Україна в єврокубках: Європа і «гейропа»

Динамо Київ 10 Грудня, 22:05 864
Україна в єврокубках: Європа і «гейропа» | 19-27
З п'яти команд, які стартували в цьому році в єврокубках від України, до зимового екватора цілою і неушкодженою дісталася лише одна. В останній раз таке марнотратство наші команди демонстрували чотири роки тому.

За ці п'ять років рівень національного чемпіонату сильно впав, багато клубів пішли в небуття, але в повній мірі на результати в Європі цей спад відобразився тільки зараз. У позаминулому сезоні в «весну» вийшли три колективи, в минулому - порадували одночасно «Динамо» і «Шахтар». Зараз залишилися віддуватися за всіх «гірники». Судячи з тенденції, ще через рік до грудня може не залишитися вже нікого...

Хоча повного провалу в 2016-му все-таки не сталося. Були і приємні сюрпризи від українських команд, і рекорди зі знаком «плюс». У нашій невеликій добірці зупинимося на найбільш яскравих і важливих подіях півріччя.

Ранній виліт «легковаговиків»

«Олександрія» стала 16-ю вітчизняною командою, яка зіграла в єврокубкових турнірах за всю історію. Від підопічних Володимира Шарана мало хто чекав геройств, тим більше, на першій стадії їм попався досить підступний хорватський «Хайдук». Уже в першому матчі на стадіоні «Ніка» було все ясно, хоча рахунок 0:3 не відображає співвідношення сил. Господарі мали моменти, але хорвати чітко зіграли на досвіді, забивши три м'ячі під кінець зустрічі. Гра у відповідь стала вже формальністю ...

Зовсім інші очікування були від «Ворскли», але «біло-зелені» ось уже два роки поспіль в серпні потрапляють в якусь незрозумілу чорну діру. Якщо в минулому році команда Василя Сачко зганьбилася на останній секунді в грі з «Жиліною», то на цей раз вона потрапила під хорватську «Локомотиву». І знову - домашня зустріч, в якій ворскляни пропустили аж три голи, що трапляється з ними вкрай рідко навіть в дуелях з грандами. А тут - середняк далеко не найсильнішого чемпіонату. Якась серпнева мана ...

Прокол «Шахтаря» в Лізі чемпіонів

Схоже розчарування пережив в останній місяць літа й «Шахтар». Вперше за сім років донецький клуб не зумів пробитися в груповий турнір Ліги чемпіонів. І це при тому, що в третьому кваліфікаційному раунді «гірникам» дістався найскромніший з можливих суперників - швейцарський «Янг Бойз».

Ведмежу послугу «оранжево-чорним» надали перестановки, які затіяв Паулу Фонсека в перші тижні в новій команді. Нова роль Тараса Степаненко, перехід на схему гри 4-4-2, більший акцент на дії в обороні, і при цьому - відсутність в першій грі зі швейцарцями Ярослава Ракицького. «Гірники» виграли в першій зустрічі у Львові, але продовжували відчувати себе не в своїй тарілці. У матчі-відповіді Ярослав з'явився на полі під завісу овертайму, але стало тільки гірше: поразка 0:2 в ігровий час і невдача в серії пенальті, де один з ударів змазав саме Ракицький. Результатом тактичних метань Фонсеки став виліт «оранжево-чорних» у більш скромний і менш бюджетний турнір.

Сатисфакція в Лізі Європи

... Зате вже тут «Шахтар» відіграється на всіх підряд, спокутуючи перед уболівальниками провину за свій літній «заліт». 100-відсотковий результат у групі Ліги Європи - рекорд для українських команд в групових турнірах єврокубків. Та й серед всіх учасників цього сезону в ЛЄ «гірникам» поки немає рівних: вони забили найбільше м'ячів (21), причому роль бомбардирів на себе брали 11 (!) Осіб (а якщо згадати який відзначився проти «Янг Бойз» Селезньова, то число голеадорів досягне дюжини).

Що стосується гри в обороні, то захист донецької команди став чудити значно рідше, ніж при Луческу. Хоча атракціони небаченої щедрості (перемоги з рахунком 5:3 і 4:2) до сих пір трапляються ...

Зоряні війни «Зорі»

Впевнені, коли-небудь Іван Петряк розповість своїм онукам про те, як посварився з Жозе Моуріньо на «Олд Траффорд», а по мужньому лицю Микити Каменюки навіть потече скупа чоловіча сльоза, коли згадає, що не втримав Златана Ібрагімовича у другому таймі того ж матчу .

Жеребкування групового турніру Ліги Європи для луганчан дійсно подарувало калейдоскоп вражень. Звучить банально, але матчі з «МЮ», «Фенербахче» і «Фейєноордом» точно повинні додати підопічним Юрія Вернидуба безцінного досвіду, який стане в нагоді в майбутньому.

«Зоря», навіть опинившись в такій суворій компанії, виглядала гідно, не програвши за шість матчів жодного першого тайму. У домашньому поєдинку з «Фенербахче» наша команда була в якихось секундах від перемоги, але пропустила гол перед самим фінальним свистком.

Не обійшлося і без закулісних курйозів. Гендиректор «Зорі» Сергій Рафаїлов шокував громадськість (в основному англійську!), Коли заявив, що йому «було дико бачити, як по вулицях Манчестера ходять і цілуються чоловіки». Також, за його словами, англійські міста неприємно дивують великою кількістю сміття на вулицях. Чи то справа аристократичний і цивілізований Луганськ ...

На якому світі «Динамо»?

Матчі українського чемпіона прогнозувати чим далі, тим складніше. На початку осені в груповому турнірі ЛЧ стартувала одна команда, а завершила турнір інша. Склад квартету дозволяв «біло-синім» сподіватися як мінімум на третє місце, а при вдалому збігу обставин - і на повторення минулорічної історії з виходом в 1/8 фіналу.

Однак коротке резюме по п'яти матчах в групі може бути таким: і самі не грали, і іншим не давали. Замість вдалих командних дій - лише проблиски індивідуальної гри: десь вистрілив Циганков, десь блиснув Рудько. Все це вкупі з диким нефартом, незабитим пенальті від Мораєса в Лісабоні і іншими факторами призвело до завчасного вильоту з групи.

Є відчуття, що коріння динамівських бід - не в відсутність класних футболістів, а виключно в психології. Інакше чим пояснити самий видовищний матч киян за останні кілька років в ситуації, коли ніхто і нічого від команди вже не чекав? .. 6:0 над «Бешикташем», звичайно, увійдуть в історію. Але питання до Сергія Реброва і раніше залишаються, і один з них: куди дівається мотивація його підопічних в інших матчах, коли потрібні турнірні очки? Відповіді, судячи з усього, отримаємо нескоро - як мінімум в наступному єврокубковому сезоні ...