Чому світовий футбол стане ще нуднішим, але переможе Україна

Світовий футбол 6 Жовтня, 19:54 1185
Чому світовий футбол стане ще нуднішим, але переможе Україна | 19-27
Навіщо ФІФА збільшує кількість команд-учасниць чемпіонату світу з футболу і чому це вигідно збірній України.

Як з'явилася ідея

Однією з обіцянок Джанні Інфантіно перед виборами президента ФІФА, які відбулися у лютому цього року, було збільшення кількості команд у фінальній частині чемпіонату світу з футболу. Швейцарський функціонер переконував, що за Кубок світу замість 32 збірних повинні боротися 40.

Після дев'яти місяців свого президенства Інфантіно почав втілювати обіцянку у життя. Він заявив, що вже у жовтні ФІФА розгляне новий формат світової першості, за яким у фінальній частині турніру виступатиме навіть не 40, а 48 збірних.

За словами Інфантіно, за новим форматом у фінальній частині з'явиться ще одна стадія - раунд плей-офф, у якому за 16 путівок до групового етапу боротимуться 32 збірні. Ще 16 команд отримають статус сіяних та розпочнуть боротьбу з групового етапу.

«Ідея ФІФА полягає в тому, щоб розвивати футбол в усьому світі, а чемпіонат світу є найсприятливішою можливістю для цього. Це більше, ніж просто змагання, це соціально значима подія», - сказав Інфантіно.

Чому це вигідно ФІФА

Безумовно, ідея розвитку гри у найвіддаленіших куточках світу чудова. Але слід розуміти, що за гарними гаслами президента ФІФА передовсім стоїть холодний бізнесовий розрахунок.


Інфантіно перед тим, як очолити світовий футбол, багато років працював генеральним секретарем УЄФА – організації, яка під керівництвом свого екс-президента Мішеля Платіні перетворила Лігу чемпіонів та Євро на привабливі для телебачення та спонсорів продукти та заробляє на них сотні мільйонів.


Остання глобальна реформа УЄФА стосувалася саме кількості учасників чемпіонату Європи, яку збільшили з 16 до 24 збірних. Це принесло бажаний фінансовий ефект.

Прибуток від турніру зріс на 34%- на Євро-2012, який відбувався в Україні та Польщі УЄФА заробив 1,4 млрд євро, а прибутки організації від Євро-2016 склали 1,93 млрд євро. Надходження від спонсорів збільшилися на 40%, продажу телевізійних прав та квитків – на 25%.

ФІФА на останньому чемпіонаті світу у 2014 у Німеччині заробила більше - 3,3 млрд євро. Інфантіно вважає, що на турнірі такого масштабу можна робити набагато більші гроші і одним з інструментів для зростання прибутків вважає саме кількість учасників фінальної частини.

Чому це вигідно Україні

Зміна формату турніру вигідна Україні. У разі збільшення кількості збірних на чемпіонаті світу у нашої національної команди будуть кращими шанси там зіграти, адже з'явиться додаткових 16 путівок у фінальну частину.

Європа, яка зараз має лише 13 квот, отримає третину з нових перепусток. Для української збірної це актуально, оскільки раніше їй вдалося пробитися до фінальної частини чемпіонату світу лише одного разу – 2006 року.

Чому у програші залишиться футбол

Якщо прибутки ФІФА завдяки реформі зростуть, то рівень турніру неодмінно впаде. На чемпіонаті світу, на якому з 1998 року грають 32 збірні замість 24, й так вдосталь матчів, які нікому, крім їхніх безпосередніх учасників, нецікаві – чого тільки варті зустрічі Гондурас – Еквадор, чи Іран – Нігерія на минулому мундіалі.

Та й останній чемпіонат Європи продемонстрував, що збільшення кількості команд веде до зниження рівня турніру. У півфіналі Євро грала посередня збірна Уельсу, а перемогу здобула зовсім не найсильніша за складом Португалія. Водночас, такі фаворити, як Німеччина, Іспанія та Франція показали далеко не все, на що здатні.

Чому проти гранди

Саме федерації найсильніших футбольних країн виступають проти нового формату. Приміром, проти його зміни висловився головний тренер чинних чемпіонів світу з Німеччини - Йоахім Лев.

«Збільшення кількості збірних зменшить спортивну цінність турніру. Я розумію маленькі країни, які завдяки цьому зможуть показати себе, але розширення турніру є додатковою спортивною та психологічної ношею для гравців», - сказав Лев.

Передовсім тренер має на увазі фізичний стан футболістів, які приїжджають на великі турніри після виснажливих клубних сезонів. З ними солідарні і власники найзаможніших клубів.

Чому «маленькі» федерації за

null

Гранди мають великий вплив у світовому футболі, але варто також пам'ятати, що рішення у ФІФА приймаються колегіально, а більшість членів організації представляють зовсім не багаті, а бідні країни.

Частину прибутків від чемпіонату світу ФІФА традиційно виплачує його учасникам та розподіляє між національними асоціаціями. Для багатьох з них ці гроші мають велике значення і складають вагому частину бюджету. Тож ідея Інфантіно підтримку неодмінно отримає.

Варто зазначити, що ФІФА вже затвердила формат двох наступних чемпіонатів світу – 2018 року у Росії та 2022 у Катарі, де зіграють по 32 збірні. Тому, якщо рішення про збільшення кількості команд на турнірі буде ухвалено, то воно вступить у силу лише з 2026 року.

Дмитро Марценишин