«Якщо проб’ю правою – впаду на спину». Легендарний футболіст, який втік від радянських танків і став персоною нон-грата в рідній країні

Світовий футбол 2 Квітня, 15:25 1727
«Якщо проб’ю правою – впаду на спину». Легендарний футболіст, який втік від радянських танків і став персоною нон-грата в рідній країні | 19-27
«Футбол 24» розповідає про Ференца Пушкаша, культового форварда збірної Угорщини і мадридського «Реала».

*******

Футбол для них був сімейною справою. Пушкаш-старший виступав за «Кішпешт», улюблений клуб робітничих кварталів, а потім перейшов на тренерську посаду. Свого сина Ференца він привчав до м’яча практично з колиски, а коли той трохи підріс, став фахово шліфувати у хлопчаку форварда. У той час їх прізвище було Пурчельд. Коли малому виповнилося 11 років, батько переписав документи на «Пушкаш».

*******

У 1937-43 роках Ференц Пушкаш виступав за молодіжну команду «Кішпешта», а коли пробився у головний стафф, то й тут його спіткало перейменування. Клуб став «Гонведом». Невисокий, проте дуже прудкий і непередбачуваний форвард забивав голи, без перебільшення, пачками. У двох повоєнних сезонах чемпіонату Угорщини Пушкаш настріляв 67 голів. Преса захоплено писала про нову яскраву зірку, що сходить.

Пушкаш

*******

У 1947 році на Пушкаша вийшли представники «Ювентуса», які збиралися будь-якою ціною придбати перспективного угорського бомбардира. Але хлопець був категоричним: «Я нізащо не покину мій «Кішпешт», друзів і сім’ю”. І одразу ж видав просто неймовірний сезон, забивши 50 м’ячів у 32 матчах.

*******

Злет Пушкаша співпав із цілим парадом надзвичайно талановитих угорських футболістів. Збірна цієї країни взяла «золото» Олімпіади-1952 і перед Кубком світу-1954 вважалася одним із головних фаворитів турніру. Особливо ефектно та грізно виглядала п’ятірка форвардів “Золотої команди»: Хідегкуті, Кочиш, Палоташ, Цибор і Пушкаш.

На полях Швейцарії, господарки Мундіалю, угорці просто-таки знищили збірні Південної Кореї (9:0) і ФРН (8:3). У плей-офф з однаковим рахунком 4:2 обіграли Бразилію та Уругвай. Залишалося здолати у фіналі все тих же західних німців, з якими у групі не було жодних проблем.

Пушкаш

Пушкаш відкрив рахунок на 6-й хвилині, Цибор подвоїв на 8-ій. Все за планом, дуже легко і передбачувано. Перемога? Проте ФРН продемонструвала характер і на 18-ій хвилині вирівняла становище – 2:2. Крапку у цій спортивній драмі поставив Хельмут Ран, який своїм голом за 6 хвилин до закінчення основного часу приніс німцям сенсаційну перемогу. Преса охрестила подію «Бернським дивом», а для Ференца Пушкаша поразка у фіналі стала найбільшою трагедією у футбольній кар’єрі. Проте вистачало і життєвих драм.

*******

У 1956-му Угорщину затопило повстання проти прорадянського режиму. Місцевим князькам було не втриматися при владі, однак на допомогу їм прибули каравани танків із СРСР. Революцію придушили гусеницями.

«Гонвед» перебував у європейському турне. Команда жадібно ловила кожну звістку із батьківщини. Коли стало зрозуміло, що репресивна машина вистояла, тріо зіркових форвардів – Пушкаш, Кочиш та Цибор – вирішили не повертатися в Угорщину. Ференц оселився у сусідній Австрії. Вдома у нього залишилася мати, а також дружина Ержбет і донька Анке. Згодом їм вдасться возз’єднатись. Але спершу довелося дуже скрутно.

Пушкаш

*******

Ситуацію погіршувала дискваліфікація Пушкаша. В Угорщині, а також всіх країнах соцтабору форварда оголосили персоною нон-грата, а у футбольних кабінетах його покарали 2-річною дискваліфікацією. Без ігрової практики і у стані депресії Пушкаш набрав 20 кілограмів зайвої ваги.

Реанімувати кар’єру футболіста взявся “Реал». Королівський клуб не відлякала ані дискваліфікація, ані кепська форма Пушкаша. Підписавши контракт, мадридці дали Ференцу кілька місяців для того, щоб привести себе до ладу.

Вдячний угорський втікач прийняв іспанське підданство, чим підвів риску під угорським етапом кар’єри. За «Гонвед» у нього назбирався 341 матч і 352 голи. За збірну Угорщини – 85 матчів, 84 голи.

*******

У «Реалі» Пушкаш гармонійно вписався у пару до Альфредо Ді Стефано. Він був завзятим лівшею, а коли йому закидали, мовляв, для чого вам інша нога, угорець віджартовувався: «Якщо проб’ю правою – впаду на спину». При цьому у його маневрах ніколи не було передбачуваності. «Якщо захисник бачив три варіанти продовження атаки, коли Пушкаш приймав м'яч, то можна було бути впевненим, що він обере четвертий варіант. Ось чому я вважаю його найвидатнішим гравцем», – слова великого тренера Вітторіо Поццо.

Ференц, або ж Франсиско, як його називали в Іспанії, допоміг «Реалу» здобути 5 чемпіонських титулів і 3 Кубки чемпіонів. Ще 4 рази він ставав найкращим снайпером Прімери. Востаннє Пушкаш вийшов на поле у футболці «Реала» в сезоні 1965/66. Це був матч 1/8 фіналу Кубка чемпіонів проти шотландського «Кілмарнока».

Реал

*******

Ференц Пушкаш залишився у футболі – розпочав тренерську кар’єру, яка тривала понад 30 років. За цей час великий угорець об’їздив півсвіту – георгафія його команд вражає! Іспанія, Канада, США, Греція, Чилі, Саудівська Аравія, Єгипет, Австралія, Парагвай, Угорщина.

Найбільшого успіху досягнув із грецьким «Панатінаїкосом»: 2 чемпіонських титули, 1 національний кубок, а також вихід у фінал Кубка чемпіонів-1971. А ще Пушкаш – чемпіон Парагваю із клубом «Соль де Америка» + чемпіон Австралії із «Саут Мельбурн».

*******

Батьківщина його пробачила. У 1981 році Пушкаш здійснив перший візит в Угорщину. Щоб подивитися на гру 54-річної легенди у показовому матчі, чашу стадіону переповнили 100 тисяч глядачів. Ференцу повернули угорський паспорт і відновили анульовані військові звання.

Пушкаш

Останні шість років свого життя Пушкаш потерпав від хвороби Альцгеймера. Помер у віці 79 років, так і не оговтавшись від пневмонії. На його честь перейменовані стадіони і збудовані пам’ятники. Приз автору найкращого голу року за версією ФІФА також названий іменем Ференца Пушкаша. Найкращий угорський футболіст всіх часів продовжує жити у пам’яті мільйонів.