не можна не врахувати, що тут виступала і наша команда.

- Як купувалися права медіагрупою?

- Це був тендер, в якому брали участь і інші канали. При виборі переможця УЄФА цікавило не тільки питання ціни. Важливим критерієм була ще й фінансова стабільність партнера, який не просто заявив цифру на папері, а й зміг би виконати всі взяті на себе зобов'язання. Таким партнером УЄФА побачив медіахолдинг «Медіа Група Україна».

Перемога в тендері і наші фінансові зобов'язання перед УЄФА в тому числі передбачали, що «Медіа Група Україна», виплачуючи кошти Європейському футбольному союзу, одночасно фінансує розвиток футболу в Україні. УЄФА, отримавши кошти від телетранслятора, виплачує бонус Федерації футболу України в розмірі 8 мільйонів євро, який складається з грошей МГУ. Тому ми хочемо, щоб ФФУ відзвітувала перед суспільством, як саме ці кошти будуть витрачені на розвиток футболу в країні.

Поліна ж працювала в нічний час, тому повинна була привнести в програму інші мотиви французького Євро - весело жартувати на навколофутбольні теми

- Чи виправданий був обраний підхід щодо розподілу матчів між «Футбол 1»/«Футбол 2» і каналом «Україна»?

- Чемпіонат Європи – такий турнір, який не можна показувати тільки на платних телеканалах. Наприклад, трансляції матчів Ліги чемпіонів і Ліги Європи можуть здійснюватися виключно в платному показі. У свою чергу, чемпіонати Європи і світу, Олімпіади повинні хоча б частково бути представлені на національному ефірному каналі. Специфіка телевізійного ринку в кожній країні своя. Навіть в економічно розвинених країнах, як Англія і Франція, показ здійснювався по-різному. На Туманному Альбіоні 51 поєдинок розділили між собою ефірні телеканали BBC і ITV. В Італії і Франції національні телеканали показували менше половини ігор, 25 і 21 відповідно. Але були й інші випадки, наприклад, в Польщі всього сім матчів Євро транслювалися на загальнодоступному каналі TVP 1, а весь турнір показував платний спортивний телеканал Polsat. На відміну від Польщі, в Україні 25 матчів було показано на ефірному каналі «Україна» і 26 – на спеціалізованих телеканалах «Футбол 1»/«Футбол 2». У схожій ситуації були іспанські глядачі: вони дивилися 23 гри турніру на національному Mediaset, а інші 28 – на платному Movistar.

- Вирішальні матчі плей-офф Євро транслювалися тільки на каналі «Україна». Чому паралельно не йшлося трансляція на каналах «Футбол 1»/«Футбол 2»?

- Це не зовсім так. Якщо на каналі «Україна» транслювалися матчі в звичному форматі, то для своїх, досвідчених телеглядачів телеканали «Футбол 1»/«Футбол 2» запропонували абсолютне нововведення. На телеканалі «Футбол 1» саме під час Євро відбулася прем'єра нового проекту EuroRendez-Vous. ONLINE. В рамках прямого ефіру глядачі могли дивитися трансляцію відразу з декількох камер: за кадром не залишалося нічого. З'явилася можливість одночасно побачити емоції учасників поєдинку, а також дивитися матч з різних ракурсів. Особливо вражаюче це виглядало у фінальній драмі – коли Роналду на лавці запасних влаштовував тренерські піруети. І тільки глядачі «Футбол 1» могли бачити все в прямому ефірі повністю, не пропускаючи самої гри.

- З якої концепції підбиралися ведучі для «Великого футболу» на час Євро?

- Що стосується чоловічої частини колективу, то тут сумнівів не було. Ми відразу розуміли, що це будуть наші постійні експерти плюс Євген Левченко. Женя працює з нами, починаючи з Євро-2012, тому за доброю традицією і в цей раз приєднався до нас. Тим більше, живе він в Голландії, не з чуток знайомий з європейським футболом, виступав у збірній України – ідеальний варіант. Але оскільки програма транслювалася не лише на футбольних каналах, залишалося одне відкрите питання – потрібно було розбавити аналітику, додати інтерактив, розваги. Тому ми зробили конкурс «Шерше ля фам», щоб вибрати співведучу проекту. І серед безлічі учасниць в інтернет-голосуванні перемогла Поліна Логунова, яка нам повністю підійшла. Важливо відзначити, що за цей час профіль аудиторії слота програми змінився, додалися дівчата і чоловіки у віці 18-24 і 25-34, що є сильним комерційним ядром.

Програма постійно демонструвала високі показники телеперегляду: частка програми після матчу Німеччина – Україна склала 15,42%, в свою чергу частка фінального ефіру – 18,4%, середній показник частки проекту за весь час турніру перевищив 10% (ауд. 18-54 (50+). Якщо перейти до більш зрозумілих цифр, то за місяць ефіру проект подивилося близько 10 мільйонів осіб по всій Україні.

- У списку претендентів на посаду ведучої були і родички футболістів. Чи не намагалися гравці надати на вас тиск чи якось домовитися?

- Ні, ніхто не ризикнув скористатися своїм становищем.

- Якою картопляною стравою після фіналу Євро годувала ведучих Поліна Логунова? І чи дійсно було так смачно, чи всі просто зробили вигляд?

- Як говорила Поліна, це її фірмова страва, назву якої ще не придумала. Було вже пізно, всі зголодніли, так що дійсно було смачно. Вона використовувала хороші спеції, до картоплі додала щось схоже на бекон. Після ефіру, коли вже вимкнулися камери, спробувати цей гастрономічний шедевр підтяглося чимало людей, так що всім не вистачило.

- «Збірна Північної Ісландії» та інші «неточності» Поліни – частина гри, формат передачі? Обивателі кажуть – це щоб експерти виглядали розумнішими. Так?

- Це однозначно хвилювання. Вона опинилася в середовищі, де до всього потрібно було звикнути. Тим більше, що у нас спочатку і не було завдання зробити з неї футбольного фахівця. В Україні взагалі існує сексизм у футболі – не люблять дівчат-експертів, вважаючи, що вони не можуть розбиратися в цій грі, з чим я в корені не згоден. У нас на каналі є дівчата, які люблять і дивляться футбол. Але що найголовніше, їх обожнюють чоловіки і сприймають абсолютно адекватно – це всіма добре пізнавані Алла Бублій і Елла Іванюковіч. Поліна ж працювала в нічний час, тому повинна була привнести в програму інші мотиви французького Євро - весело жартувати на навколофутбольні теми.

- Які відчуття залишилися від Євро?

- Євро-2012 було в рази складніше, це визнали всі співробітники. Тоді ми показали половину матчів з 31. Незважаючи на це, я думав, що після того турніру закінчу ведення телевізійних ефірів, настільки був утомленим. Потім майже весь наступний сезон приходив до тями. На бразильському мундіалі також було непросто, а ось тут всі сконцентрувалися, як спортсмени перед важливими змаганнями. Пройти цю непросту дистанцію нам допоміг колосальний досвід, який в цій країні є у небагатьох.

- Які новинки чекати у найближчому телефутбольному сезоні?

- Ми тільки закінчили велику справу – а тут вже новий сезон. Ми ексклюзивні транслятори Ліги чемпіонів і Ліги Європи в Україні, з нашими клубами в кваліфікації і на груповому етапі турнірів. Так що канали знову беруться за виконання своїх зобов'язань перед телеглядачами і УЄФА. Плануємо повернути «Європейський WEEKEND» з Роберто Моралесом, який скоро повинен до нас приєднатися. У новій версії програми будуть зміни, головна – у Роберто з'явиться цікавий співведучий. Але поки зберігаємо інтригу, а вже ближче до вересня відкриємо карти.

- Які єврочемпіонати планують показувати «Футбол 1»/«Футбол 2» в наступному сезоні? Чому?

- У наступному сезоні будемо показувати все найкраще. Можу повідомити радісну новину для наших телеглядачів, що вже укладено новий трирічний контракт з АПЛ. Звичайно ж, залишається іспанська Ла Ліга. Саме ці європейські чемпіонати користуються найбільшою популярністю в українських телеглядачів. Також за традицією будемо транслювати УПЛ, Кубок України, Лігу чемпіонів і Лігу Європи, ну і, звичайно ж, матчі за участю національної збірної України у відборі на Чемпіонат світу-2018.