Андрій Шевченко: «Попросив, щоб Ярмоленко та Коноплянка вирішували питання пробиття пенальті безпосередньо на полі»

Збірна України 10 Жовтня, 20:10 723
Андрій Шевченко: «Попросив, щоб Ярмоленко та Коноплянка вирішували питання пробиття пенальті безпосередньо на полі» | 19-27
Головний тренер збірної України у літаку з Кракова до Києва розібрав виїзну нічию з Туреччиною та формально домашню перемогу над Косово.

- Перш за все, прийміть вітання з дебютною перемогою! Трьох матчів виявилося досить, щоб відчути різницю між роллю асистента і посадою головного тренера, яка віднімає значно більше здоров'я і сил?

- Це зовсім інша робота. Коли стаєш головним, на тебе лягає велика відповідальність. Всі рішення приймаєш саме ти, але тобі і відповідати, якщо щось в результаті піде не так.

- З тієї збірної, що була при Шевченкові-гравцеві, у нинішньої команди більше відмінностей або все-таки подібності?

- (Після паузи). Чесно кажучи, не бачу ніякого сенсу проводити паралелі. Вийшло так, що грав я в національній команді не просто в різні роки - епохи. Мені складно порівнювати навіть збірну двадцятирічної давності, коли тільки починав, зі збірною, яка десять років тому виступала на чемпіонаті світу, а ви пропонуєте зіставити команду, де я був футболістом, з тією, де перебуваю вже в новій якості.

Плюси і мінуси були в збірній в усі часи. Моє ж завдання на даному етапі - зробити так, щоб у команди з'явився впізнаваний малюнок гри, яким би вона запам'яталася і вболівальникам, і тим, кому належить, скажімо так, креслити його на полі.

***

- І до матчу в Коньї, і після нього Фатіх Терім говорив журналістам, що поважає Шевченка не тільки як великого в минулому гравця, але і як класного в майбутньому тренера. А що він сказав вам, коли після гри ви перетнулися на кілька хвилин?

- (Посміхається). Цього часу нам вистачило, щоб побажати один одному удачі. До Теріма я дуже добре ставлюся, він мій друг з часів спільної роботи в «Мілані». Ну, а його слова на мою адресу - приємний аванс, який ще належить виправдати.

- Якби перед іграми з Туреччиною і Косово вам авансом запропонували чотири очки - погодилися б не дивлячись?

- Я не граю в такі ігри. Для мене завжди важливо розуміти логіку того, що відбувається, а ворожіння на кавовій гущі або пасивне очікування удачі - це не моє. У житті і тим більше в спорті не обійтися без везіння, але я намагаюся докопатися до суті в будь-якій справі.

Логіка підказує, що в зіграних з початку відбору матчах ми по ідеї повинні були домагатися кращого результату. Тут і незабитий ісландцям пенальті, і втрачені при рахунку 2:0 моменти з турками. Забий ми в Коньї третій гол, і суперник вже не відігрався б. Ми знаходимося тільки на початку шляху: належить багато працювати, щоб не допустити таких помилок надалі.

Кожна гра - це окрема історія, особлива глава в твоїй тренерської книзі. І тобі треба розуміти, чому не вдалося в повній мірі реалізувати план на гру, чому команда не зіграла так, як хотілося. Або, навпаки: ти бачиш, що футболістам вдалося зробити на полі щось нове, краще, ніж намічалося.

***

- Після матчу з Туреччиною пройшло достатньо часу, щоб докопатися до суті. Чи тільки у втрачених моментах справа?

- Не тільки. Всі хороші команди вміють контролювати ритмічність гри, розуміючи, в який момент слід атакувати, в який - оборонятися, коли сповільнювати, а коли прискорювати темп матчу. В цьому і полягає ігровий баланс, який, трапляється, ми втрачаємо. І ми будемо працювати над тим, щоб збірна відчувала ці моменти і правильно користувалася ними на поле.

- Коли Ярмоленко забив у Коньї з 11-метрової позначки, журналісти запитали, чи призначив його головний тренер новим пенальтистом. Гравець відповів, що бити пенальті вони тепер будуть по черзі з Коноплянкою. Чи означає це, що, виникни подібна необхідність в Кракові, до м'яча підійшов би півзахисник «Шальке»?

- Пенальтистів у команді має бути кілька, а бити слід тому, хто відчуває впевненість і готовність - в конкретний момент. Я попросив, щоб Андрій з Женею між собою вирішували це питання безпосередньо на полі. Вони і вирішили: Ярмоленко підійшов до м'яча - і забив. А що було б, признач арбітр пенальті в грі з Косово, мені невідомо.

- Ви дали зрозуміти, що косовари здивують ще багатьох суперників по групі. У відсотковому відношенні - наскільки близькі були ваші суперники до того, щоб здивувати українську збірну?

- Цифрами це, мабуть, не зміряти. Але був момент, коли втрата контролю над грою збіглася у нас з настанням фізичної втоми. Наші контратаки перетворювалися в контратаки противника. Всю гру ми будували в атакуючому ключі, але, забивши, упустили ряд можливостей забезпечити велику перевагу і зняти питання про переможця.

Ми не повинні дозволяти собі надалі втрачати контроль навіть на короткий час. А відповідаючи на ваше запитання скажу, що шанси косоварів здивувати нас були пропорційні тому, до якої міри ми це їм дозволяли. Втім, при всіх наших помилках Косово могло лише зрівняти рахунок - для більшого у суперника просто не було моментів.

Це, однак, не означає, що я схильний недооцінювати потенціал косовської команди. У неї є швидкі молоді виконавці, високий, великий, але в той же час мобільний нападник, здатний зачепитися за м'яч. Все це разом дозволяє збірній Косово в кожному матчі знаходити момент в контратаці: так було і з фінами, з якими вдалося зіграти внічию, і з хорватами, від яких зазнали розгромної поразки.

***

- Ви згадали про два перших матчі цієї команди у відбірковому турнірі. Перегляд якого виявився більш корисним при підготовці до гри в Кракові?

- Інформативними виявилися обидва. Ми оцінили структуру гри команди, переміщення футболістів, налаштували наших гравців на використання слабких зон. Хлопці намагалися виконати план на матч - і в цілому у них це вийшло.

- І на завершення: п'ять очок після жовтневої кампанії дозволяють дивитися в майбутнє з оптимізмом?

- Оптимістами будемо ставати поступово - з кожною новою перемогою. Кожна гра, як я вже говорив на початку нашої бесіди, це нова глава, не схожа на попередні. Важливо розуміти, що поки ми перебуваємо лише на початку шляху, і час серйозних висновків поки не прийшов. А що осінні три гри дали чимало і позитивної, і негативної інформації, - безперечний факт, - розповів Шевченко в інтерв'ю «СЭ в Украине».