В сімнадцятому турі чемпіонату України відбулися лише п'ять поєдинків. Матч між «Олімпіком» та «Карпатами» арбітр через поганий стан газону стадіону в Сумах скасував, а решта матчів пройшли без серйозних суддівських ляпів. Дискусійними є лише два моменти з матчів за участю «Динамо» та «Шахтаря». Також від арбітра матчу «Ворскла» –«Динамо» мала місце одна помилка технічного характеру. Про всі нюанси суддівства поєдинків 17-го туру Ліги Парі-Матч розповідає експерт, екс-арбітр ФІФА Мирослав Ступар.
«Ворскла» – «Динамо» 2:2
Головний арбітр – Юрій Вакс (Хмельницький)
Мирослав Ступар. Юрій Вакс проводив матч в дуже складних для арбітражу умовах. Йшов сніг, поле було слизьким. Між футболістами відбувалося чимало єдиноборств. Суддя мусив пильнувати, аби в штрафному майданчику не переплутати уявне падіння зі справжнім порушенням правил. Варто сказати, що Вакс відпрацював нормально. У своїй роботі припустився лише двох похибок.
14-а хвилина. Гармаш у штрафному майданчику «Ворскли» вів боротьбу за м'яч з Андрієм Ткачуком. Поруч знаходився капітан полтавчан Володимир Чеснаков. Опинившись на газоні, Гармаш заробив для «Динамо» одинадцятиметровий удар, а також жовту карточку для Чеснакова.
Мирослав Ступар. Одинадцятиметровий удар Юрій Вакс призначив справедливо – тут не може бути сумнівів. Але при винесенні санкцій Юрій переплутав футболістів. Замість Ткачука, який руками притримав Гармаша, порушивши правила, арбітр «гірчичником» покарав капітана «Ворскли» Володимира Чеснакова.
Чому так відбулося? В штрафному майданчику «Ворскли» сформувалося скупчення футболістів, в якому знаходився і Чеснаков. Він перебував за спинами Гармаша та Ткачука. Коли Гармаш почав падати, Чеснаков змістився до зони падіння Дениса, опинившись поруч з «динамівцем». Тому Вакс й сплутав футболістів.
Добре, що в подальшому Чеснаков не напрацював на жовтої карточки, яка могла б стати другою і обернутися для Володимира вилученням. Інакше було б незаслужене відсторонення капітана «Ворскли» від гри.
Додам, що, можливо, Вакс трохи поспішив з прийняттям рішення. Можливо, Юрієві потрібно було зачекати кілька секунд, адже після падіння Гармаша «Динамо» забило гол. Тоді б не варто було взагалі фіксувати порушення і показувати комусь карточки. А якби кияни не забили, то Вакс легко міг «відмотати» гру і призначити одинадцятиметровий.
59-а хвилина. Артем Бєсєдін в результаті боротьби з Ігорем Пердутою впав на газон у штрафному майданчику «Ворскли». Арбітр гру зупинив, покаравши «динамівця» жовтою карточкою за симуляцію.
Мирослав Ступар. На правому боці штрафного майданчика до м'яча рвалися Бєсєдін та Пердута. Захисник «Ворскли» намагався вибити м'яча, але не встиг цього зробити, оскільки Бєсєдін проштовхнув снаряд собі на хід. Можливо, в цій боротьбі відбувся мікро-контакт між футболістами. Бєсєдін впав на газон. Вакс вирішив, що Артем симулював, тому покарав нападника жовтою карточкою.
Відразу скажу, що тут помилка пов'язана з винесенням попередження. Момент був дуже складним для прийняття рішення, але симуляції точно не було. Навіть багаторазові повтори не дали чіткої відповіді на запитання про те, чи тягнув епізод на призначення одинадцятиметрового удару.
Тут не варто говорити про те, що суддя помилився, не призначивши пенальті. Оскільки чітких аргументів на користь одинадцятиметрового немає. Цей момент з категорії тих, про які говорять «на розсуд арбітра».
Але з жовтою карточкою, повторюся, Юрій Вакс помилився. Можливо, в такий спосіб арбітр вирішив відгородити себе від претензій, які б могли виникнути з боку гостей. Мовляв, я бачив чітко і підтвердження моєї впевненості – жовта карточка Бєсєдіну.
«Шахтар» – «Сталь» 2:0
Головний арбітр – Юрій Грисьо (Львів)
90+1-а хвилина. На падіння Едгара Малак'яна в штрафному майданчику «Шахтаря» в результаті боротьби з Тайсоном арбітр не зреагував. А головний тренер «Сталі» на прес-конференції зауважив, що Юрій Грисьо міг призначити пенальті і тоді б «Сталь» отримала нагоду скоротити відставання в рахунку.
Мирослав Ступар. На правому краю штрафного майданчика на передачу відгукнувся Едгар Малак'ян, але в боротьбі з Тайсоном він впав на газон. Цілком можливо, що з боку Тайсона був дотик до ноги опонента. Не удар, а хокейна «підсічка». Проте, момент з порушенням правил виглядав, напевно, непереконливо для арбітра через надто м'яке падіння Малак'яна. Едгар приземлився на дві ноги.
Тим паче, Грисьо перебував не в найліпшій позиції. Огляд ситуації йому перекривав один з захисників «Шахтаря».
За формальними ознаками – це одинадцятиметровий удар. Якби арбітр його призначив, то можна було б стати на бік Юрія Грися.
«Чорноморець» – «Волинь» 0:0
Головний арбітр – Катерина Монзуль (Харків)
Мирослав Ступар. За підсумком поєдинку Катерині Монзуль дісталося від головного тренера «Волині» Віталія Кварцяного. Мовляв, Катерина ще встигне «заробити на вагон колготок».
Але претензії до арбітра – безпідставні. Монзуль добре відпрацювала матч, не припустившись грубих помилок. Санкції застосовувала вправно.
«Зоря» – «Дніпро» 2:3
Головний арбітр – Сергій Бойко (Київ)
Мирослав Ступар. Сергій Бойко матч провів на належному рівні, показав гарний рух, не припустився серйозних помилок.
«Зірка» – «Олександрія» 1:1
Головний арбітр – Анатолій Абдула (Харків)
Мирослав Ступар. Такі матчі часто насичені впертою боротьбою, що ускладнює роботу арбітрові. Але в даному випадку Анатолій Абдула зі своїми обов'язками впорався добре. Зауважень до нього немає.
«Олімпік» – «Карпати» – скасований
Головний арбітр – Дмитро Кутаков (Київська область)
Мирослав Ступар. Дмитро Кутаков вчинив вірно, відмінивши гру. Поле було вкрите снігом, а під снігом була льодова кірка. Такий газон був травмонебезпечним для футболістів.
Тепер свого слова повинен сказати КДК ФФУ. А ми в своїх висновках лише дотримуємося логіки: в таких випадках зазвичай карають приймаючу сторону, яка не забезпечила умови проведення гри. Це передбачено Регламентом змагань.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!