Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів 7-го туру Ліги Парі-Матч

Футбол України 13 Вересня, 08:25 1120
Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів 7-го туру Ліги Парі-Матч | 19-27
Сьомий тур чемпіонату України: розбір дій арбітрів.

В сьомому турі чемпіонату України майже не було прохідних для арбітрів поєдинків. Трудитися в поті чола довелося як арбітрам в полі, так і асистентам. Заспів Анатолій Абдула дав не дуже хороший, але, на щастя, його колеги в наступних поєдинках таких кричущих помилок не допускали. Про всі епізоди з резонансними суддівськими рішеннями UA–Футбол поговорив з експертом, екс-арбітром ФІФА Мирославом Ступаром.

«Шахтар» – «Динамо» 1:1

Головний арбітр – Анатолій Абдула (Харків)

Мирослав Ступар. Абдула – хороший арбітр, але можна в одному моменті допустити результативну помилку – і все хороше залишиться в тіні. Саме так в цьому матчі й відбулося. Абдула добре застосовував дисциплінарні санкції, не дозволяв футболістам розпускати язика (зокрема, вірно покарав Гармаша, коли той накричав на Беккера) і впевнено розбирався з конфронтаціями, що виникали на полі (зокрема, між Хачереді та Феррейрою під час доданих хвилин). Втім, Анатолій зіпсував враження про свою роботу епізодом на 85-й хвилині.

В першому таймі Абдула працював сконцентровано. На компенсованих хвилинах першої половини зустрічі Анатолій трохи вибився з колії, почавши пропускати фоли в центрі поля (зокрема, від Степаненка та Макаренка, тобто, в обидва боки). Але то дрібниці. В цілому, в першому таймі Анатолій відпрацював добре. Момент Кучер – Мораєс на старті поєдинку – непростий. Гравець «Шахтаря» не блокував опонента, швидше, Мораєс просто наткнувся на Олександра. Епізод з влучанням м'яча у руку Ісмайлі – чиста випадковість. Жовті карточки Степаненкові і Сидорчуку також справедливі.

23-я хвилина. Євген Макаренко лівим краєм штрафного майданчика втікав до лицьової лінії, Даріо Срна зіграв у підкаті, в результаті чого «динамівець» опинився на газоні. Арбітр призначив пенальті.

Мирослав Ступар. На 23-й хвилині Срна зробив підкат, але влучив у ногу Макаренкові. Суддя, незважаючи на апеляції Срни, справедливо вказав на «позначку», ударом з якої «Динамо» й відкрило рахунок.

84-а хвилина. Після подачі від кутового прапорця у виконанні Марлоса Домагой Віда у верховій боротьбі з Тарасом Степаненком торкнувся м'яча рукою, а за мить в боротьбі з Валерієм Федорчуком на газоні опинився Факундо Феррейра. Арбітр гри не зупинив.

Мирослав Ступар. Після подачі кутового донеччанами спочатку Віда у власному штрафному майданчику зіграв рукою, а потім Федорчук «розвернув» Феррейру. Тут признач одинадцятиметровий або за один фол, або за інший – і матимеш рацію. Але Абдула помилився.

Чому так – це треба запитувати самого Анатолія, або ж його куратора. Гостроти ситуації додає знання того, що Абдула є хорошим арбітром. Він вміє судити, що й продемонстрував перший тайм. А от що трапилося в цьому епізоді… Рахунок був 1:1 і суддя розумів, що його рішення вплине на підсумковий результат. Підвела психологія? Можливо. А можливо були й інші причини такого рішення. Але важко вкладається в голові думка про те, що Абдула банально не побачив епізоду. Мусив бачити, оскільки момент був явним.

«Зоря» – «Сталь» 2:2

Головний арбітр – Анатолій Жабченко (Хмельницький)

Мирослав Ступар. Жабченко чітко розібрався у всіх моментах. Гра не була грубою, був цікавий футбол з малою кількістю порушень правил. І арбітраж сприяв динаміці гри.

46-а хвилина. Олександр Караваєв втікав по правому флангу, Сергій Воронін пішов у підкат і зачепив ногою опонента. Анатолій Жабченко показав захисникові жовту карточку, яка для Вороніна виявилася вже другою.

Мирослав Ступар. Вилучення – цілком справедливе. Воронін намагався пояснити арбітрові, начебто він не грав грубо проти опонента. Але як не грав, якщо мав місце підкат не в м'яч, а в ногу Караваєва? На 26-й хвилині жовта карточка Вороніну – теж справедлива.

84-а хвилина. Гор Малак'ян отримав попередження в ігровому епізоді, після чого вступив з арбітром у суперечку. За надлишкові емоції Анатолій Жабченко миттєво показав футболістові пряму червону карточку.

Мирослав Ступар. Подібною поведінкою Гор Малак'ян підвів свою команду. Нестримність, емоції людини з Кавказького краю можна зрозуміти, але у футболі вони караються. Жабченко вчинив справедливо. Ба більше, Анатолій може бути прикладом для інших колег в плані принциповості – «нецензурщина», суперечки, надлишкові емоції повинні каратися суддями.

Показово, що тренер «Сталі» свої емоційні претензії висловив не арбітрові, а футболістові. Гор Малак'ян сам винен в цій ситуації. Він підвів команду.

«Зірка» – «Карпати» 1:0

Головний арбітр – Олександр Іванов (Донецька область)

Мирослав Ступар. Матч виявився невидовищним, з великою кількістю помилок футболістів, а також порушень правил. Особливо це стосується гравців «Карпат», які назбирали 23 фоли – цього б «вистачило» на кілька поєдинків. Тобто, команда не була готовою ні морально, ні фізично, - через це львів'яни і йшли на порушення правил.

Здивувало не суддівство Іванова, а інтерв'ю Сергія Зайцева, який сказав, що на полі відбувався театр одного актора. Я цього не розумію. Замість того, щоб розібратися в причинах невпевненої гри команди, тренер почав ображати суддю, який цього не заслуговував. Іванов справедливо призначив пенальті за гру рукою Мірошниченка. Був штрафний з лівого флангу, Фаворов пробив, влучив у стінку, підібрав м'яча, пробив ще раз, а Мірошниченко, який вибіг зі стінки, по-волейбольному політ м'яча заблокував. Футболісти «Карпат» розпочали доводити щось судді, але Іванов справедливо призначив одинадцятиметровий.

Ба більше, на 90+3-й хвилині арбітр зобов'язаний був призначити й другий одинадцятиметровий удар у ворота «Карпат». М'яча була надіслано в район «позначки», Мойя хотів зіграти головою, але захисник львів'ян «засадив» опонентові в обличчя бутсою. Це безсумнівне порушення правил, яке Іванов проґавив. На кінцевий результат матчу ця помилка не вплинула, але нехай Сергій Зайцев подивиться епізод і на суддю не нарікає. Бо Іванов якщо й помилився, то саме на користь «Карпат».

«Чорноморець» – «Олександрія» 1:0

Головний арбітр – Катерина Монзуль (Харків)

Мирослав Ступар. Катерина Монзуль – один з тих арбітрів, до кого найменше претензій. Хоча, Катерині зазвичай дістаються легкі поєдинки. Втім, протистояння «Чорноморця» та «Олександрії» було досить напруженим, тож Монзуль відразу показала футболістам, що терпіти апеляції, емоції, конфронтації і грубу гру вона не збирається. Катерина дуже добре використовувала превентивні методи, словами та жестами пояснюючи футболістам ті чи інші нюанси поведінки.

Артем Філімонов на 55-й хвилині закономірно отримав свою жовту карточку. Згодом справедливо були покарані й Микицей з Грицуком. Позитивно варто відзначити й роботу Наталії Рачинської, яка на 35-й хвилині чітко зафіксувала офсайд у Старенького і скасувала гол.

«Ворскла» – «Волинь» 2:1

Головний арбітр – Сергій Бойко (Київська область)

Мирослав Ступар. В цілому Сергій Бойко зі своїми асистентами добре провели матч. На 24-й хвилині відбувся елементарний фол Дитятьєва після того, як Дудик замахом перехитрив опонента. Бойко чітко вказав на одинадцятиметрову позначку.

На 51-й хвилині мав місце гол «Ворскли» після того, як Хльобас пробив з-за меж штрафного майданчика, а Юрій Коломоєць добив м'яча в сітку і вже навіть почав святкувати. Але було положення «поза грою», тож судді справедливо скасували взяття воріт.

«Олімпік» – «Дніпро» 3:0

Головний арбітр – Олександр Дердо (Одеська область)

Мирослав Ступар. У Олександра Дерда роботи було небагато – з боку однієї з команд спостерігалася безвольна гра. В такій ситуації напруги зазвичай не буває. Можна згадати про четвертий гол «Олімпіка», який арбітри справедливо скасували через офсайд.