Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів 16-го туру Ліги Парі-Матч

Футбол України 29 Листопада, 09:34 936
Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів 16-го туру Ліги Парі-Матч | 19-27
Суддівський аналіз матчів чемпіонату України від Мирослава Ступара.

Головна суддівська проблема 16-го туру чемпіонату України – помилково зарахований гол «Чорноморця» у ворота «Зірки». Результативної помилки припустилася також бригада Костянтина Труханова в матчі «Карпати» – «Зоря». А Юрій Можаровський та Юрій Грисьо хоч і не спотворили результатів матчів, зате системними похибками занизили оцінки за свій арбітраж. Про все найцікавіше з площини суддівства – експерт, екс-арбітр ФІФА Мирослав Ступар.

«Олександрія» – «Олімпік» 1:1

Головний арбітр – Юрій Можаровський (Львів)

Мирослав Ступар. Про суддівство цього матчу можна говорити довго. Були два різних тайми. Перший – розминочний для суддів. Можаровський чітко розбирався в ситуаціях, допустивши лише однієї незначної похибки, вигадавши фол Поступаленка проти Запорожана.

Але той момент став іскоркою, з якого розгорілося велике полум'я. Запорожан в середині першого тайму заробив жовту карточку в боротьбі проти Поступаленка. А потім Можаровський зафіксував фол Поступаленка проти Запорожана, якого насправді не було. І це вивело Антона з рівноваги. Футболісти продовжували перебувати в напрузі, що вилилося в конфронтацію вже після свистка на перерву.

Ні Можаровський, ні асистент Левко, ні четвертий арбітр Жабченко не бачили початку конфлікту, зреагувавши лише тоді, коли відбувся конфлікт «лоб в лоб». За підсумками цієї ситуації обидва футболісти повинні були отримати по червоній карточці. Але судді спочатку залишили футболістів без покарання.

А перед початком другого тайму надійшла інформація – Поступаленко і Запорожан отримали по червоній карточці. В перерві поєдинку Можаровський сповістив відповідальних осіб про те, що ці футболісти не допущені до гри в другому таймі. Питання в тому, чому таке рішення прийняте після довгих зволікань, а не відразу? Це методична помилка, яка псує репутацію арбітрові.

Александрия - Олимпик

В другому таймі Можаровський мав більше роботи.

49-а хвилина. Іван Матяж пройшов лівим краєм штрафного майданчика і зробив передачу до центру. Банада «постелився» в підкаті і рукою заблокував політ м'яча. Арбітр призначив пенальті.

Мирослав Ступар. Іван Матяж з лівого краю штрафного майданчика прострілив м'яча до центру, а Банада, зігравши в підкаті, витягнутою рукою перервав політ м'яча. Це – одинадцятиметровий удар. Ніхто з Можаровським не сперечався.

Натомість, були два моменти з потраплянням м'яча в руку, коли Можаровський пенальті не призначив. І не призначив слушно. На 55-й хвилині відбувся навіс до штрафного майданчика «Олімпіка», Гошкодеря вибив м'яча, потрапивши ним в руку Петрова. М'яч летів в напрямку від воріт донецької команди. А на 76-й хвилині після прострілу Банади з правого флангу м'яч потрапив до притиснутої до тулуба руки Федоріва. Можаровський в обох епізодах наказав продовжити гру і мав рацію.

78-а хвилина. Леонов з правого флангу подав м'яча до штрафного майданчика «Олімпіка». Гості відбилися, винісши снаряд за межі володінь Махарадзе. Втім, м'яча підхопив Грицук, пробив по воротах, Віталій Пономар підклав ногу і спрямував м'яча повз Махарадзе. Арбітри гол зарахували.

Мирослав Ступар. Гол забитий правильно. Леонов подав м'яча з правого флангу, захисники винесли, Василь Грицук пробив не дуже вдало, але на шляхові м'яча опинився Пономар і «підправив» його у ворота. На перший погляд, Пономар перебував у положенні «поза грою». Але асистент Левко бачив чітко: Федорів, який перед тим намагався заблокувати подачу Леонова, затримався і залишив Пономаря у грі. Тому взяття воріт – справедливе.

«Чорноморець» – Зірка» 2:1

Головний арбітр - Дмитро Кутаков (Київська область)

Мирослав Ступар. Дмитро Кутаков зі своїми обов’язками впорався, але його підвів асистент Олександр Марчик, який не зафіксував положення «поза грою» в моменті, коли «Чорноморець» забив другий м'яч у ворота «Зірки».

78-а хвилина. Одесити подали кутовий, Азацький з воротарської зони свідомо чи не свідомо відкинув м'яча до заду, Андрієвський поклав корпус і пробив. На шляху снаряд зачепив ногу Перейри, після чого прошмигнув до сітки воріт «Зірки». В момент удару перед воротарем кропиницької команди Пастом в офсайді перебував футболіст «Чорноморця«Смірнов. Арбітри гол зарахували.

Мирослав Ступар. Ніхто з експертів студії, журналістів та коментаторів не звернули на цей момент уваги ні під час матчу, ні під час його аналізу. А момент важливий. Бригада арбітрів, по суті, припустилася результативної помилки, яка вплинула на результат матчу.

Пішла подача кутового, м'яч потрапив до Андрієвського. Той поклав корпус, пробив, м'яч потрапив в ногу Перейри і влетів до сітки воріт. Сама гольова комбінація – правомірна. Але неправомірним було розташування Євгена Смірнова, який перебував перед воротарем, здійснював рухи і своїми діями відволікав Євгена Паста. Згідно з Правилами гри – це офсайд.

Черноморец - Зирка

Дмитро Кутаков чітко ситуації бачити не міг, оскільки знаходився поза межами штрафного майданчика. А асистент Марчик банально проґавив епізод.

84-а хвилина. Руслан Зубков протягом дев'ятьох хвилин після виходу на поле отримав дві жовтих карточки і залишив «Зірку» в меншості.

Мирослав Ступар. Руслан Зубков вийшов на поле на 75-й хвилині і через хвилину вже отримав жовту карточку. А на 84-й хвилині Зубков отримав й друге попередження за фол проти Смірнова. Фол був не грубий, але доволі підступний. Кутаков помітив те, що Зубков зачепив п'яту опонента і рукою смикнув того за плече. Цього виявилося достатньо для того, аби Смірнов впав на газон. Арбітр міг, звичайно, прийняти не таке строге рішення, але вирішив так – як вирішив. Дорікати йому не варто.

«Волинь» – «Динамо» 1:4

Головний арбітр – Юрій Грисьо (Львів)

Мирослав Ступар. За кілька днів до поєдинку «Волинь» звернулася до Комітету арбітрів з проханням змінити арбітра матчу «Волинь» - «Динамо». Прохання лучан не задовольнили, але свій вплив на розвиток подій в матчі ця ситуація залишила.

Юрій Грисьо, знаючи, очевидно, про прецедент, надто сильно бажав сподобатися лучанам, залишитися добрим в їхніх очах. Це проявлялося в тому, що арбітр занадто багато дозволяв підопічним Кварцяного, був поблажливим до них. Арбітрові так не личить…

На 55-й хвилині Шабанов грубим підкатом «в'їхав» в ноги Морозюку, чим напрацював на жовту карточку. Але Грисьо порушника пробачив, - це показовий момент, який характеризує суддівство Юрія в цьому поєдинку. Подібних епізодів було кілька.

Волынь - Динамо

74-а хвилина. Роман Никитюк сильно пробив зі штрафного, Артур Рудько невпевнено зіграв на лінії воріт, відбивши м'яча перед собою. З глибини набіг Логінов і відправив м'яча до сітки воріт «Динамо», але асистент арбітра просигналізував про офсайд.

Мирослав Ступар. Гол скасований справедливо. В момент удару Никитюка Логінов перебував в офсайді.

88-а хвилина. Артем Шабанов в штрафному майданчику зупинив прохід Віталія Буяльського, заваливши динамівця на газон. Арбітр матчу на момент не зреагував.

Мирослав Ступар. Артем Шабанов в штрафному майданчику «Волині» сфолив проти Віталія Буяльського, не дозволивши останньому пробити по м'ячеві. Тут елементарне порушення правил, яке арбітр повинен був покарати призначенням одинадцятиметрового. Але Грисьо прийняв інше рішення.

***

Мирослав Ступар. На 89-й хвилині Шабанов все ж отримав свою жовту карточку, зупинивши прохід Ярмоленка. Тут вже Грисьо не мав куди подітися. Але Шабанову надто багато зійшло з рук раніше.

«Дніпро» – «Шахтар» 0:2

Головний арбітр – Ярослав Козик (Закарпатська область)

Днепр - Шахтер

Мирослав Ступар. Для Ярослава Козика це був простий матч. На початку зустрічі Бутко впав у штрафному майданчику, апелюючи після того до арбітра на рахунок порушення правил. Мав рацію – порушення з боку Луньова проти Бутка було. Але порушення – до штрафного майданчика. То Богдан просто за інерцією впав у штрафній зоні. Але реакції від Ярослава Козика не було.

24-а хвилина. Після передачі з глибини Коваленко в штрафному майданчику «Дніпра» вів боротьбу з Лопирьонком. В підсумку, Коваленко опинився на газоні, а арбітр призначив одинадцятиметровий удар.

Мирослав Ступар. Віктор Коваленко – думаючий гравець. Він добре підставився під фол, змусивши захисника «Дніпра» буквально врізатись в себе. Тобто, запитань щодо справедливості призначення одинадцятиметрового удару не виникає. А те, що «Шахтаря» підвела реалізація – це вже інша тема.

«Карпати» – «Зоря» 2:2

Головний арбітр – Костянтин Труханов (Харків)

Мирослав Ступар. Робота Костянтина Труханова приваблює британським стилем. Тобто, арбітр дає боротися, не здійснює зайвих свистків. Але в даному конкретному випадку цей стиль зіграв з Трухановим злий жарт.

Наприкінці першого тайму арбітр пропустив фол Лобая проти Караваєва в штрафному майданчику «Карпат». Гравець «Зорі» на швидкості рухався до воріт львівської команди, прокинув м'яч, а Лобай банально не встиг за опонентом, «врізавши» Караваєву по ногах. Відбулося падіння, а свисток не прозвучав. Це за рахунку 2:1 на користь «Карпат». Отримай тоді «Зоря» можливість пробиття пенальті – гра могла б піти іншим руслом. Це – результативна помилка.

«Сталь» – «Ворскла» 0:1

Головний арбітр – Іван Бондар (Київ)

Сталь - Ворскла

Мирослав Ступар. Не було моментів, за підсумком яких можна було б критикувати Бондаря. На 49-й хвилині Дитятьєв в боротьбі за м'яч з Комваліусом впав на газон. Бондар перебував поруч, вирішивши, що підстав для призначення одинадцятиметрового удару не було. І, швидше за все, мав рацію.