Із зірок в ізгої. Як Моурінью позбавляється статусних гравців

Світовий футбол 30 Жовтня, 12:49 924
Із зірок в ізгої. Як Моурінью позбавляється статусних гравців | 19-27
ЗМІ активно обговорюють останню новину зі стану «Манчестер Юнайтед» - Жозе Моурінью більше не розраховує на Вейна Руні та готовий продати його в найближче трансферне вікно.

Sportbox.ru згадує і інших статусних гравців, від яких португальський фахівець свого часу відмовлявся - у тому числі Андрія Шевченка.

Потрібно відразу відзначити, що до радикальних рішень щодо формування складу Особливий вдається вже не вперше. Часом вони приводили до плачевних для нього наслідків. Непопулярні серед уболівальників методи португальця можна пояснити його бажанням продемонструвати свій статус в команді. Не кожен тренер здатний видавити з клубу капітана, який захищав його кольори протягом 12 років, і тим самим зіпсувати стосунки з уболівальниками. Адже саме це, на думку англійських колег, зараз відбувається з Вейном Руні, одним із найавторитетніших гравців нинішнього «МЮ».

Звичайно, нерозумно сперечатися, що 31-річний форвард вже не той, що раніше, але ж сезон він почав не так вже й погано. У чотирьох стартових матчах Руні відзначився голом і трьома результативними передачами, попутно завоювавши четвертий в кар'єрі Суперкубок Англії. Потім у «МЮ» і його капітана настав спад, що вилився в дві поразки поспіль - в домашньому дербі з «Сіті» (1:2) і на виїзді з «Уотфордом» (1:3). Руні за їх підсумками опинився в резерві і в стартовому складі в чемпіонаті більше не з'являвся.

Днями з'явилася інформація, що Моурінью порадив нападнику шукати нове місце роботи, і вже взимку він змінить клуб, якщо самого португальця не попросять на вихід. З чуток, ним активно цікавиться «Інтер», готовий почати переговори щодо нападника наступного літа. Таким чином, Руні може встати в один ряд з ще кількома відомими гравцями, які не зуміли знайти спільну мову з Особливим.

Андрій Шевченко («Челсі»)

Трансфер українського нападника з «Мілана» за 43,3 мільйона євро досі утримує другу сходинку в списку найбільших в історії «Челсі», поступаючись тільки покупці Фернандо Торреса (58,5) з «Атлетіко». Символічно, що обидві угоди всіма без винятку були визнані невдалими - ні той, ні інший в Лондоні себе так і не знайшов. Але говорити будемо тільки про Шевченка, так як в команду його запрошував саме Моурінью, хоча і не виключено, що з подачі Романа Абрамовича.

Як би там не було, забійного дуету з Дідьє Дрогба у Андрія не вийшло - нападник мало забивав і в цілому не відпрацьовував вкладених коштів. Моурінью ж не захотів чекати, поки період адаптації Шеви завершиться, і спробував випросити у керівництва грошей на посилення. Абрамович відповів відмовою і критикою за те, що Особливий не в змозі використати зоряного новачка за призначенням. Але потім у форварда почалися травми, і поступово його кар'єра в «Челсі» почала йти на спад. Уже при Луїсі Філіпе Сколарі Андрій був змушений вирушити в оренду в «Мілан», а рік по тому і зовсім повернутися в київське «Динамо», де він і завершив кар'єру в 2012 році.

Рауль, Ікер Касільяс («Реал»)

Прийшовши в «Реал» влітку 2010-го, Моурінью планував зробити з легенди клубу Рауля відповідального за атмосферу в команді - грати у нього повинні були інші. Форварду на той момент виповнилося 33, але він все ще хотів пограти на високому рівні хоча б пару років. Трохи пізніше іспанець розповів, що Особливий умовляв його відмовитися від переходу в «Шальке» і зазнав невдачі. І хоча серйозного конфлікту між тренером і гравцем тут не було, відхід Рауля був сприйнятий уболівальниками негативно. Всі очікували, що іспанець закінчить кар'єру в рідному клубі, прикрасивши колекцію ще декількома трофеями.

Куди більший ефект викликала ситуація, що сталася через два з половиною роки. У грудні 2012-го в матчі з «Малагою» (2:3) Моурінью несподівано посадив на лавку Ікера Касільяса, пояснивши це тим, що Антоніо Адан на той момент був сильніший. Незабаром капітан мадридців отримав травму, а клуб тим часом придбав Дієго Лопеса, який став «першим номером». Особливий в кінці сезону був відправлений у відставку, але викликаний ним конфлікт продовжував існувати і при Карло Анчелотті. Президента «Реала» Флорентіно Переса відкрито звинувачували в тому, що він видавив з клубу Касільяса, який ніколи не соромиться висловлювати свою думку. 35-річний іспанець тепер захищає кольори «Порту», а вболівальники мадридців до сих пір не можуть пробачити керівництву цю втрату.

Кевін де Брюйне, Хуан Мата («Челсі»)

Де Брюйне в «Челсі» запрошував ще Андре Віллаш-Боаш, але думку протеже Моурінью після другого пришестя в клуб враховувати не став. Сезон-2012/13 бельгієць провів у «Вердері» і показав себе з найкращого боку, в 33 матчах набравши 19 очок за системою «гол+пас». Значна статистика молодого півзахисника зовсім не вразила Особливого, що дозволив тому після повернення з Німеччини всього три рази приміряти майку «Челсі». У січні 2014-го Кевін перебрався в «Вольфсбург», швидко став його лідером і вже більше року успішно захищає кольори «Манчестер Сіті». Це був один із найневдаліших трансферів Моурінью з точки зору фінансів - він віддав хавбека всього за 22 мільйони, а той за все через півтора року приніс німцям 74!

У Хуана Мати була зовсім інша історія. Сезон-2012/13 до приходу Моурінью він провів чудово, у всіх турнірах відзначившись 16 голами і 20 передачами. Але в схеми Особливої він чомусь не вписувався, тому швидко став гравцем запасу. Як і де Брюйне, Мата не став довго терпіти подібне ставлення, і вже через півроку після призначення португальця відправився в «МЮ». Не можна, втім, не відзначити, що іспанця «Челсі» продав майже за вдвічі більшу суму, ніж купив (45 мільйонів євро). Цікаво також, що шляхи Моурінью і Мати знову перетнулися в поточному сезоні, і зараз хавбек грає у нього куди більш помітну роль, хоча і не є залізним гравцем стартового складу.

Бастіан Швайнштайгер, Мемфіс Депай, Генріх Мхітарян («Манчестер Юнайтед»)

У Манчестері одним із перших рішень Моурінью стала відмова від послуг досвідченого Швайнштайгера. Німець в минулому сезоні відверто не відзначався, але, думається, він цілком міг би принести команді користь. Поки 32-річний Швайні при Особливому не провів на полі жодної хвилини і зараз куди більше уваги приділяє пошуку нового клубу. Хавбек якось сказав, що «МЮ» стане для нього останнім європейським клубом в кар'єрі, тому нікого не здивував інтерес до нього з боку представників МЛС. Каменем спотикання може стати хіба що висока зарплата Швайні - 10 мільйонів євро за сезон.

Не при справах за Моурінью виявився також і Мемфіс Депай, за якого в минулому році клуб заплатив 34 мільйони євро. Голландець поки, безумовно, не виправдовує вкладених в нього коштів, але Лінгард і Решфорд, які грають у португальця на флангах, також виглядають непереконливо. Проте Депай відіграв в поточному сезоні всього 118 хвилин у всіх турнірах, з яких лише 12 - в чемпіонаті. Швидше за все він стане наступним кандидатом на те, щоб покинути команду взимку.

Нарешті, останнім, у кого погіршилися стосунки з Моурінью, став Генріх Мхітарян, куплений, до слова, минулого літа. 2 липня «МЮ» з подачі самого португальця заплатив за нього дортмундській «Боруссії» солідні 42 мільйони, що почасти гарантували тому ігрову практику. Хавбек збірної Вірменії грає в цьому сезоні мало, в тому числі й через травму стегна, але, як повідомило одне англійське видання, цього виявилося достатньо, щоб Моурінью в ньому розчарувався. Деякі футбольні експерти, на кшталт колишнього гравця «МЮ» Оуена Харгрівза, не приховують свого розчарування відсутністю Мхітаряна у складі, такі ж настрої напевно переважають і у вболівальників. Якщо взимку хавбек покине клуб з ініціативи Моурінью, це буде один із найбільш дивних його трансферів.

Василь Богданов