Наші за кордоном

Футбол України 3 Січня, 09:41 867
Наші за кордоном | 19-27
Підсумки першої частини сезону. Південнa Європа, Бельгія та Нідерланди.

30-го грудня Василь Прийма закінчив 2016-ий рік українських футболістів за кордоном. А вже сьогодні новий, 2017-ий рік розпочне Євген Шахов. Тому ми пропонуємо до вашої уваги підсумки першої частини сезону у лігах, у яких немає багато часу на відпочинок.

Іспанія

Артем Кравець - 14 матчів ліги (8 в стартовому, три повних). Чотири голи, два асисти, одна жовта картка

За нового китайського власника «Гранада» взяла курс на оренду молоді з Топ-клубів Європи. А новий тренер Пако Хемес - на награвання улюбленого (переривав переможні серії «Барселони») володіння м'ячем. Забивати ж повинні були молоді Езекіель Понсе (оренда з «Роми») та Хосе Ангуло, відмінно знайомий Хемесу з «Райо Вальєкано» Альберто Буено (оренда з «Порту») та ветеран Давід Барраль. Однак вся ця концепція розвалилася одразу. Допінг Ангуло (через що 30-го серпня і був орендований Кравець), останнє місце, випадіння з гри та змарновані шанси Понсе. І Хемес, який вперто тримався шаблону. При тому, що виходячи на заміну українець створював більше, ніж всі його партнери разом (нехай і не комбінаціями, а виключно власною боротьбою), витиснувши з мінімуму два голи ударами впритул.

Наші за кордоном. Підсумки першої частини сезону. Південнa Європа, Бельгія та Нідерланди - изображение 1

Наступник Хемеса Лукас Алькаррас oдразу ж взявся за гру в обороні. А в атаці поступово довірився Артему. Спочатку форвард боровся без загострень, і команда атакувала жахливо. Але в листопаді-грудні атака будувалася навколо вже більш технічного і командного форварда Кравця. Який відзначав в інтерв'ю взаємопорозуміння з тренером і піднесення після успіхів у збірній. Постійні виходи в контратаки проти «Валенсії» (1:1, асист виводом сам-на-сам). Участь в шести з семи ударів по воротах «Сельти» (1:3) з голом після відбору. І в п'яти з восьми по воротах «Малаги» (1:1) з голом головою зі штрафного. Технічні закидання на партнерів, технічні удари після оберту... І навіть в неяскравих для себе матчах проти «Севільї» (2:1) і «Реал Сосьєдад» (0:2) він продовжував титанічну боротьбу, за яку його проводжали оплесками. У першому з них заробивши асист скиданням головою після кутового, а в другому будучи зупиненим класним стрибком воротаря. Втім, все це не допомогло команді вийти з передостаннього місця.

Денис Бойко - 5 матчів ліги та Кубка, всi повні

Восени, як і навесні, він опинився за спиною знакового для команди першого воротаря. Який чергує суперматчі з провальними. Толгу Зенгіна в «Бешикташі» в результаті посунув не він, а іспанець Фабрісіо. А ось виграш конкуренції у Карлоса Камені в «Малазі» став для самого українця «пірровим».

До кінця листопада Бойко, який прийшов 31-го серпня в річну оренду за півмільйона євро, був запасним. Однак провал Камені проти «Депортіво» вже за тиждень після його ж геройств на «Камп Ноу» (0:0) дав місце у воротах на останні п'ять матчів року Денису. За розмов Рамоса про травму і погану роботу Карлоса після неї. І дебют українця в Кубку проти «Кордоби» (0:2, три добрих сейви і непогана гра на виходах) іспанська преса визнала непоганим. А сам воротар говорив про комфорт, прогрес у вивченні мови та адаптації взагалі. Однак надалі він не рятував, нервував. У Валенсії в лізі (2:2) ще й випустив м'яч (захисники допомогли). Проти «Гранади» (1:1) та «Севільї» (1:4) застрягав на виході в гольових епізодах. А в матчі-відповіді Кубка (3:4) вболівальники вже з перших хвилин свистіли при кожному його торканні м'яча і скандували ім'я Камені і «ти поганий, Бойко». На форумах також говорили про слабкість українського воротаря і чекали на повернення камерунського.

В підсумку Бойко після закінчення матчу не стримав сліз (отримавши підтримку від партнерів і працівників клубу), Рамос подав у відставку, натякаючи на проблеми в команді, а його екс-помічник і новий головний уругваєць Марсело Ромеро проблеми між воротарями не бачить і збирається просто обирати більш сильного та старанного.

З 24-ох ударів у площину воріт Бойка за ці п'ять матчів він пропустив 13. «Малага» вилетіла з Кубка і на 11-му місці в лізі.

Наші за кордоном. Підсумки першої частини сезону. Південнa Європа, Бельгія та Нідерланди - изображение 2

Роман Зозуля - 4 матчі ліги, жодного в стартовому

Запасний варіант «Бетіса» після провалу переговорів з іншими форвардами мав шанси отримати чимало ігрових хвилин. Завдяки схемі 4-4-2, 35-тирічному віку легенди клубу Рубена Кастро, нульовому досвіду 24-річного Алекса Алегрії в Прімері і травмі головного літнього придбання клубу Антоніо Санабрії. А в підсумку відіграв лише вісім хвилин проти «Валенсії» (мало не замкнув гольовий простріл, але в підсумку це зробив Кастро), 15 проти «Гранади» і 45 проти «Реала» (100% точних передач, пас під удар і жовта картка для суперника). На тлі слів головного тренера про відчайдушні спроби знайти йому місце на полі. І наступник Густаво Пойєта Віктор Санчес відзначав працю підопічного на тренуваннях і в той же час погану адаптацію і незнання іспанської. Єдиний шанс від нього Зозуля отримав в грудні проти «Алавеса» (0:1). І за 21 хвилину чимало торкався м'яча і боровся (пресингом змусив воротаря на останніх секундах випустити м'яч з рук), але далеко від воріт і без загострень.

Його ім'я значиться в довгому списку гравців «Бетіса», з якими команда має намір розлучитися в січні. Тренер з фізпідготовки Маркос Альварес (працював з форвардом в «Дніпрі»), ще влітку радячи підписати його, заявляв, що Зозуля здатний засунути голову в осине гніздо, якщо прохатимуть. Не прохали...

Бельгія

Сергій Болбат - 14 матчів ліги (9, 4), три голи, асист, три жовті та одна червона картки. Два матчі в Кубку (один гол)

Для українців в Чемпіонаті Бельгії перша половина сезону вийшла неоднозначною, навіть якоюсь дивною. Голи або асисти миттєво змінювалися виходами на заміну або взагалі неотриманням ігрових хвилин. Сергій Болбат, який закінчив попередній сезон овацією вболівальників після чудового матчу, почав новий (продовжив оренду в «Локерен» з «Шахтаря») тим же, забивши «Вестерло» (3:0) після рейду з власної половини поля і мало не забивши ще (поперечина).

До речі, в цьому матчі (як і в більшості інших) він грав на позиції під нападником. І був дуже ефективним в вибіганнях в контратаку, наприклад, під час стандартних положень біля власних воріт завжди перебуваючи ближче за всіх до чужих. Однак надалі грав гірше, та й нервував, тож проти «Генка» (0:3) не лише взяв участь в зароблянні двох незабитих партнером пенальті, а й заробив вилучення. А після повернення не міг знайти себе. Жахливо діючи під час численних виходів сам-на-сам і хіба що загрожуючи воротам зі «стандартів» (один з його навісів з кутового гравець «Серкль Брюгге» зрізав у власні ворота, принісши «Локерену» перемогу). Тож спочатку втратив місце в стартовому складі, а потім і на лавці. І лише в грудні почав явно краще використовувати шанси, здобувши перемогу над «Генком» (2:1) після чергового виходу на воротаря і тричі класно асистував «кросами» Де Суттеру (той в ворота «Вестерло» забив лише один). І все ж знову опинився в запасі на два останні матчі. «Локерен» на десятому місці.

Роман Безус - 15 матчів ліги (11, 3), два асисти і три жовті картки. Два матчі Кубка (1,0), один гол.

Безус, який підписав з «Сент-Трюйденом» контракт на рік як вільний агент, пройшов, мабуть, ще більш дивний шлях. Від одного з лідерів команди, тричі гравця матчу, гравця збірної туру, «нового господаря центру поля», питань журналістів на тему як скромний клуб придбав такого гравця - до мало не вигнанця. На початку сезону він зберігав баланс між відмінною грою у відборі, диригуванням атаками в центрі поля і підключеннями на ударні позиції. Проти «Локерена» (1:0) награв на кілька голів та асистів (Прошвіц забив після невдалого виходу воротаря на простріл на нього). Проти «Кортрійка» (1:2) грав деякий час навіть з позиції центрфорварда, в підсумку заробивши асист скиданням з правого флангу. Замкнув простріл в Кубку.

Та поступово все менше і менше виділявся в атаці, все менше і менше шукав м'яч, не встигав в обороні. І в середині осені вже отримував погану пресу за флегматичність та сірість, навіть байдужість. Тож втратив місце у «старті». А, тільки-но повернувши його чітким навісом лівою на Болі за вісім хвилин на полі в матчі проти «Еупена» (2:4), одразу ж втратив його, і вже до кінця року. І не через гру. А через серію грубих фолів в матчі проти «Брюгге» (0:1), головним чином, удару нишком в обличчя супернику. Що призвело не лише до дискваліфікації футболіста на два матчі, а й до публічного остракізму в пресі і до бурхливих коментарів, які іноді межували з ксенофобськими.

Наші за кордоном. Підсумки першої частини сезону. Південнa Європа, Бельгія та Нідерланди - изображение 3

В останніх п'яти матчах року він награв лише сім хвилин. І, до речі, саме в цей час «Сент-Трюйден» оговтався від серії з дев'яти поразок поспіль і вийшов з передостаннього місця на 12-те.

Андрій Тотовицький - 11 матчів в лізі (7, 2), 2 голи, 2 асисти, одна жовта картка. 2 матчі в Кубку (1, 1), один гол

На контрасті провів ці місяці й він. Півзахисник, який встиг відіграти за «Шахтар» матч ліги в серпні, приєднався до «Кортрійка» (11 місце) 31-го серпня на правах оренди за посередництва Сергія Серебреникова. І також почав відмінно, гольовим навісом з правого флангу (де зазвичай і грав) і виходом сам-на-сам з воротарем «Вестерло» (4:1), нехай і програним. Партнери відзначали його швидку адаптацію і прагнення грати в «добрий футбол». І за два тижні він проти «Генка» (4:1) грав ще краще, підхопивши два поганих вибивання захисників і зробивши з них гол та асист. Однак гол «Стандарду» (3:3, замкнув навіс зі штрафного ударом головою з п'яти метрів) в шаленому матчі забивав на тлі власної блідої гри. І незабаром зник зі складу. Та й повернувшись в кінці листопада, мандрував між полем та лавою запасних, не виправдовуючи сподівань і нерідко випадаючи з гри. Ще один гол головою з кількох метрів (в Кубку) був скоріше винятком.

Нідерланди

Олександр Зінченко після серії контрольних матчів в атаці «Манчестер Сіті» в серпні пішов в оренду в «молодіжний» клуб «ПСВ». Де, за словами тренера Філіппа Коку, дебютував лише в кінці вересня через біль в коліні і втому після збірної. Спочатку він виходив на заміну в опорній зоні або під нападником. Багато рухався, фінтив, шукав партнерів і встигав загрожувати воротам по 4-5 разів. Та й самі «фермери» з Зінченком на полі завжди були активнішими, ніж без нього. Простріл на Перейро проти «Херенвена» (1:1) - рикошет від захисника і гол. П'ять ударів по воротах «Хераклеса» (1:1) протягом 19-ти хвилин (два вище воріт з відмінних позицій). Виходи сам-на-сам проти «Спарти» та «Твенте» (програні), удар у поперечину воріт останніх...

З іншого боку, 26-ий українець зарубіжних клубів в Лізі Чемпіонів проти «Баварії» та «Атлетіко» губився під тиском. Та й у лізі поступався і досвідченим Пропперу та Гуардадо, і непрофільному опорникові Сіму Де Йонгу, і молодому Рамселаару (той свої голи забивав). Лише травми трьох перших надали йому місце в «старті» в кінці листопада. І вже в другому матчі («АДО Ден Хаг», 3:1) він вразив партнерів, тренера і всю Голландію грою в «дворовий футбол» в доброму сенсі виразу. З черпаком, підсічками, пасами п'ятою, п'ятьма створеними після такого небезпечними ударами, майже асистом навісом з кутового (автогол), класним гольовим пасом врозріз на Де Йонга. Втім, Коку і тоді говорив про втрати м'яча, нестачу гостроти, недосконалий відбір та зайвий ризик гравця. І в наступних трьох матчах вже правий вінгер надто багато втрачав м'яч, безцільно рухався, неточно пасував і по воротах майже не бив. А повернення травмованих з голами повернули його в запас. Проти «Аякса» він не відіграв жодної хвилини.

«ПСВ» грає значно гірше, ніж рік тому, групу Ліги Чемпіонів закінчив останнім, а в лізі третій з «мінус 8» від лідера.

Наші за кордоном. Підсумки першої частини сезону. Південнa Європа, Бельгія та Нідерланди - изображение 4

Італія

Вихованець донецького «Шахтаря» Ілля Брюхов в «Кальярі» з весни, але лише восени йому вдалося владнати всі проблеми з документами, і отримати статус біженця. Щоправда, на офіційному сайті Серії А він й досі значиться українцем. Три потрапляння до заявки в лізі, 77 хвилин в Кубку проти «Сампдорії» (0:3, виліт) і гра за Прімаверу - це все, що він встиг. У дебютному матчі центрального захисника йому дуже рідко вдавалося переривати паси у власний штрафний, в епізоді з першим голом він вийшов далеко вперед, оголивши свою зону, а в епізоді з другим - м'яч був закинутий за нього і за партнера. «Кальярі» на 14-му місці в лізі.

За «Фрозіноне», другу команду Серії Б після першого кола, 17 матчів в лізі (гол та три попередження) і два в Кубку відіграв Василь Прийма. Влітку він підписав лише трирічний контракт, хоча йому пропонували п'ять. І почав сезон слабко, часто помиляючись, фізично не готовим. У матчі проти «Брешії» (0:2) його легко відтіснив автор першого гола, також Василь не перехопив пас в епізоді з другим, оголивши весь центр. Однак поступово набрав форму і на тлі травм партнерів грав постійно і був одним з кращих на полі. Два несправедливо призначених пенальті на користь «Верони» (0:2) за його притиснутий до тіла лікоть і уявний поштовх не псували враження. А проти «Чіттаделли» (3:2) він забив дебютний гол в Італії, замкнувши з метра скидання під час кутового.

З листопада Прийма виглядав втомленим, не завжди вигравав конкуренцію у партнерів, які повернулися після травми. Хоча загалом грав пристойно. Проти «Трапані» (4:1) взявши участь у двох голах - довгим пасом на Даніеля Чофані (прострiлив на Діонісі) і спробою удару головою (рикошет до того ж Чофані). Лише в останньому матчі року проти «Про Верчеллі» (0:2) відіграв значно гірше, дозволивши і забити з кута воротарського з-під себе і випередити себе під час кутового.

В'ячеслав Чурко, помічений у весняній оренді з «Шахтаря» в угорську «Академію Пушкаша», залишив у «Фрозіноне» набагато менш яскраве враження. Він двічі виходив в «старті» і ще десять раз - на заміну в лізі та Кубку. В принципі, непогано працював у відборі, однак в атаці правий/лівий півзахисник не запам'ятався нічим.

Греція

Євген Шахов - 21 матч - 9 в лізі (6, 3, одна жовта картка), 8 - у Лізі Європи (5, 1, один гол та одна жовта), 2 - у Кваліфікації Ліги Чемпіонів (2, 1) , 2 в Кубку (2 повних, гол та асист)

В «ПАОКу» спортивного директора Любоша Міхела Шахов (який підписав трирічний контракт) з улюбленої «вісімки» став опорником, ще й критикованим за інертність в атаці. Вже у Кваліфікації Ліги Чемпіонів та Ліги Європи проти «Аякса» та тбіліського «Динамо» відповідно центральний з опорників в схемі 4-3-3 просто випадав з атак, а центр поля, незважаючи на його дуже непогану боротьбу, команда програвала. Хоча б оборонялася загалом впевнено. Гольовий пас врозріз повз нього і боротьба за м'яч, що відскочив до автора голу Атанасіадіса (обидва - в програній «Аяксу» дуелі) були лише епізодами.

Далі тренер змінював схеми. За 4-2-3-1 Шахов був одним з опорників, а зазвичай - запасним. За 4-3-3 боровся за місце висунутого опорника з голландцем Бісесваром та з греком Пелкасом, який оговтався від травми. Виходячи в «старті» приблизно в половині матчів і вважаючись значно надійнішим у відборі, але значно блідішим в атаці, ніж вони. Лише зрідка він то непогано бив по воротах здалеку, то виводив партнера на ворота. І його команда грала так само - нестабільно в центрі поля, нормально в обороні і вкрай слабко в атаці.

Він вибив м'яч з лінії власних воріт проти «Астераса» в лізі (2:1). У ганебно програному «Карабаху» матчі ЛЄ (0:2) грецька преса вважала його єдиним, хто боровся, відзначаючи й удар ножицями в руки воротареві. Проти «Олімпіакоса» (1:2) відіграв потужний перший тайм і слабкий другий. А на тлі обопільних швидких атак у Флоренції (3:2) нарешті підключився до штрафного без м'яча і забив на добиванні. І віддав пас у відрив на Родрігеса, який точно прострілив на Джалму. Однак потім три поспіль матчі був запасним за вдалої гри Пелкаса та Бісесвара. Гол та асист в Кубку (удар головою на добивання і закидання у штрафний) проти найгіршої команди Другого дивізіону не змінили ситуацію.

«ПАОК» восьмий в лізі, в 1/8-ій фіналу Кубка гратиме з «Панаїтолікосом», а в 1/16-ій Ліги Європи - з «Шальке».

Дмитро Чигринський, - 7 матчів в лізі (7, 7), 2 в Лізі Європи (2, 2). Одна жовта картка.

А ось він oдразу знайшов себе в новому клубі, який тільки-но оговтався від банкрутства і вильоту з Суперліги. Виправдовуючи власні слова про бажання стати лідером тут. І в дуелі з «Сент-Етьєном» в ЛЄ (0:0, 0:1, 50-ий його матч в Єврокубках) і в перших трьох матчах ліги (один пропущений) він грав дуже впевнено в центрі оборони, залишаючи суперникам лише удари здалеку і «стандарти», цікаво пасуючи вперед і страхуючи немолодого англійця Лескотта. І грецька преса називала його одним з кращих, якщо не найкращим, захисником ліги.

Наші за кордоном. Підсумки першої частини сезону. Південнa Європа, Бельгія та Нідерланди - изображение 5

Але в битві з «Олімпіакосом» (0:3) Чигринський надто завзято намагався підчищати і за Лескоттом, і за опорниками, залишаючи розриви. І просто «подарував» м'яч Ідейє...

Забивав «Олі» нe з помилок українця. І все ж впевненість його і команди була підірвана, і в наступних кількох матчах він дозволяв тікати від себе (між іншим, і в гольовому епізоді). І не влучав у ворота з кількох метрів ударом головою. Тож в клубі почався безлад, тренер був звільнений, і лише українець не боявся дякувати шаленіючим вболівальникам після невдалих матчів. За що також отримував шану від преси. Шкода, що саме коли він був так потрібен команді, він вибув спочатку через гастроентерит, а потім через кілька травм.

«АЕК» за його відсутності трохи стабілізував гру, вийшов на п'яте місце в лізі і гратиме з «Левадiакосом» в 1/8-ій фіналу Кубка.

Віталій Приндета, який ще в травні підписав дворічний контракт, вважався заміною Євгену Селіну, лідеру оборони «Платаніасу» у сезоні 2015/16. Однак травма привідного м'яза стегна залишила його поза заявкою до листопада. В підсумку захисник відіграв лише два вдалих повних матчі в Кубку проти команд з нижчих дивізіонів (один пропущений) і п'ять хвилин в лізі. В якій «Платаніас» йде десятим. А в 1/8-ій фіналу Кубка чекає «ПАС Янніна».

Португалія

Дмитро Ярчук, залишивши «Гірник-Спорт» з Горішніх Плавнів, після перегляду в клубі з Бундеcліги 3 в підсумку отримав контракт на три роки в «Ешторілі», який посів восьме місце в Прімейрі сезону 2015/16. І вже в першому матчі став першим українцем з часів Сергія Кандаурова (сезон 2000/01), який грав в цьому чемпіонаті. Однак за 27 хвилин проти «Фейренсе» (0:2) опорник не запам'ятався нічим (та ще й його оминув автор асисту), 32 хвилини проти «Порту» (0:1) провів солідно у відборі, знизивши тиск суперника, але знову без атаки. А потім пішов в глухий запас, в половині матчів не потрапляючи навіть до заявки і отримавши ігрові хвилини лише в двох матчах ліги (12 та 7) і в Кубку Ліги (повний матч). «Ешторіл» на 14-му місці, вилетів з Кубка Ліги, зате вийшов в чвертьфінал Кубка Португалії.

В другому дивізіоні перший гол з часів того ж Кандаурова забив Дмитро Литвин, який відіграв за «Фафе» (бореться за виживання) вісім матчів. Сергій Сизий п'ять разів потрапляв до заявки того ж «Фафе».

Кіпр

Ярослав Мартинюк - 15 матчів ліги (14, 13) з чотирма голами, асистом та жовтою карткою і один матч Кубка (1, 1) з голом.

Екс-гравець «Карпат» та київського «Арсеналу» після сезонів у Білорусі та Узбекистані в лавах середняка кіпрської ліги «Ерміса» проводить, схоже, кращий сезон в кар'єрі. Відігравши майже стільки ж матчів і забивши вдвічі більше, ніж за найуспішніший ЦІЛИЙ сезон у минулому. Опорник «box-to-box» не завжди бездоганно грав у відборі. Особливо в грудні, коли вперше і востаннє втратив місце в стартовому складі. А ось в атаці до того ж грудня залишався кращим бомбардиром команди. І все незважаючи на сімейні проблеми.

Наші за кордоном. Підсумки першої частини сезону. Південнa Європа, Бельгія та Нідерланди - изображение 6

Почав він прямим штрафним з відскоком від газону проти «Докси» (2:1), потім був визнаний кращим гравцем матчу проти «Етнікоса» (2:1). Якому забив ударом низом з 15-ти метрів, потужним ударом з 22-ох метрів на останніх секундах з рикошетом і мало не забив зі штрафного (стійка). Приніс і перемогу над «Аполлоном» на 90-ій хвилині (3:2) після обходу двох і удару повз воротаря з гострого кута. І навіть в менш вдалих для нього і команди листопаді-грудні (без перемог в шести матчах) запам'ятався кількома небезпечними ударами, серед них «сомбреро» над захисником і трохи неточним, голом ударом з метра в Кубку проти «Докси» (2:3, виліт) і асистом прострілом під час контратаки в лізі проти «Аннагеннісі» (2:2). Вже у жовтні він заявив, що його мета - гра в сильнішій команді, ніж шоста в кіпрській лізі. Судячи з його гри, це цілком реально.

Ізраїль

Андрій Міщенко - 16 матчів ліги (16, 13, три жовті картки) і один - Кубка Тото (1, 0).

Завдяки не такій вже жахливій грі в обороні антирекордного банкрута «Маккабі» (Нетанія) Андрій залишився в Суперлізі ще на сезон, з її новачком ашкелонським «Хапоелем». І ця муніципальна кризова фінансово команда почала сезон вдало - п'ять очок в трьох матчах, три пропущених і впевнена гра українця. Однак після 0:3 від «Бейтара» (Міщенко двічі під час кутових займав погану позицію) почалося падіння. Щоправда, ще три матчі сам захисник відіграв цілком пристойно. А ось під час 2:14 в трьох матчах нервував, привізши пенальті і дозволивши прокинути собі м'яч між ногами. Втім, на розмови про відхід його і ще чотирьох гравців в січні з клубу оборона ашкелонців відповіла лише одним слабким матчем (мало не автогол Андрія і програний гольовий двобій на другому поверсі) з наступних п'яти. А 0:0 та 1:1 з другою та третьою командами ліги доречно вважати дуже пристойним досягненням її головного аутсайдера.