Рекордний провал «Динамо», виліт «Дніпра», снігове побоїще у Класичному. 10 подій, якими нам запам'ятався чемпіонат України 2016/17

Футбол України 1 Червня, 11:27 1449
Рекордний провал «Динамо», виліт «Дніпра», снігове побоїще у Класичному. 10 подій, якими нам запам'ятався чемпіонат України 2016/17 | 19-27
«Футбол 24» підбиває підсумки 26-го сезону в українському елітному дивізіоні.

Шахтар проміняв Львів на Харків

Чутки про те, що «гірники», яких після початку війни на Донбасі люб’язно прихистили у Львові, перебазуються до Харкова, циркулювали від початку сезону. У клубі цю інформацію спростовували. Але «проба пера» відбулася вже у 7-му турі, коли Шахтар приймав Динамо на ОСК «Металіст» і зібрав на трибунах майже 40 тисяч глядачів. У 15-му турі до Харкова змушені були їхати вже Карпати.

У січні 2017-го «гірники» підписали договір із харківською ареною про проведення на ній домашніх матчів чемпіонату та Кубка України, а також єврокубків. Переїзд Шахтаря у Харків спричинив негативну реакцію ультрас Металіста, які спробували чинити опір. Однак донеччани таки дограли тут сезон. Харківська арена стала для них фартовою – вперше після евакуації з Донецька «гірники» здобули «золото» національної першості. Паулу Фонсека – на троні з першої спроби.

Зимова Класика – голеада, бійка, червоне світло

Осіння частина чемпонату закінчувалася Класичним. 12 грудня, на засніженому «Олімпійському», Динамо і Шахтар виклалися максимально. Динамо відкрило рахунок з першої ж у матчі атаки. Шахтар зрівняв завдяки автоголу Хачеріді вже через 2 хвилини. Шалений дебют задав тон усьому матчу. Команди забили на двох ще 5 голів на будь-який смак, а апогею протистояння сягнуло на 60-ій хвилині, коли в епіцентрі опинився Жуніор Мораєс. Форвард Динамо перевірив на міцність обличчя Срни та Ракицького і побачив перед собою червоне світло. Опісля бразилець отримав 5-матчеву дискваліфікацію і поїхав на заробітки у Китай.

Динамо Шахтар Мораєс Срна

А грудневий матч закінчився ще одним вилученням – Сергія Рибалки. Навесні Динамо і Шахтар зіграють між собою ще двічі, але перевершити ту битву за емоціями та результативністю їм не вдасться. Більше того, Класичне так і залишиться найрезультативнішим матчем сезону в УПЛ.

Прощання Великих

Одразу після надрезультативного Класичного, за яким спостерігав із трибун, Олександр Шовковський оголосив про закінчення кар’єри. На той момент голкіперу було без трьох тижнів 42 роки. Вслід за СаШо пішов і 33-річний Олег Гусєв, з яким Динамо вирішило не продовжувати контракт.

Перед самісіньким Новим роком упакував свої бутси ще й лівий латераль Шахтаря В’ячеслав Шевчук. 37-річний футболіст провів у футболці «гірників» насичені 12 років кар’єри, а ще виступав за Поділля, Металург З, Металург Д, Дніпро, Шинник і збірну України.

У лютому 2017-го про закінчення тренерської діяльності оголосив 62-річний Микола Павлов, колишній наставник Металурга/Іллічівця, Дніпра, Ворскли, Динамо, Таврії та ряду інших клубів. Натомість на тренерську роботу вирішив перейти 37-річний Сергій Назаренко, який упродовж кар’єри не здобув жодного титулу, проте залишив дуже яскравий слід в історії Дніпра і збірної України.

Покер Куліша

25 лютого Олександрія приймала Волинь і декласувала суперника – 6:0. Одразу чотирма голами вистрелив форвард господарів Станіслав Куліш, якому для того, щоб відстріляти усі набої, знадобилося 65 хвилин.

Це єдиний покер у сезоні і перший із 17 жовтня 2015-го, коли Євген Селезньов розтерзав Сталь, а Дніпро переміг з аналогічним рахунком 6:0.

Розквіт Гладкого

Трансфер Олександра Гладкого у Динамо став одним із найпровальніших в історії київського клубу. Форвард зіграв лише 8 матчів за нову команду у чемпіонаті, забив 0 голів і відзначився скромним 1 асистом. Зимова оренда у Карпати розглядалася як спроба реанімувати кар’єру – свого часу Гладкий тут забивав і немало.

Гладкий Карпати

Результат не змусив на себе довго чекати – Гладкого прорвало в другому матчі за львівський клуб, він розписався у воротах Волині. Упродовж весняного відрізку чемпіонату Олександр забив 4 голи і віддав 5 гольових передач, зробивши величезний внесок у порятунок «левів» від вильоту в Першу лігу.

Вихід Олімпіка у єврокубки

Якщо програвати – то по повній програмі. Одразу 5 поразок донецького клубу були розгромними: 0:3 від Зорі та Чорноморця, 0:4 від Динамо (двічі) та Шахтаря. Однак це не завадило команді Санжара взяти «свої» очки в інших матчах і в якийсь короткий момент претендувати навіть на «бронзу». Більше того, донеччани реабілітувалися за два приниження від Динамо, відповіши команді Реброва тією ж монетою: обіграли киян у день 90-річчя їхнього клубу.

Підсумкове четверте місце дарує Олімпіку путівку в Лігу Європи. Це найвищий результат у 16-річній історії клубу Владислава Гельзіна. Упродовж сезону донеччани приймали суперників одразу на 6 стадіонах (це безпрецедентний випадок в історії українського футболу), чим дали привід кепкувати із себе. З іншого боку – це лише додає цінності прогресу команди із Донбасу.

Олімпік

«Бронза» Зорі

Якщо Олімпік претендував на «бронзу», то Зоря у якийсь момент важко дихала у спину Динамо, прицінюючись до «срібла». Витримати виснажливий марафон команді Вернидуба завадив недостатньо якісний і численний резерв, а також незрозумілий квітневий провал, який пов’язували із заборгованістю клубу перед гравцями. У шести матчах Зоря набрала лише 2 очки, чим нівелювала свої шанси на місце, вище третього. Зате фінішний спурт із чотирьох перемог поспіль (зокрема й над Динамо) дозволив луганцям захистити «бронзу» від зазіхань Олімпіка. Це перше потрапляння Зорі на п’єдестал пошани українського елітного дивізіону.

Виліт Дніпра із еліти

Сезон 2016/17 Дніпро розпочав із новим головним тренером – Дмитром Михайленком і суттєво омолодженим складом, згуртованим навколо капітана Руслана Ротаня. Було зрозуміло, що дніпряни не зможуть замахнутися на високі місця чемпіонату, однак із збереженням прописки в еліті не мало б виникнути жодних проблем. Проте симпатичній команді довелося розплачуватися за старі борги перед асистентами екс-наставника Хуанде Рамоса.

Восени із Дніпра зняли 6 очок, а коли навіть такі санкції не змусили клуб почухатися, йому відмінусували ще 9 пунктів. «Мінус 15» стали непідйомним вантажем для недостатньо зміцнілого колективу. Програвши Ворсклі у передостанньому турі, дніпряни офіційно оформили прощання з елітним дивізіоном – вперше в історії.

Прощальний матч проти Волині також вдався «особливим». У першому таймі Дніпро відкрив рахунок завдяку Артему Довбику. Однак після перерви піротехнічні витівки ультрас команди перейшли усі дозволені межі. На 48-ій хвилині у воротарському майданчику голкіпера Волині Романа Жмурка вибухнула петарда. Київський рефері Іван Бондар зупинив матч. Тепер, найімовірніше, Дніпро отримає технічну поразку 0:3.


Рекордний провал Динамо і відставка Реброва

Після двох поспіль чемпіонств Динамо не зуміло захистити титул, програвши його Шахтарю задовго до фінішу. Кияни зазнали сімох поразок, деякі із яких стали відверто сенсаційними: Ворсклі на власному полі (0:2), Зірці у Кропивницькому (0:2), Олімпіку (1:2) на колись рідному стадіоні імені Валерія Лобановського. Зорі та Шахтарю динамівці програли одразу по два рази. Тож у турнірній таблиці Динамо відстало від «гірників» на 13 пунктів. Це рекордне приниження для столичного клубу. Адже навіть у сезоні 2013/14, коли під керівництвом Олега Блохіна кияни прийшли до фінішу лише четвертими, вони програли чемпіону 12 балів.

Єдиний позитивний момент Динамо в цьому сезоні – Андрій Ярмоленко став найкращим снайпером чемпіонату із 15-ма голами. Відставка Сергія Реброва з посади головного тренера була очікуваною і логічною.

Ребров

Забіг п’яного вболівальника Карпат

У передостанньому турі Волинь «приймала» Карпати на їхньому ж рідному стадіоні «Україна». Така практика, коли команди були «господарями» на полях своїх «гостей», вже нікого не здивувала у цьому парадоксальному, сюрреалістичному чемпіонаті.

Багато рядових, сірих, «нікому не потрібних» поєдинків, порожні трибуни (побито всі антирекорди відвідуваності), недостатньо яскравих виконавців, заради яких хочеться ходити на стадіон. У всьому цьому не розібратися без півлітра – наче натякав відчайдух у футболці Карпат, який вибіг на поле наприкінці першого тайму.

Вибіг – надто гучно сказано. Адже від кількості прийнятого «на груди» координація рухів стрікера відчутно накульгувала. Звалившись на газон, він вже не зумів покинути арену без сторонньої допомоги. Цей випадок іронічно охрестили найяскравішою подією сезону. А що – як варіант.

«Тепер у нашому чемпіонаті хоча б щось можна виділити, – посміявся Ігор Шуховцев, екс-голкіпер Іллічівця та Зорі. – Якщо це зроблено на позитиві, без всіляких дурних намірів, то це – окраса матчу».