Прем'єр-ліга 2016/17. П'ять основних тез

Футбол України 13 Червня, 11:00 991
Прем'єр-ліга 2016/17. П'ять основних тез | 19-27
Підсумки сезону в еліті українського футболу.

Перший експериментальний і неймовірно складний чемпіонат України, проведений за незвичайною схемою, подарував багато несподіваних заперечень, відгуків та результатів. За підсумками сезону очевидно, що український футбол кризу так ще й не подолав, однак є таке відчуття, що в наступному сезоні все ж буде простіше. Багато клубів виходять з чорної смуги, показують стабільність і навіть іноді демонструють зростання, в той же час, так і не зрозуміла доля двох проблемних клубів - «Дніпра» і «Сталі». Втім, черга, щоб замінити їх досить довга, як би жорстоко це не звучало.

Кращий з кращих

«Шахтар» (Донецьк) став чемпіоном в ювілейний десятий раз, при цьому гірники майже за всіма показниками істотно перевершили найближчих переслідувачів, а відрив від другого місця склав більш ніж комфортні 13 очок. Гірники пропустили менше всіх м'ячів - 24, і мають різницю голів +42, для порівняння у «Динамо» +36, у «Зорі» +14. І тільки за забитими м'ячами «Динамо» обійшло «Шахтар», забивши своїм суперникам 69 голів, у донеччан 66 точних ударів.

Найращим бомбардиром УПЛ став Андрій Ярмоленко, у якого на рахунку 15 голів в 28-ми матчах, п'ять голів лідер киян забив з пенальті. У Факундо Феррейри 13 голів, але аргентинець провів всього 20 ігор у чемпіонаті. Третій у списку голеодорів Густаво Бланко-Лещук з 11 голами.

Прем'єр-ліга 2016/17. П'ять основних тез - изображение 1

Серед кращих асистентів чемпіонату перше місце зайняв також представник срібного призера. Микола Морозюк відзначився вісьмома асистами, у капітана «Шахтаря» Даріо Срни на один гольовий пас менше. Також по сім точних передач на рахунку Тайсона, Петряка і Ярмоленка. Відповідно Ярмоленко став абсолютним лідером у списку за системою гол + пас, 22 очки у Андрія. Бланко-Лещук набрав 15 очок і Феррейра 14 пунктів.

Скажи мені яка у тебе оборона, і я відповім, яка в тебе команда

Колись вважалося, що середня лінія є визначальною для команд елітних дивізіонів в Європі, але в українському чемпіонаті, що славиться оборонним футболом, саме захисна лінія найбільш важлива. Так вже склалося, що кожен наставник «танцює від груби» і будує гру від оборони. І тут все передбачувано.

Безумовно, найбільш краще враження від гри в обороні залишив «Шахтар», крім того, що гірники пропустили найменше м'ячів, саме з донецького клубу Андрій Шевченко формує і оборонну лінію нашої національної збірної. У двох останніх матчах лише Морозюк розбавив цю «помаранчево-чорну» гегемонію, втім, уже в офіційному матчі з фінами Миколу замінив Бутко, і вся захисна лінія в поєдинку відбору до Чемпіонату світу була сформована виключно з гравців «Шахтаря».

Прем'єр-ліга 2016/17. П'ять основних тез - изображение 2

Друге місце в плані надійності оборони займає «Зоря» і «Сталь», обидва клуби пропустили по 31 м'ячу. «Ворскла» в пасиві має 32 голи і лише на п'ятому місці оборона «Динамо» - 33 м'ячі побували у воротах киян.

Кращим голкіпером УПЛ минулого сезону по праву може називатися Андрій Пятов, який пропускав в середньому 0,69 голів за гру, при цьому він має 14 «сухих» матчів. У голкіпера «Карпат» і «Чорноморця» Євгена Боровика 15 ігор, де він не допускав, проте в середньому 0,94 м'яча опинялося в його воротах за поєдинок. Також 0,94 м'яча в середньому пропускав і Богдан Шуст. Цікаво, що найбільше м'ячів пропустив голкіпер «Олімпіка» Заур Махарадзе - 41, але 24-річну воротар і провів більше матчів, ніж будь-який інший голкіпер в УПЛ, а саме 31.

Тренерський калейдоскоп

Чемпіонат України 2016/17 став одним з найбільш численних по зміні наставників в командах елітної першості. Незважаючи на те, що всього 12 представників брало участь у розіграші золотих медалей Прем'єр-лізі біля керма цих клубів свої сили спробували 20 фахівців.

Після закінчення сезону відразу три клуби залишаються без наставників - «Динамо», «Сталь» і «Карпати». І тут цікава одна особливість, що у команд, головні тренери яких мають довіру керівництва, довгостроковий контракт і отримують певний карт-бланш, і результати відповідні.

Прем'єр-ліга 2016/17. П'ять основних тез - изображение 3

«Сталь» і «Зірка» змінили трьох наставників по ходу чемпіонату, але рекорд поставили «Карпати». Підготовку львів'ян до сезону починав Валерій Яремченко, який замінив Олега Лужного, але протримався менше двох тижнів і біля керма «біло-зелених» в червні став Анатолій Чанцев. Однак і він не встиг провести жодної офіційної гри з «Карпатами», його вже в липні замінив Сергій Зайцев, якого в свою чергу в жовтні місяці «посунув» Олег Дулуб. Білоруський фахівець допрацював з львів'янами до кінця сезону і... несподівано з обопільної згоди розірвав п'ятирічний контракт. Можливо тому, про будь-який прогрес «Карпат» в такій ситуації говорити не доводиться.

Географія змагання

Як і раніше одна з найбільш проблемних тем в українському футболі це те, що багато клубів не можуть проводити матчі на своєму полі. Через військову агресію російських військ на Донбас та Крим три українські клуби елітного першості третій рік грають на орендованих полях і тренуються на орендованих базах. Також «Сталь» знаходиться в неоднозначному становищі, маючи свій стадіон, кам'янці базувалися в Києві, а матчі свої проводили в Дніпрі.

На жаль, немає підстав припускати, що найближчим часом все зміниться. Хоча двом донецьким клубам і одному луганському таке складне становище не завадило домогтися в сезоні 2016/17 чудових результатів. А «Зоря» і «Олімпік» вперше в своїй історії дісталися в турнірній таблиці чемпіонату України так високо, посівши відповідно третє і четверте місце.

Прем'єр-ліга 2016/17. П'ять основних тез - изображение 4

Арбітри

Мабуть, суддівство залишається справжнім каменем спотикання в українському футболі, хоча зміни ситуації в кращу сторону можна очікувати найближчим часом. Критика суддівства пов'язана безпосередньо з корупційною складовою, але в цьому році Комітет з етики та чесної гри Федерації футболу України очолив Франческо Баранка і можна очікувати перші результати від діяльності італійця в майбутньому сезоні.

Найбільше матчів у Чемпіонаті України 2016/17 відсудив Юрій Можаровський, в 14 іграх УПЛ рефері зі Львова показав 65 жовтих картки, три червоних і призначив три пенальті. На 13-ти матчах працювали Костянтин Труханов і Ярослав Козик, але від роботи цієї також залишилося багато питань і позитивно суддівство «кращих» арбітрів України оцінити навряд чи можна.