Футбольне керівництво Грузії разом з футбольними клубами вирішили змінити традиційну для більшості європейських чемпіонатів систему осінь-весна на весна-осінь. Тому чемпіонат 2016 року був проведений по досить цікавій системі.
14 команд були розбиті на дві групи (червону і білу) по 7 команд, які грали між собою в два кола. По завершенні регулярного чемпіонату останні команди в кожній групі вилітали, по 5 і 6 команди кожної з груп грали між собою плей-офф за право залишитися в еліті грузинського футболу. В свою чергу перші команди груп грали два матчі між собою за чемпіонство. Друга команда червоної гри грала з третьою білої і аналогічно друга білої з третьою червоної. Переможці цих протистоянь мали змагатися за «бронзу» і путівку у Лігу Європи.
Зазначимо, що українці мали найбільше представництво серед усіх легіонерів Грузії. 14 наших футболістів захищали кольори грузинських клубів.
Звичайно найбільш вагомою, знаковою фігурою серед українців у Грузії став В’ячеслав Грозний, який очолив «Динамо» з Тбілісі. Трохи забігаючи наперед скажемо, що на всіх фронтах команда українця провалилася. Ніхто не буде сперечатися, що частина вини українського фахівця є, але він провів у Грузії всього півтора місяці, команду не готував, трансферну кампанію не проводив… Першим матчем Грозного у Грузії став поєдинок 1/2 фіналу Кубка Грузії проти «Торпедо» з Кутаїсі, який команда українця програла з рахунком 2:3.
В чемпіонаті у Грозного 100% результат – три перемоги в трьох матчах, але цього було замало і регулярний чемпіонат «Динамо» завершило на другому місці. У плей-офф з двох матчів команда Грозного насилу здолала «Сабуртало» (0:0 і 1:0)
В матчі за третє місце і путівку в Лігу Європи зійшлися два «Динамо»: з Тбілісі і Батумі. І ось оцей, поки що, самий важливий матч у грузинській кар’єрі Грозний програв. Матч завершився з рахунком 1:0 на користь суперників команди українця і «бронза» їде у Батумі.
Групу атаки столичної команди в тому матчі стримував колишній голкіпер «Динамо-2» і «Нафтовика-Укрнафти» Анатолій Тимофєєв. Українець відстояв у воротах усі 12 матчів чемпіонату, в яких пропустив 5 голів, та 3 матчі плей-офф (1 пропущений м’яч).
У складі чемпіона країни «Самтредії», яка вперше в своїй історії завоювала національне «золото», українців не має. Зате є два вихованці українського футболу, які певний час виступали саме як українці. Мова про вихованця «Зорі» Гіулі Манджгаладзе та випускника школи «Карпат» Георгія Гамкрелідзе. Перший провів 13 матчів і забив 1 гол у чемпіонаті, ще по два матчі провів у Кубку Грузії та Лізі Європи. В активі Гамкрелідзе 12 матчів і один гол в чемпіонаті, 1 матч у Кубку Грузії та 2 поєдинки в Лізі Європи.
Переходимо до невдах сезону. За підсумками чемпіонату дві команди напряму залишили еліту грузинського футболу «Цхінвалі» і «Зугдіді». І якщо до першої команди українці відношення не мають, то у «Зугдіді» є досить значний український слід. Влітку було повідомлено, що цей клуб був придбаний українським інвестором, і команду прийшли українські функціонери, український тренер та поповнили ряд українських футболістів. Однак всього 2 перемоги та 10 поразок такий результат роботи інтернаціоналу.
На посаду головного тренера був запрошений Володимир Лютий, який до цього працював у ФК «Тернопіль». В першому ж своєму матчі український фахівець зазнав поразки у Кубку Грузії від нижчолігового «Сулорі» 0:1. Досить сказати, що загалом Лютий ще вивів команду на поле у п’яти матчах чемпіонату, в яких зазнав чотирьох поразок при одній перемозі і був звільнений з посади головного тренера.
Та попри всі обставини зумів себе проявити голкіпер Сергій Литовченко, який прийшов в команду з донецького «Олімпіка» і різні джерела вже відправляють його до Грозного у тбіліське «Динамо». У дев’яти матчах чемпіонату українець пропустив 20 м’ячів, лише двічі залишив свої ворота «сухими».
В захист «Зугдіді» вже по ходу сезону вливалися екс-захисник «Динамо-2» Бадрі Акубардія 6 матчів (5 в старті), 2 жовтих картки та орендований у «Десни» Рудольф Сухомлінов 7 матчів (всі у основі), одне попередження.
У півзахист у міжсезоння з «Гурії» перейшов Дмитро Зозуля, який одразу став безальтернативним гравцем стартового складу, а вже під час сезону до команди приєднався володар Кубку Молдови Олександр Єрмаченко. Зозуля виходив на поле в матчах чемпіонаті 10 разів і всі у старті, 1 гол і одне попередження, а також 1 поєдинок у Кубку. У Єрмаченка 9 матчів, з них лише 4 в основі і тільки 2 проведених повністю.
У вересні до команди приєднався її ж колишній гравець Юрій Шевель та все ж позначилося, те, що він пропустив передсезонну підготовку. 4 матчі, з них тільки 3 у основі і тільки один повністю – такий доробок українця.
Ще дві команди втратили прописку в еліті через плей-офф.
Після 3-х турів чемпіонату «Гурію» очолив Олег Лещинський. Уродженець Києва, який більшість свого життя провів у Севастополі. Під час анексії Криму очолював російський «Тосно», з яким здобував свою найгучнішу перемогу – вибивав з Кубку Росії «Спартак». Весною 2014 повернувся на окупований півострів, де тренував одну з команд. Заявити про себе він міг у «Гурії», але також не вийшло. 10 матчів команда з Ланчхуті провела під його орудою, 7 програла, і лише в трьох святкувала перемогу. Програвав двоматчеву дуель плей-офф уже не Лещинський.
В складі «Гурії» вже другий сезон відіграв Євген Морозенко. Досвід Морозенка та його ігрові здібності цінували всі наставники команди. Українець провів 12 матчів в чемпіонаті (11 у старті) і забив один м’яч, ще одна зустріч у активі хавбека у Кубку Грузії.
Ближче до закриття трансферного вікна клубу з Ланчхуті вдалося орендувати у «Чорноморця» форварда Євгена Мурашова. Молодий нападник результативністю не вражав, тільки три рази у восьми матчах вдалося відзначитися Мурашову, але його голи принесли 6 очок «Гурії». Дубль у ворота «Чіхури» (2:1) і гол тбіліському «Локомотиву» (1:0).
У матчах плей-офф обидва українці участі не приймали.
Ще гірший стан справ у українців з «Сіоні». Екс-голкіпер тернопільської «Ниви», «Карпат» і «Металіста» Олександр Ільющенков провів у команді трохи більше місяця. Пропустивши в двох матчах 6 голів, українець спочатку сів на лаву запасних, а наприкінці серпня отримав статус вільного агента.
Вільним агентом приходив у «Сіоні» після харківського «Геліоса» Денис Васильєв, але провів на полі всього один матч (68 хвилин), в основному задовольняючись потраплянням до заявки.
Ще три українці захищали у чемпіонаті 2016 року кольори «Колхеті» з Поті, це: півзахисник Ігор Озарків та форварди Віталій Іванко і Володимир Коробка. Двоє останніх вже мали певний легіонерський досвід, а ось Озарків до Грузії виступав виключно в Україні. «Колхеті» завчасно собі забезпечив безпечне перебування в еліті на наступний сезон, того завершення чемпіонату вийшло таким собі – три поспіль поразки. Українці допомагали чим могли.
Озарків: 10 матчі (усі в основі), 1 гол, 5 попереджень у чемпіонаті, та 3 матчі у Кубку Грузії.
Коробка: 9 матчів (усі в старті), 2 голи, 1 вилучення в чемпіонаті, 3 матчі в Кубку Грузії.
Іванко: 6 матчів ( 4 в старті і лише два повністю) в чемпіонаті і один матч у Кубку.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!