Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів 27-го туру чемпіонату України

Футбол України 2 Травня, 10:08 1429
Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів 27-го туру чемпіонату України | 19-27
Суддівський аналіз матчів 27-го туру Ліги Парі-Матч від Мирослава Ступара.

Ситуація в нашому суддівському корпусі специфічна. Арбітри, які зараз працюють на топовому українському рівні, не відзначаються стабільністю. Це надиктоване загальними умовами праці: прохідні поєдинки, яких в нашому чемпіонаті вдосталь, арбітри проводять нормально, а ось під час гострої, напруженої боротьби члени бригад іноді припускаються кричущих помилок. 27-й тур чемпіонату України виявився невдалим з точки зору арбітражу. Після нього експерт, екс-арбітр ФІФА Мирослав Ступар вкотре заговорив про необхідність введення відеоповторів. Адже навіть у не найскладніших ситуаціях українські арбітри та асистенти приймали дивні і неоправдані рішення.

«Зірка» - «Карпати» 3:2

Арбітр – Сергій Берізка (Київ)

Мирослав Ступар. Невдалий для бригади арбітрів матч. Сергій Берізка є стабільним арбітром, рідко припускається визначальних помилок, але цього разу зі своїми колегами він був не на висоті. Потрібно проаналізувати ряд помилок, які вплинули на рахунок і результат зустрічі.

Зирка (Кропивницкий)

14-а хвилина. Олександр Гладкий отримав передачу з глибини, виграв позицію від Перейри і увійшов до штрафного майданчика «Зірки». В боротьбі з суперником Гладкий впав на газон, після чого отримав від Перейри удар ногою по стегну. Сергій Берізка після паузи призначив одинадцятиметровий удар.

Мирослав Ступар. Рішення арбітра було прийняте не відразу – після паузи. До Сергія Берізки, в силу його досвіду, можуть виникати запитання і з цього приводу. Приблизно на лінії штрафного майданчика Перейра збив Гладкого з ніг. Олександр зробив ще кілька кроків, а потім впав на газон. М'яч знаходився біля нього і потрапив Гладкому до руки. Але це не була гра рукою і, відповідно, не потрібно було фіксувати фол з боку Гладкого.

Перейра продовжив боротьбу і ногою вдарив по стегну уже лежачого на газоні Гладкого. Нарешті зреагував арбітр, який своїм жестом вказав на одинадцятиметрову позначку. Хоча спершу Сергій вагався. Але карточки Перейрі арбітр таки не показав, хоча карточка – безапеляційна. Це ж зрив перспективної атаки та навмисний удар суперника по ногах. Очевидний промах від Берізки.

Вважаю, що арбітр отримав підказку від асистента Сухіна щодо одинадцятиметрового удару. Але Берізка повинен був сам реагувати на момент і виносити Перейрі попередження. На жаль, цього не відбулося.

26-а хвилина. Пройшла передача з глибини до гущі футболістів на лінії штрафного майданчика «Карпат». Наілсон п'ятою намагався спрямувати м'яча далі, на Фатєєва. М'яч долетів до Дмитра, але останній не зміг забити гол. М'яч відскоч до Білонога, який вразив порожні ворота. Підозри щодо офсайду у Фатєєва.

Мирослав Ступар. Момент непростий. Треба віддати належне асистентові, який прийняв рішення про справедливість взяття воріт. Положення «поза грою» дійсно не було.

Відбулася подача з лівого флангу, на м'яч виходили гравці обох команд, але ніхто з них не зіграв. М'яч потрапив до Фатєєва і в момент першої передачі офсайду не було. Будемо вважати, що з цим епізодом бригада арбітрів впоралася добре.

Зирка - Карпаты

30-а хвилина. Білоног у штрафному майданчику «Карпат» намагався обіграти Дитятьєва і вийти на ударну позицію. Але в боротьбі з опонентом нападник «Зірки» впав на газон. Арбітр призначив пенальті.

Мирослав Ступар. Футбол – це ж контактний вид спорту. Тут бувають непередбачувані ігрові зіткнення, після яких хтось встоїть на ногах, а хтось – упаде. Коли Дітятьєв вступив в боротьбу з Білоногом, то Білоног чітко не володів м'ячем. Він хотів ним володіти, але знаходився спиною до воріт, не у вигідному становищі. Дитятьєв вступив у боротьбу і проткнув м'яча, адже м'яч відлетів в напрямку бокової лінії. Далі вже Дитятьєв «завалився» на Білонога, але це не було зумисне, свідоме порушення правил. Потрібно було продовжити гру. Підстав для одинадцятиметрового я тут не бачу. Не можна сказати навіть про «п'ятдесят на п'ятдесят».

69-а хвилина. Після боротьби на фланзі і виходу м'яча в аут, Дитятьєв різко відреагував на рішення асистента арбітра, за що був покарний прямою червоною карткою.

Зирка - Карпаты

Мирослав Ступар. Була боротьба, хтось з гравців проткнув м'яча за бокову лінію. Дитятьєву здалося, що це зробив футболіст «Зірки». Асистент Сухін розцінив по-іншому. Він визначив, що вкинути аут повинні господарі. Дитятьєва таке рішення вивело з рівноваги, за надмірні емоції він отримав пряму червону карточку. Важко щось сказати… Мусимо вірити арбітрам і вважати, що там була дійсно груба лексика від Дитятьєва. І вона не може бути виправдана навіть у випадку виходу м'яча за межі поля від футболіста «Зірки». Дитятьєв, як і інші футболісти, не має права дозволяти собі таких слів і жестів на адресу офіційних осіб поєдинку.

74-а хвилина. Ігор Худоб'як забив гол, але арбітри скасували його через офсайд.

Мирослав Ступар. «Карпати» в меншості зрівняли рахунок після удару Худоб'яка головою. Ігор в момент передачі перебував на одній лінії з захисниками «Зірки». Це не був офсайд, асистент Єрємєєв помилився. Момент не був складним, але не був і занадто простим. Асистент, очевидно, бачив Худоб'яка, але не бачив, де при цьому знаходиться захисник «Зірки».

Це помилка, яка вплинула на рахунок і на кінцевий підсумок зустрічі. Повинна була бути нічия, а в підсумку перемогла «Зірка».


«Ворскла» - «Сталь» 2:0

Арбітр – Іван Бондар (Київ)

Мирослав Ступар. Іван Бондар припустився результативної помилки. Ця помилка вплинула на підсумковий рахунок зустрічі.

40-а хвилина. Павло Ребенок відгукнувся на простріл Хльобаса і забив гол у ворота «Сталі». Але свою боротьбу від Пашаєва Ребенок виграв не безапеляційно…

Мирослав Ступар. Пішла атака правим флангом, Хльобас віддав передачу до штрафного майданчика «Сталі», Ребенок набіг і забив гол. Але – з порушенням правил проти Павла Пашаєва.

Ворскла (Полтава)

Пашаєв контролював переміщення Ребенка і відчував, що суперник знаходиться за спиною. Ребенок усвідомлював, що Пашаєв йому заважає, руками відштовхнув опонента і після того вже замкнув подачу Хльобаса. Чому відбулася ця помилка? Банальна причина. Невеликий досвід Івана Бондаря не дозволив арбітрові побачити фол з боку Павла Ребенка. Потрібно було, в першу чергу контролювати, штрафний майданчик і слідкувати за гравцями, які вбігають до нього з глибини. Адже в таких ситуаціях футболісти (або захисник, або нападник) намагаються отримати перевагу за рахунок фолу. Це, в підсумку, і відбулося. Бондар в той момент слідкував за Хльобасом і не встиг вчасно перемкнути увагу.

Повчальний момент для Бондаря.


«Олімпік» - «Зоря» 1:1

Арбітр – Євген Арановський (Київ)

Мирослав Ступар. Не можна сказати, що Арановський припустився кричущих, знакових помилок. Але у своїх рішеннях Євген був непослідовним. Тренер «Зорі» погарячкував, відзначивши, що судив Арановський у європейському стилі. До європейського стилю Євгенові ще далеченько.

Арановський пропускав моменти, коли належало фіксувати фоли, і, навпаки, зупиняв гру тоді, коли нічого кримінального на полі не відбувалося. Ця непослідовність і визначає низький рівень суддівства Євгена. І як підсумок – момент на 90-й хвилині…

90-а хвилина. Після рішення Арановського не призначити пенальті у ворота «Олімпіка», гравці «Зорі» емоційно «атакували» арбітра. Під гарячу руку Арановського потрапив Гордієнко, який в досить різкій манері був вилучений з поля.

Мирослав Ступар. З правого флангу пішла атака «Зорі», Опанасенко з-за меж штрафного майданчика виконав простріл, Віталій Федорів, знаходячись метрах в десяти від Опанасенка, намагався заблокувати політ м'яча. М'яч влучив Федоріву у стегно, а від нього відлетів в руку. Рука знаходилася у природному положенні. Це не є підстава для призначення одинадцятиметрового удару, про що й просигналізував Арановський. Але невиправданими були подальші дії судді.

Олимпик - Заря

Гравці «Зорі» емоційно протестували проти рішення арбітра не призначити пенальті. Луганці завелися, знервувалися, а за ними – й Арановський. Євген показав другу жовту карточку Гордієнкові. А коли гравець спробував сказати щось у відповідь, то почув досить грубий наказ залишити межі поля. Очевидно, що Євген приймав рішення не мізками, а серцем.

Звичайно, гравці неправі, вони не мають права атакувати арбітра. Але арбітри не повинні бути емоційними. Вони повинні керуватися розумом, фактами, знаннями. І повинні зважати на те, що футболісти не розуміють правил гри так, як розуміють їх судді. Тому й виникають суперечки.

Проблема в тому, що Комітет арбітрів не проводить роз'яснювальних робіт. Кожен розуміє правила по-своєму і вважає, що правий.


«Шахтар» - «Олександрія» 1:0

Арбітр – Ярослав Козик (Закарпатська область)

Мирослав Ступар. До Ярослава Козика є кілька запитань за підсумками стартового відрізку матчу. Вже потім Козик зрозумів, що пробачати і бути занадто лояльним до футболістів не варто. Ярослав вважав, що «Шахтар» легко обіграє «Олександрію», але вийшло не так.

На десятій хвилині Шендрик отримав грубий удар по ногах від Бернарда. Козик зафіксував фол, призначив штрафний, провів усну роботу з Бернардом, але де ж карточка? Відразу після того Шендрик був змушений залишити поле, очевидно, через травму. І я не вірю в те, що свій вплив не залишив удар по ногах від Бернарда.

На 15-й хвилині Ярослав Ракицький отримав попередження. Але не за фол, а за апеляції до арбітра. Тайсон звернув увагу Козика на те, що арбітр не дав жовтої карточки футболістові «Олександрії» на 12-й хвилині, коли відбувся фол проти Тайсона. А в тому епізоді захисник «Олександрії» дійсно заслуговував попередження. Це – непослідовність від арбітра, неправильне застосування дисциплінарних санкцій.

Наприкінці зустрічі в боротьбі Сімінін порушив правила проти Тайсона. За підсумками епізоду обоє гравців отримали по жовтій карточці. Сімініну попередження – по справі, а Тайсонові за що? Падіння Тайсона після фолу Сімініна – це невідворотній, природній процес. А те, що в падінні Тайсон ліктем розсік опонентові обличчя, не можна вважати порушенням правил. Жовта карточка показана ні за що.

Ярослав Козык (Арбитр)


«Чорноморець» - «Динамо» 1:4

Арбітр – Юрій Можаровський (Львів)

Мирослав Ступар. Матч не був проблематичним для арбітра. Пенальті, призначений Можаровським за фол Безрука проти Ярмоленка, справедливий. Воротар рукою зачепив Андрія і цього виявилося достатньо для того, аби нападник «Динамо» впав на газон. Хоча Ярмоленко «підмальовує» – це теж потрібно визнати. Андрій вміло додає фарб при контакті з опонентом, не залишаючи суддям вибору. Те саме відбулося і в Миколаєві у півфінальному матчі Кубка України, коли Катерина Монзуль призначила пенальті за фол проти Ярмоленка.


«Волинь» - «Дніпро» 0:1

Арбітр – Костянтин Труханов (Харків)

Мирослав Ступар. Труханов відсудив добре, на останніх хвилинах призначив пенальті у ворота «Волині». Луньов входив до штрафного майданчика, а Міха Горопевшек наче навмисно сфолив проти опонента. Тут запитання до захисника «Волині» – навіщо було йти на свідомий фол у штрафному майданчику своєї команди?

На 55-й хвилині відбулося падіння Олега Герасим'юка, коли той на швидкості увійшов до штрафного майданчика дніпрян, Вакулко намагався протистояти йому і в боротьбі смикнув опонента за плече. Арбітр не зреагував на епізод і продовжив гру. Хоча якби зафіксував порушення правил, – а це був би одинадцятиметровий удар, – то формально мав би рацію. Не більше.