- Максиме, які роботи велися агрономічною службою «Олімпійського» у літнє міжсезоння, і у якому стані газон підходить до першого матчу сезону?
- Міжсезоння пройшло як завжди, нічого надзвичайного не було. Ми проводили стандартні роботи – піскування, аерацію, внесення різноманітних добрив, профілактику фунгіцидами та пестицидами для запобігання грибкових хвороб газону. Всі заходи коригувалися в залежності від погодних умов. Наприклад, коли було дуже спекотно, система поливу працювала в посиленому режимі.
Протягом сезону ми поступово проводили необхідні заходи для того, щоб поле підійшло до нового чемпіонату в оптимальних ігрових кондиціях, які передусім потрібні футболістам – аби була міцна, щільна дернина, аби вона не виривалася, була рівною. На такому газоні гравцям легко бігати, стартувати та зупинятися, а м’яч рівно котиться по газону.
А вже зараз, за кілька днів до першого матчу ми працюємо над візуальними якостями газону, які більше потрібні телеглядачам, а також глядачам, які знаходяться на трибунах стадіону. Для цього ми вносимо певні добрива, які стимулюють ріст трави, і вона стає більш яскравою, контрастною, що дає змогу красиво навести лінії. Завдяки цьому поле стає красивим, смарагдовим.
- Яким чином газон був захищений під час великих музичних концертів, що відбулися на стадіоні цього літа?
- Влітку на нашому стадіоні завжди проводиться декілька концертів. Цього року було три масштабних концерти з накриттям поля (концерт гурту «Океан Ельзи» в рамках світового туру, а також два дні рок-фестивалю U-Park, хедлайнерами якого були Muse та Red Hot Chili Peppers – прим. авт.). Завдяки тому, що ми застосовували якісне покриття, постійно слідкували за газоном, моніторили його стан, проводили операції по відновленню, поле не відчуло на собі навантаження, і вже за день після концертів виглядало якісно, без зовнішніх недоліків.
Для захисту газону під час концертів ми використовуємо покриття Terratile. В Україні на даний момент таким покриттям забезпечені лічені стадіони, тому його часто в нас беруть в оренду. Це дуже якісне покриття, яке дає можливість зберегти газон у відмінному стані на великих стадіонах при проведенні таких масових заходів.
Проводилися влітку на «Олімпійському» й інші немасштабні заходи – фотосесії, весілля, але вони значно менше впливають на стан газону.
- Скільки часу має відновлюватися газон перед наступним матчем, аби залишатися в належному стані до кінця сезону? Як часто в ідеалі можна проводити на ньому матчі?
- Насправді це сезонна якість. Не можна сказати, що існує конкретний термін. Звісно, чим більше часу між матчами, тим краще газон відновлюється. У теплий період року, по жовтень включно, поле готове приймати матчі кожного тижня. Теоретично можливо навіть частіше, але слід відзначити, що найбільше страждають воротарські зони. Якщо цим зонам не давати двотижневого відпочинку принаймні раз на місяць, вони можуть не витримати. Якщо ж брати все поле у цілому, воно може витримувати по чотири матчі на місяць, якщо це необхідно. Звісно, у такому разі його стан буде трішки погіршуватися візуально, але належними залишаться ігрові властивості. Оптимальним навантаженням є один матч на десять днів, тобто три-чотири матчі на місяць.
Якщо брати період з листопаду по грудень, коли температура опускається нижче позначки +5°C, трава не буде відновлюватися або буде це робити, але дуже повільно. У цей період, звісно, не бажано проводити більше одного матчу на два тижні. Тоді ми матимемо можливість штучними засобами, за допомогою освітлюваних ламп, підігріву поля, покриттю, а також добривам відновлювати поле навіть за низької температури. Але все одно краще, коли поле відновлюється природнім шляхом, — наводить слова Максима Стельмаха офіційний сайт ФК «Динамо» Київ.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!