На прес-клубах Колліни, які бувають не частіше, аніж Новий рік, Куратора запитують про причини відсутності українських арбітрів на рівні Ліги чемпіонів. Італійця аж тіпає від цієї теми, тому зрозуміло, що прямих відповідей від нього немає. Але вони – й не потрібні. Бо відповіді на подібні запитання – на поверхні. Всі відповіді зводяться до однієї фрази: «та куди нам»…
Куди нам до цивілізованого суддівського світу, якщо один з передовиків вітчизняного суддівського корпусу один за одним провалює поєдинки меншого статусу – європейської кваліфікації та Ліги Європи. Інше запитання, - чому таку людину зробили передовиком й досі тримають в ранзі передовика? Некомпетентність Колліни? Насмішки над нами? Корупційні елементи? Кожен для себе обере те, що ближче – до серця.
«Передовик» – то Євген Арановський, який на днях відсудив матч 5-го туру групового етапу Ліги Європи між «Габалою» та «Андерлехтом». Відсудив з низкою примітних помилок. І це на фоні зовсім свіжих міжнародних провалів в матчах Мальта - Шотландія та «Стяуа» - «Вільярреал».
А тепер – до матчу «Габала» - «Андерлехт». Арановський призначив два одинадцятиметрових удари, показав одну червону карточку і кілька - жовтих. Вилучення Рашада Ейюбова за другий «гірчичник», як зазначив Мирослав Ступар, - справедливе. Претензії є до рішень щодо одинадцятиметрових, до правильності процедури їх виконання згідно Правил гри, а також до застосування дисциплінарних санкцій.
На 14-й хвилині відбулася атака «Габали» лівим флангом, пішов простріл до штрафного майданчика, але м'яча в акробатичному стрибку перехопив захисник бельгійців Урош Спаїч. Рука Арановського вказала на одинадцятиметрову позначку. Чим арбітр мотивував своє рішення? Тим, що захисник «Андерлехта» Іван Обрадовіч начебто сфолив проти гравця «Габали» Асіфа Маммедова.
Але не все так однозначно. Справа в тому, що на простріл набігали Маммедов з Дабо, не бачачи один одного, а концентруючи увагу на м'ячеві. В боротьбу вступив, зокрема, й Обрадович. Утворилося скупчення футболістів, троє з яких впали на газон. На повторі поштовху з боку Обрадовіча не видно. Видно лише, що Іван своєю рукою торкнувся спини футболіста «Габали» Маммедова. Втім, стверджувати, що останній упав на газон саме через цей контакт – не можна. Бо видно, що в скупченні футболістів Дабо, не бачачи Маммедова, перейшов тому дорогу, виставивши партнерові підніжку. Тут – ігрове зіткнення, в яке також потрапив і Обрадовіч. Тому пенальті – неоднозначний. Цей момент – на розсуд арбітра. До Арановського не було б претензій, якби в інших ігрових ситуаціях він розібрався чітко.
Тепер – щодо виконання одинадцятиметрового. Рікардіньо з «точки» забив, але арбітр мав підстави наказати перебити пенальті, оскільки до удару в штрафний майданчик вбігла група гравців «Габали».
На 25-й хвилині після подачі бельгійцями кутового з правого флангу м'яч опустився до гравця «Андерлехта» Брамі Нюйтінка, а вже від його ноги снаряд влучив в притиснуту до корпусу руку Вікса Девіса – півзахисника «Габали». Нюйтінк вимагав пенальті, але Арановський, на щастя, вірно розібрався, попросивши продовжити гру. Тут він прийняв правильне рішення.
На 72-й хвилині відбувся момент для починаючих арбітрів. Хороша передача Ейюбова вивела в штрафний майданчик «Андерлехта» Гурбана Гурбанова. Але цей пас добре прочитав воротар бельгійців Бекс. Він вийшов на перехоплення, в стрибку зіграв у м'яч, після чого снаряд відлетів в бік бічної лінії. За напрямком польоту м'яча було зрозуміло, що воротар досягнув цілі – зіграв в м'яч. Та Арановський не лише призначив пенальті, а ще й жовту карточку Бексу продемонстрував. Купився, очевидно, на кульбіт Гурбанова, який підібрав корпус і завалився на газон.
Можливо, Арановському міг допомогти асистент за воротами Абдула. Але не допоміг. Та це відповідальності з арбітра в полі не знімає, бо момент – нескладний.
До м'яча, встановленого на «точці», знову підійшов Рікардіньо. Пробив влучно, але взяття воріт не зафіксували. До удару в штрафний майданчик знову вбігли гравці – і тут вже Арановський попросив гравця перебити одинадцятиметровий. Рікардіньо пробив вдруге, відправивши м'яча повз ворота.
А тепер – щодо помилок в площині винесення дисциплінарних санкцій. На 24-й хвилині захисник «Габали» Рафаель Сантос грубим підкатом ззаду «в'їхав» по ногах Теодорчику. Жовта карточка в цій ситуації – обов'язкова, але Арановський вирішив обмежитися лише усним попередженням. А на 28-й хвилині захисник «Андерлехта» Сова, в аналогічному стилі сфоливши проти Маммедова, карточку отримав. Але справедливо бельгійці апелювали до Арановського: чому він, мовляв, кількома хвилинами раніше за таке ж порушення правил не показав «гірчичника» футболістові «Габали»?
На 57-й хвилині на підході до штрафного майданчика «Габали» Вернидуб збив Капеля, «напрацювавши» на жовту карточку. Арановський вирішив інакше, обмежившись усним попередженням. Непослідовність? Випадкові помилки в бік лише однієї команди? Чи упередженість? Хотілося б почути відповідь від пана Колліни, оскільки арбітрам свої дії коментувати заборонено.
Звичайно, арбітри помиляються всюди. До прикладу, у недавньому матчі «Шахтаря» проти «Коньяспора» суддя не призначив одинадцятиметровий за фол проти Бернарда. Але ж у Арановського помилки – наче з конвеєра. Одна – за одною. А реакції від уповноважених осіб – нуль цілих нуль десятих.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!