Віктор Чанов: Великий у «Динамо», недооцінений у збірній

Динамо Київ 9 Лютого, 16:54 921
Віктор Чанов: Великий у «Динамо», недооцінений у збірній | 19-27
Згадуємо історію одного зі знакових голкіперів київського «Динамо».

Увечері 8 лютого не стало колишнього воротаря київського «Динамо» Віктора Чанова. Легендарному воротарю київського «Динамо» і збірної СРСР було 57 років.

Збірна СРСР 80-х була потужною силою. Саме в цей час у Київ повернувся Валерій Лобановський, якому судилося стати символом місцевого футболу. Саме він покличе в «Динамо» голкіпера донецького «Шахтаря», якому судилося стати одним з кращих голкіперів Союзу того часу.

Віктор Чанов народився в 1959 році в Донецьку, який тоді називався Сталіно. У сім'ї іншого голкіпера Віктора Чанова, який відзначився наприкінці 40-х у московському ЦСКА. Старший брат Віктора, В'ячеслав був воротарем, але висот Віктора-молодшого досягти не зміг.

У 1982 році Віктор Чанов перебирається до Києва в «Динамо». Коли Метр пропонує воротареві стати у ворота великої команди, особливо думати не доводиться. З цього моменту починається «зоряна година» Чанова. Спочатку «Динамо» виграє Кубок СРСР. А через пару років приходить і перемога в чемпіонаті Союзу. А в 1986 році Чанов разом з командою доходить до фіналу Кубка Кубків УЄФА і привозить до Києва євротрофей.

У збірній СРСР у Чанова було мало шансів стати основним. І причиною тому був Рінат Дасаєв, який захищав кольори «Спартака» з Москви. І навіть коли Рінат помилявся в рамці, Чанову не давали місце в основі. Кажуть, за протекцією московського керівництва збірної.

«У Лобановського була мулька: в день матчу збірної СРСР роздавав гравцям листки. Всі писали свій варіант складу. Я знав: іноді 15 осіб були за мене. Троє – за Ріната», - говорив сам Чанов.


Незважаючи на невелику кількість матчів за збірну, Чанов був постійним членом збірної у 1982-1990 роках. Хоч і зіграв лише у 21 матчі за цей час.

В останні роки існування СРСР Чанов став одним з тих, хто спробував розвинути свій успіх за кордоном. У 1990 Чанов став воротарем хайфського «Маккабі», де провів три роки і став чемпіоном Ізраїлю. Потім був ще рік у «Бней Ієгуда» в тому ж Ізраїлі і повернення на Батьківщину, яка називалася вже Україною. Зігравши 10 матчів за київський ЦСКА, Чанов завершив кар'єру.

З тренерською кар'єрою у Чанова не склалося. Зате дуже непогано почав розвиватися бізнес. Чанов займався будівництвом, доставкою матеріалів. І природно, не забував про футбол. Коли Дем'яненко прийшов тренером у «Динамо», він заявив: «Воротарів буде тренувати Чанов». Але рік поєднання бізнесу і тренерства дав зрозуміти Чанову, що потрібно займатися чимось одним. І він вибрав бізнес.