«СЭ» згадує 10 цікавих фактів із біографії легендарного СаШо - це скорочення на ім'я-прізвище вже стало брендом воротаря.
ПОЧИНАВ У АРМІЇ
Вихованець ДЮСШ київського «Динамо» Шовковський міг би провести всю кар'єру в рідному клубі, якби не служба в армії. У 1993 році українські футболісти ще могли проходити її в місцевому ЦСКА, і 18-річному випускнику динамівської школи довелося на час відправитися в ряди футбольного клубу ЗСУ.
Правда відрядження не затягнулося - за армійців Шовковський провів всього 2 матчі, після чого підписав професійний контракт із «Динамо».
ДЕБЮТ ПРОТИ «СПАРТАКА»
Перший прорив у кар'єрі Шовковського трапився в 1994 році. У березні молодий голкіпер дебютував в основному складі «Динамо», в серпні зіграв перший матч у кваліфікації Ліги чемпіонів, а в листопаді вже захищав ворота збірної в матчі проти естонців.
Був і ще один дебют - 14 вересень 1994-го Шовковський вперше зіграв у груповому турнірі Ліги чемпіонів.
Першим матчем молодого воротаря в групі головного єврокубка стала пам'ятна зустріч зі «Спартаком», яку кияни виграли 3:2, поступаючись 0:2 після першого тайму.
НОМІНАЦІЯ НА «ЗОЛОТИЙ М'ЯЧ»
До 1999 року Шовковський був однією з головних зірок блискучого «Динамо» Валерія Лобановського. Впевнена гра воротаря допомагала киянам громити «Барселону», випереджати в групі Ліги чемпіонів «Арсенал», вибивати мадридський «Реал» у плей-офф і на рівних битися з «Баварією» за вихід у фінал.
За підсумками 1999-го Шовковський увійшов до числа 50 номінантів на «Золотий м'яч». Він став другим гравцем з незалежної України, якому надали таку честь. Першим був, зрозуміло, Андрій Шевченко.
ПОМИЛКА В ЛЮБЛЯНІ
За іронією долі, саме в 1999-му Шовковський допустив головну помилку в кар'єрі. Збірна України зуміла випередити росіян в кваліфікації Євро-2000, причому результат вирішального поєдинку визначив знаменитий ляп Олександра Філімонова.
Через місяць Шовковський помилився куди серйозніше російського голкіпера. На останніх хвилинах стикового матчу зі Словенією воротар збірної України вийшов за межі штрафного і спробував почати атаку довгою передачею. Ачимович перехопив неточний пас і відправив м'яч точно в порожні ворота.
ТРІУМФ У НІМЕЧЧИНІ
У фінальній частині крупного міжнародного турніру Шовковський зіграв тільки в 2006 році - це був чемпіонат світу в Німеччині. Збірна України сенсаційно дісталася до чвертьфіналу, а її голкіпер встановив унікальне досягнення.
В 1/8 фіналу проти Швейцарії він примудрився залишити свої ворота сухими не тільки в основний і додатковий час, але і в серії пенальті!
Так українець став перший воротарем в історії чемпіонатів світу, який не пропустив жодного м'яча в післяматчевій серії одинадцятиметрових. Удари Штреллера і Кабаньяса Шовковський відбив, а Барнетта потрапив у поперечину.
ВИЩЕ БЛОХІНА
До середини 2010-х беззмінний голкіпер київського «Динамо» став встановлювати один рекорд «довголіття» за іншим. У 2014-році Шовковський провів 582 гру за рідний клуб і перевершив рекорд Олега Блохіна, який здавався вічним. На сьогоднішній день у Шовковського 635 матчів за «Динамо».
Також українець разом з Ікером Касільясом, Олівером Каном і Едвіном ван дер Саром став одним із чотирьох воротарів, які зіграли більше ста матчів в Лізі чемпіонів.
УСПІШНІШЕ ЗА МЕССІ ТА РОНАЛДУ
Шовковський не просто грав за «Динамо» до 40 з гаком років, але і допомагав рідному клубу регулярно завойовувати титули.
До кінця кар'єри у воротаря набралося 24 трофея на клубному рівні (14 чемпіонство і 10 перемог в Кубку України). За цим показником він набагато випереджає і Мессі, і Роналду. Частіше за Шовковського домагався успіхів із клубом тільки Райан Гіггз.
20 «СУХАРІВ» У 40 РОКІВ
У своєму останньому повноцінному сезоні в «Динамо» Шовковський продовжив ставити неймовірні рекорди. У 2015-2016 році воротар-ветеран провів 26 матчів за клуб і в 20 з них залишив свої ворота в недоторканності!
При цьому посилання на рівень чемпіонату України, який знизився, брати до уваги не варто - Шовковський зіграв «на нуль» 5 матчів в основному турнірі Ліги чемпіонів - проти тель-авівського «Маккабі» (двічі), «Челсі», «Порту» і «Манчестер Сіті».
14 КОНКУРЕНТІВ
За 24 сезони в основі «Динамо» Шовковський «пересидів» 14(!) конкурентів. Деякі з них давно завершили кар'єру, а їх більш удачливий конкурент продовжував виступати за рідний клуб.
В епоху Шовковського місце в воротах київського клубу намагалися зайняти такі відомі голкіпери як Ігор Кутєпов, Валерій Воробйов, В'ячеслав Кернозенко, Ілля Близнюк, Віталій Рева, Олександр Філімонов, Олександр Рибка і Денис Бойко.
Нинішній воротар «Динамо» Артур Рудько народився в травні 1992 року - в той самий час, коли юний Шовковський готувався до дебюту в дорослому футболі.
ЖУРНАЛІСТ ЗА ОСВІТОЮ
Завбачливий Шовковський заздалегідь підготувався до закінчення ігрової кар'єри. Кілька років тому він закінчив факультет міжнародної журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Можна не сумніватися в тому, що такого досвідченого експерта, та ще й зі спеціальною освітою з руками і ногами відірвуть на будь-якому телеканалі.
Сергій ЯРЕМЕНКО
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!