Владислав Ващук: «Коли їхав із Києва, знав - на мене готують кримінальну справу»

Динамо Київ 27 Жовтня, 18:57 1357
Владислав Ващук: «Коли їхав із Києва, знав - на мене готують кримінальну справу» | 19-27
Екс-захисник київського «Динамо» продовжує публікувати спогади про «темні часи» своєї футбольної кар'єри.
«Коли вперше побачив на трибуні плакат: «Ващук - Юда!» - просто сторопів.

Ті, хто мене знає, ті в курсі, що я глибоко віруюча людина. І тому, можливо, так болісно сприйняв саме це слово.

І вперше я задумався про те, що, можливо, Біблія ще більш велика книга, ніж ми вважаємо.

Їхав із Києва я дуже спішно, знав - на мене готують кримінальну справу. Скандал був настільки гучний, що створювалося відчуття, що його спеціально роздувають, щоб відвернути народ від інших речей.

І що найбільш неприємне - були підняті фанатські кола. А це своя філософія і спосіб життя. Фанати часто йдуть за лідером, не обговорюючи справедливість того чи іншого рішення. Там так прийнято.
Ті, хто вчора був готовий носити мене на руках - плювали мені в обличчя.

Але, зізнаюся чесно, до Росії долинали лише слабкі відлуння скандалу. Всю глибину глибин я відчув трохи пізніше.
У Москві було не просто важко, в Москві було - дуже важко.

Ні, хлопці по команді і тренер прийняли мене добре. Але потрібно чітко розуміти різницю між менталітетом двох команд.

В «Динамо» ми жили практично однією сім'єю, проводячи 95% часу на базі або на виїзді.

А в «Спартаку» такого не було. Потренувався - і вільний. Хочеш - з сім'єю будь, хочеш - в клуб йди, твоя особиста справа.

Я божеволів від самотності та ностальгії.

Дружина, тепер уже давно як колишня, за мною в Москву не поїхала. Вирішила, що в Києві їй комфортніше. Друзі дитинства залишилися в «Динамо». Все моє попереднє життя залишилося в Україні.

Мама померла в березні.

Я встиг приїхати і привітати її з 8 березня. 9-го її не стало...

Ну а найголовніше - нога не відновлювалася.

На поле я вийшов через місяць після переходу в «Спартак».

Все просто - ми ж тобі платимо зарплату, давай, відпрацьовуй! Грай!

Коліно боліло неймовірно. Після кожної гри нога набрякала, перетворювалася в колоду, що не гнулася, але вердикт лікарів був один - «грати може». І знову - знеболюючі і по-новій... Від болю я не спав ночами, він переслідував мене кожну хвилину. Я рахував хвилини, коли можна буде випити знеболююче. Потрібно було виходити і грати.

Тренер розумів мою проблему, але зробити нічого не міг - від керівництва клубу пряма вказівка, щоб я грав.

Бромантановий скандал вибухнув несподівано.

Коли гравці приїжджають до збірної - вони обов'язково перед грою здають аналізи на допінг.

У Титова і Ковтуна, які виїхали в збірну, в аналізах знайшли бромантан.

У терміновому порядку, мало не вночі, обстежили всіх гравців «Спартака».

Це був шок.

Бромантан був в крові у всіх гравців основного складу.

Коли ти в команді - лікар для тебе бог і цар. Тільки він знає всі твої проблеми, всі твої слабкі місця. Я звик довіряти лікарям як собі. Звичайно ж, ніхто не здає в лабораторію те, що тобі дає доктор. В «Динамо» навіть пшикалки для носа вилучалися, щоб не дай бог чого не потрапило на слизову, а тут - таке. До речі, фахівці кажуть, що в якості допінгу бромантан абсолютно даремний. Шкідливі речовини, які дуже важко потім вивести з організму.

Чистилися ми всією командою дуже довго, місяці три. Крапельниці, таблетки, переливання крові, навіть барокамера, де готують космонавтів.

Тренувань не було. Зовсім. Навантаження виключені. Можна було тільки раз в день пробігтися хвилин двадцять і все.

Грали ми відповідно.

Але Кубок Росії виграли.

А ще позитивним моментом було те, що для ноги такий режим виявився рятівним - потихеньку почав приходити в норму.

Але контракт в «Спартаку» не продовжили.

Чому Червіченко різко змінив ставлення до мене - можу тільки здогадуватися з висоти сьогоднішнього свого досвіду. Ігрові результати навряд чи вплинули - він розумів, що бере травмованого гравця. Що потрібен час. Але буквально через кілька тижнів після переходу, я зрозумів - з команди він мене прибере. Можливо, комусь пообіцяв. Можливо, з якихось інших своїх міркувань.

Причина була настільки абсурдною, що я навіть не відразу зрозумів про що це він.

Президент клубу звинуватив мене в тому, що я «здав гру з «Ураланом»!» Причому, «не за гроші, а за дружбу»!

Мовляв, ти з Шалімовим і Писарєвим на дні народження у Парфьонова поруч сидів, а вони були зацікавленими особами, в тому щоб «Уралан» виграв.

Гру, до речі, зіграли внічию. І більшого марення я в своєму житті не чув.

В «Майнці» я пробув трохи більше півтора місяця. Команда тільки вийшла в Бундеслігу, тренером був Юрген Клопп. Дуже амбітний, харизматичний, яскравий тренер. Я йому дуже сподобався, сподобалося моє бачення гри, але грошей на мене у команди не вистачило. У німців все строго - є, наприклад, два мільйони євро на гравців, і ні копійкою більше не витрачається. Керівництво команди прийняло рішення викупити контракт свого вихованця з бременського «Вердена», і на мене вже нічого не залишилося.

На ЧС -2006 Клопп підійшов до мене, сказав, що дуже шкодує, що у нас тоді не вийшло. Що я - талановитий гравець. Було дуже приємно, не приховую.

У «Фейєноорді» теж був перегляд. Всім все сподобалося, але в клубі тоді було одне правило - захисник повинен бути не менше 185 см зросту. Це філософія «Фейєноорда» - футбол повинен бути видовищним.

Бутси на підборах ще не винайшли і я в Голландії не залишився. :-)

У Китаї запропонували непристойно багато грошей. Після першого ж перегляду контракт був готовий, але ще зійшовши з трапа літака в Пекіні, я зрозумів - не залишуся тут ні за які мільйони.

Трансферне вікно закрилося - і я повернувся до Києва.

У Києві я опинився вигнанцем. Всі ті, хто вчора тиснув руку, сором'язливо відводили очі - ну, ти ж розумієш... На базу «Динамо», природно, вхід був заборонений. Фанати кричали услід «Юда» і «м'ясо». Простий похід в магазин перетворювався в важку задачу.

Що стосується друзів - футболістів, то тут ситуація була зовсім інша. Мій відхід у «Спартак» зробив міні-революцію в «Динамо». Всі контракти українців були переглянуті в бік збільшення, з'явилися дійсно великі зарплати. До цього заробіток мали тільки іноземці, українські гравці заробляли в п'ять, а то і в десять разів менше. Так що пацани, якщо чесно, були вдячні.

Тренувався я кожен день. Сам.

Тренувався всюди. І на полі спортінтернату, на шкільних якихось полях, на сходах республіканського стадіону. Грав з аматорами і любителями, просто з хлопцями у дворах... У мене була одна задача - не втратити форму.

Дуже вдячний Інні Кравець, чемпіонці світу зі стрибків. Вона тоді зі мною займалася, підтримувала віру, що все буде добре.

Спортсмени-професіонали дивилися на все це з жалем, але я не дозволяв собі звертати на це увагу. Тренувався і все.

Коли запропонували грати в «Чорноморці» - навіть не думав. І поїхав в Одесу.

Як дуже багато хто тоді подумав - для того, щоб безславно завершувати свою футбольну кар'єру», - написав Ващук на своїй сторінці у Facebook.