В інтерв'ю UEFA.com головний тренер «біло-синіх» Сергій Ребров розповів про значення заключного поєдинку, проаналізував результат чемпіонів України в турнірі і охарактеризував нову філософію клубу.
— Поза турнірним контекстом нульова нічия у минулому матчі з «Наполі» виглядає непоганим досягненням, але все ж багато людей вважають, що ви повинні були грати ризикованіше...
— Турнірне становище змушувало нас йти вперед, і ми дійсно старалися. Але при інтенсивності, яку запропонував «Наполі», нам було дуже важко. Ми грали в гостях у прекрасної команди, яка знаходиться на правильному шляху. Те, як вони грають і пресингують, може бути орієнтиром для будь-якої команди.
— Матч проти «Бешикташа» не змінить ваше турнірне становище. Можна говорити, що хороша гра буде важливішою результату?
— Ми будемо грати за честь «Динамо» і України. Крім цього кожен гравець повинен показати своє бажання виступати в нашому клубі. Результат чи гра? А що таке хороша гра? Про це можна довго сперечатися. Одному подобається, коли команда добре обороняється і контратакує. Іншому - коли багато контролює м'яч. Важко задовольнити всіх. Напевно, в цьому матчі особливо важливий результат, адже в разі успіху команда зможе отримати позитивний психологічний заряд.
— Важко говорити про позитив після дострокового вильоту...
—Звичайно, наш результат нікого не влаштовує, однак це великий досвід. Ми виступили невдало - визнаю. Але я вважаю, що ми жодного матчу не програли, що називається, начисто. Гравці не реалізували багато моментів, здійснили ряд нехарактерних помилок в обороні, що разом з іншими причинами призвело до такого фіналу.
— У минулому сезоні «Динамо» було серед 16 найкращих клубів Європи. Чому, на ваш погляд, не вдалося втриматися на колишньому рівні?
— Будь-яку команду потрібно оновлювати, в тому числі і після успішних періодів. Гравці повинні отримувати нову мотивацію, відчувати конкуренцію. Когось треба продавати і вливати свіжу кров - це перевірено досвідом. На жаль, цього не сталося. І, можливо, в цьому одна з причин. Адже я бачу, що деякі футболісти втратили належну мотивацію. Підкреслю - належну. Я не скажу, що її немає взагалі - хлопці стараються. Але бажання доводити, що ми кращі «Шахтаря» і будь-якого іншого суперника, як це було у минулому або позаминулому сезоні, я бачу в меншій мірі.
— Як ви справляєтеся з тиском, яке відчуваєте останнім часом?
— Такий досвід - теж корисний. Будь-яка складна ситуація - у футболі і в житті - перевіряє твій характер. Я багато читав і читаю на цю тему. Зокрема, книги великих тренерів, таких як Алекс Фергюсон або Хосеп Гвардіола, а також багатьох тенісистів. Мені цікаво знати, як такі люди долали труднощі. У підсумку все зводиться до кропіткої роботи. Я намагаюся сам це усвідомити і хлопцям передати.
— У матчі з «Наполі» в стартовому складі «Динамо» було дев'ять власних вихованців. Все частіше звучить думка, що клуб буде орієнтуватися саме на свою школу...
— Я вважаю, що це перспективний шлях. Ситуація, що склалася в українському футболі, підштовхує нас більше довіряти своїм хлопцям. Кілька разів на тиждень я намагаюся залучати дублерів до тренувань першої команди - після матчів взагалі по сім-вісім осіб. Мені дуже важливо особисто бачити їхній прогрес, підказувати, що саме я хотів би бачити від них на полі.
— Молодь разюче легко вписується в гру команди. За рахунок чого?
— Я дійсно радий, що за останні два роки ми створили в клубі певну структуру, єдину модель тренувального процесу. Молоді гравці працюють за тією ж програмою, що і перша команда. Ми спочатку намагалися вибудувати цю структуру з прицілом на «основу». Людей, які працюють з молодіжними командами, я вибирав особисто. Разом з президентом ми довго розмовляли з ними, обговорювали ці питання.
Ви знаєте, в основному це іспанські тренери. Плюс мій помічник - теж іспанець. Я повністю довіряю тренерам молодіжних команд, ми дуже часто спілкуємося, обговорюємо тренування і матчі. І вже видно, що така співпраця дає плоди.
— У роботі з молодими своя специфіка. З якими труднощами ви зіткнулися?
— Як на мене, з молодими набагато легше працювати, тому що вони хочуть тебе чути і чогось навчитися. Вони ловлять кожне слово. Куди складніше працювати з хлопцями, які багато років у команді, пройшли різних тренерів і вже не так чутливо сприймають мої підказки або вимоги.
— Зараз багато компліментів на адресу команди 19-річних, яка достроково виграла групу в Юнацькій лізі УЄФА. Кого з них незабаром можна чекати в першому складі?
— Вони і так часто тренуються з нами, виходять на поле - ті ж Віктор Циганков, Олександр Тимчик. Я впевнений, що у цілої групи гравців є хороше майбутнє. Але я чітко розумію, і всі повинні розуміти: не можна в команді, яка ставить перед собою найвищі завдання в першості країни і прагне успішно виступати в Лізі чемпіонів, поміняти всіх футболістів і випустити одну молодь. Так ми не зможемо конкурувати ні в Україні, ні в Європі.
Ми всім даємо шанси, але потрібен здоровий відбір. Розвиток молодих футболістів - тонкий процес. Дивіться, «Шахтар» в позаминулому році був у фіналі Юнацької ліги, але в першій команді у них крім Віктора Коваленко ніхто не грає. Тому що це дійсно непросто. Повторюся, ми бачимо перспективу в цих хлопців, але вони повинні прогресувати далі, а не задовольнятися якимось швидко минаючим успіхом.
— При всьому цьому ви розраховуєте на підсилення за рахунок трансферів?
— Однозначно. Щоб молоді гравці розвивалися, їм потрібно працювати з досвідченими кваліфікованими футболістами. Повинен бути баланс, робота на трансферному ринку обов'язкова. Якщо ми не можемо купувати дорогих легіонерів, то потрібно провести селекцію по всій Україні.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!