Кілька днів тому один з ватажків «ДНР» Денис Пушилін та представники молодіжного руху «Молода республіка» відвідали домашній стадіон футбольного клубу «Шахтар», щоб ознайомитися з «перспективами відновлення нормального функціонування стадіону після обстрілу в 2014 році». Там вони погуляли, пофотографувалися, зіграли у настільний футбол і показали всім охочим хворе поле стадіону, який був захоплений в останні дні лютого і «націоналізований» на початку березня.
Газон, який після озвученого обстрілу арени в 2014-му виглядав як до війни, сьогодні почав хворіти.
Після націоналізації і віджиму стадіону в олігарха Ріната Ахметова «Донбас Арена» перейшла на баланс так званого «Міністерства молоді, спорту та туризму «ДНР». Щоб зрозуміти серйозність цієї структури, яка фінансується з «бюджету республіки», можна зайти на їхній сайт, який є напівпорожнім.
До націоналізації на «Донбас Арені» працювали чотири агронома, які підтримували поле в належному стані з розрахунку на повернення «Шахтаря».
Щоб було зрозуміло, газон потребує регулярного догляду. Поле щодня поливали - не менше 10 літрів води на один квадратний метр. Площа поля «Донбас Арени» - 0,7 га. Розмір - 105x68 метрів. Щоб підтримувати його в належному стані це робили з 4 до 7 ранку, оскільки зранку випадає роса, яка є збудником багатьох захворювань.
До війни не раз доводилося читати про характеристики поля «Донбас Арени». Звичайний витяг з «Вікіпедії».
«Дренажна система стадіону виконує дві функції: видаляє надлишки води з поля і сприяє аерації газону, що заважає швидко ущільнюватися грунту. Система поливу буде працювати дозованими нормами, зверху якої буде розташований шар з піску. Підігрів газону буде здійснюватися за допомогою спирту, гліколю і води , що проходять по трубах на глибині 30 см. Загальна довжина системи підігріву дорівнює 38 км. Газон стадіону був вирощений в Словаччині і є одним з кращих газонів у світі. В умовах дефіциту природного освітлення, для кращого росту трави використовується система штучного сонячного світла - вперше в Східній Європі, що дозволяє траві рости вночі».
Варто розуміти, що підтримка поля в належному стані обходилася Рінату Ахметову щороку в кілька мільйонів доларів - це більше, ніж бюджет всього фейкового міністерства, що живе на російські гроші, проводить максимум дитячі турніри і дотує спортивні секції та школи, на баланс якого стала арена сьогодні.
Не дивлячись на пафосні плани глави «ДНР» Захарченка провести на «Донбас Арені» матч на честь Мотороли та Гіві між командами «Спарти» та «Сомалі», скоро грати доведеться на піску, який залишиться від поля. Оскільки, трава, судячи з фото, захворіла на фузаріоз. Від нестачі поживних речовин через неправильний полив або стрижку трава стає більш вразливою перед патогенними мікроорганізмами, які викликають грибкові захворювання. Після дощів або після танення снігу на газоні з'являються округлі плями сріблястого кольору. Трава через деякий час починає висихати, набуваючи солом'яного кольору, що ми по суті і бачимо на фото.
А все через гриб фузаріум, який викликає хворобу «сніжної плісняви», розповсюджуючись у повітрі. Не варто навіть багато розписувати про правильну стрижку, підсипання річкового піску, збагачення мінеральними добривами та інші технології піклування про поле, на які у фейкового «ДНР» немає ні грошей, ні команди агрономів. Дуже скоро «Донбас Арена» перетвориться на щось подібне до «Чорноморця» в Одесі.
Зрозуміло, що відновити поле, коли «ДНР» зникне, можна буде за місяць, за великого бажання та грошей. За умови, якщо терористи не знищать структуру поля, яка складається з дренажних труб, синтетичного покриття із грубозернистим щебнем, системи підігріву та поливу і основи з піску та газону. Зазначимо, що газон викладається рулонами і через два три тижні після того, як його виклали на поле і він прижився, можна грати у футбол.
Зрозуміло, що для жителів, які лишилися у Донецьку, великим святом стало те, що стадіон, котрий після початку війни перестав світитися, після націоналізації знову засіяв. З'явився також прапор «ДНР», який показує, мовляв, все народне.
Втім, жодних хороших футбольних перспектив для самого стадіону в «республіці» немає і він там, по суті, нікому не потрібен. Якщо металургійні підприємства і шахти, віджаті в Ахметова, ще роботу відновлять і туди вже завозиться сировина (за чутками із «Сєвєрсталі» та «Металлоінвеста»), то збиткова «Донбас Арена» стоятиме пусткою. І є в цьому дещо позитивне. Можливо, з часом фанати недореспублік побачать рівень і здатність «будувати» у виконанні керівництва «ДНР». А нинішні захисники та прихильники Ріната Ахметова запам'ятають назавжди, чим може обернутися гудок замість активних дій по захисту власного міста та батьківщини. Самому ж олігарху варто задуматися про те, де нарешті знайде нову домівку його клуб. Оскільки, війна триватиме ще довго. А гастролі по містах без власної інфраструктури - штука не дуже логічна.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!