Додаткові призи чемпіонату України: історія питання

Футбол України 30 Травня, 22:28 1095
Додаткові призи чемпіонату України: історія питання | 19-27
Завтра буде вручено Трофей престижу УПЛ — уперше в історії.

ОФІЦІЙНИЙ ПЕРІОД

Хід історії футболу в Європі йшов таким чином, що тут реально котуються тільки загальнокомандні призи з установленої «системи цінностей»: чемпіонство, Кубок, Суперчаша, континентальні змагання. Інша справа — традиції спорту Нового Світу: в американській MLS (слідом за іншими лігами — бейсбольною, баскетбольною, хокейною), крім, власне, перемоги в сезоні, вважається дуже престижним отримати додаткові нагороди — за виграш регулярного чемпіонату, за найвище місце в конференції тощо. Здобуття цих призів не має турнірного «вихлопу» — на зразок виходу в континентальні змагання, зате дає певну фінансову винагороду, місце в історії плюс… приємні відчуття для конкретної команди.

Завтра в Дніпрі відбудеться матч «Сталь» — «Ворскла», за підсумком якого визначиться дебютний володар Трофею престижу — спеціального призу УПЛ найкращій команді Групи 2 Ліги Парі-Матч. Знову-таки, ця нагорода не має турнірного «вихлопу» — врешті-решт, вона не виводить команду-переможницю в єврокубки. Втім, як відомо, завжди приємно отримувати призи — тим паче красиві, тим паче за конкретні звершення (все-таки перемога в другій шістці), тим паче вперше в історії турніру…

НЕОФІЦІЙНИЙ ПЕРІОД

Раніше у футболі України існували інші додаткові призи, проте всі — на неофіційному рівні. Час від часу змінювалася модель розіграшу чемпіонату, еволюціонували й нагороди. До прикладу, стартовий незалежний сезон (весна 1992 року): за перемогу в експериментальному турнірі змагалися 20 команд, розділених на дві групи, переможці яких розіграли «золото», а перед тим отримали від ФФУ неофіційні звання Флагманів груп.

Із сезону-1992/93, коли в Україні встановилася традиційна структура футбольної першості — всі команди грають одна з одною вдома й на виїзді, — неофіційно циркулювало поняття Флагман I кола, яким нагороджували клуб-переможець першої частини чемпіонату.

Зрозуміло, що такі відзнаки не мають особливої турнірної ваги. З другого боку, вони роблять футбольний сезон яскравішим, а ще — мають своєрідну вагу в історії. От, припустімо, чи зможете ви згадати, які клуби ставали тріумфаторами перших кіл у кожному з 24-х чемпіонатів України сезонів 1992/93–2015/16 років? А зведена таблиця лауреатів звання Флагман I кола дає таку можливість…