Наші за кордоном. Невдалий тиждень тренерів

Світовий футбол 20 Вересня, 12:29 1021
Наші за кордоном. Невдалий тиждень тренерів | 19-27
Віктор Скрипник звільнений, Роман Григорчук помиляється, Юрій Максимов на останньому місці.

Німеччина

Слід було очікувати на це. Ще в суботу, одразу після розгрому у Менхенгладбаху (1-4), спортивний директор «Вердера» Франк Бауманн підтримав Віктора Скрипника, щоправда, заявивши, що «ми дуже нетерплячі». А вже за кілька хвилин він зателефонував тренеру, коли той ще перебував в автобусі на шляху до Бремена, і повідомив про звільнення.

Марно намагатися аналізувати лише останній матч, оскільки він принципово нічим не відрізнявся від попередніх. Скрипник заявляв, що його команди завжди краще діють проти суперників, які грають у футбол, а не лише захищаються. До того ж, згадував про дві перемоги в трьох матчах над гладбахцями минулого сезону. Не допомогло з самого початку. Високий пресинг «Вердера» швидкісний півзахист «Боруссії» долав неймовірно легко, і бременцям пощастило в першому таймі пропустити чотири, а не 8-10 голів. «Катастрофа», «ганьба», «сором» - і тренер, і гравці коментували відверто.

Взагалі-то «Вердер» з початку сезону отримав чотирьох різних суперників - команду з нижчого дивізіону, проти якої лише треба було показати клас, неможливу «Баварію», сірий, але організований захисний «Аугсбург» Дірка Шустера і яскравих, але далеко не завжди збалансованих гладбахців. Жодного з цих іспитів «Вердер» не склав. І справа не лише в результаті. Ще й минулого сезону було помітно, що «Вердер» здатний перемогти лише кризові команди і, до речі, не важливо, наскільки вони сильні. Проблема в тому, що і «Лотте», і «Баварія», і «Аугсбург», і «Боруссія» ні в якому разі не були в кризі, а навіть навпаки.

Отже, що ж стало причиною невдач та звільнення тренера?

1. Трансфери та кадри

Всі без винятку трансфери літа можна назвати малозначущими або провальними для клубу. Переходи відомих своїми помилками і нестабільністю захисників Фаллу Ндіайє та Леміна Сане можна було назвати такими вже під час підписання угод, травми немолодого Нікласа Мойсандера можна було передбачити, один добрий сезон Луки Кальдіроли в «Дармштадті» не скасовує його погані попередні і вже точно не те, що він не лівий захисник. А лівого захисника (ця загальноукраїнська хвороба наздогнала й українців за кордоном) Скрипник так і не знайшов. Напевно, шукав схожого на себе, не розуміючи, що «Вердер» вже не на тому рівні, щоб брати гравців рівня лівого захисника Віктора Скрипника. Зрозуміло, провал тут не лише тренера, але й селекційної служби клубу.

2. Тактика

Скрипник тасував лінію оборони щоматчу, з очікуваним «успіхом». Та це навіть не головне. Центр поля, в якому сьогодні виграються та програються матчі та турніри, у «Вердера» був неймовірно слабким. Тренер чомусь наполягав на грі лише з одним «справжнім» опорником або навіть без нього. Гріллітш, Бауер, Фрітц - всі ці люди не справжні опорники, та й взагалі дуже слабкі фізично на сьогодні. А справжній опорник Танос Пецос, який прийшов з віденського «Рапіда», чомусь не отримав шанс. Тож «Вердеру» завжди доводилося підлаштовуватися під суперника. Та навіть якщо б вони й давали грати, «Вердер» не міг. Оскільки Фін Бартельс, наприклад, просто «бігунок», Юнузовіча та Гріллітша володіють відмінними ударами, але будувати гру вони не здатні і часто просто «тікають» від м'яча. Фрітц занадто старий, та й розігруючим ніколи не був. А Самбу Ятабаре просто сильний фізично та й усе. Помилкою було і відправлення в оренду технічного угорця Ласло Кляйнхайслера, одного з відкриттів Євро. Ані опорників-«пітбулів», ані технічних плеймейкерів - з таким далеко не втечеш. А Златко Юнузовіч на позиції центрфорварда (абсолютно загубився там) в останньому матчі, при тому, що влітку були взяті четверо нападників, і лише один з них був травмований?

3. Травми

Щотижня ми чули про травми або пізнє повернення після них того чи іншого гравця. Бартельс (за кілька днів до останнього матчу), Мойсандер, Кайнц, Йоханссон, Кальдірола, обидва Гарсії, Баргфреде, Юнузовіч, Піцарро. Відсутність останніх трьох - стовпа центру поля і кращих гравців двох сезонів «Вердера» Скрипника - була особливо болючою. Скрипник в цьому не винен? З огляду на, що ця епідемія не вщухала, починаєш підозрювати недостатню працю тренерського штабу над фізичною готовністю гравців.

4. Характер

Скрипника та його команду і минулого сезону часто критикували за флегматичність, відсутність характеру, вщерть програну боротьбу. Збиратися гравцям «Вердера» вдавалося доволі рідко, щоправда, саме у вирішальні моменти. Мабуть, гравці не відчули важливість моменту в суботу. Вже з початку сезону тренер встиг пообіцяти жорсткі розмови з гравцями і відправлення в дубль «на перевиховання» (чого, до речі, не зробив), на останньому тижні скасував вихідний. Не допомогло. Скрипник говорив про вщерть програну боротьбу на всіх ділянках поля «Боруссія-Парку», те ж відзначали й усі навколо. І, схоже, саме цей пункт, а не три перших, став вирішальним.

На цей час Євген Коноплянка розглядається головним тренером «Шальке» Маркусом Вайнцирлем виключно як правий вінгер. На лівому фланзі атаки міцно влаштувався Ерік-Максім Чупо-Мотінг. А ось на правому в трьох останніх матчах у стартовому складі тренер спробував трьох різних гравців. У матчі Ліги Європи в Ніцці українець з'явився на полі на 53-ій хвилині і діяв досить активно, нерідко зміщуючись в центр і беручи участь в комбінаціях. Після його подачі кутового Налдо пробив головою в руки воротарю. В іншому епізоді його удар з-за меж штрафного був заблокований, і м'яч відскочив до Чупо-Мотінга, який завдав неточного удару. Євген пасом з флангу в центр взяв участь в класній комбінації, що закінчилася сейвом воротаря. Ближче до кінця матчу завдав неточного удару низом з району півкола перед штрафним. Однак слід визнати, що атаки «Шальке» з протилежного, лівого флангу були значно небезпечнішими, звідти ж і прийшов єдиний гол у матчі.

А ось в матчі ліги в гостях проти «Герти» (0-2) Євген вийшов на заміну вже на початку другого тайму. В якому його команда атакувала небезпечніше, ніж у першому, але тоді й пропустила обидва голи, залишившись без набраних очок після трьох турів. Коноплянка знову був активним і зміщувався в центр. Однак діяв вкрай неточно, не взявши участь в жодному з нечисленних небезпечних моментів і віддавши шість неточних кросів у штрафний.

«Дармштадт» був розгромлений «Боруссією» в Дортмунді (0-6) без участі Артема Федецького та Дениса Олійника, які залишилися в запасі, та Ігоря Березовського, який не потрапив до заявки. Борис Тащі залишився в запасі на матчі Бундесліги 2 «Кайзерслаутерн» - «Штутгарт», виграний його командою з рахунком 1-0.

Іспанія

І четвертий тур Ла Ліги приніс погані новини в стратегічному сенсі для Романа Зозулі. Рубен Кастро продовжує лідирувати в суперечці бомбардирів разом з Антуаном Грізманном, Ліонелем Мессі та Луїсом Суаресом. А ще один улюбленець місцевої публіки Алекс Алегрія забив свої дебютні голи в першій команді, витягнувши нічию в матчі проти «Гранади» (2-2). До того ж, повернувся до тренувань після травми Антоніо Санабрія. Тож нині й 15 ігрових хвилин - досягнення для українського форварда. А в останні чотири хвилини матчу на полі перебував й Артем Кравець. Ось його головний (і практично єдиний) суперник за місце в основі - Езекіель Понсе - став антигероєм матчу, не реалізувавши пенальті. Тож, можливо, українець незабаром отримає шанс.

Що ж стосується самого українського дербі, першого в історії Прімери, то Зозуля діяв в підіграванні, неточно простріливши з правого флангу і віддавши неточний пас врозріз у центральній зоні. А Кравець боровся за м'яч як справжній центрфорвард, проте програв всі двоборства (3). Після його втрати м'яча «Бетіс» організував небезпечну атаку, яка закінчилася сейвом воротаря «Гранади».

Денис Бойко залишився в запасі «Малаги» і в програному «Лас-Пальмасу» матчі (0-1).

Бельгія

«Сінт-Трюйден» (11) здобув першу перемогу з кінця липня, перегравши «Ваасланд-Беверен» з рахунком 4-1. Роман Безус відіграв 79 хвилин, замінений за рахунку 2-1. Цього разу він діяв на позиції одного з центральних півзахисників і був не таким помітним в атаці. Хоча встиг завдати два неточних удари, один - здалеку, другий з меж штрафного, однак з гострого кута. Та взяти участь у швидкій контратаці (пасом в один дотик, знаходячись спиною до воріт), яка закінчилася другим голом.

«Локерен» (14) поступився «Стандарду» на власному стадіоні з рахунком 0-1. Сергій Болбат був відносно активним, однак його доволі гострі передачі або передачі на нього здебільшого були неточними. Міг зрівняти рахунок штрафним ударом, однак воротар у чудовому стрибку витягнув м'яч з-під поперечини. Довелося Жілле попрацювати й після кутового у виконанні українця та небезпечного удару головою його партнера.

«Кортрійк» (8) після трьох перемог поспіль зазнав поразки, поступившись у регіональному дербі «Зульте-Варегему» в гостях з рахунком 2-3. Андрій Тотовицький міг зробити рахунок 1-1 одразу після голу Кайї, однак його удар головою з чудової позиції був трохи неточним. В іншому епізоді потужним ударом з району півкола перед штрафним влучив у партнера. Отримав жовту картку.

Польща

«Ягеллонія» та її український тандем у блискучій формі. Тарас Романчук після перемоги в гостях над «Шльонськом» (4-0) і збереження лідерства у лізі нагадав про власні слова місячної давнини про відмінну підготовку до цього сезону, на відміну від попереднього. І він має рацію.

Потужно почали матч саме українці. Гравець збірних минулого туру за версіями кількох польський сайтів (серед них й офсайту ліги) Дмитро Хомченовський феєрив на лівому фланзі, запам'ятавшись класним, але трохи неточним ударом під час контратаки і рейдом та прострілом на Романчука, який завдав поганого удару з відмінної позиції. Останній бездоганно грав у відборі (двічі оговтався від пошкоджень) і чимало з'являвся у штрафному. Другий гол на 18-ій хвилині був забитий після того, як воротар на виході на простріл Романчука витягнув м'яч з-під ноги Хомченовського (Васильєв підхопив і віддав Франковськи). А в кінці матчу Тарас був виведений сам на сам і без проблем перекинув воротаря.

Після перемоги над «Рухом» в гостях (1-0) тимчасово першою стала «Термаліка». Оборона команди з Нічеци разом з Артемом Путівцевим відіграла надійно, лише в кінці першого тайму дозволивши супернику створити кілька небезпечних моментів. Путівцев став першим в команді за кількістю торкань м'яча і їх точністю. Дуже неточно пробив після навісу штрафного, після його втрати м'яча гравець «Руху» завдав трохи неточний удар.

Сергій Пилипчук у провальному матчі «Корони» у Лєчні (0-4) був замінений на 58-ій хвилині, одразу після третього голу. Ще за рахунку 0-1 міг забити ударом метрів з 18-ти, однак влучив у стійку.

Віталій Гемега після майже місяця на лаві запасних отримав ігрові хвилини. Його плоцька «Вісла» під час його перебування на полі (23 хвилини) забила двічі і переграла «Погонь» з рахунком 2-0.

Угорщина

В Угорщині відбулися матчі Кубку та чергового туру ліги. «Дебрецен» у Кубку програв «Дьору» з рахунком 0-1. Іван Бобко, вийшовши на заміну на 56-ій хвилині, відіграв добре, віддавши пас під трохи неточний удар партнеру і ударом з близької відстані змусивши воротаря здійснити сейв. Тому вперше отримав місце в стартовому складі, в лізі проти «Ференцвароша». І на 16-ій хвилині забив свій перший гол в Угорщині, замкнувши простріл на лінії воротарського майданчика і зрівнявши рахунок. Однак «Ференцварош», загрожуючи воротам суперника практично лише зі «стандартів», забив ще двічі та виграв. Під час удару Ділавера з-за меж штрафного після розіграшу кутового найближчим до нього був саме українець, але й той був надто далеко. А вже за три хвилини Бобко був найближчим до Надя, але програв йому забіг, і той вдало прострілив на Боде. Українець замінений на 77-ій хвилині.

«Дебрецен» на сьомому місці в лізі. А лідер першості «Вашаш» програв в гостях «Халадашу» з рахунком 0-1. Євген Павлов замінений на 79-ій хвилині, до цього був дуже активним, але у нього відверто не виходили удари. Він замикав простріл дуже неточним ударом з центру штрафного майданчика, завдав по два удари з добрих позицій з лінії штрафного і здалеку - по одному дуже неточному і по одному кволому в руки воротарю. Неточно підправляв у ворота з метра з гострого кута. В Кубку проти «Тестверісега» (4-0) відіграв 69 хвилин, не беручи пряму участь в гольових комбінаціях і завдавши ще два неточних удари здалеку і один в руки воротарю.

Олександр Надь повернувся в заявку «Гонведа», провівши на лаві запасних виграний у «МТК» матч ліги (5-0).

Словаччина

«Сеніца» (7) програла в гостях лідеру ліги «Жиліні» (2-4). Ігор Гончар відіграв повний матч на правому фланзі оборони і часто відверто не встигав прикрити суперників. На 11-ій хвилині він був обійдений на фланзі автором результативного прострілу, в іншому епізоді після ще одного проходу і удару з рикошетом м'яч опустився на сітку воріт. На 60-ій хвилині був відданий пас повз нього на фланг, і наступний простріл закінчився голом. Ще двічі суперники легко обходили його і трохи схибили з добрих позицій. В епізоді з четвертим голом він ще в центральному колі не втримав опонента, і той після швидкого проходу забив.

Греція

«АЕК» і в другому турі здобув легку перемогу, цього разу над «Верією» в гостях з рахунком 2-0. Центр оборони на чолі з Дмитром Чигринським (повний матч) відіграв бездоганно, не давши господарям жодного шансу. Крім одного з кутових, під час якого довелося вибивати м'яч з лінії воріт.

З лінії воріт (на цей раз після удару головою) довелося вибивати м'яч і гравцям «ПАОКа» в Тріполі проти «Астераса». Причому з гри, і зробив це саме українець, Євген Шахов. Він відіграв повний матч, в атаці відзначившись лише дуже слабким ударом правою з 14-ти метрів у ситуації, коли йому ніхто не заважав. Зате добре працював у відборі в центрі поля. «ПАОК» домінував і проти 11-ти гравців суперника в першому таймі, і проти десяти в другому, і здобув першу перемогу після п'яти поразок в Тріполі поспіль з рахунком 2-1.

А в матчі Ліги Європи проти «Фіорентини» (0-0) Шахов вийшов на заміну в середині невдалого другого тайму (63-тя хвилина) і не покращив гру в атаці (ОДИН удар по воротах від обох команд після його виходу), разом з тим чимало торкаючись м'яча і активно, нехай і не завжди ефективно (5 виграних двоборств з 11-ти) працюючи у відборі в центрі поля. Два його простріли з правого флангу були неточними.

Азербайджан

В інтерв'ю після програного в гостях «Андерлехту» матчу Ліги Європи (1-3) головний тренер «Габали» Роман Григорчук заявив, що 2-3 тижні тому суперник був слабший, а нині знайти вади в їх побудові не вдалося. Однак він забув сказати про вади побудови саме власної команди. І про те, що саме ця «Габала» слабша за ту, місячної давнини.

Справа в тому, що у звітному матчі були відсутні двоє з трьох кращих гравців команди - грузинський диригент центру поля Ніка Квеквескірі (травма) та ліберійський форвард Тео Уїкс (є чутки про проблеми з візою). І якщо другого, в принципі, непогано замінив Багалі Дабо, забивши «на підборі», то першого, власне, міняв Віталій Вернидуб (59 хвилин), як завжди пристойний у відборі, але явно не впорався з розпасуваннями. У такій ситуації Григорчук мав змістити назад технічного Філіпа Озобіча. Але хорват грав прямо під Дабо, номінальні форварди Руслан Гурбанов та Сергій Зеньов також не помічники в спокійному володінні м'ячем. Тож «Габала» не могла зачепитися за м'яч.

В першу чверть матчу вся ця компанія хоча б добре пресингувала, тож гості грали на рівних і небезпечно атакували після перехоплень. Втім, надалі бельгійці пристосувалися, вгледіли слабке місце на флангах (звідки Гурбанов та Зеньов очікувано тікали в центр) і почали домінування. Центр поля Вернидуб не давав так легко проходити, але на флангах швидким Ачеампонгу та Станчу за підтримки крайніх захисників дозволяли робити що завгодно. Звідти відбувся й простріл до голу Лукаша Теодорчіка (класний удар в дев'ятку одним дотиком) і навіс до небезпечного удару головою вниз (Дмитро Безотосний витягнув з-під стійки), і простріл на того ж Тео, який влучив у захисника, коли воротар вже не міг допомогти, і жахливий пас назад на Безотосного, перехоплений (під гострим кутом гравець «Андерлехта» не влучив у ворота), і гольова контратака після кутового біля воріт господарів з прострілом і автоголом Рафаеля Сантоса (тут і Вернидуб не встиг повернутися). А в другому таймі «Андерлехт» взагалі майже не вилазив зі штрафного гостей, закотивши м'яч у ворота після жахливої помилки флангового захисника.

Безотосний ще запам'ятався двома виграними виходами сам на сам (щоправда, перший під гострим кутом, а в другому форвард просто «подарував» йому м'яч) і чітким взяттям щільного удару здалеку ще в першому таймі після однієї з небагатьох помилок Вернидуба.

У матчі ліги проти «АЗАЛа» все минуло значно легше, хоча Григорчук і зробив лише чотири заміни в порівнянні з попереднім. Продемонструвавши швидкісну гру з безліччю небезпечних моментів, «Габала» перемогла з рахунком 3-0. Безотосний і центральний захисник Вернидуб не мали жодних труднощів. Лише в одному епізоді Дмитро незграбно відбив потужний удар здалеку, але вбік, і сам же перший встиг до м'яча.

«Зіре» програла «Карабаху» з рахунком 0-2, Ясін Хамід залишився в запасі.