20 українських футболістів у чемпіонаті Туреччини: від Вишневського до Караваєва

Футбол України 6 Січня, 10:15 1350
20 українських футболістів у чемпіонаті Туреччини: від Вишневського до Караваєва | 19-27
«Футбол 24» розповідає про українських футболістів, які провели певний період своєї кар'єри в турецькому чемпіонаті.

1. Іван Вишневський – «Фенербахче», «Сарієрспор»

Перший українець потрапив у чемпіонат Туреччини за 100 тисяч доларів. Саме таку суму перед сезоном-1989/1990 заплатив «Фенербахче» за 32-річного захисника «Дніпра» Івана Вишневського. Уродженець тернопільщини провів у стамбульському гранді один сезон, наприкінці якого зайняв друге місце в опитуванні на найкращого легіонера, програвши лише легендарному Тоні Шумахеру. Однак новий головний тренер «Фенера» Гус Хіддінк не оцінив досвідченого захисника і вирішив з ним попрощатися. Сам Іван добре себе зарекомендував у Туреччині та отримав пропозицію від «Сарієрспора», де вважався справжньою зіркою. З новою командою Вишневський здобув Кубок Балкан, а згодом тут і завершив кар'єру.

2. Олександр Гайдаш – «Сарієрспор»

Легенда сімферопольської «Таврії» зробив декілька недовготривалих рейдів у закордонні клуби. Першим з таких став турецький «Сарієрспор», куди українського форварда порадив Іван Вишневський. У Суперлізі Гайдаш провів лише 8 матчів, в яких відзначився 4 голами, після чого повернувся в Крим.

3. Юрій Шелепницький – «Трабзонспор», «Алтай», «Денізліспор»

«Трабзонспор» провів із «Чорноморцем» товариські матчі, а потім на проблемні позиції запросив до себе футболістів одеської команди. Шелепницький вразив турків агресивним стилем гри, за що отримав прізвисько «Російський Танк», хоч і неодноразово наголошував про свою українську національність. В Трабзоні Юрій завоював «бронзу» турецької першості та отримав виклик у збірну України, ставши першим в історії капітаном «жовто-синіх». Наступні роки Шелепницький провів у «Алтаї» та «Денізліспорі», завдяки чому досі залишається найдосвідченішим українцем Суперліги.

4. Віктор Гришко – «Трабзонспор»

Воротар «Чорноморця» перейшов у «Трабзонспор» разом із Шелепницьким. На відміну від Юрія, Гришко не грав за інші турецькі клуби, однак «бордово-блакитним» він активно допоміг не лише в чемпіонаті, а й на єврокубковій арені. В його активі бронза і срібло Суперліги, а також перемога в Кубку Туреччини.

5. Сергій Гусєв – «Трабзонспор», «Алтай»

Ще один «моряк», який послідував на південний берег Чорного моря. У Трабзоні форвард надовго не затримався, і після нетривалого періоду в «Алтаї» покинув турецький чемпіонат.

6. Володимир Лютий – «Бурсаспор»

Нападник пограв у ряді німецьких клубів («Шальке», «Дуйсбург», «Бохум»), а от показати себе в Суперлізі Володимиру завадила травма, яку він отримав вже у другій грі за «Бурсаспор».

7. Сергій Беженар – «Ерзурумспор»

Після виступів за «Динамо» Беженар не міг знайти для себе постійний клуб. Найбільш вдалим «постдинамівським» періодом стали виступи за скромний «Ерзурумспор», якому Сергій допоміг зберегти прописку у вищому турецькому дивізіоні.

8. Олег Саленко – «Істанбулспор»

Саленко чудово заявив про себе в «Істанбулспорі», забивши 11 голів у першій частині чемпіонату. Продовжити яскраві виступи завадила травма, яка і поставила хрест на подальшій турецькій кар'єрі форварда.

9. Юрій Калітвінцев – «Трабзонспор»

Півзахисник перейшов з «Динамо» в «Трабзонспор» за два мільйони доларів, однак головною подією турецького періоду для Калітвінцева стала судова тяганина через затримку зарплати.

10. Володимир Мацігура – «Коджаеліспор»

У «Коджаеліспорі» Мацігура не зумів себе показати, але єдиний гол в Кубку УЄФА у ворота відомого бразильського голкіпера Таффарела запам'ятався українцю назавжди.

11. Максим Ромащенко – «Газіантепспор», «Трабзонспор», «Бурсаспор»

Вихованець дніпропетровського футболу встиг пограти за три турецькі клуби. Найкращим можна вважати час у «Газіантепспорі», за який Ромащенко забив 20 голів. Однак і в «Трабзонспорі» та «Бурсаспорі» хавбек був не на останніх ролях.

12. Сергій Ребров – «Фенербахче»

Ребров мав проблеми з ігровою практикою в «Тоттенхемі» і тоді з'явився хороший варіант з орендою в «Фенербахче». У Стамбулі Сергій поступово виборов собі місце в основному складі, а в сезоні-2002/2003 допоміг «жовто-чорним» оформити чемпіонство.

13. Артем Мілевський – «Газіантепспор»

Спроба реанімувати свою кар'єрі в «Газіантепспорі» закінчилася для екс-гравця збірної України невдало, хоча і розпочиналося все досить багатообіцяюче. У перших матчах Мілевський роздавав гольові передачі й навіть відзначився одним взяттям воріт, однак далі була «п'яна» аварія і дострокове припинення співпраці.

14. Владислав Кулач – «Еркішехіспор»

Нова ера українсько-турецьких переходів розпочалася в січні 2016 року. Кулач провів за «Еркішехіспор» лише 4 матчі, після чого повернувся в Україну, а його клуб за підсумками сезону вилетів з вищого дивізіону.

15. Денис Бойко – «Бешикташ»

Воротар збірної України чудово виступав у «Дніпрі», а його транфер у «Бешикташ» створив неабиякий резонанс. Втім, Бойко не мав довіри головного тренера, а виграти конкуренцію в опонентів не зумів. Як наслідок – оренда в іспанську «Малагу».

16. Кирило Ковальчук – «Каршіяка»

Українцю обіцяли перспективний проект – клуб «Каршіяка» планував піднятися в Суперлігу та збирав для цього якісну команду. Ковальчук підписав контракт на півтора роки, однак в кінці сезону пішов з турецького чемпіонату, адже «Каршіяка» вилетіла навіть з Першої ліги.

17. Олександр Каплієнко – «Аланьяспор»

Влітку 2016 року екс-гравець запорізького «Металурга» підписав 3-річний контракт з дебютантом Суперліги «Аланьяспором», однак вже у вересні покинув клуб через невідомі причини, так і не зігравши за команду жодного матчу.

18. Олександр Рибка – «Карабюкспор»

«Динамо» попрощалося з Рибкою і він у статусі вільного агента вийшов на трансферний ринок. Пошуки нового клубу зайняли майже тиждень, і тепер Олександр протягом двох з половиною років захищатиме кольори «Карабюкспора».

19. Євген Селезньов – «Карабюкспор»

Такий самий час, аби повернутися на попередній рівень, отримав у «Карабюкспорі» і Селезньов. За останні півроку він програв конкуренцію всім нападникам «Шахтаря», тому турецька Суперліга може допомогти Євгену отримати виклик у національну збірну.

20. Олександр Караваєв – «Фенербахче»

Третій найгучніший трансфер цього міжсезоння з УПЛ – і знову Туреччина. Щоправда, Караваєв їде у Стамбул не відновлювати кар'єру, а розвивати її. В переході хавбека особисто був зацікавлений головний тренер «Фенербахче» Дік Адвокат. Угода з новим клубом розрахована до кінця поточного сезону і можна бути впевненим, що Олександр отримає шанс себе проявити в Суперлізі.

Роман Саврій