Фінський футбол постійно знаходився в тіні фінського хокею. І лише в ХХI столітті футбольна Фінляндія сколотила конкурентоспроможну збірну команду з гравців, які виступають в найсильніших лігах Європи. Але, звичайно, до успіхів хокейної збірної Суомі футболістам Країни тисячі озер поки дуже далеко.
І якщо українських хокеїстів, які забивали Фінляндії (ах, які там в усі часи були чудові воротарі - Урпо Ілонен, Йорма Валтонен, Маркус Кеттерер, Ярмо Мюлліс, Карі Лехтонен, Пекка Рінне!), вдень з вогнем не знайдеш, то вітчизняних футболістів, які засмучували невдалих голкіперів футбольної збірної Фінляндії, набереться майже на цілу команду!
«Спорт-Экспресс в Украине» заглядає в підручники футбольної історії.
***
У 1957 році дальнім ударом вразив ціль півзахисник Юрій Войнов. Сусідня країна випускає зараз поштові марки із зображенням легендарного київського динамівця і написом «Росія», явно претендуючи на приватизацію зірки нашого футболу. Зазначу в зв'язку з цим, що в пострадянській Росії Юрій Войнов не жив, до самої смерті в 2003 році був громадянином України. А у згаданій грі радянська команда обіграла фінську у відборі до чемпіонату світу-1958 з рахунком 2:1.
Матч пройшов на московському стадіоні «Динамо». Десять років по тому в Турку у відбірковому поєдинку до чемпіонату Європи-1968 Йожеф Сабо вразив ворота збірної Суомі двічі. Причому, як і Войнов, він відкрив рахунок. Вже на 2-й хвилині Йожеф Йожефович зробив індивідуальний рейд до воріт фінів, що завершився невідпорним ударом метрів з 28-ми, який застав зненацька голкіпера господарів поля.
А на 56-й хвилині того ж матчу Сабо реалізував пенальті, призначений за фол проти Анатолія Банішевського, збільшивши до двох м'ячів перевагу в рахунку збірної СРСР - 4:2. До фінального свистка команда зуміла провести ще один м'яч, перемігши в результаті з рахунком 5:2.
***
У 1972 році ворота збірної Країни тисячі озер розпечатав кращий радянський нападник Олег Блохін. Киянин був першим на добиванні, коли фінський воротар випустив м'яч після потужного пострілу Гіві Нодії. Втім, удача в той день від збірної СРСР відвернулася. Господарям стадіону «Хіеталахдесса» в 50-тисячному містечку Вааса (подвоювати «а» на фінський манер в російськомовних географічних картах стали з кінця 1980-х, до цього вважали за краще шведську назву без подвоєння) вдалося звести матч до нічиєї.
Але вже в наступному поєдинку СРСР - Фінляндія в 1978 році в Єревані радянські футболісти поквитались за відносну невдачу. Радянська команда, пропустивши двічі, відправила у ворота опонентів десять м'ячів! Хокейні аналогії цілком доречні. Хет-трик вдався Олегу Блохіну, дубль на рахунку Віктора Колотова, один м'яч провів Леонід Буряк. А започаткував гольову феєрію недавній президент Федерації футболу України Анатолій Коньков, який відкрив рахунок після розіграшу штрафного на 14-й хвилині.
Таким чином, з десяти голів - сім українських! Матч, правда, був товариським, але зі своїм спаринг-партнером збірна СРСР вчинила явно не по-товариському.
***
Влітку 1979 року в відбірковому матчі до чергового чемпіонату Європи на Олімпійському стадіоні в Гельсінкі радянська і фінська команди розійшлися миром, засмутивши один одного по одному разу. У складі збірної СРСР відзначився киянин Олександр Хапсаліс. Це був єдиний гол київського грека в футболці СРСР. Зазначу, що знову представник українського клубу відкрив рахунок.
І у відбірковому матчі до Euro-84 СРСР - Фінляндія, що відбувся 13 жовтня 1982 року в московських Лужниках (за тиждень до сумнозвісної трагедії з численними людськими жертвами на зустрічі Кубка УЄФА «Спартак» - «Харлем»), рахунок відкрив українець. Київський динамівець Сергій Балтача точно пробив головою після «стандарту» у виконанні Хорена Оганесяна.
У матчі-відповіді в Гельсінкі перемогу радянської команді приніс точний удар Блохіна після кутового у виконанні Буряка незадовго до фінального свистка.
***
У травні 1984 року радянська команда обіграла фінську в Коуволі (80-тисячне містечко на північний схід від Гельсінкі, знамените своїми рок-традиціями і сумнозвісними руйнуваннями, завданими йому радянською авіацією під час радянсько-фінської війни 1939-1940 років) в товариському матчі - 3:1. Переможну крапку на 90-й хвилині поставив Олег Протасов. Український бомбардир був першим на добиванні після того, як фінський голкіпер невдало відбив удар Олександра Чівадзе.
Як бачимо, список українських бомбардирів, яким підкорялися ворота збірної Фінляндії, дуже строкатий. Тут присутні гравці різних амплуа, серед яких і визнані снайпери, і креативні півзахисники, і оборонці.
Сподіваюся, що в Південній Пальмірі список українців, які зламувати оборону збірної Фінляндії, неабияк поповниться. Адже не в хокей гратимемо, врешті-решт!
Олексій РИЖКОВ
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!