Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів 23-го туру Ліги Парі-Матч

Футбол України 4 Квітня, 15:29 1557
Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів 23-го туру Ліги Парі-Матч | 19-27
Суддівський аналіз матчів 23-го туру чемпіонату України від Мирослава Ступара.

Черговий тур чемпіонату України залишив достатньо запитань до вітчизняних арбітрів. Гучних скандалів вдалося оминути, але дрібні огріхи, які, зібравшись до купи, залишили негативне враження про роботу суддів у турі, мали місце. Ситуацію аналізує експерт, екс-арбітр ФІФА Мирослав Ступар.

«Дніпро» - «Зірка» 1:0

Арбітр – Микола Кривоносов (Київ)

Мирослав Ступар. Дебютант Микола Кривоносов провів свій другий матч на елітному рівні українського футболу і проявив себе як кваліфікований арбітр, який здатний швидко реагувати і приймати правильні рішення.

80-а хвилина. Кожушко в боротьбі з Перейрою відмахнувся ногою. Покарання від арбітра – червона карточка.

Мирослав Ступар. Тут не йде мова про те, потрапив Кожушко в суперника чи ні. Тут важливий сам факт – вдарив або спробував ударити опонента. Це вже підстава для червоної карточки. Кривоносов без вагань вилучив футболіста «Дніпра» і мав рацію. Арбітра треба похвалити.

83-я хвилина. Від ноги Руслана Ротаня м'яч опинився у руках голкіпера Луніна. Арбітр призначив вільний удар в бік воріт «Дніпра».

Мирослав Ступар. Руслан Ротань задумав прибрати м'яча під себе, але неправильно виконав технічний прийом і, відчувши тиск суперників (існувала реальна загроза втратити м'яч перед власними воротами), носком проштовхнув м'яча до штрафного майданчика, а воротар Лунін забрав снаряд до рук. Микола Кривоносов вирішив призначити вільний удар. Це рішення заслуговує поваги, оскільки Ротань намагався таким хитрим маневром виправити власну технічну помилку. Це був свідомий «протик» м'яча до власного штрафного майданчика. А чому Лунін забрав м'яча до рук, а не зіграв ногами, - питання не до нас.

Днепр - Зирка

***

Мирослав Ступар. Якби Микола Кривоносов був прискіпливим арбітром, то гравець «Зірки» Роман Попов міг не дограти поєдинок до завершення. На 18-й хвилині Попов отримав жовту карточку за підкат проти Адам'юка, а на 65-й він же «підкотився» під Руслана Ротаня, що також могло тягнути на попередження. Кривоносов в цьому епізоді вибачив Попова, а далі вже зреагували тренери «Зірки», замінивши Романа на 70-й хвилині.

«Чорноморець» - «Олімпік» 0:0

Арбітр – Сергій Березка (Київ)

Мирослав Ступар. Сергій Березка провів матч на своєму рівні. Виділяються два моменти.

4-а хвилина. Моха після розіграшу стандарту відправив м'яча до сітки воріт «Чорноморця», але арбітри просигналізували про офсайд.

Мирослав Ступар. Відбувся стандарт «Олімпіка» з правого флангу. Пройшла передача низом на лінію штрафного майданчика під удар. Удар відбувся. Під м'яч ногу підклав захисник «Чорноморця», після чого снаряд потрапив до Мохи. Моха забив, але взяття воріт не зафіксували.

Тут хотілося б отримати пояснення від Комітету арбітрів, його трактовку. Адже нещодавно відбувся момент в матчі «Ворскла» - «Олімпік», коли Гринь забив гол з положення «поза грою», але взяття воріт зафіксували і виправдали, опираючись на те, що до Гриня снаряд потрапив від ноги захисника команди-суперниці. А як бути у цій ситуації? Епізоди схожі, а кінцеві рішенні – різні.

62-а хвилина. В результаті боротьби з Данченком у штрафному майданчику «Чорноморця» Гринь впав на газон. Арбітр не зафіксував порушення правил.

Мирослав Ступар. На 62-й хвилині відбулася контратака «Олімпіка». Гринь на швидкості увійшов до штрафного майданчика, де за підсумком боротьби з Данченком упав на газон. Березка не зреагував на епізод, оскільки Данченко зумів в рамках правил відтіснити Гриня від м'яча і виграти єдиноборство. А Гринь, - будучи слабкішим фізично, - упав на газон. Тому підстав для фіксування порушення правил не було.

«Ворскла» - «Волинь» 2:0

Арбітр – Ігор Пасхал (Херсон)

Мирослав Ступар. Після матчу ми чули критику Віталія Кварцяного на адресу суддів. Мовляв, голи були забиті не за правилами. Скажемо так, частково Кварцяний мав рацію лише в моменті з першим голом.

34-а хвилина. Сергій М'якушко передачею з глибини вивів В'ячеслава Шарпара один на один з воротарем «Волині». Футболіст «Ворскли» забив гол.

Мирослав Ступар. Гол був забитий правильно, але потрібно розібрати ситуацію, яка передувала взяттю воріт. А саме – коли на газон на чужій половині поля упав Сергій Петров. Він ніби наступив на м'яч. Можу сказати, що наступив на м'яч він тому, що проти нього було порушення правил з боку гравця «Ворскли». Пасхал на це уваги не звернув, розгорнулася атака в інший бік, в результаті якої м'яч влетів до сітки воріт «Волині». Арбітр помилився.

Ворскла - Волінь

62-а хвилина. Сергій М'якушко знайшов передачею Дмитра Хльобаса. Нападник вийшов один на один з Кічаком і впевнено переграв його. Підозри відносно офсайду у футболіста «Ворскли».

Мирослав Ступар. Момент – достатньо складний. Не можна було однозначно стверджувати про офсайд і про помилку суддів. Адже камери чіткої картинки не давали, а позиція асистента Жария, на жаль, не дозволяла йому правильно бачити положення Хльобаса. Жарий випередив момент, не будучи на одній лінії з останнім гравцем атаки «Ворскли». Тут є помилка асистента, але своїм рішенням Жарий відгадав вірно, оскільки пізніше комп'ютерна графіка показала, що положення «поза грою» не було. Тонкий момент, але говорити про те, що гол несправедливий, підстав немає.

«Карпати» - «Сталь» 2:0

Арбітр – Анатолій Абдула (Харків)

Мирослав Ступар. Нерівно свої поєдинки проводить Анатолій Абдула. Таке враження, що оберти арбітр збавив. Понизився рівень відповідальності, спостерігається розконцентрація, погано перемикаються функції уваги.

18-а хвилина. Микола Матвієнко зробив подачу з лівого краю штрафного майданчика, м'яч долетів до Гладкого, який ударом в один дотик забив гол. Арбітр не зафіксував взяття воріт, надавши «Карпатам» право на пенальті. На шляху до Гладкого м'яча торкнулася рука Романа Карасюка.

Мирослав Ступар. Матвієнко подав м'яча, Карасюк спробував заблокувати політ шкіряної кулі, але недбало розвів руки і однією з них зіграв у м'яч. Снаряд свій рух не припинив – долетів до Гладкого, який переправив його у ворота. Тут не варто було арбітрові рахувати секунди чи бути формалістом. Арбітр повинен був зреагувати на кінцеву фазу атаки і зарахувати гол. Вірно гравці «Карпат» підказували судді: «ми забили гол».

А вийшло так, що Абдула побачив руку - і увімкнувся, наче тумблером. А що там далі – його вже не цікавило. А якби Гладкий не реалізував одинадцятиметровий? Не зовсім вдале, м'яко кажучи, рішення Абдули.

Анатолий Абдула (Харьков)

44-а хвилина. Після розіграшу штрафного Гладкий з меж штрафного майданчика завдав результативного удару. Голкіпер «Сталі» Юрій Паньків апелював до арбітра на рахунок офсайду Дитятьєва, який в момент удару перебував перед воротами і, можливо, заважав голкіперові.

Мирослав Ступар. Перш за все, варто сказати про штрафний удар, призначений асистентом Журибідою за гру проти Худоб'яка. Штрафний – відносний, адже Худоб'як на землю завалився десь на третьому кроці.

Пішла подача до штрафного майданчика, м'яч вибили від воріт, але не за межі штрафної зони. Гладкий завдав удару метрів з 14-15-ти і влучив у ближній кут воріт Паньківа. Відразу після того Юрій просигналізував про те, що йому заважав Дитятьєв, який перебував перед воротами у офсайді.

Дійсно, Олексій перебував біля бокової стійки воріт і, ймовірно, знаходився в полі зору Паньківа. Юрій візуально відчував на собі його вплив. Але не більше. Чи перешкоджав Дитятьєв діям Паньківа? Швидше ні, аніж так. Він не створював перешкод діям воротаря, не закривав йому поле зору, не заважав його рухові, не вводив в оману і не відволікав його своїми жестами чи рухами. А просто знаходився в пасивному положенні «поза грою».

Абдула, мабуть, так і розмірковував. Асистент Журибіда бачив офсайд у Дитятьєва, але чітко визначити його вплив на Паньківа, швидше за все, не міг. Але це не виявилося проблемою, оскільки дії суддів були синхронними. Асистент не підняв прапорця - арбітр не зупинив гру.

Але момент – дискусійний.

«Олександрія» - «Динамо» 1:4

Арбітр – Юрій Можаровський (Львів)

Мирослав Ступар. Наші арбітри повністю залежать від рішень асистентів і у всіх випадках стараються їх підтримувати, уникаючи протиріч. Хоча не в кожній ситуації асистенти, особливо молоді, мають рацію.

Приклад – у матчі «Олександрія» - «Динамо». Асистент Висоцький зафіксував на 13-й хвилині порушення правил з боку Гармаша, хоча мала місце звичайна чоловіча боротьба. Футбол – це контактний вид спорту, а арбітри наче забули про це. Можаровський прислухався до асистента, хоча вартувало попросити того опустити прапорця і продовжити гру. Важливо те, що Гармаш нормально сприйняв ситуацію. Знаємо, яким агресивним щодо рішень арбітрів Денис був раніше. Зараз же видно, що Денис переживає, але тримає усе в собі, не дозволяє собі апеляцій та жестів на адресу суддів.

На 45-й хвилині Гармаш пішов до штрафного майданчика суперника під верхову передачу. Денис намагався зіграти головою, але зіткнувся з Новаком. Мало місце звичайне єдиноборство за м'яч і зіткнення. Воротар зіграв у м'яч, а арбітр зафіксував фол з боку Гармаша. Коли ж ми будемо грати у футбол, хоча б трохи наближений до англійського? Коли будуть дозволяти боротися? Хоча тут навіть боротьби не було. Гармаш знаходився спиною відносно Новака. Тут швидше Новак «врізався» в Гармаша, але при цьому зіграв у м'яч. Натяків на порушення правил й близько не було.

Юрий Можаровский (Львов)

Після таких рішень арбітрів і виникають негативні емоції у футболістів, які грозять нервовим зривом та отриманням жовтої карточки.

Мирослав Ступар. На 34-й хвилині відбулася подача до штрафного майданчика «Динамо», Яремчук «обійняв» Бондаренка, потримав його і завалив на газон. Все це відбулося перед очима Можаровського. Свисток промовчав. Скажемо так, якщо є обрана лінія суддівства, то вона повинна бути витримана до кінця. Тоді не повинні фіксуватися дрібні фоли навіть у центрі поля. Але у Можаровського цього не було.

На 71-й хвилині асистент Висоцький отримав порцію негативу від Бесєдіна, після чого відразу просигналізував до Можаровського. Юрій справедливо покарав футболіста «Динамо» жовтою карточкою.

Призначення одинадцятиметрового удару на 90+2-й хвилині сумнівів не викликає. М'ягков завалив Морозюка в штрафному майданчику, не залишивши вибору Можаровському.

«Зоря» - «Шахтар» 1:2

Арбітр – Дмитро Кутаков (Київ)

Мирослав Ступар. Кутаков впевнено провів цікаву і важку гру. Обидві команди сміливо вели боротьбу, що породжувало чимало порушень правил. Кутаков передбачив це, обравши відповідну лінію суддівства. Арбітр швидко дав зрозуміти про свої наміри, показавши Ордецю жовту карточку уже на 13-й хвилині. Й справді, Іван грубо зіграв проти Пауліньо, а перед тим в підкаті зіграв проти Сухоцького, вибивши м'яч, але й по нозі суперника влучивши.

53-я хвилина. Ісмаїлі вів боротьбу в штрафному майданчику «Зорі» з Опанасенком. Бразилець упав на газон. Арбітр покарав футболіста «Шахтаря» жовтою карточкою за симуляцію.

Мирослав Ступар. Кутаков без вагань зафіксував симуляцію і призначив вільний удар. Але тут не все так однозначно. Я розумію, коли футболіст зумисне своїми діями відверто провокує арбітра на якесь рішення. Але коли йде боротьба і між футболістами відбувається контакт? Опанасенко притримував Ісмаїлі, контакт був. Опанасенко – більш міцний фізично, тому Ісмаїлі завалився на газон. Тут не йде мова про порушення правил з боку захисника «Зорі», але й мова про симуляцію недоречна.

Підозрюю, що це наслідки нових вказівок Колліни. Італієць на зборах акцентував увагу на тому, що треба карати футболістів за падіння. І це ми бачимо з першого весняного туру – не завжди трактовка симуляції відповідала реальному стану речей.

Дмитрий Кутаков (арбитр)

Мирослав Ступар. Дві жовтих карточки Ракицького – справедливі. Також відзначу те, що Кутаков постояв за себе і не прогнувся під авторитетом Срни, коли той жестом «роззуй очі» апелював до арбітра. Можливо, Срна звик до того, що його постійно прощають за подібні вибрики. Але тепер арбітри, ймовірно, каратимуть футболістів за таке зухвальство. І правильно робитимуть. Гравець не має права принижувати арбітра, апелювати до нього, жестами чи словами висловлювати незгоду щодо рішення арбітра – незалежно від того, правильне рішення чи ні.

Не лише українські, а й всі інші судді отримали приклад, коли авторитетного Мессі жорстко покарали за неповажливе ставлення до суддів. Але в цьому питанні багато що залежить і від характеру того чи іншого арбітра. Якщо тобі плюють в очі, а ти сприймаєш це як росу, то не допоможе жоден приклад.