Скромна знаменитість: лікар, який оперував Тотті, Міліка та ще тисячу футболістів, вперше побував в Україні

Світовий футбол 1 Грудня, 14:20 1310
Скромна знаменитість: лікар, який оперував Тотті, Міліка та ще тисячу футболістів, вперше побував в Україні | 19-27
Без зайвої помпи нашу країну на днях відвідав П'єр-Паоло Маріані, справжній гуру з лікування травм колінного суглоба. До Харкова всесвітньо відомий лікар, через вмілі руки якого пройшли багато зірок Серії А, приїжджав на конференцію «Спортивна травматологія та реабілітація».

Щоб поспілкуватися зі знаменитим професором, журналіст MatchDay теж вирушив до Українського центру реабілітації спортсменів.

Франческо Тотті й Алессандро Неста, Адріан Муту та Вінченцо Монтелла, Емерсон і Фабріціо Мікколі, Фабіо Квальярелла і Маттіа Перін, Кевін Стротман і Мірко Вучинич, Філіп Мексес і Лоренцо Iнсіньє, Лоренцо Де Сільвестрі та Влад Кірікеш, Антоніо Рюдігер і Алессандро Флоренці, Юрай Куцка та Марко Сторарі, Крістіан Маджо й Аркадіуш Мілік - всіх їх оперував професор Маріані. Це не кажучи про гравців із клубів інших країн, таких як Англія, Греція, Росія, Казахстан, Білорусь, Польща та Україна.

Кілька років тому російський захисник Віктор Васін розповідав: за той час, що він лікувався в римській клініці під наглядом Маріані, з нашої країни приїжджало людей вісім, більшість із них на той момент представляли київське «Динамо».

На жаль, сам синьйор Маріані не зміг згадати прізвища динамівців - занадто вони складні для італійців, а перекручувати їх він не захотів. Та й хіба всіх запам'ятаєш: з 1994 року, коли під ніж хірурга ліг перший у його кар'єрі спортсмен, одних тільки футболістів він прооперував більше тисячі! «Піонером» у 1994 році став бразилець Алдаір. Ось кого Маріані забути ніяк не міг: професор адже ще й уболівальник «Роми», за яку смаглявий центрбек відіграв в цілому 415 матчів і забив 20 м'ячів. До слова, всього через п'ять місяців після тієї операції Алдаір Насименту душ Сантуш в складі збірної Бразилії став чемпіоном світу.

- Хірургію я займався і до того, як до мене звернувся Алдаір, - згадує Маріані в ході бесіди, через яку йому довелося ненадовго покинути конференц-зал Українського центру реабілітації спортсменів (його керівником, до речі, є колишній головний лікар донецького «Металурга» Олег Касатка). - Я був травматологом, їм і залишаюся донині. Хоча професійних футболістів до Алдаіра справді не оперував. Гравець «Роми» довірився мені, і я постарався йому допомогти. А потім вже до мене почали звертатися інші спортсмени.

- Синьйор П'єр-Паоло, почалося все з Алдаіра. А останню операцію перед візитом в Україну кому зробили?

- Молодому хлопцеві з «Ньюкасла». Його ім'я Роландо Ааронс.

- За минулі 22 роки характер травм не змінився - коліна, на жаль, ламаються, зв'язки рвуться... А в методиці лікування з'явилося щось нове?

- Хірургічні техніки не змінилися. Іншими стали погляди на реабілітацію, її терміни, відновлення спортсменів.

- У недавньому інтерв'ю виданню Kicker захисник «Роми» Антоніо Рюдігер подякував вам за те, що після розриву хрестоподібних зв'язок поставили його на ноги за чотири місяці. Приблизно такий же термін відводиться Аркадіушу Міліку, його повернення до складу чекають вже в січні. Для такого роду травм це дуже швидко! Позначаються фізіологічні особливості окремих футболістів?

- Технічно після операції на хрестоподібних зв'язках всі можуть почати грати вже через три-чотири місяці. Але за умови, що будуть дотримуватися три основні чинники: досконала хірургічна техніка, мінімальна тривалість оперативного втручання і правильна реабілітація. Вкрай важливо,щоб під час відновлення футболіст працював не тільки на накачування м'язів, а й головою. До речі, за тією ж програмою реабілітації, що і Мілік, зараз займається гравець «Роми» Флоренці. У нього аналогічна травма.

- У вашій багатій практиці були випадки, коли ви робили футболістові дві або більше операцій на одній нозі, і після цього він знову повертався на колишній рівень?

- Строотману хворе коліно я оперував тричі. Грає! Сальвіо з «Бенфіки» приїжджав до мене на операцію двічі. Це спорт, так буває.

- А бувало так, що після операції ви рекомендували людині все-таки піти зі спорту, щоб уникнути ускладнень?

- Я не пам'ятаю, щоб у мене був такий поганий досвід. (Сміється.) Після операції та реабілітаційного періоду люди все одно поверталися до заняття улюбленою справою.

- Серед ваших клієнтів не тільки футболісти, а й представники інших видів. Кого з відомих спортсменів ви оперували?

- Не футболістів? Ну, наприклад, рапіристку Валентину Веццалі (шестикратна олімпійська чемпіонка, 16-разова чемпіонка світу і 13-разова чемпіонка Європи з фехтування в цьому році завершила свою кар'єру у віці 42 років. - Прим. MatchDay). У вересні переніс операцію мотогонщик Макс Бьяджі (шестикратний чемпіон світу, трикратний віце-чемпіон світу. - Прим. MatchDay). Трохи раніше - волейболістки збірної Італії Іларія Спіріто, Алессія Дженнарі та Лючія Бозетті, тенісист Сімоне Болеллі (переможець Відкритого чемпіонату Австралії-2015 у парному розряді, триразовий півфіналіст турнірів Великого шолома в парному розряді. - Прим. MatchDay). Були й інші, але частіше, звичайно, доводиться працювати з футболістами. У них проблеми з колінами трапляються найчастіше.

- Кажуть, з окремими пацієнтами ви навіть здружилися. Зокрема, з Франческо Тотті. Правда?

- З кимось ми дійсно підтримуємо добрі стосунки. Тотті? Я оперував його двічі: один раз на щиколотці, другий - на коліні. Якщо Франческо треба проконсультуватися, він завжди може мені зателефонувати. Але мені не хотілося б загострювати увагу на тому, товариші ми чи ні. Він поважає своє життя, я - своє.

- Що б ви могли порекомендувати командам, спортивним лікарям, щоб звести кількість травм коліна до мінімуму?

- Приділяти більше уваги профілактичним заходам у час передсезонної підготовки.

- Що можете дати ви з вашим багатим досвідом українським медикам - зрозуміло. А у кого і чому продовжуєте вчитися ви?

- Я багато їжджу, і ось на таких конференціях, як тут, в Українському центрі реабілітації спортсменів, і черпаю щось нове і корисне для себе. Як почав в 1970 році, так і продовжую - вчуся і працюю. І де б я не був, завжди намагаюся щось дізнатися, чогось навчитися.