Український воротар, який став кришнаїтом: ​«Наш кишечник не може перетравлювати м'ясо».

Футбол України 2 Травня, 18:28 3137
Український воротар, який став кришнаїтом: ​«Наш кишечник не може перетравлювати м'ясо».  | 19-27
Український голкіпер Владислав Чангелія розповів про те, чому почав займатися йогою, перейшов на вегетаріанство і поїхав в Індію.

– Вас можна назвати ченцем?

– Не зовсім. Ченець веде усамітнений спосіб життя. А у мене є дружина, я сімейна людина, просто змінив парадигму свого життя. Для звичайних людей здається, що це відхід у зречення, але насправді завдяки цим рамкам і обмеженням ми просто стаємо вільними і щасливими, як би дивно це не звучало. Я відчув зовсім інший смак до життя, коли почав служити Господу, — говорить Чангелія ua.tribuna.com.

– Коли саме стався момент вашого внутрішнього перевороту?

– Певного моменту не було. Головна причина – незадоволення тим шляхом, тим життям, яке я жив. Більшість футболістів ведуть нерозумний спосіб життя. У мене вже в 16 років була велика зарплата, як для молодого футболіста. В такому віці ще немає голови на плечах, часто нікому підказати, тому що батьки живуть в іншому місті. А якщо і є, ти не прислухаєшся і відчуваєш себе володарем світу, втрачаєш голову. Ти відчуваєш себе незалежним, світ по коліно – і робиш дурні вчинки. Стильний одяг і машина, красиві дівчата, розваги...

У мене цей етап відбувався з 15 до 20 років. Це був довгий марафон. Я грав в «Арсеналі», «Закарпатті», «Оболоні» – і добре заробляв. Але чим довше я йшов цим шляхом, тим більше відчував незадоволення, яке збільшувалося. Часто я приходив додому після дискотеки і думав: «Боже мій! Куди я йду?» Були матеріальні блага, але не було задоволення і щастя. Ці роздуми мене почали пробуджувати.

– І що саме ви зробили?

– В один момент я вирішив на Великий піст дати обіт і не їв 40 днів м'ясо, рибу і яйця. Після посту я відчував себе просто чудово. Моя свідомість очищалася, і в той момент мені в руки потрапила книга Робіна Шарми «Монах, який продав свою «Феррарі». Він досить прості речі описував: ранній підйом, правильне харчування, медитація. Це мене привабило. Я почав пробувати, і в 2009 році повністю відмовився від вживання м'яса, став вегетаріанцем. Це був не духовний порив, в той момент я не думав глибоко про смерть тварин, а просто відчував фізично і ментально себе набагато краще з вегетаріанським харчуванням, раннім підйомом, практикою медитації. Але поступово я почав розуміти більш глибинну причину користі вегетаріанства.

– Але лікарі кажуть, що спортсменам необхідно їсти м'ясо. Виходить, це міф?

– Безумовно. Я – живий тому приклад. Я знаю свої відчуття, своє тіло і які навантаження воно витримувало. У мене був тренер, Тарас Гребенюк, підопічний Сергія Краковського. У футбольному колі знають, хто такий Краківський – killer man. І ось багато Гребенюк перебрав у роботі від свого наставника. Тому в «Арсеналі» у нас були неймовірні навантаження. Пульс доходив до 180 ударів на хвилину, а то й до 200. Але фізично я відчував себе дуже добре. Одного разу, на зборі в Ізраїлі ми працювали разом з Погорєловим. І під час одного з дуже складних тренувань Погорілому стало так погано, що його відвели до лікаря, а я продовжував займатися.

Всі говорять, що без м'яса немає сил. Але вийшло якраз навпаки. І таких прикладів дуже багато. У вегетаріанців збільшується витривалість – це факт.

Якщо взяти хижака — наприклад, тигра – він не зможе довго бігти за здобиччю. Тоді як травоїдні тварини мають стабільність в силі. У них немає ривків і перепадів. Тигром рухає бажання, агресія. Коли я ще їв м'ясо, почав помічати, що моя сила була в агресії і злості. Це не та сила, яка потрібна в футболі, особливо воротарю. Нам потрібна концентрація і вміння постійно аналізувати, що відбувається на полі, тобто мати холодний розум. В Угорщині в моєму клубі ми часто робили вправу «планка» – у мене були найкращі результати. М'ясо вимагає дуже багато енергії від організму на його переробку. Наш 12-метровий кишечник не пристосований до його переробки. Воно просто гниє всередині і заражає кров.

– Але якщо це науковий факт, чому клуби не забороняють своїм гравцям вживати м'ясо?

– У нашому світі багато речей, в яких вчені помиляються. Безліч років у школах викладалася теорія Дарвіна. А сьогодні вона, фактично, визнана помилковою. Був час, коли їжа в Макдональдс вважалася хорошою і смачною, батьки водили туди своїх дітей. З часом зрозуміли, якої шкоди це завдає здоров'ю. Все це від незнання.

Але зараз люди починають серйозніше підходити до питань свого здоров'я і харчування. Я чув, що в багатьох командах відмовляються від вживання яловичини і свинини – дуже важкого м'яса. Факт в тому, що футболіст-вегетаріанець може грати до 40-45 років. А в Україні гравець в 30 років вже ветеран і дідок.



– Хто з футболістів – вегетаріанці?

– Я точно знаю за Віталія Реву. Він з 30 років вегетаріанець. І він мені говорив, що це допомогло йому грати до 40 років у футбол. Я чув, що йога дуже активно використовується в «Тоттенхемі», де активно просував цю ідею Бред Фрідель. Він, до речі, теж грав до 43 років. Також заняття йогою – обов'язкова частина життя Райана Гіггза, який грав до 42 років. Йога – це не тільки фізичні навантаження, але і правильне, легке харчування і усвідомлення себе.

– Алекс Фергюсон у своїй біографії розповідав, що до Гіггза на базу двічі на тиждень приїжджав особистий тренер з йоги. І що завдяки в тому числі йоги валлієць так довго показував хороші результати.

– Звичайно. Один мій знайомий німець розповідав, що під час ЧС-2014 збірна Німеччини запросила тренера з йоги. У Маріо Гьотце був персональний тренер з йоги. Той же Шовковський – подивіться на його розтяжку, шпагат, поведінку, те, як він дає інтерв'ю. По ньому видно, що він дуже глибока, зібрана людина.

– Ви говорите про користь відсутності агресії. Але хіба спортсмен може боротися за результат, якщо буде спокійним?

– У християн є Біблія, а в індусів головна священна книга – Бхагавад-гіта, яку я рекомендую всім прочитати. І ось у ній головний герой – це воїн. І цей воїн, Арджуна, не хоче вступати в бій, а Крішна говорить йому, що це обов'язок воїна. Так от, футболіст не повинен бути м'яким. Його обов'язок – боротися на полі. Але дуже важливо – який мотив його боротьби? Що рухає футболістом? Жага слави, грошей, підкріпити своє его? Або бажання допомогти команді і грати за честь клубу і вболівальників? Коли ти в правильній свідомості, питання про м'якість не постає, це твій обов'язок – зіграти на нуль або забити. І ти робиш все для досягнення цієї мети.

– Що ще потрібно робити?

– Перш за все, чоловік повинен шукати правильне спілкування. Якщо людина хоче спілкуватися з чистими людьми, тоді вона буде отримувати знання – його життя буде покращуватися, і тоді вона досягне бажаного.

Припустимо, хтось хоче слідувати принципам чистого життя – уникати незаконних статевих відносин, уникати інтоксикації, не грати в азартні ігри, не обманювати, не гніватися, не заздрити... Багато хто думає, що в наш час від цього можуть відмовитися тільки святі люди. Але цьому можна і потрібно слідувати, коли у тебе є правильне спілкування. З ким ми спілкуємося – тими і стаємо.

– Ви закінчили грати в 27 – чому не вийшло реалізувати себе у футболі?

– Я поки що не говорю, що закінчив кар'єру. Але останній раз я ловив м'яч ще в минулому липні.

Все своє життя я був у досягненні своєї мети, але в останній момент щось не виходило. У долі на мене інші плани.

– Що йшло не так?

– Мені було 17, я поїхав з «Закарпаттям» на збори. Петро Кушлик випускав мене на поле у другому таймі у двох поспіль матчах проти «Волині». Я дуже добре відіграв, відбив пенальті, здійснив безліч сейвів. Кушлик подзвонив Прокопенку в «Шахтар» – сказав, що я поїду в Донецьк на перегляд. Я приїхав у «Шахтар-2», там тоді грали Чигринський, Селезньов, Пуканич – вся ця зіркова команда. Я тренувався з ними. Федоренко, головний тренер «Шахтаря-2», сказав, що я лечу з ними на Кубок співдружності після Нового року. Але мій агент не зумів домовитися з «Шахтарем», і я не підписав контракт. Поки йшли переговори, «Шахтар» запросив Шуста – і я вже виявився не потрібен.

Потім була своя історія в «Оболоні». Разом з Штанько ми грали в першій лізі і вийшли з «Оболонню» у вищу лігу. Грали добре, боролися разом за місце в основному складі. Як тільки вийшли в еліту, Максимов запросив Бойка, президент підписав Товта, і я вже сам не захотів бути в команді – попросив розірвати контракт зі мною. Оскільки шансів грати не намічалося.

Третя історія – в угорському «Капошварі». Ми грали матч з «Дебреценом», і я дуже добре зіграв. Тренер «Дебрецена» запропонував мені контракт, я повинен був підписати його через 3 дні. Але на третій день «Дебрецен» підписав угорського голкіпера, який минулий сезон відіграв у вищій лізі, і мені в останній момент сказали, що більше воротарів не потрібно.



Одного разу на тренування «Капошвара» приїхав тренер воротарів «Уйпешт», а це одна з найтитулованіших команд Угорщини. Він приїхав подивитися на мене. Йому все сподобалося, він хотів влітку забрати мене. І ось саме тим влітку в Угорщині вийшов закон, який посилював ліміт на легіонерів. Замість 6 легіонерів на полі – тільки 3. І мій перехід в «Уйпешт» теж зірвався.

Потім в ізраїльському «Бнеуда» тренер сказав, що якщо у мене буде ізраїльське громадянство, зі мною підпишуть контракт на 5 тисяч євро на місяць. У мене ізраїльське коріння — здавалося, це не проблема. Все йшло за планом, але в останній момент виникли якісь містичні проблеми з моїми документами. Таке траплялося раз на тисячу документів.

Я повернувся в Україну. І знову опинився в «Оболоні», на перегляді. Їх основний воротар Іван Пицан отримав серйозну травму, розрив хрестоподібних зв'язок. Володимир Тименко, тренер воротарів та професіонал з великої літери, запросив мене в команду. Я провів три тренування, добре зіграв проти «Колоса», мені запропонували контракт, ми узгодили всі умови, але на наступний день я відчув нездужання. У мене вперше за 6 років піднялася температура, вона трималася три дні. Довелося їхати в лікарню. Зробили знімок грудної клітини – лікарі за голову взялися. Сказали, страшна хвороба – двостороння пневмонія або саркоїдоз. Не могли поставити діагноз. Тренери шоковані. Мені дали два тижні на відновлення. Але лікарі відразу сказали, що з саркоїдозом неможливо продовжувати спортивну кар'єру. Я в шоці – знову пролетів. Через місяць зробив повторний знімок – все нормально, ніяких проблем зі здоров'ям.

– Справді?

– От після таких випадків я і зрозумів, що у долі інші плани. Іноді тебе веде вища сила – як не стараєшся, а вона веде по-іншому. Це потрібно прийняти. І це не слабкість, а навпаки, треба бути сильним, щоб продовжувати, незважаючи ні на що.

У 2010 році я був у вінницькій «Ниві» з Андрієм Пилявским, який потім грав у збірній України і «Рубіні». На гру приїхали агенти з «Маккабі» Хайфа, хотіли подивитися зовсім іншого гравця. Андрій – дуже хороший хлопець, але я не можу сказати, що в ньому було щось незвичайне. Він працював як всі, гуляв як всі. Але саме в тому матчі він забив два голи, сподобався агентам «Маккабі» і підписав контракт на 15 тисяч доларів. Ось вам приклад законів долі. Іноді людина без особливих зусиль досягає великих речей, у нього відбувається підйом. А інший паше, побивається, але у нього нічого не виходить. У кожного своя дорога і свій шлях.

Я зараз абсолютно не скаржуся на кар'єру і долю. Внутрішньо я відчуваю себе відмінно, задоволеним, тому що я отримав багато досвіду і вдячний за те, що я став тим, ким я є зараз. Я ні за що б не проміняв своє нинішнє життя на життя без тих знань і віри, які у мене тепер є. Навіть у славі і величезному багатстві. Як говорив Ісус, який сенс купувати весь світ і втрачати вічну душу? Можливо, я ще пограю у футбол, але це все залежить від волі Господа.

– Як у вас складалися стосунки з партнерами, які бачили, що ви живете за іншими правилами?

– Мій світогляд в командах не завжди розуміли. В «Арсеналі», наприклад, коли мені забивали гол на тренуванні, Андрій Єщенко міг жартома сказати: «Та поїж нарешті м'яса». Притравлювали. Але людина створена, щоб долати перешкоди, так ти стаєш сильнішим. Духовне життя не означає, що ти зачинився в печері і медитуєш. Ні. Воно проявляється у дії. Через футбол своїм прикладом можна приносити благо людям – показувати, що можна бути успішною щасливою людиною, навіть граючи у футбол.

В «Арсеналі» я помітив цікавий момент. Старші хлопці, які були одружені, мали дітей, які вже досягли чогось у житті, ставилися до мене дуже шанобливо. Ми багато спілкувалися. З Сергієм Симоненком разом займалися йогою. Часто жили в одній кімнаті з Віталієм Ревою, з яким у нас багато спільних інтересів. Тому що у них була відповідальність в житті – не тільки за себе, а і за свою сім'ю. І вони з повагою ставилися до моїх принципів. А ті хлопці, яким було 20-25 років, у них був вітер в голові – ось вони відносилися до мене як до дивної людини. Рано встає, пиво не п'є, м'ясо не їсть, якісь книжки читає. Вони думали, що я космонавт або з іншої планети.

Але для мене було важливо показати, що можливо жити чистим життям і одночасно грати у футбол. У Бгаґавад-ґіті йдеться, що будь-яка діяльність покрита недоліками, як вогонь вкритий димом, але це не привід відмовлятися від діяльності.



– Де ви зараз живете і чим займаєтеся?

– Останнім 7 місяців живу в Індії. Нещодавно отримав міжнародний сертифікат, який дозволить мені офіційно викладати йогу. Скоро у нас буде в Гімалаях йога-ретрит (тренувальний табір. — прим. Tribuna.com) і я буду там інструктором з йоги.

– Не хочете стати тренером з фізичної підготовки у футбольному клубі?

– Це одна з моїх цілей. Хочу стати тренером з йоги в одному з професійних клубів. Мій 20-річний досвід у футболі в комплексі з йогою може дати дуже хороший результат — футболісти будуть мінімум на 30-40% продуктивніше. Це і фізика, і статичні вправи, які розвиваютьглибокі м'язи тіла, кількість травм зменшується в рази, адже йога – це серйозна робота над розтяжкою.

Але найголовніше – це робота з розумом. Йога дозволяє бути сконцентрованим, зібраним і в той же час розслабленим. Що таке футбол? Це епізод, момент – робота з напругою. Я часто бачив, як сильні футболісти на полі не могли себе показати. Чому? Вони перегорають психологічно. А якщо не перегорають, то після гри так розслабляються, що їх потім зібрати складно. Безліч воротарів – чемпіони світу на тренуваннях, але в іграх здуваються. Це все через напругу. Проблеми з дружиною, сім'єю, не вчасно зарплату дали і багато інших проблем, які будуть завжди. Але йога дає футболісту свободу від зовнішнього сміття, можливість бути в сьогоденні, тут і зараз, незважаючи на проблеми.