Робити проект про Олександра Шовковського означає спробувати заново подивитися на історію незалежного української футболу. Часом здається, що він брав участь у всіх ключових подіях, в яких тільки міг. Хоча невеликі виключення все ж є: зіграти в першому матчі в історії збірної України йому не дозволяв вік, а взяти участь в Євро-2012 завадила травма.
Його кар'єра заслуговує не одного документального проекту завдовжки в 47 хвилин, а цілого серіалу або декількох томів книги. Олександр пережив десятки яскравих подій, кожна з яких впливала на його життя. Найскладніше - це, звичайно ж, помилка в злощасному плей-офф збірної України зі словенцями в 1999-му. Після того матчу всі журналісти знали, про що його краще не питати.
Рік тому колеги робили фільм про наші провалені плей-офф і, зрозуміло, хотіли поговорити з Шовковським про Словенію. Але він відмовився. Цього разу він був готовий до цієї розмови. Як він сказав сам: «Після таких ударів долі або падають і не встають, або піднімаються і йдуть дуже впевнено!»
Шовковський зумів встати на ноги. Можливо, не відразу. Для цього також потрібен був час. Адже та поразка збірної України не забувалася дуже довго. Він навіть не любив грати в Києві, тому як рідні вболівальники кожен його дотик до м'яча зустрічали свистом.
Спробуй пережити таке! І тоді тренер воротарів «Динамо» Михайло Михайлов сказав йому: «Ти можеш жити минулим і постійно озиратися назад або працювати і дивитися в майбутнє!»
І хто міг подумати, що СаШо, якого тоді багато хто списав із рахунків, буде грати до 42-х? Напевно, він, як і голлівудський герой Термінатор, зроблений з металу. Втім, він сам зізнавався, що шматочок заліза в ньому таки був - перед чемпіонатом світу 2006 року. Травма, отримана за півроку до форуму, змусила вставити в тіло залізну спицю.
Він навіть в аеропорту не міг проходити контроль. Техніка постійно дзвеніла і показувала прикордонникам, що він залізний. Такими ж залізними були і його нерви під час серії 11-метрових проти Швейцарії. Жодного пропущеного удару! На тому чемпіонаті світу збірна добилася свого найбільшого успіху. І в чвертьфіналі поступилася переможцю турніру - Італії, яка, до речі, свій вирішальний гол забила з офсайду...
Шовковський і розум у футболі
Часто слова Шовковського - це не просто інтерв'ю, а фактично філософія футболу і воротарського мистецтва. Все це він збагнув в ході своєї кар'єри, і кожну окрему думку пропустив через себе.
Він максимально самодостатній. Відома американська письменниця Айн Ренд в своєму романі «Атлант розправив плечі» писала: «Тіло - це машина, а розум - водій. Без розуму машина розіб'ється». Підхід Шовковського показав, наскільки важливий розум у футболі.
Після фінального інтерв'ю, коли камера вже була вимкнена, я запитав у Олександра, а що ж далі. Він спокійно відповів: «Дайте трохи просто пожити!»
До слова, Шовковський вже взявся за вивчення англійської мови. Дуже правильний хід із точки зору подальшого прогресу, до якого він завжди прагне.
Роман БЕБЕХ
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!