Наші за кордоном. Шляхом Мессі

Футбол України 29 Листопада, 11:21 1022
Наші за кордоном. Шляхом Мессі | 19-27
Неймовірно вдалий тиждень для деяких українців.

Атака «Гранади» - це Артем Кравець плюс всі інші. Євген Коноплянка не припиняє забивати і асистувати. Олександр Зінченко блискуче пасує. І навіть критикований за несміливість Євген Шахов забиває. Але не завжди цього вистачає для перемоги. А іноді й навіть не для місця в стартовому складі.

Іспанія

Немає сумнівів, що «Гранада» неухильно додає і в грі в обороні і в балансі в центрі поля. Але помилки постійно прорізаються. А ось що стосується передньої лінії - то ситуація, за якої майже вся гра команди в атаці залежить від однієї людини, є ненормальною. Хіба що ім«я цієї людини - Ліонель Мессі або Кріштіану Роналду. А не Артем Кравець.

У матчі на «Местальї» форварда збірної України в боротьбі з кремезними захисниками «Валенсії» занадто навантажували верховими м'ячами, які він програвав вщерть. А ось в Віго проти менш потужних і більш мобільних захисників «Сельти» (1:3) йому вже діставалися м'ячі практично лише по землі. Як результат - більше половини виграних дуелей. А головне - з семи ударів футболістів «Гранади» по воротах в ШЕСТИ безпосередню участь брав саме Кравець. Або сам бив, або асистував. І при цьому він постійно рухався, з'являвся то праворуч, то ліворуч, шукав м'яч в глибині, брав спиною до воріт і дуже жваво розвертався і знаходив партнерів. Дуже динамічний епізод відбувся вже на восьмій хвилині, в якому він отримав м'яч на хід, різко розвернувся і з лівого кута штрафного закручував в дев'ятку (неточно). За кілька хвилин він мало не замкнув навіс ударом головою впритул, але не доскочив, лише трохи торкнувшись м'яча. Він спрямовував у прорив Андреса Перейру своєчасним пасом, але той влучав у захисника. Скидав м'яч партнеру під удар на правому фланзі, прострілював з лівого. І все це в першу третину матчу. Але ті також влучали в захисників.

Шукати м'яч і розвивати атаки він намагався і далі, але «Сельта» вже заволоділа ініціативою. Лише на 73-ій хвилині відбувся черговий динамічний епізод Кравця, коли він змістився трохи з лівого флангу, пройшов вперед і вже з району півкола перед штрафним свідомо спрямовував м'яч під дальню стійку. І його бурхливе розчарування невеликою неточністю удару можна було зрозуміти. Тож на гол він награв. І отримав. Точніше, сам здобув, запресингувавши захисника, відібравши у нього м'яч і перегравши воротаря. Однак команда поки не може вийти на його рівень. Тому і залишається останньою.

До речі, поки Кравець грає свої кращі матчі в європейській кар'єрі, один з його конкурентів за місце в основі Давід Барраль влаштував бійку з партнером (Ісаак Куенка) на тренуванні, відмовився вибачитися і, цілком можливо, буде відрахований з клубу. Втім, Артем в поточній формі не повинен звертати увагу на конкурентів.

Денис Бойко начебто отримав шанс дебютувати за «Малагу» (11 місце) через травму першого воротаря команди Карлоса Камені в його героїчному матчі проти «Барселони». Однак в результаті камерунець відновився і відправив українця в запас і в матчі проти «Депортіво». В якому пропустив три голи, другий - після грубої помилки на виході, а третій - після удару непростого, але все ж по центру. Роман Зозуля же і за нового тренера Віктора Санчеса не проходить в заявку. У тому числі і в гостьовому матчі 14-ої команди ліги проти «Ейбару» (1:3).

Німеччина

Євген Коноплянка темпом заробляння голів і асистів також дещо нагадує Мессі. І адже при цьому не відіграє повні матчі. Тренер Маркус Вайнцирль будь-якою ціною намагається в лізі награти один склад. У Лізі Європи випускаючи всіх інших. І вінгер збірної України, виходячи в центр атаки, все більше і більше вчиться там грати. Вибігти з-за спин захисників після навісу з рикошетом, піти до кінця, хоча бачиш, що воротар перший на м'ячі, і змусити голкіпера помилитися - це вміють справжні центрфорварди. Саме так Коноплянка забив «Ніцці» (2:0) гол, завдяки якому офіційний сайт УЄФА визнав його найкращим гравцем матчу і шостим в суперечці за звання МВП туру.

Слід зазначити, багатьом Євген в цьому матчі не запам'ятався протягом 61-ої хвилини на полі. Крім голів це хіба що два заблокованих удари з лінії штрафного. До того ж травмований Макс Майєр і Леон Горетцка, який страждав від шлункової інфекції, почувалися доволі добре, тож почали матч ліги проти «Дармштадта» (3:1) в стартовому складі і знову відправити Коноплянку в запас. Але в перерві Горетцка не витримав. А може, Вайнцирль, через бліду гру з 1:1 в першому таймі. І Коноплянка відразу відзначився ударом здалеку, нехай і по центру і в руки воротарю. А потім і взяв участь в обох голах. Спочатку в центральній частині поля випередивши Артема Федецького і скинувши м'яч одним дотиком під прорив Майєру. А потім і м'яко закинувши м'яч на вихід Шопфа сам-на-сам.

Федецький отримав перший шанс з першого жовтня після важкої травми правого захисника Хена і на тлі бажання тренера Норберта Майєра використовувати Флоріана Юнгвірта (який теж може зіграти на цій позиції) в центрі поля. Майєр навіть висловив надію, що капітанська пов'язка, отримана Артемом в товариському матчі збірної проти Сербії, «перезавантажить» його. Однак йому було дуже складно. Номінальний форвард Чупо-Мотінг часто зміщувався на його фланг і провів відмінний матч з голом і асистом, лівий латераль Колашінац також забив. Боснієць замкнув навіс німця після стрімкої контратаки флангом Федецького, розпочатої після втрати останнім м'яча аж у чужому штрафному. В епізоді з другим голом правий захисник програв не тільки дуель Коноплянці, але і забіг Майєру, ще одна його помилка закінчилася ще однією контратакою і неточним ударом Чупо-Мотінга. А два його кроси в штрафний були неточними. Отримав жовту картку за протести.

Денис Олійник отримав перші ігрові хвилини (16) з середини вересня також через травми. Грав на позиції лівого вінгера, неточно прострілював одного разу в штрафний і не виграв жодної дуелі з чотирьох.

Нідерланди

Втім, мабуть, головною сенсацією тижня серед українців став Олександр Зінченко. Він додає щоматчу, цього тижня вдруге і втретє поспіль вийшовши у стартовому складі. Причому двічі - на правому фланзі. У Лізі Чемпіонів (де залишається боротися лише за третє місце) проти «Атлетіко» (0:2) він часто торкався м'яча, але жодного схожого на гострий пасу не віддав. А ось його виступ в лізі проти «АДО Ден Хааг» (3:1, третє місце, кінець безвиграшної серії з чотирьох матчів) змусив говорити про нього голландську пресу. Оскільки він закидав черпачком, віддавав врозріз, пасував п'ятою, подавав кутові і відмінно взаємодіяв зі правим захисником Аріасом. Закидання черпаком на Перейро під неточний удар того зльоту. Скидання на Аріаса, який обійшов опонента і завдав неточного удару. «Стінка» з Проппером і ще один черпак - Рамселаар вискакує сам-на-сам, але головою б'є вище. А в другому таймі українець заробив кутовий заблокованим ударом здалеку, подав його на ближню стійку, і Люк Де Йонг головою спрямував м'яч у ворота. Щоправда, через торкання захисника м'яч визнали автоголом. І все ж асист (класним пасом врозріз з флангу на того ж Де Йонга, який перервав свою суху серію в 910 хвилин) Зінченко заробив.

Головний тренер Філіп Коку намагався опустити підопічного з небес на землю, кажучи про втрати м'яча в першому таймі і не завжди вдалий ризик. Але відзначав його рух, удари, прискорення гри, доброзичливий характер і дух переможця. Сам Зінченко погоджувався з тим, що на початку матчу втрачав м'ячі і йому слід більше бити по воротах. Говорив, що відчуває себе в Ейндховені чудово, не має вподобань щодо гри у центрі поля або в атаці і бажає скоріше вивчити мову. «Паси з виведенням на ударну позицію - це моя візитна картка. Важко? Звісно, ні. Важливо, щоб у нас достатньо гравців рухалися».

Бельгія

Сьогодні буде визначено покарання Романа Безуса за серію фолів у матчі тижневої давнини проти «Брюгге». Поки ж йому дозволено грати, і в матчі 16-го туру проти «Локерена» (Сергій Болбат в запасі) в гостях він вийшов на заміну на 77-ій хвилині. Не запам'ятався нічим. Після поразки з рахунком 0:1 «Сент-Трюйден» залишився передостаннім, «Локерен» - 12-ий.

Андрій Тотовицький повернувся до заявки «Кортрійка» (9 місце) вперше з 21-го жовтня і вийшов на заміну на 69-ій хвилині матчу з «Гентом» (0:3) за рахунку 0:2. Також не запам'ятався нічим в атаці. Він був обійдений серед інших автором асисту до третього голу в правій частині штрафного.

Болгарія

«Лудогорець» залишився на третьому місці в групі Ліги Чемпіонів, зігравши внічию з «Базелем» (0:0). Ігор Пластун вийшов на поле на другій доданій хвилині, встигнувши вибити головою м'яч після одного з навісів. А в матчі ліги проти «Ботева» він відіграв всі 90 хвилин. Команда з Разграда здобула 11-ту перемогу поспіль (3:1) і залишилася на першому місці. «Ботев» провів чимало небезпечних атак, і на початку матчу Пластун двічі дозволив супернику забігти собі за спину, отримати пас врозріз і вийти сам-на-сам. У першому епізоді воротар врятував, у другому був забитий гол. Далі українець вже грав впевненіше, дозволяючи суперникам завдавати удари лише з-за меж штрафного.

Хорватія

«Осієк» набирає очки проти аутсайдерів майже без втрат, тому й виходить на третє-четверте місця. А ось лідерам - «Рієкі», «Хайдуку» і «Динамо» команда Дмитра Льопи програла три матчі протягом останніх 45-ти днів. Вдома проти «Динамо» Льопа відіграв 68 хвилин, на відміну від попереднього матчу проти аутсайдера не запам'ятавшись нічим. Крім жовтої картки за симуляцію пенальті після гарної «стінки» лівого вінгера з партнером і входу до штрафного.

Македонія

«Вардар» оговтався від поразки з великим рахунком у попередньому турі, перегравши «Ренову» з рахунком 1:0 і залишився лідером. Євген Новак впевнено відіграв в центрі оборони, а його удар головою після подачі одного з штрафних був заблокований на куті воротарського. А в першому чвертьфінальному матчі Кубка «Вардар» переміг в гостях «Металург» з рахунком 4:1. І в цьому матчі Новак загрожував воротам ударом головою з кута воротарського (з кутового), на цей раз трохи вище воріт. З іншого боку, двічі він не зміг перервати навіси, і в одному епізоді м'яч від голови суперника зрикошетив у голову іншого і трохи не влучив у ворота. А в іншому з другого разу гравці «Металурга» все ж пробили воротаря.

Кіпр

Ярослав Мартинюк повернувся до стартового складу «Ерміса» (6) в матчі проти «АЕКа» з Ларнаки (0:1). Українець відіграв 75 хвилин. «АЕК» володів відчутною перевагою і проводив чимало атак через центр поля, серед них і після втрат Мартинюка. Однак переміг лише завдяки автоголу зі «стандарту».

Угорщина

«Вашаш» не виграє вже в чотирьох матчах поспіль, але й після поразки в гостях від «Гонведа» (1: 2) зберіг лідерство. Євген Павлов замінений в доданий час, за хвилину до переможного гола суперника. На рахунку форварда удар головою трохи вище воріт після подачі штрафного з незручного становища (доводилося підсідати під м'яч) і гол, який вивів «Вашаш» вперед. В останньому епізоді партнер проривався до воріт, і м'яч від ноги суперника відскочив до абсолютно вільного Павлова, якому залишалося лише випередити воротаря. Отримав жовту картку за суперечки з арбітром. Олександр Надь не потрапив до заявки «Гонведа».

«Дебрецен» після поразки в гостях від «Халадаша» залишився восьмим (0:1). Іван Бобко відіграв повний матч, і знову на позиції лівого вінгера. Почав він матч дуже активно, підключеннями до атак і комбінаціями з партнерами. Вже на першій хвилині відгукнувся на навіс, але пробив головою під тиском суперника слабко і в руки воротарю. Після ще одного закидання він занадто сильно прострілив на партнера на лінії воротарського, і той трохи не дістав м'яч. Надалі був менш помітним.

Польща

В результаті перемоги в Хожуві над «Рухом» (2:1) «Ягеллонія» залишилася другою. Тарас Романчук відіграв повний матч, Дмитро Хомченовський - 68 хвилин. Перший (відіграв посередньо в центрі поля) в одному з епізодів замкнув простріл дуже неточним ударом замість того, що залишити партнеру в кращій позиції. А ось в гольовому епізоді вже не чіпав м'яч, і Черних надіслав його у ворота. Другий (здебільшого непомітний) - дуже неточно пробив по воротах з-за меж штрафного. Саме після пасу Дмитра захисник «Руху» випередив Тараса і вибив м'яч на кутовий. З якого «Яга» і відкрила рахунок.

«Брук-Бет Термаліка» після другої перемоги поспіль з рахунком 3:1 йде одразу за нею. У матчі проти «Краковії» Артем Путівцев отримав жовту картку в доданий час, а Володимир Коваль залишився в запасі. Путівцев запам'ятався ударом головою вище воріт після подачі кутового. В обороні загалом відіграв впевнено. Однак в гольовому епізоді не зміг в підкаті заблокувати удар, і суперник добив після сейва воротаря. А в іншому епізоді програв верхову дуель Будзінскі на лінії штрафного, і після скидання партнера той же Будзінскі не влучив у ворота з 13-ти метрів.

Здобувши три перемоги поспіль, «Корона» злетіла одразу на вісім місць вгору, з останнього на восьме. Настільки щільна Екстракласа. У матчі проти «Погоні» (4:1) Сергій Пилипчук з'явився на полі на 71-ій хвилині за рахунку 3:0. Саме він кинув в прорив правим флангом Дані Абало, який за кілька секунд вдало навісив на Аанкура.

«Вісла» Плоцьк (14) - «Пяст» 0:0. Віталій Гемега в запасі.

Греція

Євген Шахов в «ПАОК» перетворився на опорника, який досить непогано діє у відборі. Однак його надто критикувала грецька преса за інертність в атаці, за непідключення в штрафний майданчик, за зайву обережність. У матчі Ліги Європи «Фіорентина» - «ПАОК» центр поля обох команд був «прохідним двором», де м'яч не затримувався. Тим більше, що італійці володіли м'ячем 72 відсотки ігрового часу. В одному з епізодів Шахов (пізно повернувся) не запобіг в підкаті удару в стійку. В епізоді з першим голом він був пройдений за допомогою короткого пасу. Зате, хоча і програв сім з десяти дуелей, нарешті підключився в штрафний без м'яча і забив свій перший гол за команду, зігравши на добиванні після сейва воротаря. Крім цього, він взяв участь і в другому голі, пасом від центральної лінії аж до штрафного спрямувавши у відрив Гаррі Родрігеса, який точно прострелив на Джалму. Переможний гол (3:2) Родрігес забив вже після виходу українця з поля на 83-ій хвилині, і греки повернулися в боротьбу за вихід з групи.

А ось в лізі справи «ПАОКа» зовсім кепські - лише 11-те місце і три поразки в чотирьох останніх матчах. Після програного вдома «Атромітосу» (3:4) матчу головний тренер звинуватив деяких гравців в «зливанні» його і невикладанні на полі. Щоправда, невідомо, про кого саме мова. Шахов в цьому матчі з'явився на полі на 69-ій хвилині за рахунку 3:1 на користь його команди. А за три хвилини Каньяс залишив «ПАОК» вдесятьох...

«АЕК» без травмованого Дмитра Чигринського переграв «Платаніас» з рахунком 3:0 і посідає четверте місце. Віталій Приндета залишився в запасі переможених (14-те місце).

Азербайджан

Роман Григорчук заявляє, що перемога над «Карабахом» для нього набагато важливіша за перемогу над «Андерлехтом». А вже після вчергове прикро програного матчу Ліги Європи запевняє, що у нього гарний настрій, оскільки команда прогресує, і записує в безсумнівний актив два останні матчі. Що ж, доводиться мати те, що маємо. «Габала» ще не доросла до самосвідомості амбітного європейського клубу. А загроза нуля очок після групового турніру? Але ж нині щороку в одному з двох клубних європейських турнірів з'являються такі «щасливчики», і це вже не є тавром. Та й підраховувати прогрес за очками не завжди правильно. Особливо коли єдині очки минулого сезону набрані проти завжди кризового «ПАОКа». Нині просто не пощастило з солідними організованими суперниками з провідних ліг континенту. А власні жахливі індивідуальні помилки почнуть вимирати з набуттям досвіду.

І все одно прикро. Прикро тому, що, хоча статистично «Андерлехт» і володів ініціативою і часто обстрілював ворота Дмитра Безотосного, насправді гра була рівною. Центр поля не втрачав свою солідність, центр оборони на чолі з Віталієм Вернидубом зупиняв суперника до штрафного, серед сейвів самого Безотосного можна згадати хіба що витягнутий з ближнього кута удар головою Ачеампонга. Та ще й Євген Арановський допоміг з одним сумнівним і одним абсолютно помилковим пенальті. Однак вбігання гравців в штрафний і невдале перебивання Рікардіньо. Дикий і непотрібний підкат Ейюбова, який приніс вилучення і пропущений гол з подальшого штрафного (після жахливого вибивання Уїкса з центру власного штрафного на кут воротарського). Всього цього занадто багато, щоб взяти очки у команди європейського рівня. При тому, що «Габала», правду кажучи, в атаці створила мало. Хоча той же Ейюбов примудрився не влучити в порожні ворота, відгукнувшись на незручний простріл.

Сьогодні «Карабах» прийматиме «Габалу» в черговому турі ліги...

Ілля Брюхов залишився в запасі «Кальярі» (12) на виграний з рахунком 2:1 матч Серії А у «Удінезе». У Серії Б «Фрозіноне» після нічиєї в матчі з «Тернаною» (1:1, перервана серія з п'яти перемог) залишився другим. Василь Прийма в запасі, В'ячеслав Чурко відіграв 65 хвилин. Андрій Міщенко відіграв повний матч за ашкелонській «Хапоель» проти «Хапоеля» з Кірьят-Шмони (1:4). Під час однієї з гольових атак на ворота останньої команди ліги м'яч був прокинутий між його ногами. Ігор Терещенко відіграв 4 хвилини в матчі Кубка Словаччини «Земплін Міхаловце» - «Нітра» (3:2, «Земплін» в 1/4 фіналу) і залишився в запасі в матчі ліги проти «Дунайської Стреди» (1:2, сьоме місце). У тій же лізі Ігор Гончар відіграв 56 хвилин за «Сеніцу» (10) проти «Подбрезової» (1:2). «Металац» (9) програв «Црвені Звєзді» в матчі сербської ліги з рахунком 1:2. Тарас Бондаренко відіграв повний матч. Загалом грав добре, але пас врозріз між ним та партнером на 88-ій хвилині закінчився прострілом і голом, а крос повз нього на 89-ій - погано вибитим воротарем м'ячем і добиванням.

У російській лізі ігрові хвилини отримали Марко Девич за «Рубін» (9) в матчі проти «ЦСКА» (0:0, 21 хвилина), Тарас Михалик (одна) і Денис Кулаков (90) в матчі «Локомотив» - «Урал» (1:1, «Локо» 11-ий, «Урал» 13-ий), Кирило Ковальчук (90) і Олександр Касьян (77) за «Томь» в матчі проти «Крильєв Совєтов» (0:3, «Томь» передостання) і Пилип Будківський (одна) в матчі «Ростов» - «Анжи» (0:0, «Анжи» 10-ий).