Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів 21-го туру чемпіонату України

Футбол України 14 Березня, 10:26 1040
Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів 21-го туру чемпіонату України | 19-27
Аналіз всіх резонансних суддівських рішень в матчах 21-го туру чемпіонату України.

Чимало запитань виникло до бригади арбітрів матчу «Зірка» - «Динамо». Свої нюанси є і в суддівстві поєдинку «Зоря» - «Шахтар». Решта поєдинків пройшли без видимих огріхів «людей в чорному». Розповідає експерт, екс-арбітр ФІФА Мирослав Ступар.


Мирослав Ступар. Звітний тур відзначився якісною роботою арбітрів. Лише в матчі «Зірка» - «Динамо» арбітри були в центрі уваги з негативної точки зору. Інші арбітри працювали добре, але частково їх підводили асистенти. Скажемо так, що загалом суддівство для когось було в радість, а для когось – тягарем.

«Зоря» – «Шахтар» 1:2
Головний арбітр – Олександр Дердо (Одеська область)

Мирослав Ступар. В матчі «Зоря» - «Шахтар» було вдосталь моментів, які вимагали від Дерда прийняття зважених рішень. Олександр добре контролював гру і було видно, що суддівство йому було в радість. На жаль, Дерда підводив асистент Шлончак.

В першому таймі на 34-й хвилині Ісмаїлі забив гол, а асистент Володін, маючи достатньо досвіду і впевненості у власних діях, правильно зафіксував «тонкий» офсайд. Момент був з категорії складних. А от Шлончак у другому таймі дров наламав. Добре, що «Шахтар» забив другий м'яч і виграв, бо інакше Фонсека вішав би собак на бригаду арбітрів.

Шлончак зірвав момент на 57-й хвилині, коли пройшла передача від Марлоса на вихід Бернарду. Останній виходив один на один, але Шлончак піднятим прапорцем зупинив атаку. Даремно.

Заря - Шахтер

Буквально через хвилину швидкісний прохід Тайсона по центру завершився ударом у поперечину воріт, м'яч відскочив до Бланко Лещука, який ударом у падінні відправив снаряд до сітки. Шлончак знову зафіксував положення «поза грою» – і знову помилково. Це – неуважність, втрата концентрації уваги і похибки, які могли вплинути на підсумковий результат.

Заслуговує уваги момент на 68-й хвилині, коли Пауліньо в боротьбі з Срною по лівому флангу увійшов до штрафного майданчика, Срна впав і Пауліньо спіткнувся об свою ногу. Момент – не з простих. Частково він нагадує момент з матчу «Барселона» – ПСЖ, коли німецький арбітр призначив одинадцятиметровий за те, що Неймар завалився через захисника французів, який не фолив, а просто впав на газон. Срна падав і, можливо, об його корпус Пауліньо зачепився, після чого ноги бразильця заплелись. Не можна сказати, що з боку Даріо було порушення правил. Бо фол фіксується тоді, коли є акцентована, свідома гра. А в цьому епізоді дії Срни не підпадають під критерій порушення правил. Тож арбітр розібрався вірно.

Александр Дердо

А вже в компенсований час при подачі до штрафного майданчика «Шахтаря» Чечер боровся за м'яч, а Малишев, перебуваючи за спиною В'ячеслава, теж пішов у боротьбу і необачно вдарив опонента по голові. Чечер схопився за голову і вимагав від арбітра прийняти міри. Але це – не момент для обговорення.

Загалом, Олександр Дердо працював добре, але один з асистентів зіпсував картину і загального враження від роботи бригади.

«Зірка» – «Динамо» 2:0
Головний арбітр – Ярослав Козик (Закарпатська область)

Мирослав Ступар. Арбітраж матчу «Зірка» - «Динамо» залишив осад незадоволення роботою всієї суддівської бригади. Помилявся і арбітр, і асистенти. Перших п'ятнадцять хвилин показали те, що арбітри, мабуть, не налаштувалися на необхідний рівень. Вважали, очевидно, що «Динамо» легко переграє «Зірку». Тому на стартовому відтинку поєдинку були допущені елементарні помилки.

Наприклад, при подачі кутового Ярмоленко сфолив проти Сітало. Асистент Матяж знаходився поруч, але арбітрові нічим не допоміг. На шостій хвилині Есеола отримав жовту карточку за фол проти Віди. Хоча мав місце ігровий момент, звичайне порушення правил, яке на попередження тягнуло лише формально. Проте на 20-й хвилині Есеола заслуговував «гірчичника», коли сфолив проти Пантіча.

На брівці Матяжа Морозюк підібрав м'яча під себе, а захисник «Зірки» з протяжкою підсік ногу Миколи. Від Матяжа – ніякої реакції. Козик перебував далеко від епіцентру подій, але допомоги від асистента вкотре не дочекався.

Той же Матяж на 15-й хвилині зафіксував помилковий офсайд у Дерліза Гонсалеса. Звичайно, вінгер «Динамо» не обробив м'яча як слід, але це не перекреслює похибки асистента. Протягом п'ятнадцяти хвилин – ціла низка помилок. Далі, на щастя, судді помилялися не так часто.

Зирка - Динамо

На 28-й хвилині Есеола після довгої передачі Лупашка вийшов один на один з Рудьком, воротар вийшов за межі штрафного майданчика, нападник «Зірки» в акробатичному стрибку прокинув м'яча, а голкіпер по інерції в'їхав в опонента. Це – штрафний удар і жовта карточка Рудьку, але арбітр вкотре проґавив резонансний епізод. Й нарешті, наприкінці тайму відбувся епізод за участю Віди та Есеоли. Віда висловив асистентові незадоволення, мовляв, Есеола зіграв рукою. Це дійсно так. А фол Віди відбувся вже після гри рукою Есеоли.

За підсумками першого тайму ще варто відзначити момент, коли Бесєдін намагався зіграти головою, а Бацула – ногою. Захисник «Зірки» зіграв небезпечно, але, на щастя, не влучив по голові Артема. Проте арбітр повинен був зафіксувати фол і призначити вільний удар.

В другому таймі помилок було менше. Лише один раз Чертоляс помилився з офсайдом у Яремчука, який класно вискакував з глибини. Статистика фолів у першому таймі – 6:9 не на користь «Динамо». В таймі другому – 10:6 (тут вже «Зірка» частіше порушувала правила). Але не це головне. Головне те, що погано відпрацювала бригада арбітрів на чолі з Ярославом Козиком. Запитань більше, аніж відповідей.

До вищесказаного можна додати момент, коли Буяльський на куті штрафного майданчика зняв м'яча з ноги нападника «Зірки». Останній завалився на газон, але ніякого порушення правил там не було. Буяльський зіграв у м'яч, а вже потім його нога і тулуб нападника зустрілися.

«Карпати» – «Волинь» 2:1
Головний арбітр – Олександр Іванов (Донецька область)

Мирослав Ступар. Стиль суддівства Іванова передбачає різкі рішення щодо санкцій. Олександр за будь-який фол може покарати «гірчичником». Власне, на тринадцятій хвилині Кльоц отримав свою карточку за формальними ознаками.

Можна поглянути на цей момент крізь призму моменту з матчу «Зоря» - «Шахтар», коли Бернард на правому фланзі зробив опонентові елементарну підніжку, а Дердо виніс бразильцеві усне зауваження і призначив штрафний удар. Для цього епізоду такого покарання було цілком достатньо. Іванов же, зважаючи на манеру суддівства, виписав би Бернардові «гірчичника».

Щодо моменту з голом «Волині», то гри рукою у Дудіка не було. Футболіст прокинув собі м'яча передпліччям.

«Олімпік» – «Ворскла» 3:2
Головний арбітр – Юрій Можаровський (Львів)

Мирослав Ступар. Юрій Можаровський на хорошому рівні провів матч, проблем не мав, розібрався з епізодами, які вимагали усних попереджень або ж санкцій. Матч в цілому був непростим.

Юрий Можаровский

Окремої уваги заслуговує лише момент на першій компенсованій хвилині, коли при подачі до штрафного майданчика «Олімпіка» Шарпар поборовся з Парцванією, виграв свою дуель, але після того картинно завалився на газон. Парцванія руками, звісно, торкнувся Шарпара, але це не було підставою для призначення одинадцятиметрового. Юрій Можаровський розібрався.

«Чорноморець» – «Сталь» 0:1
Головний арбітр – Костянтин Труханов (Харків)

Мирослав Ступар. Труханов відпрацював на звичному для себе впевненому рівні. Роздав шість карточок, чотири з яких отримали гравці «Чорноморця». Це зрозуміло, адже одесити горіли бажанням відігратися і більше фолили. Моментів для обговорення у матчі не відбулося.

Черноморец - Сталь

«Олександрія» – «Дніпро» 0:0
Головний арбітр – Іван Бондар (Київ)

Мирослав Ступар. Іванові Бондарю дістався непростий матч. Не брудний, але з великою кількістю браку. Бригада добре спрацювала у другому таймі, коли «Олександрія» після удару Куліша забила м'яч. Жуков справедливо зафіксував офсайд, гол не зарахували і в результаті – нічия.