Футбольний юрист: «Зозуля вправі вимагати компенсацію збитків»

Футбол України 2 Лютого, 19:59 1085
Футбольний юрист: «Зозуля вправі вимагати компенсацію збитків» | 19-27
Спортивний юрист Ілля Скоропашкін розповів, як повинен діяти футболіст в ситуації, що склалася, і чи зможе він грати найближчим часом.

- Наскільки відомо, Роман переходив із «Бетіса» в «Райо Вальєкано» в оренду. При переході гравця в оренду зазвичай спершу складається тристоронній трансферний контракт, який підписують колишній і новий клуби гравця, а також сам гравець, який таким чином дає згоду на перехід.

(Посередник (так зараз називають агентів) може підписувати контракт не як самостійна сторона, а як представник однієї зі сторін, забезпечуючи таким чином свій фінансовий інтерес в угоді). У трансферному контракті обумовлюються основні умови, як термін оренди і вартість трансферу футболіста. Додатково можуть бути обумовлені моменти дострокового розірвання трансферного контракту і порядок відшкодування збитків, завданих таким достроковим розірванням. (По всій видимості, ці умови заздалегідь обумовлені не були).

Колишній клуб звільняє гравця, а новий - відразу приймає його на роботу.

Футболіст, як суб'єкт правовідносин, також має певні права та обов'язки в цій угоді. Але вони зводяться лише до підписання угоди про розірвання (припинення) контракту з колишнім клубом і підписання контракту з новим клубом, умови якого заздалегідь узгоджені за участю агента. Гравець може перейти тільки в той клуб, з яким його колишній клуб уклав трансферний контракт.

Ситуація, яку ми обговорюємо, не стандартна, але не поодинока. У подібних трансферних угодах, як це не жахливо звучить, гравець по суті є предметом угоди між клубами. Вважаю, що відмова нового клубу від укладення контракту з гравцем не дає гравцеві право трансферної свободи. З огляду на те, що цей перехід по суті не відбувся, і футболіст не підписав контракт із новим клубом із незалежних від нього причин, йому слід повернутися до свого колишнього клубу, який повинен приймати рішення. Рішення може бути наступним: продовжити контракт з гравцем, як розірваний на підставі невдалого трансферу, або письмово підтвердити статус гравця «вільний агент».

- Хто повинен заступитися за Зозулю? Можливо, на державному рівні?

- Ніхто, крім уповноважених гравцем представників, не зможе захищати його інтереси в цій ситуації. Не виключаю, що органи футболу в особі ФФУ нададуть Роману сприяння у вирішенні цього конфлікту. Все-таки, він гравець збірної України.

- Чи може «Райо Вальєкано» понести покарання?

- Винною в цьому конфлікті стороною є лише «Райо Вальєкано», який не врахував всі обставини цього переходу. Отже, тільки цей клуб і повинен нести відповідальність. Оскільки це не дисциплінарне порушення, відповідальність може бути тільки фінансовою. Вважаю, що Роман має право вимагати від «Райо Вальєкано» компенсацію збитків у зв'язку з трансфером, що не відбувся. Сума компенсації буде залежати від багатьох умов, в тому числі від суми контракту, який не був підписаний.

- Чи зможе Зозуля бути заявлений за інший клуб, якщо його контракт з «Дніпром» закінчився до 1 липня 2016 року?

- Контракт з «Бетісом» був розірваний (або припинений, ми точно не знаємо) на підставі підписання трансферного контракту, який не відбувся. Не виключено, що «Бетіс» готовий повернути «Райо» отримані за траснфер кошти і запропонувати Роману інший трансфер на правах оренди. Якщо ж «Бетіс» підтвердить Роману статус «вільний агент», він має право укладати контракт із будь-яким клубом на свій розсуд, - розповів Скоропашкін у інтерв'ю «КП» в Украине».