На перший погляд перемога збірної Португалії на останньому Євро це чимось щось з категорії дива, на кшталт перемоги Греції чи Данії на тому ж Євро. Але лише на перший. В цьому напрямку працювалося вже декілька років. Напевне такого яскравого, та в першу чергу скорого, результату не очікував ніхто, окрім...
Фернанду Сантуш 17 травня 2016 року під час оголошення гравців викликаних на Євро, про перемогу на ЧЄ:
«Я вірю, і всі ми віримо що можемо дійти до фіналу та перемогти. Це не сліпа віра, ми знаємо свої можливості, і не без підстав віримо в свій успіх».
Здається, що це обов'язкова фраза будь-якого тренера перед великим турніром. Але ці підстави справді існували.
Ці підстави в першу чергу - результат конкуренції. З приходом кризи португальські клуби зрозуміли що зможуть вижити лише завдяки якісному скаутингу, або вихованню талантів. Щоб виховати ці таланти потрібні хороші тренери.
Близько 70 процентів населення Португалії так чи інакше цікавляться футболом, це неймовірна цифра. Португальські функціонери зрозуміли, що з цього потрібно мати якусь користь, і тому різними методами мотивували виховання нових тренерів та гравців. На січень 2017 року у Португалії було зареєстровано більше 170 тисяч гравців. І це в країні з населенням в десять мільйонів.
На молодіжному рівні між 2005 і 2007 роком були зроблені реформи: відтепер виховання футболістів починалося з чотирьохрічного віку. Тепер гравці до 15-річного віку беруть участь у різних турнірах, але не в системі єдиного чемпіонату (раніше вони грали саме у обласних чемпіонатах). Все це було зроблено для того, щоб на перше місце не вийшла зобов'язання перемагати. Через цю систему вигравати будуть в першу чергу діти, які краще розвинені фізично, і тому, незважаючи на результат, будуть мати змогу розвивати технічні та тактичні аспекти.
Після п'ятнадцяти років коли технічні бази закладені, розвивається фізика, і тут вже проводяться єдині турніри, щоб визначити найкращих. Саме тут стає зрозуміло, хто стане професіоналом, а хто залишиться серед аматорів.
До юніорського віку йде відсіювання. Потім у гравця є два шляхи продовження кар'єри: або переходити до команди Б свого клубу, або, якщо команда Б відсутня, йти до регіональної команди/аматорів. У крайньому випадку - завершувати кар'єру.
У збірної Португалії не було класного форварда в останні роки. На кожній позиції були гравці рівня «топ», а попереду, наприклад на Євро, грали Роналду та Нані, два вінгери. Через це президент Федерації зробив неофіційний заклик виховати для Португалії форварда який був би не гіршим від інших гравців збірної. Сказано – зроблено: у «Порту» почав грати Андре Сілва, за яким вже слідкує мадридський «Реал».
Щоб виховати ці молоді таланти, потрібні тренери. Для цього проводяться курси, і ті, хто найкраще проявив себе на цих курсах, їдуть на стажування до топ-клубів старого світу.
Коли тренер показує результат на молодіжному рівні, то це показник його якості, адже більшість команд є приблизно одного рівня в такому віці. Щоб виграти чемпіонат серед молодіжних команд, мати хороших гравців замало, а тому кожен тренер має показати свої найкращі якості.
Більшість сучасних португальських тренерів починали працювати з молоддю, а вже потім перетворювались на помічників головних тренерів у дорослих командах, або на наставників команд нижчих дивізіонів. Жоден професійний клуб не візьме собі тренером людину, яка просто завершила тренерські курси.
Ця конкуренція серед тренерів призвела до того що в цьому сезоні у чемпіонаті Португалії відбулося 17 змін тренерів; з 18 команд лише п'ять не змінювали своїх наставників. Тобто декілька клубів змінювали коучів більше одного разу. Є сито, за яким відбирають найкращих.
Португальська система футболу побудована так, щоб з кожним роком середній рівень вищої ліги ставав все кращим, принцип конкуренції - це золота формула для португальських функціонерів.
В Португалії лише два дивізіони є професійними, і з року в рік кількість професійних команд зменшується. Це відбувається через скорочення команд, а не через якійсь проблеми. Тим самим підіймається рівень професійних ліг. Третій рівень є напівпрофесійним, в ньому грає 80 команд, які поділені на вісім серій, два перших місця з кожної серії визначають, хто підійматиметься у класі. Тобто щоб підвищитися у класі потрібно зайняти одне з двох перших місці в своїй серії, потім, коли команди діляться на зони «Північ» та «Південь», потрібно виграти в своїй групі, або зайняти друге місце, але тоді потрібно грати плей-оф з однією з команд другого дивізіону.
Велика конкуренція не дозволить випадковій команді потрапити у другу лігу. Скоріше навпаки, як правило, команди, які виходять у другий дивізіон, мають краще організовані структури, ніж ті, які там грають вже декілька років.
Ці всі фактори лише доказують закономірність перемоги збірної Португалії, а тому варто очікувати великих звершень Роналду і компанії на ЧС-2018, адже підростає нове покоління футболістів світового рівня.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!