​Олександр Єгоров: «Молодими гравцями «Динамо», «Шахтаря» і «Дніпра» цікавляться перші команди чемпіонатів Іспанії, Італії, Бельгії та Голландії»

Футбол України 20 Березня, 21:04 3550
​Олександр Єгоров: «Молодими гравцями «Динамо», «Шахтаря» і «Дніпра» цікавляться перші команди чемпіонатів Іспанії, Італії, Бельгії та Голландії» | 19-27
Футбольний агент агентства Special1Agency Олександр Єгоров в розмові з журналістами 1927.kiev.ua розповів про те, що часто заважає молодим гравцям стати професійними футболістами, на скільки важливою є допомога професійного агента, оцінив рівень розвитку юнацького футболу в Україні та багато іншого.

— На скільки збільшилося бажання в наших молодих гравців покидати УПЛ за останні два-три роки?

— Напевно, тут доречніше казати про зацікавленість до наших гравців з боку іноземних клубів. Інтерес існує і з кожним роком стає все більшим. Так, у нас є дуже сильні дитячо-юнацькі школи, які виховують талановитих футболістів. Однак, варто ще й звернути увагу на процес адаптації молодих гравців до нової країни, вимог. Траплялись випадки, коли у юному віці футболіст демонстрував високоякісний футбол, був зіркою своєї команди, однак не зміг адаптуватись, перелаштуватись до європейського менталітету. Це саме той випадок, коли окрім фізичних та технічних якостей важливі такі якості, як: команда робота, вміння швидко адаптуватись до нових вимог, стилю гри, іншого мовного оточення. Психологічна та ментальна підготовка гравця має дуже велике значення. Над цим питанням треба працювати щодня, допомагати своєму футболістові.

До того ж, варто ще й пам'ятати, що у кожного тренера є своє бачення гри, тобто він підбирає певних гравців під свою ігрову модель. Таким чином, якщо футболіст не підходить одному тренерові, це не означає, що він поганий, можливо, він зможе прогресувати та ідеально вписатись в іншій команді з іншим тренером, тактична модель гри якого буде стовідсотково відповідати якостям футболіста. Саме це і є одним з основних принципів нашої роботи — вміння підібрати конкретну команду під конкретного гравця.

— Що є найбільшою перепоною для прогресу молоді в даний час?

— На сьогоднішній день сучасний світ пропонує велику кількість спокус, яким дуже важко протистояти. Саме ці спокуси і є найбільш небезпечними для молодих футболістів. Вони стикаються з багатьма перепонами, особливо у ранньому віці, коли гравець підписує свій перший контракт на гарних умовах. Тоді здається, що ти завжди будеш молодим, красивим та при грошах, а організм зможе витримати і вийти неушкодженим після багатьох речей: великої кількості алкоголю, паління, випадкових статевих зв'язків та наркотичних засобів, які інколи можуть дозволити собі вживати футболісти. На жаль, дуже мало юних гравців можуть знайти у собі сили відмовитись від підочних зловживань, розуміючи, які негативні наслідки все це може мати для їх успішної кар'єри. Більшість піддається спокусам з друзями та подругами забуваючи про основну ціль — стати професійним гравцем. Тому ми завжди контролюємо і застерігаємо наших гравців від спілкування з сумнівними друзями, компаніями, які не зацікавлені у розвитку свого товариша, а тільки тягнуть його з собою на дно. Футбол — великий бізнес, тут не буває дрібниць. Особливо, якщо це стосується здоров'я та професійного режиму.

Звичайно, до цього переліку треба обов'язково додати і умови проживання та тренування, як обов'язкові фактори нормального розвитку футболіста. Гравець має знаходитись в комфортних умовах і не думати про дрібні побутові проблеми. Його завдання — гра на полі.

Не останню роль відіграє і бажання тренера демонструвати результат за будь-яку ціну, не зважаючи на особистий розвиток гравця. Часто наставник надає перевагу більш досвідченим і старшим по віку гравцям, не даючи змоги талановитим футболістам прогресувати і отримувати ігрову практику, здобувати досвід.

— На скільки важливим є володіння мовою тієї країни, в яку переходить гравець, чи розмовної англійської достатньо?

— Це дуже актуальне і важливе питання. Усім нашим гравцям ми наполегливо рекомендуємо наймати репетиторів, ходити на курси з вивчення іноземних мов. Бували випадки, коли купували аудіо-розмовники і змушували гравців вчити по декілька нових фраз на день.

Мати перекладача — добре, проте розуміти те, що каже тренер, відчувати емоції та заряд енергії, які він надсилає кожному футболісту під час матчу/у роздягальні/на тренуванні — набагато корисніше і краще. Жоден перекладач не зможе цього повторити та відтворити.

До того ж, вартість футболіста може залежати і від цього фактору, і знання мови, у цьому випадку — додатковий плюс, і, звісно, обов'язкова умова для успішного піару гравця за кордоном, адже вміння відповісти на запитання ЗМІ після матчу або провести спілкування з фанатами є однією з необхідних умов формування іміджу гравця за кордоном.

— В яких лігах грає найбільше молодих українських футболістів?

— Серйозну зацікавленість у наших гравцях зараз виказує Скандинавія, Іспанія, Туреччина та Греція. У цих країнах чудові умови для розвитку молодих футболістів, топ-тренери, Академії. Також, дуже сильно зростає попит на наших гравців у країнах, які були у “радянському таборі”, але швидко інтегрувались у ЄС — Чехія, Словаччина, Словенія, Польща, країни Балтії. Вони проводять величезну роботу по розвитку свого футболу, отримують додаткове фінансування. Рівень селекції гравців у цих країнах вийшов на зовсім новий рівень.

Зараз ми також активно співпрацюємо з нашими європейськими партнерами у багатьох країнах, наприклад у Бельгії та Голландії. Влітку, швидше за все, деякі наші гравці зможуть переїхати і до цих країн також. Взагалі, ми дуже тісно співпрацюємо з багатьма країнами, у тому числі з Канадою, Австралією та Китаєм, який, останнім часом, є дуже активним на світовому трансферному ринку та пропонує дуже цікаві контракти.

Що стосується головної проблеми, з якою стикаємось — відсутність європейского паспорту в українців. Інколи клуби готові брати гравця вже сьогодні, але оскільки існують певні бюрократичні вимоги, трансфер затягується, і, бували випадки, зривається через це. Проте, не слід відкидати ще й рівень чемпіонату через політичну та економічну ситуацію в Україні. До нас перестали їхати висококваліфіковані гравці з-за кордону, і, як наслідок, навіть УПЛ позбавлена яскравих імен, трансферів і видовищної гри.

— З якої ліги найлегше потрапити до ТОП-чемпіонату?

— До топ-чемпіонату можна потрапити з будь-якої Ліги. УПЛ не виключення. Головне, правильно обрати собі агента, який би професійно вів твої справи, мав зв’язки у Європі. Не останню роль тут грає і юридичний аспект, адже багато хто думає, що у Європу можна поїхати грати лише по досягненні 18-річного віку. Це не зовсім так. Є певні правові можливості задля того аби український гравець почав грати в Академії топ-клуба з 12-річного віку. Рівень юридичної служби агентства, яке веде футболіста грає занадто важливу роль.

Якщо казати про нас, то у нас є кваліфіковані спортивні юристи в Україні та окреме юридичне представництво нашої агенції в Італії, які працюють саме над залагодженням усіх нюансів, пов'язаних з багатьма деталями, які можуть вплинути на здійснення трансферу у Європу та усіх нюансів, пов'язаних з підписанням та виконанням вимог контракту футболіста.

До речі, деякі Ліги дивляться і на маркетинговий рівень гравця, як його можна використовувати у піар-компаніях клубу, спонсорів. Тому популярність футболіста, його статус в чемпіонаті звідки він переходить також грає свою роль. І я кажу не тільки про футбольне поле. Нашим завданням є організація правильної “розкрутики” гравця, створення позитивного іміджу футболіста, організація відповідного піару та соціальної активності.

— В якій лізі найвищі, а в якій найнижчі зарплати?

— Якщо говорити про Україну, то тут зарплати можуть стартувати від 2-3 тисячі гривень і доходити до декількох мільйонів доларів, як, наприклад, у Ярмоленко. У Європі зарплати також мають великий «коридор». Клуби-аутсайдери пропонують не найвищі суми. Команди «середньої руки» можуть мати на контракті декількох гравців, які отримують дуже високі гроші, проте основна маса має приблизно однакові зарплати. Що стосується топ-клубів, то вони, зазвичай, виплачують своїм гравцям мільйони доларів на рік. Плюс, багато футболістів мають вигідні особисті спонсорські контракти з великими корпораціями. У нас, на жаль, такого немає, адже рівень чемпіонату залишає бажати кращого.

Останнім часом китайці, не секрет, просто таки розкидаються грошима і пропонують фантастичні суми. Усі знають, навіщо багато футболістів топ-рівня їдуть грати до Піднебесної. Приховувати нема чого. У гонитві за великими грошима, деякі гравці погоджуються змінити топ-чемпіонати Європи і переїхати до Китаю. Проте, ми впевнені, що через декілька років Китайська Прем'єр-Ліга за рівнем конкурентноспроможності зрівняється з Європою.

Якщо говорити саме про фінансові умови, які обговорюються під час переговорів, то тут треба розуміти економічний “коридор”, який існує у клубі. Умовний середняк УПЛ не зможе платити гроші, які можуть запропонувати у “Динамо” чи “Шахтарі”. Це зовсім не означає, що зарплата повинна бути маленькою або взагалі її не буде. Зовсім навпаки. Показник агента - створити гарні фінансові умови для свого гравця у клубі.

Чи виникають інциденти, що клуби не платять гравцям зарплату чи не оплачують лікування?

Це верхівка айсбергу. Загалом, багато гравців зовсім не розуміють навіщо їм потрібен агент/агентство, яке буде займатись його справами. Інколи, рахують, що вони, чи їхні батьки дуже компетентні у багатьох питаннях, що стосуються тренувального процесу, спортивного харчування, додаткових занять, проведення успішних переговорів, підготовки відповідних трансферних документів, проведення переговорів з клубами та посередниками, юридичних нюансів під час підписання контракту, обговорення фінансових умов, організації медичного страхування, реклами та піару, тощо. На жаль, деякі батьки вважають себе і юристами, і спеціалістами широкого профілю переживаючи, що агент - це людина, яка забере їхню дитину у рабство або потім продасть на органи. Цей момент для багатьох стає фатальним, адже професійна робота над кар'єрою — занадто важливе питання і з ним краще не жартувати. До прикладу, можемо взяти Євгена Коноплянку, справи якого вів батько. Але і він зрозумів, що для кращого продовження його кар'єри йому потрібна команда професіоналів, яка буде будувати його майбутнє крок за кроком. Тому, під час трансферної саги Євгена до Іспанії ми і почули про те, хто веде його справи, і вже тоді було більш-менш зрозуміло, у який клуб він зможе потрапити, зважаючи на авторитет, компетентність та зв’язки агента.

Гравець може бути дуже “талановитим” у молодіжних командах, викликатись у збірні різного віку. Проте, через певну гординю та некомпетентність він не хоче мати справу з професійними агентами і, як наслідок, не реалізовує свій потенціал повністю. Ми маємо багато прикладів, коли юні та талановиті гравці, які мріяли пров елик успіхи у футболі, закінчували свою кар'єру граючи на область або за свій універститет. Шанси треба використовувати, а не марнувати їх і команда робота агента, футболіста, тренерського складу та його батьків є запорукою успішного результату. Тому, коли ми чуємо, що гравець зможе все сам, без агентства, батьки чи родичі краще знають і більш компетентні… Фінал стає більш-менш зрозумілим. У нинішньому футболі працювати без агента неможливо, він вирішує усі питання, займається справами гравця поза полем та організовує необхідні переговори, пропонуючи свого гравця великій кількості потенційних клубів.

До того ж, з кожним роком футбол стає все більш конкурентним, і на місце кожного 17-річного претендує ціла купа молодих та талановитих гравців. З'являються нові методики тренувань, нові тренажери. Фізичний рівень кожного наступного року стає все вищим і сильнішим. Та й рівень тактичного, стратегічного та розумового рівня футболіста починає відігравати значну роль у кар'єрі гравця, при його виборі у топ-клуб.

Футболіст повинен працювати на полі, і думати тільки про нього. Решту питань повинна вирішувати його команда з агентства.

— Якими здобутками можуть похизуватися ваші підопічні?

— Останній гучний здобуток наших підопічних – бронзові нагороди на кубку Егейського моря. Четверо наших підопічних стали володарями медалей у складі збірної України. Були підписанні контракти з топ-клубами, клубами верхньої таблиці УПЛ, на дуже цікавих і гарних умовах. Декілька з цих молодих хлопців вже тренуються з першими командами, а двоє наших 15-річних гравців вже потрапили до заявку команди U-19 одного з топ-клубів України. Ми дійсно дуже пишаємось нашими хлопцями, їхніми досягненнями, нашою спільною роботою з ними. Сподіваємось, вже незабаром про їхні здобутки почує не тільки Україна, але й уся Європа.

— Чи варто очікувати найближчим часом цікавих трансферів?

— Так, влітку буде дуже цікаве трансферне вікно (посміхається). Усі секрети не відкрию, проте ми ведемо зараз перемовини з Іспанією, Італією, Бельгією та Голландією. Є предметна зацікавленість у наших гравцях. 7 гравців можуть переїхати до Європи, у тому числі і вихованці київського “Динамо”, “Шахтаря” та “Дніпра”. Більшість з них, під першу команду, незважаючи на юний вік.

— Оцініть рівень розвитку юнацького футболу в Україні, в порівнянні з європейськими школами за 10-бальною шкалою. Чого найбільше не вистачає українському футболу для покращення процесу підготовки молодих футболістів?

— Я би поставив 5. Наші тренери потребують європейського досвіду, відчувається брак семінарів по підвищенню їх кваліфікаційного рівня, обмін досвідом та регулярні поїздки на відкриті тренування до інших країн. Нам необхідно більше спілкуватись з футбольним світом для того, щоб брати найкраще та найсучасніші досягнення у світовому футболі та впроваджувати ці здобутки у тренувальний процес в Україні. Вважаю, що треба більше приділити уваги саме розвиткові особистості футболіста, його загальнолюдським якостям та вмінням налагоджувати стосунки з оточуючим світом. Необхідно приділяти досить багато уваги інтелектуальному розвитку гравця, адже у багатьох клубах існують спеціальні тренінги з особистісного розвитку, на яких футболістам рекомендують певні книги, мотиваційні фільми та відповідні посібники, направлені на вдосконалення їх професійних умінь.

Якщо зануритись у тактичні аспекти, яких не вистачає нашим гравцям — вміння “читати” гру, тактична грамотність. Юні футболісти повинні бачити орієнтир, людей, з яких потрібно брати приклад у грі, у житті. Вже не один раз ми намагались привезти до України футболістів топ-рівня минулого та сьогодення, для проведення певних тренінгів, семінарів, лекцій по підвищенню кваліфікаційного рівня. Але, поки що, це все відбувається на рівні відео- звернень та тренувань. Проте, ми впевнені, що у найближчій час ми оминемо бюрократичні нюанси і разом з ФФУ і ДЮФЛ організуємо цікаві зустрічі та відкриті тренування з відомими європейськими гравцями. Впевнені, що Україна має дуже багато талановитих гравців і наша мета — допомогти кожному амбіційному футболістові. амбіційному футболісту стати професіоналом найвищого рівня.